Koji ste non-horror zadnji gledali ?

Sve o industriji, VHS, DVD, filmovi iz kućne radinosti itd.
Post Reply
John_Ryder
Posts: 12166
Joined: 07 Dec 2007, 00:56
Location: Zagreb

Re: Koji ste non-horror zadnji gledali ?

Post by John_Ryder » 27 Feb 2013, 00:00

2001: A Space Odyssey - wow,koje vizualno i glazbeno remek djelo, 9/10. Idući na redu od Kubricka- Eyes wide shut i lolita.
Image

Image

User avatar
Michel
Posts: 11420
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Koji ste non-horror zadnji gledali ?

Post by Michel » 27 Feb 2013, 04:03

Sweet Smell Of Success (1957) - kakva noir filmčina :supz: Lancaster i Tony Curtis. Oboje odglumili odlično, ali Curtis je odglumio lika koji se zove Sidney Falco na nevjerojatan herojski način. Toliko svjež i pamtljiv. Jedan od najboljih. Dijalozi u filmu su catchy. Ovdje nemamo privatnih detektiva već podmukle novinare koji žele dobru priču pa se nadmeču sve to začinjeno sa genijalnom glazbenom podlogom koja je ona tipična noir podloga. Deefinitivno među najboljim noir filmovima.

8=========o/8==========o (9/10)

Dead End (1937) - poslije Lancastera drugi današnji film mi je bio od Wylera. Opet Bogie u svojoj tipičnoj, ali odličnoj ulozi. Film mi nije ništa specijalno, ali brza je radnja tako da ne mogu reći da nije bio zanimljiv. Oni klinci su previše iritantni kad se počnu derati. radnja na jednom mjesu, Bogie glumi kriminalca koji dolazu u svoj rodni gradić da bi riješio neke dugove i cijelo vrijeme gleda klince kako kradu, tuku te se sjeća svojih mladih dana.

8======-o/8==========o (6.5/10)

The Train (1964) - za treći današnji film sam uzeo opet Lancastera. Akcijski ratni, a takve baš volim. Ovo nisu ratni kao Metal Jacket, Vod Smrti ili Apokalpisa, filmovi koji su više psihološke drame i bave se posljedicama. The Train je uživancija poput The Great Escape i Dirty Dozen. Nekoliko impresivnih scne apoput bombandiranja vlaka te bježanje. Cijeli film je igra mačke i miša. Lancaster i dalje pojava koja dolazi i uzme ti svaku scenu.

8========-o/8==========o (8.5/10)

Jezebel (1938) - za današnji zadnji film sam odlučio uzeti opet Wylera da pokušam isprati gorak okus od filma Dead End i nisam pogriješio. Fonda i Bette Davis. Je li Bette najveća glumica ikada? Vjerojatno, uz Katherine H. gledao sam ju u par filmova već i stvarno je mrak, tako je i ovom filmu za koji je dobila Oscara. Glumi predivan sarkastični lik koji voli zafrkavati miškarce te se poigrava s njima, ali ne slti da će ju to koštati. Fonda je isto genijalan. Ovdje je mlad, nema onako zalizani kosu i jedva sam ga prepoznao. Dobro da ima onako prepoznatljivu čeljust :lol: radnja smještena u sredinu 19. stoljeća. Radi se o bogatima koji se bave svojim osobnim problemima od nevjere do toga kako se treba otići na bal. Ova zadnja se čini glupom, ali tada nije bilo, kao što je priakazano u samome filmu. Vidim da je Wyler surađivao s njom više puta tako da jedva čekam opet njezin film. Bette Davis ima najljepše oči. Ikad.

8========-o/8==========o (8.5/10)
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Josef K
Posts: 4829
Joined: 26 Mar 2008, 19:39

Re: Koji ste non-horror zadnji gledali ?

Post by Josef K » 27 Feb 2013, 07:38

Pogledaj Atlantic City i From Here to Eternity.

User avatar
Michel
Posts: 11420
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Koji ste non-horror zadnji gledali ?

Post by Michel » 27 Feb 2013, 11:53

Atlantic City sam gledao, ali ne zbog Lancastera već kad sam otkrivao Mallea, a From Here to Eternity imam u planu ovih dana :)
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: Koji ste non-horror zadnji gledali ?

Post by elrania » 27 Feb 2013, 15:13

Michel wrote: Dead End (1937) - poslije Lancastera drugi današnji film mi je bio od Wylera. Opet Bogie u svojoj tipičnoj, ali odličnoj ulozi. Film mi nije ništa specijalno, ali brza je radnja tako da ne mogu reći da nije bio zanimljiv. Oni klinci su previše iritantni kad se počnu derati. radnja na jednom mjesu, Bogie glumi kriminalca koji dolazu u svoj rodni gradić da bi riješio neke dugove i cijelo vrijeme gleda klince kako kradu, tuku te se sjeća svojih mladih dana.

8======-o/8==========o (6.5/10)
ma bolji je od toga :(

User avatar
Michel
Posts: 11420
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Koji ste non-horror zadnji gledali ?

Post by Michel » 27 Feb 2013, 15:25

Vjerojatno i zaslužuje veću ocjenu, ali eto, nije me se toliko dojmio. Možda netegnuta sedmica :zubifale: jedan od rijetkih Bogievih filmova koji mi se nije svidio.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Re: Koji ste non-horror zadnji gledali ?

Post by Asfodel » 27 Feb 2013, 21:28

Flavia, la monaca musulmana - aka Flavia the Heretic. Izuzev nekih weird scena (koje su imale smisla), ovo je bila uglavnom uživancija. Mali odmor od nastranosti, lol. Lagano, malo drukčije priče i predivne opuštajuće glazbene teme. Zadnja scena me zaboljela preko ekrana, ouch :jawbreaker:
I mean, a few little tiny murders and everyone just freaks out

User avatar
Michel
Posts: 11420
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Koji ste non-horror zadnji gledali ?

Post by Michel » 28 Feb 2013, 12:10

Jučer pogledao 3 Wylera.

The Little Foxes (1941) - Bette Davis opet oduševljava. Za razliku od Jezebel gdje je glumila vrckavi i simpatični lik, ovdje glumi jaku i dominantnu ženu koja je antipatična, ali antipatična na onaj divan načič kad vidiš kako je to savršeno odglumila. Radi se o bogatašima koji cijelo vrijeme spletkare pa tako Davis se cijelo vrijeme natječe sa braćom oko imanja, bogatsva. Imamo tu različiti prijetnji, ma svega. A pokraj svega toga, tu je Betteina kćer koja odrasta u teškim okolnostima, svađama, tim spletkama. Kao i muž od Bette koji je teško bolestan. Odlična gluma, super tema. Bette Davis ima najljepše oči. Ikad.

8========-o/8==========o (8.5/10)

The Westerner (1940) - idući mi je bio western. Moj tata je bio obožavatelj lika i djela Coopera pa tako sam odrastao na svim tim starim westernima od Waynea i Coopera koje i dan danas obožavam. Ovo je toliko priroradn i simpatičan western o čovjeku (Cooper) koi dolazi u mali gradić, ali odmah nailazi na probleme jer ga optužuju da je ukrao konja, ali izvlači se i pomaže cijelom gradu protiv svakodnevnih problema. Primijetio sam da je Wyler majstor za detalje. Pa tako i u prošlim filmovima, a pogotovo u ovome imao normalne i prirodne situacije koje uopće nisu nametnute. Znate ono kad ste sami pa nešto napravite toliko šlampavo da vas neko gleda sa strane, smijao bi vam se :D tako ovaj film ima puno takvih scena, Coopera su prikazali kao čvrstog kauboja, ali s normalnim manama.

8========...o/8==========o (8.3/10)

Wuthering Heights (1939) - jučerašnji zadnji film mi je bio ovaj divan i jak film sa najboljim britanskim glumcem, Laurenceo Olivierom. Priča o odrastanju siromašnog roba i bogatašice koji kasnije postaju nerazdvojni, ali brat od te bogatašice ga cijelo vrije e psihički iskorištava pa tako on obećava da će se vratiti kao bogataš jednoga dana. Očito je Wyler majstor za ovakve drame gdje su tema bogataši i njihovi problemi. Kraj je jako inspiriativan
SpoilerShow
pogotovo kad i on umre pa odlaze kao duhovi ili kad zajedno gledaju zadnji put u polje, nebo te ona mu umire na rukama.
8========-o/8==========o (8.5/10)
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Re: Koji ste non-horror zadnji gledali ?

Post by Asfodel » 28 Feb 2013, 15:59

Nude Nuns with Big Guns - da ne bi ispalo da njegujem samo oldskul evo i ovog niskobudžetnog trešića snimljenog u grindhouse (wannabe) štihu 8) Ovo je bilo baš zabavno, prvenstveno zbog stila (i svega što sa sobom nosi), povremenih lol situacija (ne da su očito smiješne, nego gledaš i misliš wtf) te kul negativca sa smiješnim badass replikama. Iznenadile su me neke kritike, jer je za jedan B ovo predobro.
I mean, a few little tiny murders and everyone just freaks out

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Koji ste non-horror zadnji gledali ?

Post by john_constantine » 28 Feb 2013, 21:50

Rise of the guardians - Dreamworks uvijek radi odlične animirane filmove, tako da niti ovaj nije izuzetak. Dobra ideja, simpatični likovi, odlična akcija, lijepa animacija, solidni negativac i dobar humor. Baš film za opustiti se i uživati u njemu. 4/5
Michel puši karu.

User avatar
Michel
Posts: 11420
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Koji ste non-horror zadnji gledali ?

Post by Michel » 01 Mar 2013, 17:04

Jučer dva Wylera i dva Lancestera.

The Letter (1940) - evo, baš ga maloprije elr spomenula na maratonima. Najeksplozivniji početak nekog filma koji sam vidio :supz: a tek kraj :prayer:
SpoilerShow
jadna Leslie, Mrs. Hammond je odličan negativac. Baš me zanima jesu li se izvukli.
dakle, radi se Leslie (Bette Davis) koja ubije jednog tipa te govori da ga je ubila u samoobrani pa to počnu istraživati. No, postoji jedno pismo u kojemu piše tko i što je bio taj tip. Bette je opet odglumila vrhunski, toliko prirodno i različito od prijašnjih likova. Sporedne uloge su fantastične i lokacija je mljac. Jedan od najboljih noir filmova dosad. Bette Davis ima najljepše oči. Ikad.

8=========o/8==========o (9/10)

The Best Years of Our Lives (1946) - jedan od najpoznatijih, ako ne i najpoznatiji Wylerov film uz Bena Hura i Roman Holiday (danas se gleda). Remek djelo u trajanju od 2 sata i 40 minuta o trojici ratnih veterana koji se vraćaju doma (isti grad) i suočavaju se sa posljedicama koje su zadobili u ratu. Čekaju ih obitelji i njihovo prihvaćanje nakon izbivanja od par godina. Nevjerojatna psihološka studija likova za to vrijeme. Imamo jednog mladog veterana koji je izgubio ruke u ratu pa se vraća obitelji i djevojci, ali nisu oni koji ga ne prihvaćaju već je on taj koji njih ne želi prihvatiti upravo zato što je invaild i svi ga drufačije gledaju. Imamo jednog veterana u srednjim godinama koji se vraća svojoj ženi i jednog starijeg koji se vraća ženi, kćeri i sinu. Sva ta priča o prijateljstvu, ljubavi, nevjeri je toliko detaljno opisana da je uživancija za gledanje. Najbolji Wyler dosad.

8=========-o/8==========o (9.5/10)

Local Hero (1983) - Lancesterov film iz kasnijih dana o tvrtci koja šalje svog čovjeka u jedno malo škotsko selo da im ponude cifru jer ga žele kupiti. Priča o ljudima i jnihovim životima, tradiciji. Stvarno lijep jedan mali filmić.

8=======-o/8==========o (7.5/10)

Sorry, Wrong Number (1948) - opet jedan noir. Nije na razini the lettera, ali je i dalje odličan. Inovativan u nekim stvarima. Priča je dosta komplicirana pa se treba pratiti od samoga početka jer ima dosta spletki, ucjenjivanja i likova za koje samo znaš po imenu jer se ne prikazuju. Ona završna scena kada Barbara Stanwyck priča sa Lancesterom
SpoilerShow
na telefonu, a netko joj je u kući i dolazi je ubiti :prayer:
8========-o/8==========o (8.5/10)
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Decadentor
Posts: 11881
Joined: 10 Jun 2008, 02:11
Location: Doruchów

Re: Koji ste non-horror zadnji gledali ?

Post by Decadentor » 02 Mar 2013, 01:41

Terminator 2 nakon dugo vremena i jos uvjek mi je odlican (ili je to nostalgija).
Mislim da je ovo savrsena uloga za svarciku jer je ukocen i cudno prica tako da je samo upotpunio lik robota :D
Efekti bolji nego u 90% sadasnjih filmova, a tamo se cgi tek poceo koristit.
Naravno legendarne scene su mi i dan dan ostale urezane u sjecanju :supz: ili je to zato sto mi je drugi najgledaniji film ikad.
Samo mi je zao sto se onaj mali nije probijo(ili je morat cu imdb-at) xD
Dat cu mu 10/10 boli me uvo :D
Image

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: Koji ste non-horror zadnji gledali ?

Post by elrania » 02 Mar 2013, 02:38

The Naked City (1948) - eto dokaza kako su moderni filmovi uglavnom samo blijeda kopija jednom već snimljenih odličnih uradaka. obožavam kad u filmovima ovog doba ne vidim uljepšavanja, glamur, naperlitanost i nadnaravno pravocrtno slaganje kockica do rješenja. još mi je draže kad se uz glavnu priču ponudi solidna količina usputnih informacija i pričica tek toliko da malo razgranaju radnju, učine je realnom, životnom, kompletnom.
ovo je ujedno jedan od najboljih murder-solving filmova što sam pogledala. što se mene tiče, ima sve.

Brute Force (1947) - uh. eto, onaj efekt blagog stiskanja u želucu od nelagode i gorčine viđenog. trebala sam ovo prvo pogledati pa onda prepustiti prvom navedenom da me oraspoloži.
SpoilerShow
dassinu, zaista nisi bio milostiv prema svojim pijunima-kriminalcima. lošu situaciju u kojoj su bi im učinio gorom, a od one dobre bi učinio još veći užas.
koliko god mi se ovaj osjećaj ne sviđa, ide kao kompliment ostvarenju koji je pak jedan od najboljih zatvorsko-bježalačkih filmova pto sam pogledala. :P jebo shawshank redemption.


edit:

nije mi se spavalo pa sam si od 3 preostala maratonska izabrala Never on Sunday (1960) i nisam mogla bolji film naći za zaokružiti današnji posao. em je veseo, em zanimljiv, em provokativan, em "slobodan", prožet željama vlastite interpretacije svijeta i pronalaženja sreće čemu se kao kontrast predstavlja logika, zanje, um - skup pravila i ograničenja. svidjelo mi se izvlačenje simbola, uspoređivanje istih, te koliko to izvlačenje i tjeranje maka na konac s naukom i rigidnošću i moralom nije ničega vrijedno.
sličan doživljaj sam imala nakon gledanja night of the iguana te preporučam oba filma kao opojni ulazak u domenu sukoba kognicije i emocija, kao potragu za slobodom i smislom.

filmofil
Posts: 4658
Joined: 26 Jan 2008, 19:57
Location: Suzuran
Contact:

Re: Koji ste non-horror zadnji gledali ?

Post by filmofil » 02 Mar 2013, 17:18

argo - možda najprecijenjeniji film IKADA
This is the Zodiac speaking.

User avatar
Michel
Posts: 11420
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Koji ste non-horror zadnji gledali ?

Post by Michel » 02 Mar 2013, 20:02

Jučer/noćas dva Wylera i dva Lancestera.

From Here to Eternity (1953) - Lancaster, Montgomery Clift, Deborah Kerr, Frank Sinatra i Ernest Borgnine :supz:

Sjajan film o tipu (bivši boksač) koji dolazi u vojsku, a časnici od njega traže da boksa za njih, ali on ne želi pa kreće maltretiranje. Lancaster i Clift odglumili odlično. Lancaster je glumio facu dok je Cliftov lik više bio dublji i teži. Sinatra simpatičan, a posebno mi se svidjela scena
SpoilerShow
kad Sinatra umer, a Clift počinje svirati trubu te plakati :(
priča o časti, borbi protiv sustava i prijateljstvu.

8========-o/8==========o (8.5/10)

The Children's Hour (1961) - Audrey Hepburn i Shirley MacLaine glume dvije učiteljice u privatnoj školi, ali svako malo jedna od klinki ima ispade. Na kraju upravo ta mala odvratna optuži MacLaine i Hepburn da su lezbe. Al mala je stvarno antipatična :lol: i onda pratimo kroz cijeli film jesu li ili nisu lezbe. Kontroverzan film za ono vrijeme
SpoilerShow
jer čisto sumnjam da bi danas roditelji povukli djecu iz privatne škole samo zato šti su lezbe, a MacLine je bila. Hepburn nije, no za MacLine nam redatelj svako malo daje hintove.
.

8=======-o/8==========o (7.5/10)

Roman Holiday (1953) - Audrey Hepburn i Gregory Peck u odličnoj romatničnoj komediji. Film je toliko simpatičan kao i sama Audrey. A da ne govorim koliko je tužan :( ali realan
SpoilerShow
je kraj jer bi bilo malo previše da su ostali zajedno. Onda ima pregršt obaveza i ne može si to dopustiti.
odlično prikazano kako jedna princeza provodi najljepši dan u životu jer zna da neće imati druge prilike. Kemija između Pecka i Audrey je fenomenalna. Toliko pamtljivih trenutaka. Audrey je stvarno ikona mode i stila. Bez obzira što uvijek glumi isti lik. Onaj simpatičan, ali je slatka i leži joj to.

8========-o/8==========o (8.5/10)

The Killers (1946) - opet suradnja Siodmaka i Lancestera uz divnu Avu Gardner. Odličan početak kada vidimo dve ubojice kako dolaze u grad ubiti Lancastera, ali ne znamo razlog pa film prikazuje priču koja se dešava mjesecima ranije da vidimo razloge. I tako, Lancaster mi polako postaje jedan od dražih pojava na filmu. Nije vrh same glume, ali njegovi likovi su baš ono, herojski koje moraš zavoljeti. Odličan noir s puno likova u kratkom vremenu, ali uopće ne smeta i svako ima svoju priču. Završni obračun genijalan :supz: i naravno, twist. Double-double-crossed :supz:

8========-...o/8==========o (8.8/10)
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Post Reply