Civilisation: A Personal View by Kenneth Clark

Sve vezano za serije i TV, a da nema veze sa horror žanrom.
Post Reply
User avatar
Michel
Posts: 11423
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Civilisation: A Personal View by Kenneth Clark

Post by Michel » 21 Jan 2015, 02:14

http://www.imdb.com/title/tt0264234/

Civilisation ili, punim naslovom, Civilisation: A Personal View By Kenneth Clark (doslovno: "Civilizacija: Osobni pogled Kennetha Clarka") je britanska dokumentarna TV-serija u produkciji BBC-ja koja se originalno prikazivala na programu BBC Two 1969. godine. Njen tvorac i voditelj bio je ugledni historičar umjetnosti Kenneth Clark, koji je u 13 epizoda prikazao historiju zapadne civilizacije od ranog srednjeg vijeka do svog vremena, koristeći kao ilustraciju dostignuća arhitekture, likovne umjetnosti i muzike karakteristične za pojedini historijski period. Serija je stekla enormnu popularnost, a prateća knjiga Kennetha Clarka postala bestseler. Predstavljala je jednu od prvih BBC-jevih serija snimljenih i emitiranih u boji. Često se smatra jednom od najboljih serija u historiji BBC-ja, odnosno da je postavila standarde dokumentarnih emisija koja će BBC-ju kasnije donijeti veliki ugled.

Civilisation je 1970-ih emitirana na programu tadašnjeg JRT-a, a tada je objavljeno i izdanje Clarkove knjige na srpskohrvatskom jeziku.


Image

http://en.wikipedia.org/wiki/Civilisati ... _series%29
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11423
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Civilisation: A Personal View by Kenneth Clark

Post by Michel » 21 Jan 2015, 02:16

Počinjem ovaj tjedan i jedva čekam. Obožavam dokumentarce, i sad je vrijeme za dokumentarne serije. Volim one o svemiru, životinjama i prirodi. Doći će i ti na red one koje sam propustio, ali je sad došlo vrijeme za ovaj tu. Neću kombinirat kao obične serije već jedan po jedan lijepo završavat.

Pa da vidimo ovaj hvaljeni dokumentarac. Našao sam odličnu verziju za skinut.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11423
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Civilisation: A Personal View by Kenneth Clark

Post by Michel » 24 Jan 2015, 03:20

Prva i druga epizoda otišle :kokicarenje:

The Skin of Our Teeth - u prvoj epizodi Kenneth Clark nas upoznaje sa vikinzima/barbarima koji su stoljeća i stoljeća napadali rimsko carstvo. Uvodnih 15-ak minuta kad objašnjava što civilizacija treba predstavljati je prosvjetljenje. Objasnio je zašto vikinzi/barbari nisu bili civilizacija bez obzira što su se mogli prehraniti, išli u lov, gradili brodove, plovili tisuće i tisuće kilometara. Jedan od glavnih razloga je ostavština, a najviše je govorio o zgradama, arhitekturi rimskog carstva, njihovim filozofilma i zašto oni jesu civilizacija. Uz sve to tu su i sitnice koje su me dodatno naučili povijesti poput neke stvari o Islamu i tako. Odlična prva epizoda uz sve te predvine zgrade.

The Great Thaw - druga epizoda se bavila 12. stoljećom, gotičkom arhitekturom, katedralom Chartres i koliko je važna. Srednji vijek, njihovim filozofilma i kako je zapadna Europa počela ići naprijed. Kako su u samo sto godina uspjeli toliko toga napraviti kao niti jedne druge civilizacije prije.

Jedva čekam dalje da vidim što me čeka. Ovo je prava lekcija iz povijesti.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11423
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Civilisation: A Personal View by Kenneth Clark

Post by Michel » 01 Feb 2015, 00:54

3., 4., 5., i 6. epizoda otišle :kokicarenje:

Romance and Reality i Man: The Measure of All Things - treća i četvrte epizode o renesansi. O arhitektima kao što je Brunelleschi koji je sagradio prekrasnu kapelu Pazzi. Onda malo o slikaru koji se zove Jan Van Ejck za kojeg sam eto prvi put čuo, ali slike su mu totalno nadrealne. Onaj Gentski oltar :prayer: eto, ja nisam nikad bio ljubitelj slikarstva i sličnih stvari, ali ovdje kad ti tako lijepo objasni bude baš lijepo. Giotto Di Bondone, slikar koji me se najviše dojmio. Gotički stil :prayer: onda je došao na red Leonardo Bruni, veliki humanist.

The Hero as Artist i Protest and Communication - peta i šesta epizoda. Peta mi je bila najbolja dosad. Mikelanđelo i Rafaelo. Stvarno sam osjetio koliki su velikani. Kad je počeo pričati o Mikelanđelu, a samo prikaže njegov poznati kip David i odjednom Kenneth Clark se pojavi i onda osjetiš pravu velikučinu i snagu kipa. Pogledajte taj kip na guglu, ali ovdje kako je lijepo objašnjeno i što je sve Mikelanđelo radio.

Rafael i njegova Atenska škola. Jedna od najboljih slika koje sam vidio. Onda je bilo malo priče o po mnogima najvećem humanistu, Erazmu Roterdamskom i kako su ga veliki slikari portretirali. Malo arhitekture, Šekspira pri kraju i tako.

Uglavnom, ovdje na vrlo originalan i super način prikazuju sve civilizacije kroz slikarstvo/slikare, arhitekturu i slične stvari. Preugodan dokumentarac, a nikad nisam istraživao slikarstvo/arhitekturu i sad me ovo kupilo. I još se toliko toga nauči.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11423
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Civilisation: A Personal View by Kenneth Clark

Post by Michel » 08 Feb 2015, 01:23

Otišle epizode 7, 8 i 9 :kokicarenje:

Sedma epizoda se još bavila Rimom u to vrijeme, katolička crkva protiv protestantske. Odličan prikaz trg svetog petra.

Osma epizoda o nizozemskim slikarima, naravno ne o bilo kojem već o legendarnom Rembrandtu koji je najviše od svih slikara koristio biblijske motive. Slike su mu vanzemaljske, toliko detalja i jednostavnosti u njima.

Deveta epizoda me ubila ljepotom. Najjača epizoda dosad. Dok su se prvih 7 bavile uglavnom talijanima, Rim, Firenca, Rafaelo, Mikelanđelo i arhitektima. Sve je to lijepo, ali deveta je bila o bavarskoj. Od toga ništa nisam vidio ljepše. Ko je ljubitelj dvoraca, uživao bi. Baš me odvelo u to vrijeme, ako iz bajki od braće grimm. Toliko lijepe unutrašnjosti, i još su me upoznali sa umjetnošću zvana Rokoko koja potječe od baroka. Nadam se da je i deseta u bavarskoj i tim dvorcima.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11423
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Civilisation: A Personal View by Kenneth Clark

Post by Michel » 14 Feb 2015, 19:29

Pogledano do kraja :kokicarenje:

Nakon što sam mislio da ne može ljepše od devete i bavarske, u idućim epizodama klasična francuska i palače, versaj pogotovo. Zadnja epizoda se vratila u modernu civilizaciju, ta godina kad je ova dokumentarna serija nastala.

9/10

Nevjerojatno poučno, lijepo i odmor za dušu.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Post Reply