1001 film prema izboru posjetitelja HorrorHR-a

Sve o industriji, VHS, DVD, filmovi iz kućne radinosti itd.
Post Reply
User avatar
Donnie Darko
Posts: 1761
Joined: 05 Oct 2006, 19:04
Location: Prilaz Nelsona Mandele

Post by Donnie Darko » 08 Nov 2007, 23:09

16.Trainspotting

Image


Underground scena drogerasa iz Edinbrougha koji pokusavaju steci nesto vise i pobjeci iz pakla droge

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6280
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 09 Nov 2007, 01:29

17. Factotum (2005)

Image

Ocjena filma: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer:

Redatelj: Bent Hamer

Uloge:
Matt Dillon.........Henry Chinaski
Lili Taylor..........Jan
Marisa Tomei.....Laura

SADRŽAJ:
"- Ova drama centrira se na Hanka Chinaskija fiktivnog alter-ega romana "Factotum" autora Charlesa Bukowskog, koji luta po Los Angelesu pokušavajući živjeti od raznih poslova da pokriju osnovne troškove života - vino, kockanje i žene, dok vječno piše svoj roman..."

Moje Mišljenje:
"- Definitvno najbolji film baziran na nekom romanu C. Bukowskog i bez obzira na sve to najbolja drama ovog desetljeća sa prejebnim jazz soundtrackom što sam ikada čuo.
Matt Dillon, Lilli Taylor i Marisa Tomei u svojim životnim ulogama. Povrh toga film obiluje nezaboravnim scenama i odlično napisanim scenarijem. Do sada ovaj film je kod mene pogledan 58 puta..."

Film sadrži scene: :partyman: :povrac: :angrypunch: :butthead: :rotflmao: :vom: :serem: :rock: :rolleyes: :goodman:

p.s. - umjesto da puno pričamo o filmu kao što znam...prepuštam riječ nekom drugome i evo što kaže Hank Chinaski (u filmu) o tome kako da ostvarimo sve svoje ciljeve ako ih zacrtamo :

"If you're going to try, go all the way.
Otherwise don't even start.
This could mean losing girlfriends, wives, relatives, jobs.
And maybe your mind.
It could mean not eating for three or four days.
It could mean freezing on a park bench.
It could mean jail. It could mean derision.
It could mean mockery, isolation.
Isolation is the gift.
All the others are a test of your endurance.
Of how much you really want to do it.
And you'll do it, despite rejection in the worst odds.
And it will be better than anything else you can imagine.
If you're going to try, go all the way.
There is no other feeling like that.
You will be alone with the gods.
And the nights will flame with fire.
You will ride life straight to perfect laughter.
It's the only good fight there is...."


- Ako vam se svidjelo ovo iznad napisano, onda će vam se film definitivno svidjeti (kad god se nađem u slijepoj ulici ovo gore me odmah vrati na pravi kolosjek)... 8)
Last edited by dr_gonzo on 10 Nov 2007, 01:22, edited 1 time in total.
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
Dragonrage
Posts: 8424
Joined: 06 Oct 2006, 09:44
Location: Zagreb
Contact:

Post by Dragonrage » 09 Nov 2007, 11:32

18. The Matador (2005)

Image

Nakon što mu je "ukinuta" dozvola za ubijanje i 007 status, Pierce Brosnan, prema mom skromnom mišljenju uz Sean Connerya (i sad najnovijeg Daniela Craiga) najbolji James Bond, odlučio je snimiti nešto sasvim drugačije, ovaj mali, takoreći nezavisni film, "The Matador". Kad sam prvi puta čuo za ovaj naslov nije me pretjerano interesirao. Jeste da Brosnan glumi, ali mislio sam da je to neki mali festivalski film (što zapravo i je, jer je bio prikazan na festivalima u Sundancu, Torontu, Chicago itd., gdje je redom pobrao dobre kritike i nagrade) kojeg će opet kritičari obožavati i dizati bespotrebno u nebesa, a film će zapravo biti dosadan do zla Boga. No onda sam imao prilike vidjeti trailer i nekako me zainteresiralo, posebice jer je trailer bio prilično smiješan. Ubrzo nakon toga počeo sam čitati sve redom pozitivne kritike, posebice na Brosnanovu izvedbu i odlučio sam ga pogledat pa kud puklo da puklo, te sam ostao oduševljen filmom.
Priča o neobičnom prijateljstvu opičenog i prolupalog profesionalnog ubojice, i običnog biznismena te obiteljskog čovjeka je iznimno zanimljiva sama po sebi, a još je k tome i ispričana na pametan, zanimljiv i duhovit način.
No ono što je mene najviše oduševilo su odlični dijalozi i Brosnanova izvedba. Uživao sam u svakoj minuti njegovog pojavljivanja na ekranu. Mislim, čovjek je bio izvrstan Bond u svim Bond filmovima sa njim (iako je kvaliteta pojedinih Bond filmova bila malčice upitna), ali ova uloga mu je definitivno vrhunac karijere... za sada. Izvrsno je odigrao lik na rubu između karikature i stvarne osobe. Njegov lik, usamljen i pomalo čudan ubojica Julian Noble, je na prvi pogled odvratan čovjek, puno pije, a uz to je i ovisnik o seksu, kurve mu nisu strane, a ne preže ni od upucavanja tinejdžerkama, dok ubojstvo pak smatra vrhunskom zabavom, no ipak ga morate voljeti. Brosnan ovaj put nije uglađen i elegantan kao u Bond filmovima, već pomalo poremećen, zapušten, uvijek naceren, te uvredljiv i vidljivo u godinama. No, fenomenalan je!
S druge strane tu je Greg Kinnear, koji glumi Danny Wrighta, sitnog biznismena i obiteljskog čovjeka koji ima svojih problema. On je ljubazan, prijateljski raspoložen čovjek, totalna suprotnost Julianu. Usto je i znatiželjan, zbog čega se i zainteresira za Julianovo zanimanje, koje mu ovaj začudo otkrije. Baš kao i Brosnan, i Kinnear je također izvrstan u svojoj izvedbi, te njih dvojica odlično funkcioniraju kao par na ekranu, ali ovo je definitivno bio Brosnanov show. Ono, Brosnan je ukrao gotovo svaku scenu, jednostavno je lud, lud i lud kroz cijeli film, te se jasno vidi koliko se zabavljao igrajući ovu ulogu. Moglo bi se možda čak reći da je ovo njegova osveta za Bonda kojeg je htio još jednom odigrati, jer se naveliko sprda s tim likom, pije, puši, zavodi, zapravo ševi žene, baš kao i Bond, ali na mnogo opičeniji, smješniji i otkačeniji način, a i brkovi mu smiješno dobro stoje. Jedina zamjerka koju imam na film, je zadnjih petnaestak minuta filma kada postane nekako mlak. Ne znam kako bi se točno izrazio, ali uglavnom tu mu se malo gubi oštrina tog crnog humora, te iz crnohumorne komedije više postaje drama, što i nije toliko loše te nimalo ne kvari cjelokupni ugođaj i dojam filma, ali opet nekako ne paše.
Sve u svemu, "The Matador" je svakako prezabavan i lud film, kojeg svima preporučam (a neka vam preporuke budu i izvrsne kritike i ocjene sa mnoštvo poznatih filmskih portala). Crnohumorna krimi drama, koja će vas oduševiti svojim otkačenim dijalozima i glumačkim izvedbama dvojce glavnih aktera priče. Uglavnom, film koji ćete definitivno gledati sa smiješkom.

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Post by HorrorHR » 09 Nov 2007, 12:12

19. Scream

Image

Vividno se sjećam onog trena kada sam izašao iz kina, osmijeh mi je bio od uha do uha (prirodno, ne uz korištenje žileta) i sam sam sebi rekao - OK to je to, napokon je netko napravio jebeno napet, zanimljiv i kvalitetan filmić - horror se vraća i planira ostati među top žanrovima. Gledam malo da bi mogao na prste jedne ruke nabrojati ljude za koje znam da nisu gledali Scream, ali eto rečenica o zbivanjima u filmu. “Scream” je klasični slasher, sa svojom pozadinskom pričom, hrpom teenagera, upitnim seksom (djevice anyone?), maskiranim ubojicom (khm, plural) + zavidnom količinom zajebancije i referenciranjem horror filmova i forumulama žanra.

http://www.horrorhr.com/scream-1996/

FilmTV
Posts: 1807
Joined: 04 Oct 2006, 18:50
Location: Bergen

Post by FilmTV » 09 Nov 2007, 12:15

20.The Shawshank Redemption (1994)

Image

Jedan od onih filmova koje moram pogledati barem 2 puta godišnje. Sve je odrađeno toliko vrhunski da je nakon ovoga bolno gledati neki film kojemu je cilj samo zabava.

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6280
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 09 Nov 2007, 12:28

21. Fear and Loathing in Las Vegas (1998)

Image

Ocjena filma: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer:

Redatelj: Terry Gilliam

Uloge:
Johnny Depp...............Raoul Duke
Benicio Del Toro..........Dr. Gonzo / Oscar Z. Acosta
Tobey Maguire.............Hitchhiker
Ellen Barkin.................Waitress at North Star Cafe
Gary Busey.................Highway Patrolman
Christina Ricci.............Lucy
Cameron Diaz.............Blonde TV Reporter

SADRŽAJ:
"- Raoul Duke (alter ego najslavnijeg američkog pisca Huntera S. Thompsona) je gonzo novinar koji eksperimentira sa raznim drogama i koji je poslan u Las Vegas da pokrije priču o najslavnijoj utrci u tom dijelu Amerike - Mint 4oo. No, Dukeu i njegovom prijatelju i odvjetniku Dr. Gonzu je ta reportaža samo usput jer oni traže nešto više ...traže - Američki San. Ovo putovanje dosad neviđeno u svijetu filma, jer ova dva naša junaka u toj potrazi koriste svaku drogu koju čovječanstvo poznaje i tako upadaju u najluđe neprilike, ali na kraju ipak spoznaju bit svega..."
Moje Mišljenje:
"- Terry Gilliam je ovdje ostvario svoje najbolje ostvarenje, a Benicio i Depp svoje najbolje uloge u karijeri. Film je prepun poznatih glumaca u vrlo malim ali efektnim cameo ulogama. A što je najvažnije ovaj film je rađen prema istoimenom romanu i sadržava pravu gonzo povjest (sve što se je u filmu i knjizi dogodilo jest stvarnost). Film se diči i odličnim psychodelic soundtrackom, kao i odličnim scenarijem, te obiluje sa puno komičnih i dubokoumnih scena...
Film je pogledan kod mene 77 puta..."

Film sadrži scene: :weedman: :partyman: :rock: :rotflmao: :vom: :weedman:

Evo savjet Hunter S. Thompsona kako se ponašati pred prometnim policjacem kad prekoračite brzinu:

"- Few people understand the psychology of dealing with a highway traffic cop. A normal speeder will panic and immediately pull over to the side. This is wrong. It arouses contempt in the cop heart. Make the bastard chase you. He will follow. But he won't know what to make of your blinker signal that says you are about to turn right. This is to let him know you're pulling off for a proper place to talk. It will take him a moment to realize that he's about to make a 180 degree turn at speed, but you will be ready for it. Brace for the g's, and fast heel-toe work."
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
Wendigo
Posts: 14771
Joined: 08 Nov 2006, 17:10
Location: Dublin, Ireland

Post by Wendigo » 09 Nov 2007, 13:09

22. The Shining (1980)


Image

remek djelo legendarnog Stanleya Kubricka snimljeno po romanu Stephena Kinga i meni osobno jedan od najdražih horrora koji bi svi koji vole taj žanr i film opčenito trebali pogledati.
radnja filma ukratko:

Jack Torrance je bivši učitelj i lječeni alkoholičar koji prihvaća sezonski posao kao zimski domar u ispražnjenom hotelu "Vidikovac" negdje u planinama Colorada kako bi se iskupio zanemarenoj obitelji (ženi i sinu) za svoje "pijane dane" i kako bi u miru dovršio knjigu. na razgovoru za posao biva upozoren kako se u hotelu prije par godina desila tragedija u kojoj je Jackov prethodnik obuzet stresom koji se referencira kao "cabin fever" (ludilo uzrokovano dugom izolacijiom) ubio ženu i dvije kćeri sjekirom. ne previše zabrinut upozorenjem, naš Jack prihvaća posao i u meni najljepšoj traveling sceni viđenoj na filmu (u kombinaciji sa glazbom = savršenstvo) putuje prema hotelu...

dovoljno je reći da sam ovaj film pogledao valjda 10 puta i planiram još.. film me se strašno dojmio zbog odlične atmosfere, glazbe, krajolika, tipičnog Kubrickovskog pristupa (tko je gledao njegove filmove zna o čemu je riječ..) i odlične Nicholsonove uloge čovjeka koji postepeno "puca" pod utjecajem hotela i izolacije.

5/5 :prayer:

User avatar
Dragonrage
Posts: 8424
Joined: 06 Oct 2006, 09:44
Location: Zagreb
Contact:

Post by Dragonrage » 09 Nov 2007, 14:00

23. Sin City (2005.)

Image

Rekli bi neki, još jedna ekranizacija stripa. Ali kakva ekranizacija! I kakvog stripa! Ipak se tu radi o kultnom stripu Franka Millera, koji nije ništa slično stripovima na kakve smo navikli. Prije svega Millerov strip nema tipičnog središnjeg junaka, već je to omnibus hard-boiled krimića u noir maniri u kojima imamo nekoliko junaka, i rađen je danas već pomalo i staromodnom crno-bijelom tehnikom. Sama ekranizacija je vjerno preneseno Millerovo djelo sa papira na medij filma, a bio bih toliko slobodan reći i to da je ovo vjerojatno najbolji Rodriguezov film (iako je za režiju u velikoj mjeri zaslužan i sam Miller). Sin City je prikazan kao mjesto opačine i zla, u kojem preživljavaju samo najjači poput Marva, Hartigana ili pak Dwighta. Dakle film se sastoji od tri priče preuzete doslovno kadar po kadar iz stripa, no iako te priče stoje svaka za sebe ipak imaju neke poveznice, te se isprepliću, većinom uz pomoć likova. Film je stilski nešto najinovativnije i vizualno najimpresivnije što smo imali prilike pogledati u zadnjih par godina, rađen posebnom tehnikom tako što su glumci snimani pred zelenim platnom, pa su pozadine kasnije ubačene (kombinacija igranog i animiranog filma). Znamo da je Rodriguez tu tehniku koristio već u Spy Kidsima, no u Sin Cityu je tu tehniku doveo do savršenstva. Priča sa Dwightom je po meni najslabija, dok su ove dvije sa Marvom i Hartiganom, odlične. Inače, sve tri priče su ispunjene morbidnim nasiljem te morbidnim i zanimljivim likovima. Iako se kroz film izreda cijela plejada poznatih glumaca, najveći dojam definitivno ostavljaju dva povratnika koja su se vratila u velikom stilu, Bruce Willis i Mickey Rourke. Jesica Alba je pak dokazala da je definitivno jedna od najperspektivnijih i najzgodnijih glumica u Hollywoodu, a ništa lošija po tom pitanju od nje nije ni Rosario Dawson. Rodriguez je našao zamjene za svoju muzu Salmu Hayek (šteta što nje nema u filmu, zbilja šteta).
Sve u svemu jedan mračan, brutalan i totalno cool film vrijedan svakog gledanja!

User avatar
Vorador
Posts: 1982
Joined: 06 Oct 2006, 00:03
Location: Rijeka

Post by Vorador » 09 Nov 2007, 14:53

24. Aliens ( 1986 )

Image

Spektakularni nastavak kultnog filma Alien. James Cameron odradio je odličan posao jer nije kopirao original nego je iznio svoju viziju alienovog univerzuma. Ovoga puta radnja je poprilično dinamičnija nego u originalnom filmu ( koji je ciljao na strah i jezu ) i akcijski orjentirana jer se radi o skupini marinaca koji istražuju devastiranu ozemljivačku koloniju koju su napali alieni. Film je napet i zanimljiv koliko i original i obiluje odličnim scenama borbe marinaca i vanzemaljaca ( kao što se iz naslova može i naslutiti radi se hordi krvoločnih aliena). Također u ovom filmu se saznaje mnogo i o samom životnom ciklusu vanzemaljaca. U svakom slučaju izvrsna nadogradnja na prvi film a mnogi se kritičari i publika slažu da je film jednako kvalitetan kao i original ako ne i bolji. Moje je pak mišljenje da je original kvalitetom nedostižan ali ovo je pregenijalno ostvarenje koje se s guštom gleda i više puta.

User avatar
Aryx
Posts: 7612
Joined: 12 Oct 2006, 20:46
Location: Zagreb

Post by Aryx » 09 Nov 2007, 15:10

25. Lock, Stock and Two Smoking Barrels ( 1998 )

Image

Plot : 4 prijatelja uloze 100 000 funti koje misle uvecati kartaskim talentom Eddia no nesto polazi po krivom te ostaju duzni 500 000 koje moraju vratiti u roku od tjedan dana...

Ovo je jedan od najzabavnijih filmova koje sam imao prilike gledati. Likovi su odlicni, vecinom dvodimenzionalni, jednostvano nema lika koje po necemu nije poseban. Vrlo dobra kamera, montaza , muzika i gluma, o prici da ne govorim. Za svakog ljubitelja crnog krimi humora.
Last edited by Aryx on 09 Nov 2007, 16:55, edited 1 time in total.
There is nothing on earth half so terrifying as a truly just man.

[url=http://www.youtube.com/watch?v=staa4QvuFRI&feature=related]ASOIAF[/url]

User avatar
metallicat
Posts: 11271
Joined: 03 Nov 2006, 20:08
Location: in the ground
Contact:

Post by metallicat » 09 Nov 2007, 15:14

26. The Others (2001.)

Image

Meni jedan od najboljih filmova. Odličan psihološki horor. Vrlo zanimljiv, napet i jeziv, i što je skoro najbitnije ima odličan kraj. Nicole K. mi je Image 5/5 :wink:
Last edited by metallicat on 09 Nov 2007, 16:36, edited 1 time in total.
Image

User avatar
Dragonrage
Posts: 8424
Joined: 06 Oct 2006, 09:44
Location: Zagreb
Contact:

Post by Dragonrage » 09 Nov 2007, 16:31

27. Predator (1987.)

Image

"If it bleeds, we can kill it"...rekao je sad već davne 1987. god. Arnold Schwarzenegger na svom lošem engleskom i otišao u legendu, zajedno sa redateljem Johnom McTiernanom , koji su nam isporučili jedan od najboljih akcijskih filmova ikada..."Predatora".
“Predator” je uz “Conana” i “Terminatora” definitivno Schwarzeneggerov najbolji i najpoznatiji film, te mu je unatoč mnogobrojnim ostalim kvalitetnim naslovima kojima nas je počastio tijekom bogate karijere, kao što su npr. “Total Recall” , “True Lies”, “Commando” itd., obilježio karijeru, 80-e godine, ali i žanr akcijskog filma kakav poznajemo danas. Njegovu kvalitetu i popularnost dokazuje i to da je dobio još jedan dobar, ali podcijenjen nastavak, utjecao na mnogobrojne (lošije) kopije koje su uslijedile narednih godina, kao npr. Dacascosov “DNA” , strip serijal kao i video igru koja je spojila Predatora sa još jednim poznatim svemircem i filmskim čudovištem, Alienom.
Što se mene tiče, film je klasik, kultni film, koji svaki filmofil, koji imalo drži do sebe(hehe), mora barem jednom u životu pogledati. Osobno sam ga gledao bezbroj puta i uvijek jednako uživao u njemu, i siguran sam da ću to još mnogo puta ponoviti. “Predator” je jedan od onih filmova koji i dan danas, nakon čak 20 godina od svog nastanka izgleda odlično kao i tada kad je nastao, još uvijek nije izgubio svježinu i kvalitetu, vrijeme ga nije pregazilo, te je još uvijek vizualno atraktivan, zanimljiv i nimalo zastario unatoč napretku tehnologije. “Predator” još uvijek plijeni pažnju izvrsnom režijom, spektakularnom akcijom, napetošću i svime ostalim, te se po tom pitanju bez problema može mjeriti sa većinom novijih filmova takve vrste, jer je definitivno još uvijek mnogo bolji i kvalitetniji od većine njih. Gotovo sve je savršeno u njemu, i jednostavno mu nemam šta prigovoriti.
Negdje sam pročitao da Hollywood namjerava snimiti remake ovog izvrsnog filma, samo je zbog negodovanja fanova cijeli projekt za sada stavljen na led, a nadam se da do remake neće ni doći, jer činjenica je “Predator” definitivno jedan od filmova kojima ne treba remake, zapravo, bilo bi to čisto svetogrđe.
No, na stranu sad remake...Uz već sve nabrojano, ne smijem zaboraviti spomenuti ni izvrsnu glazbu Alana Silvestrija koja uvelike podiže i onako zastrašujuću atmosferu i stvara napetost kroz cijeli film, dajući mu jedan horror element, kao i izvrstan posao Stana Winstona , majstora maske zaslužnog za dizajn i izgled Predatora. Siguran sam da mnogi znate, kako je Predatora prvotno trebao glumiti Jean Claude Van Damme zbog svojih gimnastičkih i kaskaderskih sposobnosti, posebice u scenama gdje on skače sa drveta na drvo. No, nakon nekoliko dana na setu, on je odustao od toga, jer mu je kostim bio neudoban i nije bio zadovoljan time što će glumiti "specijalni efekt", jer bi u filmu gotovo cijelo vrijeme bio nevidljiv. Na njegovo mjesto je zatim uskočio ogromni i sad već na žalost pokojni Kevin Peter Hall. Pošto je on bio skoro pa duplo veći od Van Dammea, odijelo je trebalo biti preuređeno za njegovu veličinu. Osobno smatram da je to i mnogo bolji izbor...svaka čast Van Dammeu, obožavao sam ga kao klinac, čak i više nego Arnia, ali budimo iskreni, naspram Arnia on je patuljak, i to ne bi bilo to...a ovako je Arnie dobio dostojnog protivnika, mnogo većeg od sebe, zbog čega je ta finalna borba bila mnogo zanimljivija i atraktivnija.
Sve u svemu, Predator je jedno istinsko remek-djelo, bezvremenski hit film, u kojem će još godinama generacije, i generacije filmofila moći uživati...ja znam da ja sigurno hoću.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Post by john_constantine » 09 Nov 2007, 16:53

28.HARD BOILED (1992.)

Image

Jedan od najboljih i posljednjih filmova johna Wooa koje je snimio u kini. Prava akcijska poslastica s mozgom, a ne kao uobičajeni američki filmovi za retardirane amerikance - prvo pucaj, pa onda pitaj uz buno buke, pucnjave i eksplozija. Čak su i negativci napravljeni od krvi i mesa, nisu samo papirnati likovi koji služe za metu. Akcijske scene su i više nego odlične, i nenadmašive. Naročito dio u Tea house gdje meci lete na sve strane, toliko detalja. Dva pištolja, razaranje stolova, objekata, klizanje po štangi na stepenicama. Ili dio kada dohvati negativca pištoljem u glavu. A tek tema o zamršenom prijateljstvu uz kompleksnu i napetu radnju, sve do brutalnog završetka. Akcija je baš onako sirova, ne štedi se na mecima, razaraju se objekti. Nažalost, više se to nije ponovilo u njegovim kasnijim filmovima koji su u usporedbi s ovim ispali mlaki, a akcija usporena i previše umjetnički.
Last edited by john_constantine on 09 Nov 2007, 17:25, edited 1 time in total.
Michel puši karu.

User avatar
Dragonrage
Posts: 8424
Joined: 06 Oct 2006, 09:44
Location: Zagreb
Contact:

Post by Dragonrage » 09 Nov 2007, 17:06

29. The Terminator (1984)

Image

Jedne noći u jednoj uličice pojavi se bljesak, i strašna eksplozija. Nakon tog bljeska pojavi se muškarac, potpuno gol, polako se digne i pogleda panoramu grada...grada koji će noćas biti njegovo bojište. Taj muškarac zapravo nije čovjek...barem ne u potpunosti, on je naime cyborg, pola čovjek, pola stroj. Njegov zadatak je da ubije Saru Connor, majku Johna Connora, još nerođenog vođe pobunjenika iz budućnosti gdje vladaju strojevi...Terminatori. Za njime iz budućnosti stiže još jedan muškarac, koji je za razliku od njega u potpunosti čovjek, vojnik iz budućnosti Kyle Reese. On pak dolazi sa zadatkom da zaštiti Saru od tog ne nezaustavljivog stroja, a poslao ga je sam John. Obojica se dadnu u potragu za njom, svaki sa svojim ciljem i namjerom, no pitanje je tko će doči prvi do nje...
Ovo je radnja jednog od najlegendarnijih akcijskih filmova svih vremena, filma koji i dan danas, nakon 23 godine izgleda fenomenalno, vrijeme ga nije nimalo pregazilo, dapače, što je stariji to je bolji, kao i dobro vino. Sve je vrhunski odrađeno...režija, akcija, pomalo zastrašujuća i mračna atmosfera, zatim ona muzika 80-ih i upečatljiva "Terminator" tema Brada Fiedela, specijalni efekti...iako je u nekim kadrovima vidljivo da se radi o animatroničkoj lutki, ali to nimalo ne smeta. A tu je i zanimljiva, u ono doba, čak i originalna priča...prva takve vrste. Doduše roboti ali i tema propasti svijeta su se i prije pojavljivali na filmu, npr., 1950. godine u filmu Roberta Wisea "The Day the Earth Stood Still", 1954. u filmu "Devil Girl from Mars" ili 1956. u filmu "Forbidden Planet" kao i još mnogim naslovima, ali Cameron nam je po prvi puta predstavio Cyborga - metalni endo skelet "presvučen" živim tkivom...pola čovjek, pola stroj, koji dolazi iz budućnosti kako bi ubio spasitelja čovječanstva prije njegovog rođenja.
Originalno je Cameron zamislio Terminatora kao malenoga i neprimjetnog "čovjeka", koji se veoma lako može uklopiti među ljude, i tu ulogu je prvotno trebao odigrati njegov "kućni glumac" koji je kasnije nastupao u većini njegovih filmova, Lance Henriksen, dok je Arnold Schwarzenegger prvotno trebao odigrati glavnog junaka, vojnika iz budućnosti Kyle Reesa. No legenda kaže, da kad su se Cameron i Arni sastali po prvi puta, ovaj je uvidjeo da bi bilo prilično glupo da grdosija poput Arnija igra pozitivca, te mu je ponudio ulogu negativca...gotovo neuništivog cyborga iz budućnosti, dok je Lancea dopala malena uloga policijskog narednika Vukovicha. Kao što je dobro poznato, gotovo svi njegovi prijatelji, uključujući i menadžera su mu savjetovali da odbije tu ponudu, jer da će si tom ulogom samo upropastiti karijeru koja je bila na uzlaznom putu, jer je Arni iza sebe tada već imao dva hita, "Conan the Barbarian" iz 1982., i nešto slabiji ali zabavan nastavak "Conan the Destroyer" iz 1984.
I zbilja, tko bi rekao da će te davne 1984. godine, taj ultra jeftini B SF film (budget mu je iznosio danas gledajući mizernih 6 mil.$) postati kultni film. "Terminator" se je tada premetnuo u ogroman hit, zaradio samo u Americi 38 mil.$, a da ne spominjemo svjetsku zaradu od nekih 78 mil.$ diljem svijeta, što je tada bila ogromna svota novaca...doduše je i danas, ali ne kao tada. A uz to, ta uloga je proslavila Arnija i postala njegova najpoznatija i najuspješnija rola ikada, koja ga je ustoličila kao akcijsku zvijezdu još godinama nakon toga. Uspjeh je tim više bio iznenađujuć i veći, jer je to bio tek drugi Cameronov film u karijeri, prvi nakon katastrofalnog naslova "Piranha Part Two: The Spawning" s kojim je imao dosta problema tijekom post-produkcije.
Film je ostao zapamćen i po nekoliko antologijskih akcijskih scena kao što je ona u noćnom klubu kada se Rees i Terminator po prvi puta sukobe, zatim ona na kraju gdje Terminator progoni Saru sa ogromnom cisternom, ili vjerojatno najpoznatija od svih ona u policijskoj stanici, gdje prije totalnoga masakra Arni izgovori onu svoju poznatu izjavu "I'll be back", koja mu je ujedno kasnije postala i zaštitni znak (Originalno je u scenariju taj dijalog bio "I'll come back", no iz nepoznatog razloga su ga promijenili).
Sve u svemu, film koji je obilježio početak suvremenog Hollywooda prepunog spektakularnih blockbustera, nadčovječnih super junaka i inteligentnih akcijskih priča te jedan od meni omiljenih naslova kojeg mogu gledati iznova i iznova a da mi nikada ne dosadi. Uzbudljiv je, napet, zastrašujuć i zabavan, jednom riječju kultni klasik koji i dan danas kvalitetom tuče mnoge slične novije filmove.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Post by john_constantine » 09 Nov 2007, 17:31

30.The night of the hunter (1955.)

Image

Robert Mitchum je izvrsno utjelovio serijskog ubojicu i fanatika, vuka u ovčjoj koži. Koji će se uvući u kože mirnog stanovnika, oženiti udovicu čovjeka koja je ubio svojim rukama, psihički ju uništiti svojim vjerskim fanatizmom. Jedna od najjačih filmskih scena se smatra kada njegova "žena" očekuje užitke prve bračne noći, a on kao vjerski fanatik ju dovede pred ogledalo i ponižava ju govorom o tome da je žensko tijelo samo hram za djecu i služi samo za rađanje. Ili mračni dijelovi kada proganja nevinu djecu i ne odustaje od svoga nauma.

Sam film privlači odličnom pričom, jezovitom atmosferom kada Robert Mitchum s nožem proganja djecu u namjeri da ih ubije, njegovom pričom o dviju tetovaža na rukama (ljubav i mržnja) ili sam prikaz vjerskog fanatizma i njegove opsesije u potrazi za novcem. Mlađoj generaciji će film biti nezanimljiv i neće ga baš shvatiti, a stariji gledatelji i filmofili će uživati u ovom vrhunskom klasiku za upečatljivim scenama, poetskom pričom i jezovitom atmosferom koji je kasnije doživio i svoj remake s Richardom Chamberlainom.

Film inače kvari samo prezašećereni završetak. :roll:
Michel puši karu.

Post Reply