Cosmos: A SpaceTime Odyssey (2014– )

Sve vezano za serije i TV, a da nema veze sa horror žanrom.
Post Reply
User avatar
Michel
Posts: 11416
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Cosmos: A SpaceTime Odyssey (2014– )

Post by Michel » 17 Jun 2014, 16:05

http://www.imdb.com/title/tt2395695/

Cosmos: A Spacetime Odyssey is a 2014 American science documentary television series.[1] The show is a follow-up to the 1980 television series Cosmos: A Personal Voyage, which was presented by Carl Sagan on the Public Broadcasting Service and is considered a milestone for scientific documentaries. This series was developed to bring back the foundation of science to network television at the height of other scientific-based television series and films. The show is presented by astrophysicist Neil deGrasse Tyson, who, as a young college student, was inspired by Sagan. Among the executive producers are Seth MacFarlane, whose clout and financial investment were instrumental in bringing the show to broadcast television, and Ann Druyan, Sagan's widow and a co-creator of the original series.

http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmos:_A_ ... me_Odyssey

VRHUNSKI TRAILER: http://www.youtube.com/watch?v=NeVCR1qfMaU#t=15

Image
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11416
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Cosmos: A SpaceTime Odyssey (2014– )

Post by Michel » 17 Jun 2014, 16:10

Pogledao prvi nastavak. Božanstveno, doslovno :prayer:

Znanstvenik koji ovo vodi je Neil deGrasse Tyson koji je postao znanstvenik radi svojeg idola, Carla Sagana koji je imao iz 1980. godine svoj prvi Cosmos. Taj nisam gledao, ali sam krenuo s ovim novim. I u prvoj epizodi ustražuje našu adresu i stvarno objasni da i nama laicima sve bude jasno. Da, ima tu već u prvoj epizodi fascinantnih činjenica od koje naš mozak jako teško percipira. Vratio se u 16. i 17. stljeće da bi nas upoznao s jednim "znanstvenikom" koji je nasljedio teoriju od Kopernika da se naša Zemlja vrti oko Sunca, ali pošto je tad bila inkvizicija, naravno da je u ovoj epizodi dosta pljuvao Crkvu.

Pa kako smo mislili dosta dugo kako smo mi centar svemira, ali kad pokaže gdje smo i koliko je to ogromno. Moj mozak nije sve te stvari mogao upiti. Pokušao sam. Znao sam i prije da postoje milijarde galaksija, ali sad kad to prikažu pa onda na kraju je vrh kad sve te milijarde galaksije prikažu u jednom malom mjerhuru gdje postoje miljarde drugih takvih mjehura, majko mila. Multi-svemir.

Odlična prva epizoda. Lijepo će se ovo gledat pa kad se završi, na prebacujem se na druge Space dokumentarce.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11416
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Cosmos: A SpaceTime Odyssey (2014– )

Post by Michel » 18 Jun 2014, 17:34

Sezona1/Epizoda 2, Some of the Things That Molecules Do - ova epizoda bi se trebala prikazivati u školama. Teorija evolucije. Znao sam osnove, ali ovo je najbolje objašnjenje na koja sam naišao. Vrhunski mi je dio o DNA-u, o sisavcima u moru koji su kasnije došli na kopno. Pogotovo taj dio oko oka kako su naše oči stvorene za more i zato sisavci mogu vidjeti sve u mraku pod vodom jer su rođeni tamo, ali čim su izašli na kopno, izašli smo slijepi i do danas mi smo slijepi. Mi vidimo ovaj svijet, ali vidimo samo 0.000 nešto posto što je stvarno prezanimljivo. Kasnije otišao malo do Titana i u Krakenovo more i te teorije da možda tamo ima živih bića.

Sezona 1/Epizoda 3, When Knowledge Conquered Fear - odlična epizoda smještena u 17. stoljeće i priča oko tri velikana. Hook, Hejli (kometa) i Newton te njihove teorije. Ovo oko Hejlija i njegovo istraživanje kometa je stvarno nešto veliko. Samo knjige i matematika i odlično objašnjene odakle dolaze komti i zašto se stalno vraćaju pa kasnije naša galaksija i andromeda.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Decadentor
Posts: 11881
Joined: 10 Jun 2008, 02:11
Location: Doruchów

Re: Cosmos: A SpaceTime Odyssey (2014– )

Post by Decadentor » 18 Jun 2014, 22:03

Ovo izgleda pre zanimljivo, takodjer u watchlist ubacit...
Image

User avatar
Michel
Posts: 11416
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Cosmos: A SpaceTime Odyssey (2014– )

Post by Michel » 19 Jun 2014, 16:21

Samo daj :)

Meni je sve što ima veze sa svemirom prezanimljivo. Sad ću samo derat po tim dok. serijalima.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11416
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Cosmos: A SpaceTime Odyssey (2014– )

Post by Michel » 20 Jun 2014, 11:57

Sezona1/Epizoda 4, A Sky Full of Ghosts -"It was the day I met Carl Sagan. Reminds me of those ghost stars in the sky... you know, the ones that still shine their light upon us, long after they're gone." :prayer:

Vrhunska epizoda o svijetlu i gravitaciji. Kakvo objašnjenje gravitacije, pogotovo crne rupe. Znao sam i prije da je crna rupa gusta masa, ali kad se ovako objasni, onda se dobije pravi uvid. Ili je nevjerojatno koliko se mi ustvari krećemo. Mi kad napravimo korak, mi se krećemo par tisuća kilometara na sat. Zemlja 100000 km na sat. Mliječna staza kreće se svemirom brzinom od skoro 2,4 milijuna km na sat :prayer:

"Oče...vjeruješ li u duhove? Zašto? Da, sine. Ti vjeruješ? Nisam si to mislio. Ma ne u ljudsku vrstu duhova. Ne... ne uopće. Ali pogledaj gore, moj dječače, i vidjet ćeš ih puno nebo. Oče, zvijezde? Ne razumijem. Svaka je zvijezda sunce. Veliko i sjajno baš kao i naše. Zamisli samo koliko bi daleko morao pomaknuti Sunce kako bi bilo maleno i slabo kao zvijezda. Svjetlost zvijezda putuje vrlo brzo, brže od ičeg drugog, ali ne beskonačno brzo. Svjetlosti treba vremena dok dođe do nas. Od onih bližih godine, od ostalih stoljeća. Neke su zvijezde tako daleko, da trebaju tisućljeća kako bi njihova svjetlost došla do Zemlje. Dok svjetlost nekih zvijezda dođe do nas, one su već mrtve.
Vidimo duhove tih zvijezda. Vidimo njihovu svjetlost, dok je njihovo tijelo iščezlo davno, davno prije."



Sezona1/Epizoda 5, Hiding in the Light - isto odlična epizoda o dugi, toplini svijetla. Pogotovo kako su objasnili kako su otkrili toplinu različitih boja poput crvene ili plave. Ali ono što mi je najzanimljivije u svemu ovome su te informacije. Nevjrojatan je broj tih različitih trivija. Pa tako sam samo u ovoj naučio da je Isaac Newton bio pronazalač duge (ko bi rekao), pa onda sam naučio kako je nastala riječ "infocrvena" ili da je arapski jezik bio prvi znanstveni jezik.

Ali tu mi je najviše bilo zanimljivo jedna stvar koju su samo pola minute prikazali. Crna Materija iliti ga Tamna Stvar. To je još uvijek teorija i jedna od najvećih misterija za znanstvenike. Malo će se pročitati o tome pa se nadati da u ovom ili nekom idućem space dokumentarcu ću naići na tako nešto gdje će oni objasniti što bi to moglo biti. http://listverse.com/2009/12/31/top-10- ... ter-space/

Ovo je isto posebno zanimljivo http://listverse.com/2013/04/23/top-10- ... -in-space/

Ili ovo http://www.cracked.com/article_20237_th ... space.html

Na šestom mjestu "Sagittarius B2 contains about 10 billion billion billion liters of alcohol." party u svemiru :rock:

Ili Neutronska zvijezda. Najgušći objekt u svemiru. "Gledajući iz perspektive, ako bi prosječno ljudsko biće došlo u dodir sa neutronskom zvijezdom, oni bi se sudarili tako žestoko što bi proizvelo nuklearnu eksploziju od 100 megatona. Neutronske zvijezde su ostaci zvijezda koje su eksplodirale. Iako su vrlo malene – dimenzija većeg grada – njihove su mase goleme – stotinama puta veće od našeg Sunca. Jedan prostorni centimetar neutronske zvijezde teži oko 100 milijuna tona. Prekrivene su čvrstom korom bogatom željezom, a jezgre su im toliko guste da se protoni i elektroni kombiniraju i stvaraju juhu kojom dominiraju neutroni."
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11416
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Cosmos: A SpaceTime Odyssey (2014– )

Post by Michel » 28 Jun 2014, 15:53

Sezona1/Epizoda 6, Deeper, Deeper, Deeper Still - kako fascinantna epizoda. Razmišljao sam malo o osnovnoj i srednjoj školi i kako sam govorio, a i svi smo govorili za neke predmete da su nepotrebni jer nam ničem ne služe u kasnijem životu. I dan danas vjerujem da je to točno. Ali to što vjerujem u to ne znači da ne želim znati. Ovaj dokumentarac je sad došao kao izvrstan primjer. U ovoj epizodi je Neil deGrasse Tyson sa svojim maštovitim brodom išao u molekule kapljice vode. Toliko sitno da to ne možemo pojmiti u u tom trenutku ja krenem razmišljati "dobro, pa koji kurac će mi to u životu da znam o tim mikroorganizmima i ostalim čudnim stvarima" i rekoh sebi jednostavno da želim biti fasciniran i u čudu. To je odgovor. Želim znati. Iz kojeg razloga? Pa zato da se probudi to dijete u meni i volim stvari koje me ostave u čudu bez obzira što mi ništa ne znače. Ustvari, znače mi samo za još dodatna pitanja o svemu tome tko smo i što smo. One male živine su me se najviše dojmili vodeni medvjedi https://www.google.hr/search?q=vodeni+m ... 24&bih=609 toliko mala stvorenja, a preživjeli su 5 velikih katastrofa na Zemlji. Mogu preživjeti doslovno sve. I svemir, al baš sve. Najveći tlak, nevjerojatno. I sad zamislimo da su ta šićušna stvorenja velika kao recimo domaće mačke. I kasnije priča o atomima, neutronima, stvaro :prayer:

Sezona1/Epizoda 7, The Clean Room - priča o starosti Zemlje i kako je jedan čovjek izračunao starost naše predivne Zemlje. Onaj kalendar od 12 mjeseci su odlično objasnili.

Sezona1/Epizoda 8, Sisters of the Sun - odlična epizoda o najstarijim/najvećim zvijezdama naše galaksije. Pa sva objašnjenja kako dolazi do supernove koja kad eksplodira izgleda kao obična petarda naspram hipernovi :prayer: pogotovo Carina Nebula, ogromna zvijezda smještena u toj maglici. Velika kao Sirius i od nje će nastati hipernova koja može poslati radijaciju, gamma zrake preko 100 svjetslonih godina i uništiti sve oko sebe.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11416
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Cosmos: A SpaceTime Odyssey (2014– )

Post by Michel » 22 Jul 2014, 22:28

Zaboravih napisati o zadnjih 5 epizoda.

Sezona1/Epizoda 9, The Lost Worlds of Planet Earth - odlična epizoda koja objašnjava kako su znanstvenici došli do starosti zemlje pomoću oceana, planina, atoma i ostalih čudesnih stvari.

Sezona1/Epizoda 10, The Electric Boy - jedna od najboljih epizoda i zasigurno najzanimljivija animacija dosad. Priča o znanstveniku Michaelu Faradayu. Uvijek sam znao za njega, ali isto tako sam uvijek mislio da ima dosta važnijih znanstvenika od njega, a ustvari u znanstvenim krugovima on je pri samom vrhu. Priča o njegovom rođenju, djetinjstvu i kako je išao na fakultet te kako je otkrivao različite fascinantne stvari.

Sezona1/Epizoda 11,, The Immortals - priča o starim grčkim filozofima i kako su pokušavali otkriti napitak besmrtnosti.

Sezona1/Epizoda 12, The World Set Free - epizoda o Veneri krcata sa nevjerojatnim činjenicama.

Sezona1/Epizoda 13, Unafraid of the Dark - zadnja epizoda je najbolja u cijeloj seriji. Priča o svemu, a kraj ne može biti bolji. Onaj Saganov govor je jedna od najljepših i najzastrapujućih stvari koje sam ikada čuo. Ona dubina svemira, ono nešto što nas sve okružuje, uh.

Prelijep dokumentarac.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Decadentor
Posts: 11881
Joined: 10 Jun 2008, 02:11
Location: Doruchów

Re: Cosmos: A SpaceTime Odyssey (2014– )

Post by Decadentor » 20 Aug 2014, 14:43

Odlicna prva epizoda o nasem mjestu u vremenu i prostoru, kako je michel vec naveo sve je jednostavno objasnjeno za nas laike.
Image

Post Reply