Dont Be Afraid Of The Dark (1973.)

Zagrijavanje za osamdesete
Post Reply
User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Dont Be Afraid Of The Dark (1973.)

Post by remike2 » 20 May 2010, 20:34

O filmu:
Don't Be Afraid Of The Dark is an American made-for-television horror film by Lorimar Productions that was first telecast on ABC on Wednesday October 10, 1973. It has since been shown many times in syndication and was distributed on home video and now on DVD. Nigel McKeand wrote the story and screenplay, and John Newland directed the film. It is known as Nightmare in Europe.

Plot:
A neurotic housewife named Sally and her business exec husband move into Sally's family house, a spooky two story Victorian mansion. When Sally starts the redecorating along with her pompous decorator she comes across a locked room in the house. After arguing with the handyman who insists she should leave the room locked, she finally gets the key. But once she opens her father's old study and has the bricks from the fireplace removed, strange things begin to happen. Sally begins to see small creatures everywhere, but no one will believe her. Her husband dismisses her as neurotic and her friend thinks Sally may be loosing her mind. But things take a deadly serious turn when the decorator trips at the top of the stairs and falls to his death. Sally sees a rope lying across the place where he tripped, but when she picks it up to take it, a horrifying little creature pulls it from her grasp. Is she crazy? Or has Sally released demons in the house, demons her father summoned?

Trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=4TpWSNT5QhE

Poster:
Image
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

Mr. Bakmilo
Posts: 414
Joined: 06 May 2010, 22:53
Contact:

Re: Don't Be Afraid Of The Dark (1973.)

Post by Mr. Bakmilo » 20 May 2010, 20:41

i ovaj je neloš
imam malo problema od kad sam tu s obzirom da skidam toliko filmova da ne znam šta gledat prvo :rolleyes:

User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Re: Don't Be Afraid Of The Dark (1973.)

Post by remike2 » 20 May 2010, 20:45

Mr. Bakmilo wrote:i ovaj je neloš
imam malo problema od kad sam tu s obzirom da skidam toliko filmova da ne znam šta gledat prvo :rolleyes:
I ja isto, imam brdo horror filmova i i stalno ih skidam tako da nekad ni ne znam odakle da krenem i šta da pogledam, sve zavisi i gledam li sam ili sa društvom, kakvo je raspoloženje, jel me baš pojedini film tolko zanima, itd... no uvijek se neki nađe. 8)
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

Mr. Bakmilo
Posts: 414
Joined: 06 May 2010, 22:53
Contact:

Re: Don't Be Afraid Of The Dark (1973.)

Post by Mr. Bakmilo » 20 May 2010, 20:53

juče' sam gledao u društvu i možeš mislit šta je to bilo...uz malo pive, jel
rađe ja to odradim u miru

apropo filma, izgleda sasvim solidno, a vidim i da su recenzije oke
gledat će se svakako

User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Re: Don't Be Afraid Of The Dark (1973.)

Post by remike2 » 20 May 2010, 20:58

Mr. Bakmilo wrote:juče' sam gledao u društvu i možeš mislit šta je to bilo...uz malo pive, jel
rađe ja to odradim u miru

apropo filma, izgleda sasvim solidno, a vidim i da su recenzije oke
gledat će se svakako
Ma i sve zavisi kakvo je društvo (s kim gledaš), ne kažem da ne treba biti veselja i pozitivne atmosfere no ja to više volim da se normalno pogleda film bez previše priče i zajebancije tako da je nekad i možda bolje sam u miru pogledati film, što se tiče filma, vidim i ja da ima dosta pozitivnih recenzija, radnja izgleda super ko i poster, možda me i iznenadi pozitivno!
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

Mr. Bakmilo
Posts: 414
Joined: 06 May 2010, 22:53
Contact:

Re: Don't Be Afraid Of The Dark (1973.)

Post by Mr. Bakmilo » 20 May 2010, 21:07

remike2 wrote:
Mr. Bakmilo wrote:juče' sam gledao u društvu i možeš mislit šta je to bilo...uz malo pive, jel
rađe ja to odradim u miru

apropo filma, izgleda sasvim solidno, a vidim i da su recenzije oke
gledat će se svakako
Ma i sve zavisi kakvo je društvo (s kim gledaš), ne kažem da ne treba biti veselja i pozitivne atmosfere no ja to više volim da se normalno pogleda film bez previše priče i zajebancije tako da je nekad i možda bolje sam u miru pogledati film, što se tiče filma, vidim i ja da ima dosta pozitivnih recenzija, radnja izgleda super ko i poster, možda me i iznenadi pozitivno!
tog je bilo previše juče' :mrgreen:

User avatar
Jane Doe
Posts: 3606
Joined: 19 Sep 2010, 01:48
Location: Karlovac

Re: Dont Be Afraid Of The Dark (1973.)

Post by Jane Doe » 10 May 2011, 16:10

baš mi se svidio, onako za mozak na pašu. atmosfera u filmu mi je nakako i njegova najjača strana, ali mogli su to i malo bolje razradit, ali eto, svejedno dobar film
6,5/10
Image

GreenHornet
Posts: 4849
Joined: 30 Oct 2007, 01:03
Location: Dubrovnik

Re: Dont Be Afraid Of The Dark (1973.)

Post by GreenHornet » 10 May 2011, 16:55

steta sto titlova nema... :roll:
Zaljubljen sam u Fräulein Unbekann!!!!!

User avatar
kraykulla
Posts: 639
Joined: 10 Dec 2009, 13:05
Location: Hell

Re: Dont Be Afraid Of The Dark (1973.)

Post by kraykulla » 21 Oct 2011, 11:47

u očekivanju remakea pogledao original....nije loš,ali ona mala stvorenja mi bila užasno smiješna a ne strašna :shock:

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: Dont Be Afraid Of The Dark (1973.)

Post by elrania » 10 Aug 2012, 22:56

smorilo me ovo.
kolko me iziritirao chucky, toliko me i ovo - ne mogu s razumijevanjem gledati te filmove s malim gimpovima kak pokušavaju neš opako napraviti.
pretpostavljam da je atmosfera u filmu taman za ovak nešto, maske su finta, taman za taj period sve izgleda dobro...i glazba svakako. al nije ovo jednostavno za mene.
sve se bojim kakav je remake koji je čak lošije ocijenjen.

SpoilerShow
ono što me razveselilo je tragičan kraj, jer, sad ću bit zlobna, za onakvo kreveljenje tokom filma ženska ni ne zaslužuje da se izvuče.

John_Ryder
Posts: 12122
Joined: 07 Dec 2007, 00:56
Location: Zagreb

Re: Dont Be Afraid Of The Dark (1973.)

Post by John_Ryder » 12 Aug 2012, 15:31

ni slučajno nemoj gledat remake.
Image

Image

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: Dont Be Afraid Of The Dark (1973.)

Post by elrania » 12 Aug 2012, 16:47

:D na zapovijed!

Wheel Smith
Posts: 1547
Joined: 19 Jan 2009, 04:30
Location: Wheelchair

Re: Dont Be Afraid Of The Dark (1973.)

Post by Wheel Smith » 12 Aug 2012, 19:21

glup film i remake i orginal
:supz: :supz:

User avatar
jigsaw
Posts: 5458
Joined: 30 Dec 2006, 00:08

Re: Dont Be Afraid Of The Dark (1973.)

Post by jigsaw » 13 Aug 2012, 19:33

Baš sam ovih dana pogledao remake, dosadan film jako...ne vjerujem da će mi original jako puno popraviti dojam...

Post Reply