True Detective

Sve vezano za serije i TV, a da nema veze sa horror žanrom.
Post Reply
User avatar
yakkazu
Posts: 372
Joined: 07 Jul 2010, 11:56

True Detective

Post by yakkazu » 17 Feb 2014, 17:22

Image

Nova serija iz HBO produkcije zasnovana na međusobnim odnosima i ličnim demonima dvaju karakterno potpuno drugačijih partnera u policiji. Dosta mračna i teška serija sastavljena od vrlo jake glumačke ekipe koju predvoje Woody Harrelson i Matthew McConaughey, glumci koje osobno mnogo poštujem i među top 5 glumaca su mi.

IMDB: http://www.imdb.com/title/tt2356777/?ref_=nv_sr_1

User avatar
xEdgex
Posts: 279
Joined: 28 Nov 2011, 16:09

Re: True Detective

Post by xEdgex » 17 Feb 2014, 19:49

Upravo sada planiram krenuti maraton prvih 5 epizoda; koliko sam citao na netu, ova serija polako postaje pravi Lovecraftian horor-krimi-misterija.. jedva sam docekao nesto tako i stvarno se nadam da je ovo prava " horor " serija koja ce me zadovoljiti, jer mi je ovo ostalo sto se plasira pod taj naziv nezanimljivo (tipa AHS, the walking dead, ...).
Kupio me je lik kojeg glumi Matthew (njegova filozofija i pogled na svijet) iz par inserata na jutjubu... pa da pocnemo
" All the animals come out at night - whores, skunk pussies, buggers, queens, fairies, dopers, junkies, sick, venal. Someday a real rain will come and wash all this scum off the streets. "

User avatar
Malteras
Posts: 226
Joined: 24 Oct 2009, 15:03

Re: True Detective

Post by Malteras » 17 Feb 2014, 20:08

Nema mnogo horora, ali je mracna i veoma atmosfericna i za sada dosta dobra...

User avatar
yakkazu
Posts: 372
Joined: 07 Jul 2010, 11:56

Re: True Detective

Post by yakkazu » 17 Feb 2014, 20:52

xEdgex wrote:Upravo sada planiram krenuti maraton prvih 5 epizoda; koliko sam citao na netu, ova serija polako postaje pravi Lovecraftian horor-krimi-misterija.. jedva sam docekao nesto tako i stvarno se nadam da je ovo prava " horor " serija koja ce me zadovoljiti, jer mi je ovo ostalo sto se plasira pod taj naziv nezanimljivo (tipa AHS, the walking dead, ...).
Kupio me je lik kojeg glumi Matthew (njegova filozofija i pogled na svijet) iz par inserata na jutjubu... pa da pocnemo
generalno gledajući metju utjelovljuje najkarizmatičnijeg lika u kinematografiji unazad par godina. Negdje početkom prve epizode kad se upoznaju, i onako u neofišl razgovoru čovjek hladno izrekne rečenicu:"Ljudski rod, i samosvjesnost je jednostavno velika greška prirode, treba da učinimo uslugu sami sebi i da se prestanemo reproducirati, i izumremo sretni zajedno".

ne znam koliko je epizoda/sezona planirano, ali bih volio da se ovo maksimalno oduži.

User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Re: True Detective

Post by Scarface » 17 Feb 2014, 21:09

Ovo je čisti primjer ne-horror serije, koja u sebi ima onu istinsku, životnu težinu i stravu koju je samo nekolicina službenih horrora u stanju izraziti.

Bojim se upustit u ikakvo predugo pisanje jer neću stat satima, i zato čekam još 3 epizode i onda pišen recenziju, esej, bilo šta, samo da izbacim iz sebe sve emocije koje u meni ovo remekdjelo izaziva.

Iman osjećaj kao da san lik Rust Cohlea čeka cili život, jer ovako karizmatičan i kompleksan, jezivo privlačan karakter, nisan vidija ni u filmskom stvaralaštvu, a kamoli tv svijetu. Ne znači to da ih nema, samo je ovo moj osobni dojam.

Nailazim na masovno poistovjećivanje s njegovim depresivnim, realističnim i nihilističnim (pa i antinatalističkim) idejama među fanovima, šta je očiti odraz globalnog nezadovoljstva.

Ova serija svoje korijenje ima u starim detektivskim pričama ali i weird fictionu, podžanru kojeg njeguje samo nekolicina modernih pisaca (Ligotti i Klein), te u provjerenim filozofskim idejama koje nisu tu samo da popune dijaloge i trulo ispune prazninu psihološkog profila određenog lika.

Izaziva osjećaj čudne privlačnosti, i nešto najbliže kemijskom procesu "zaljubljivanja" - u materijalno i fiktivno.

Čitajući intervjue s piscem i scenaristom Nic Pizzolattom, ka i redateljem Caryjem Fukunagom, na mene je ostavljen dojam kako se doista radi o mladim nadama fikcije, i izuzetno inteligentnim ljudima, koji ti neće prodati muda pod bubrege.

Naravno, sve je ovo samo moj dojam, i jest malo preuveličan, ali slobodno i sami iskušajte ovu seriju i pustite da vas uvuče u svijet kaosa, beznađa i ludila - Carcosa Žutog Kralja.
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

User avatar
xEdgex
Posts: 279
Joined: 28 Nov 2011, 16:09

Re: True Detective

Post by xEdgex » 17 Feb 2014, 21:15

@yakkazu - uprvo pogledao prvu epizodu, i da taj dijalog u autu je .... DAMN ! Planirano je da serija bude antologijska, tako da ce samo prva sezona biti sa ovim detektivima i ovom pricom :(

@Scarface - TACNO OVAKO kako si rekao; po meni je ovo smisao horora te cu je zato i nastaviti nazivati horor serijom ! Rust je Nietzsche (egzistencijalni nihilizam) /Schopenhauer (antinatalizam)/Lovecraft (kosmicizam) u jednome... nastavljam dalje, jako odusevljen
" All the animals come out at night - whores, skunk pussies, buggers, queens, fairies, dopers, junkies, sick, venal. Someday a real rain will come and wash all this scum off the streets. "

User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Re: True Detective

Post by Scarface » 17 Feb 2014, 21:17

Drago mi je da ti se svidila. :D Meni je onaj razgovor u autu bija totalni šok, na dobar način. Tako kompleksne ideje sažete su u nekoliko rečenica. :)
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

User avatar
yakkazu
Posts: 372
Joined: 07 Jul 2010, 11:56

Re: True Detective

Post by yakkazu » 17 Feb 2014, 21:19

Scarface wrote: Naravno, sve je ovo samo moj dojam, i jest malo preuveličan, ali slobodno i sami iskušajte ovu seriju i pustite da vas uvuče u svijet kaosa, beznađa i ludila - Carcosa Žutog Kralja.
Naravno da nije preuveličan, što svakako ne znači da neko neće doći i reći da serija nije toliko dobra, ali objektivno, ovaj žanr, koji je dugo vremena mrcvaren kojekakvim nedorečenim 90-minutnim filmovima, je zaslužio jednu ovakvu seriju koja će razdrmati ljubitelje trilera/misterije.

User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Re: True Detective

Post by Scarface » 17 Feb 2014, 21:26

yakkazu wrote:
Scarface wrote: Naravno, sve je ovo samo moj dojam, i jest malo preuveličan, ali slobodno i sami iskušajte ovu seriju i pustite da vas uvuče u svijet kaosa, beznađa i ludila - Carcosa Žutog Kralja.
Naravno da nije preuveličan, što svakako ne znači da neko neće doći i reći da serija nije toliko dobra, ali objektivno, ovaj žanr, koji je dugo vremena mrcvaren kojekakvim nedorečenim 90-minutnim filmovima, je zaslužio jednu ovakvu seriju koja će razdrmati ljubitelje trilera/misterije.
Upravo tako, i drago mi je šta uz Breaking Bad, predstavlja moderan primjer serije koja ti ne vrijeđa inteligenciju (iako se da nać rupa i u BB-u), a i antologijski format joj omogućuje homogenost kakvu imaju filmovi. Mislin da možemo slobodno govorit i o svojevrsnoj revoluciji tv stvaralaštva, jer je granica sad podignuta jako visoko, i jedan The Walking Dead, makoliko mi draga serija bila, sad izgleda prilično amaterski.
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

Wheel Smith
Posts: 1547
Joined: 19 Jan 2009, 04:30
Location: Wheelchair

Re: True Detective

Post by Wheel Smith » 17 Feb 2014, 21:43

meni je isto odlična samo vidim dosta ljudi očekuje nekakvu akciju pa sa cesto nailazim na komentare kako je to dosadna serija.
:supz: :supz:

User avatar
yakkazu
Posts: 372
Joined: 07 Jul 2010, 11:56

Re: True Detective

Post by yakkazu » 17 Feb 2014, 21:50

Wheel Smith wrote:meni je isto odlična samo vidim dosta ljudi očekuje nekakvu akciju pa sa cesto nailazim na komentare kako je to dosadna serija.
primarni fokus je na razradi likova, a sve ostalo je u drugom planu, barem po mojim nekim zaključcima.

Wheel Smith
Posts: 1547
Joined: 19 Jan 2009, 04:30
Location: Wheelchair

Re: True Detective

Post by Wheel Smith » 18 Feb 2014, 01:55

yakkazu wrote:
Wheel Smith wrote:meni je isto odlična samo vidim dosta ljudi očekuje nekakvu akciju pa sa cesto nailazim na komentare kako je to dosadna serija.
primarni fokus je na razradi likova, a sve ostalo je u drugom planu, barem po mojim nekim zaključcima.

slazem se al objasni to nekim ljudima naviklim na akciju hahaha
:supz: :supz:

User avatar
xEdgex
Posts: 279
Joined: 28 Nov 2011, 16:09

Re: True Detective

Post by xEdgex » 18 Feb 2014, 15:20

Je li moguce da ljudi na fejsu shareaju sliku Woody Harrelsona :/ Tek sada vidim koliko se razlikujem/o od ljudi :) (ne zelim da kazem da ne volim ovog glumca!)
" All the animals come out at night - whores, skunk pussies, buggers, queens, fairies, dopers, junkies, sick, venal. Someday a real rain will come and wash all this scum off the streets. "

User avatar
callac
Posts: 7008
Joined: 05 Feb 2009, 23:07
Location: Rosewood

Re: True Detective

Post by callac » 23 Feb 2014, 21:10

mene ova serija istovremeno oduševljava i deprimira do ruba preispitivanja smisla života i straha od smrti. jebote!!!!
'Cause two can keep a secret
If one of them is dead.


User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Re: True Detective

Post by Asfodel » 23 Feb 2014, 23:27

Oduševljenost ne jenjava. Na ovakvim temeljima, mislim i da ni ubuduće neće.
I mean, a few little tiny murders and everyone just freaks out

Post Reply