The Wire(2002–2008)

Sve vezano za serije i TV, a da nema veze sa horror žanrom.
User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Re: The Wire(2002–2008)

Post by Asfodel » 18 Oct 2014, 12:23

Joj i meni nedostaje Zica, morat cu nakon sto pogledam ovo sto sam obecala da cu odradit nastavit i tu gdje sam stala u prvoj polovici cetvrte sezone. Iako mi nedostaje ugodjaj prve i druge..
I mean, a few little tiny murders and everyone just freaks out

User avatar
hitman_4
Posts: 6832
Joined: 07 Dec 2008, 15:30

Re: The Wire(2002–2008)

Post by hitman_4 » 18 Oct 2014, 19:38

baš si zapela na najboljoj sezoni :zubifale:
@michel po čemu je precijenjena, nije da je osvojila neke nagrade i sl.(a trebala je)
Image

Image

Image

User avatar
Michel
Posts: 11329
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: The Wire(2002–2008)

Post by Michel » 19 Oct 2014, 13:46

Nije osvojila niti jednu bitnu nagradu, ali to nije važno da nešto bude precijenjeno. Titanic je osvojio 11 Oscara, a opet ga publika/kritika ne smatra remek djelom dok Žicu publika/kritika smatra remek djelom i često Žicu svrstavaju među najbolje serije svih vremena. I kad netko kaže da je tako nešto precienjeno, odmah te poseru jer si se usudio tako nešto reći (ne mislim tu na tebe da ne bi mislio :D ).

Znači, zbog toga je precijenjena jer meni nije u nekakvih top 10 serija. Samo od HBO-a sam napisao da su mi bolji Sopranosi (jednostavno nema bolje od toga), Carnivale i Deadwood. Meni ništa ne znači realnost kod Žice naspram onoga što imaju Sopranosi, tu poveznost koju sam dobio s likovima koji bi mi bili u stvarnom životu gadljivi i izbjegavao bi ih. Pa prije bi sa stringer bellom popio pivu nego sa Tonijem ili Pauliem :lol:

Dakle, to je do karakterizacije i koliko kod Žica imala kvalitetno taj dio napravljen, Sopranosi mi imaju bolje.

A di su još Zona Sumraka, Seinfeld, Mućke... O da, bez problema mogu usporediti Seinfeld i Žicu. To je isto jedna stvar za raspravu kad netko kaže pa kako se mogu usporediti tako različite serije. Pa mogu, vrlo je jednostavno. Ne uspoređuješ najbolje komedije ili drame već uspoređuješ KOJA TI JE NAJBOLJA SERIJA. Svako ko napravi svoju listu najboljih serija, uvijek će biti razliitih žarnova i samim time ti si ih već usporedio.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
hitman_4
Posts: 6832
Joined: 07 Dec 2008, 15:30

Re: The Wire(2002–2008)

Post by hitman_4 » 19 Oct 2014, 22:39

kakvi su sve filmovi dobili Oscar nakon Titanika, još je Tit remek djelo :zubifale:
meni sigurno spada u top 5 serija ikad, a sad ti imaš pravo na drugačije mišljenje :wink:
što se mene tiče i Sopranosi i Žica zaslužuju čistu 10
Image

Image

Image

User avatar
Michel
Posts: 11329
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: The Wire(2002–2008)

Post by Michel » 19 Oct 2014, 23:32

Objektivno, Žica ima sve na vrhunskom nivou i ako se traži seirja za 10, to je sigurno Žica. No, kak da kažem nego da me jednostavno nije toliko uvuklo. Zato i jesu ukusi, da svi misle kako je Žica najbolja, bilo bi dosadno, ali opet je velik dio ljudi kojima je. Žica stvarno nema slabe epizode i tu je još u prednosti nad drugim serijama.

Al ne mogu je stavit ispred recimo Zone Sumraka, jednostavno mi nejde jer previše toga osjećam prema Zoni i znam koliko sam uživao i opet pojedinačno mi niti jedna serija nema bolje epizode od time enough at last, the eye of the beholder i monsters are due on maple street. Zona pada kad su epizode počele biti po 45 minuta, ali to tek u zadnje dvije sezone, ali opet je bila visoko kvalitetna serija. Sa prve tri sezone Zone mi ništa nije blizu jer takav spoj originalnosti, twistova i kritike nema niti jedna serija. Žica je kritizirala svakave stvari, svaka sezona drugačija tema, ali u Zoni svaka epizoda - drugačija kritika na nešto. Zato mi je sami vrh :rock:
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Ash_Williams
Posts: 308
Joined: 14 Dec 2014, 19:10

Re: The Wire(2002–2008)

Post by Ash_Williams » 23 Nov 2015, 21:49

u biti to je priča pada Rimskog carstva samo premještena u SAD, ispričana na orvelijanski i dikensov način, a šekspirijanski tragična.
meni osobno najdraži lik je Avon Barksdale jer upravo neočekivano ispadne tragični heroj, il anti-heroj, ili jednostavno protagonist sa fatalnom manom. kao i mnogi u seriji
al njegova priča mi je najdraža i srcedrapajuća. serija je umjetničko djelo, ne znam što da kažem, jednostavno ponestane mi superlativa.

zašto sam se sjetio sad? blu ray set za black friday, nikad bolje nisam potrošio 60 dollara :lol:

User avatar
Michel
Posts: 11329
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: The Wire(2002–2008)

Post by Michel » 23 Nov 2015, 23:40

Još kad sam gledao seriju, čitao sam recenzije na imdb-u i naišao u jednoj recenziji koja spominje rimsko carstvo, orwela, dickena, šekspira u jednom. Bome zanimljivo :D :zubifale:
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Re: The Wire(2002–2008)

Post by Asfodel » 24 Nov 2015, 00:04

Ash_Williams wrote:serija je umjetničko djelo
I opet dobar podsjetnik da do kraja odgledam to umjetničko djelo, sram me bilo. :spankme:
Zapravo, sintagma umjetničko djelo nije dobar opis - to je 'život'. Čisti.
Ne znam da se koja još serija izučava u ozbiljnim kolegijima na ivy league fakultetima.
I mean, a few little tiny murders and everyone just freaks out

John_Ryder
Posts: 11989
Joined: 07 Dec 2007, 00:56
Location: Zagreb

Re: The Wire(2002–2008)

Post by John_Ryder » 24 Nov 2015, 12:24

eto i mene uhvatila žico manija,sjetio se da trebam gledat treću sezonu,fascinantno gledam serija više nego ikad,a na umu mi često žica za nastaviti gledanje.
Image

Image

Ash_Williams
Posts: 308
Joined: 14 Dec 2014, 19:10

Re: The Wire(2002–2008)

Post by Ash_Williams » 24 Nov 2015, 19:01

David Simon je izvor mojih usporedbi, tako je opisao svoj koncept dok je radio na seriji i ja mislim da je uspio, ne imdb. mislim da to svi znaju koji su gledali intervjue sa Simonom. il možda nisu, ja osobno volim pogledat njegove intervjue jer je čovjek stvarno pametan i ima što za reć. imdb me nikad nije zanimao jer me ne zanimaju ocjene casual publike. Rotten Tomatoes je moja najdraža stranica :lol:

the Wire sam odgledao na HRT-u, onda sam kupio dvd set i opet pogledao, i sad sam opet kupio seriju za blu ray. nek dođe i na još neki novi medij za par godina i opet ću kupit, mada je trebalo dosta dugo da stigne na bku ray. toliko volim tu seriju, nuff said!

filmofil
Posts: 4658
Joined: 26 Jan 2008, 19:57
Location: Suzuran
Contact:

Re: The Wire(2002–2008)

Post by filmofil » 29 Nov 2015, 18:11

najbolja serija ikada. čak i sopranosi djeluju plastično pored the wire.

inače, ne shvaćam zašto je jako česti slučaj da ljudi pauziraju seriju na dugo vremena nakon 2. ili 3. sezone iako im je serija odlična. to se dogodilo meni, mojih par prijatelja i vidim tu po forumu da su ljudi stali na nekoj sezoni iako hvale seriju. meni je trebalo mjesec, dva da se priključim u 2. sezonu.
This is the Zodiac speaking.

User avatar
Michel
Posts: 11329
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: The Wire(2002–2008)

Post by Michel » 29 Nov 2015, 19:48

Daleko je ovo meni od najbolje. Sopranosi su mi duplo bolji, kao i Carnivale te Deadwood kad smo kod HBO-a. Žica je jebeno realna serija i ne sporim kvalitetu, ali je debelo precijenjena. Ima puno više serija u kojima uživam i biram ih zatvorenih očiju. :supz:
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Ash_Williams
Posts: 308
Joined: 14 Dec 2014, 19:10

Re: The Wire(2002–2008)

Post by Ash_Williams » 06 Dec 2015, 00:32

ja nebih rekao da je toliko realistična kao sam život, meni je to fiktivno djelo samo utemeljeno u sirovoj realnosti. Omar White i njegove elaborirane pljačke mi se čine kao nešto istrgnuto
iz akcijskog trilera Tonya Scotta, lik Brother Mouzone mi se čini kao da je iz filma Tarantina il braće Coen i sam kraj je prezadovoljavajuće zaokružen u gotovo Spielbergovskom stilu, sa happy endom.

gledao sam film Gomorrah čiji je koncept bio bezbroj puta uspoređivan sa Žicom i puno mi je realniji, u tom filmu kronologija radnje nije važna, početak i kraj su apsolutno nebitni. ono što je važno je da kamera zabilježi kako camorra katastrofalno utječe na živote šljakera te organizacije i drugih građana Napolija. kad kamera prestane snimat to nije zato što je njihova priča došla do zaključnog kraja, to je zato jer je redatelj Garrone jednostavno uhvatio bit i ritam njihova života. Žica je uvelike dramatizirana.

User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Re: The Wire(2002–2008)

Post by Asfodel » 07 Dec 2015, 22:59

Ima kad tako gledaš nerealnih postupaka likova ili portreta likova u cjelini i sigurno još kakvih sitnica, ali mislila na koncept..
koji se odvija na par razina i koji nema problema s demistificiranjem 'načina odvijanja stvari' - kad se i dogodi nešto dobro za pijune, nije to toliko zbog njihove pameti i hrabrosti, koliko zbog sretne okolnosti perfidnih zakulisnih igara većih igrača koje su se u tom trenu poklopile i dale prostor za nešto. Time sam samo presjekla odnos dviju razinu, ulicu ni nisam pridržila ANALizi, uf. S obzirom na činjenicu da nas filmovi i serije odmalena filaju krajnje jednostavnim receptom za riješiti zločin i platformom s jednom razinom promatranja, a uz sve to hrpa patetike, a malo odmjerenosti u doziranju stvari. Nije to apriorno loše, ali je to generična zabava i prisjećajući se toga ovo mi djeluje zapanjujuće životno. Žonglira na tri strane (veliki igrači, policija, cesta) i svaku prikaže dovoljno opipljivom. Možda ne savršenom, ali dovoljno uvjerljivom.
I mean, a few little tiny murders and everyone just freaks out

Ash_Williams
Posts: 308
Joined: 14 Dec 2014, 19:10

Re: The Wire(2002–2008)

Post by Ash_Williams » 09 Dec 2015, 13:55

da, da, da, kužim Simonov prikaz politike, socioekonomije i kulturne stvarnosti je neiscrpan. slažem se izdvaja se zbog cjelokupnog portreta jedne zajednice, usprkos konceptu meni serija ima samo "gritty" feeling kao i Oz.

Post Reply