The Prisoner (1967–1968)

Sve vezano za serije i TV, a da nema veze sa horror žanrom.
Post Reply
User avatar
Michel
Posts: 11423
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

The Prisoner (1967–1968)

Post by Michel » 30 May 2013, 03:24

http://www.imdb.com/title/tt0061287/?ref_=sr_1

"The Prisoner" is a unique piece of television. It addresses issues such as personal identity and freedom, democracy, education, scientific progress, art and technology, while still remaining an entertaining drama series. Over seventeen episodes we witness a war of attrition between the faceless forces behind 'The Village' (a Kafkaesque community somewhere between Butlins and Alcatraz) and its most strong willed inmate, No. 6. who struggles ceaselessly to assert his individuality while plotting to escape from his captors.

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Prisoner

Image

Image
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11423
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: The Prisoner (1967–1968)

Post by Michel » 30 May 2013, 03:34

Pogledao prve dvije epizode. Ne znam zašto ovo nisam prije pogledao, ali ima dobar osjećaj kako ću dobiti seriju za sva vremena. Pilot epizoda mi je najbolji pilot koji sam dosad pogledao, a bilo je stvarno sjajnih od različith serija poput twin peaksa ili friday night lights. Druga epizoda isto nne zaostaje.

Samo da vam malo zapaprim :zubifale: evo nekih riječi od Plot Keywords.

secret society, schizophrenia, totalitarianism, manipulation, conspiracy, communism, paganism, anvil, dystopia, secret master villain, mind control...

Samo u ove dvije prve epizode serija je prepuna očitih masonskih simbola. Prepuna misterija, pitanja na koja nema odgovora. Al kako je samo bizarna. Posebno me se dojmio Rover. Rover je nekakav entitet koji ne dopušta ljudima da otiđu, a većini njima je ispran mozak. http://www.youtube.com/watch?v=I6Ffr1U7KMY entitet u obliku bijelog balona :supz:

Uglavnom, radi se o tajnom agentu koji bude otet i probudi se na nekakvom otoku i vidi da je zarobljen. Dobije broj 6, svatko ima broj. Upoznaje glavne iako ima još nekih iznad koje nismo vidjeli i traže od njega informaciju. Pokušavaju mu isprati mozak sa različitim psihološkim metodama dok on pokušava saznati što je sve to oko njega. A ovaj gore Rover je utjecao na smoke monstera iz losta.

Serija spada i u sf i stvarno je ovo što sam dosad vidio impresivno. Jedva čekam da nastavim. Ima samo jedna sezona, 17 nastavaka. Ludnica :supz:
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
maddjuro
Posts: 8323
Joined: 05 Oct 2006, 17:55
Location: zagreb

Re: The Prisoner (1967–1968)

Post by maddjuro » 30 May 2013, 13:48

Fenomenalna serija koju sam par puta pogledao, odliča ideja, gluma i sma atmosfera serije. Svakako je se isplati pogledati.

P.S. onaj američki remake istoimene serije je smeće


i za kraj

ovo je jedna od najboljih epizoda simpsona uvelike inspirirana ovom serijom

http://www.watchcartoononline.com/the-s ... nace-shoes
I may be an idiot, but i am no fool.

User avatar
Michel
Posts: 11423
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: The Prisoner (1967–1968)

Post by Michel » 03 Jun 2013, 02:48

Remake mooožda pogledam zbog Caviezela koji mi je jebački cool u Person of Interest :zubifale:

Pogledane epizode 3, 4 i 5.

Kakav mind blowing :supz: al svaka mu čast. Ima volje, ne predaje se samo tako. Ovi su uvijek korak ispred njega. Ono što je odlično da stvarno ne znaš ko za koga radi. Jebote, ova 5. me uvjerila u nešto sasvim deseto i kad pomisliš
SpoilerShow
da se spasio, nije. Nije prevezen u London. Njegov nadređeni radi za te ljude iz sela. Pa čak i ona ženska radi za njih. Al kakav plan. Samo da dobe odgovor zašto se povukao i kad su sve detaljno to zamislili. I pitali ga, ali je skužio da su ga sjebali i nije odgovorio.
I stvarno me zanima zašto ih zanima odgovor na to pitanje. Al kako bizarni, koje spletke :supz:

I'm not a number! I'm a free man! :prayer:
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11423
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: The Prisoner (1967–1968)

Post by Michel » 16 Jun 2013, 16:55

I pogledao seriju. Teško je sad nešto napisati jer stvarno ne znam otkuda da krenem, ali pokušat ću. I dan danas se smatra jednom od najvažnijih serija koje su napravljene. Kako sam imao ovaj tjedan nadrealistički maraton filmova, ovo može spadati u nadrealnu seriju. I tu se vidi ogroman utjecaj na Twin Peaks, pogotovo zadnja epizoda Prisonera u usporedbi sa zadnjom epizodom Twin Peaksa. Dok je Twin Peaks debelo ušao u nadrealizam, ova serija grebe po površini i toliko te navlači na neke stvari. Ima svakako neodgovorenih pitanja, ali na neka najvažnija su odgovorena kao naprimjer "ko je broj 1?"

Razmišljao sam o tome, ali tek u zadnjoj epizodi mi je došlo do glave
SpoilerShow
pa broj 6 je broj 1 :prayer: jer broj 6 je prošao sve zapreke, sva ta psihološka i fizička mučenja. Svi su oni bili broj 2, ali on je pravi individualac, sam za sebe. Kako odlično prikazano.
Naravno, tu su i pitanja poput "tko je točno Rover?" Nekakav entitet. Ok, ali toliko me sad zanima što je točno on i kako su njega smislili. Sigurno budem malo o tome istražio. Puno vjerojatno :zubifale:

Cijela serija je vizionarska. Kao Orwelova knjiga 1984, tako je i ova serija. Toliko socijalno društvenih kritika nikad nisam vidio u nekoj seriji, a ovo čudo ima samo jednu sezonu i samo 17 epizoda.

A da ne pričam o svim tim simbolima i njihovim značenjima. Ima nekoliko epizoda poput Arrival, The Chimes of Big Ben, Hammer Into Anvil i naravno, finalna Fall Out. Te epizode su jedne od najbolje napravljenih za neku seriju.

Finale je bilo nešto najbizarnije što sam vidio nakond dugo godina. Kažem, Twin Peaks finale je bizarno, ali ovo je u tom rangu. Mene najviše zanima onaj govor kad govori, a iza njega sjede svi brojevi 2 u onim sektaško masonskim odorama sa maskama na licu. I on pokušava nešto govori, a oni počnu se derati I! I! I! i oko toga ima različitih teorija kao Aye ili all seeing eye.

On govori, ali ga ništa ne čujemo jer oni to viču. I on je stvarno nešto rekao i to se godinama pokušavalo odgonetnuti što je točno rekao. Ima različitih teorija od kojih je jedna da je kritizirao tadašnju vlast, kraljicu, ali nije mogao to glasno reći pa je tako stavio. Evo tog govora http://www.youtube.com/watch?v=GnQYtbbsJzM jedna od najboljih scena koju sam vidio :prayer:

I'm not a number! I'm a free man!

Iron Maiden ima i pjesmu u čast seriji http://www.youtube.com/watch?v=0Tb8Jo11uGo
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

olio
Posts: 2392
Joined: 22 Aug 2008, 00:28

Re: The Prisoner (1967–1968)

Post by olio » 28 Mar 2014, 12:16

uhuhu, vrhunska serija.

Pri gledanju sam se drža originalnog rasporeda epizoda, bez fillera
SpoilerShow
1. Arrival
2. Free for All
3. Dance of the Dead
4. Checkmate
5. The Chimes of Big Ben
6. Once Upon a Time
7. Fall out (Conclusion)
I mogu reći da je savršeno. Serija je zanimljiva, cool, McGoohan je genijalan glumac - karizmatičan.
A finale je jedna od najbizarnijih snimki ikada :prayer:

Poslije sam odlučia pogledat ostale (filler) epizode i nisu mi baš legle najbolje. Dosta odvojene od originalnih, a neke totalno blesave, ali sve u svemu zabavne.

10/10

Sad vidim da ima strip Shattered Visage, koji je služben i proširuje i pojašnjava neke stvari. Moram to nabaviti

Post Reply