Hell or High Water (2016)

Od zlatnih 80tih do najnovih filmova.
Post Reply
User avatar
Michel
Posts: 11406
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Hell or High Water (2016)

Post by Michel » 06 Feb 2017, 17:22

Image

Imdb
Wiki

Director: David Mackenzie
Writer: Taylor Sheridan
Stars: Chris Pine, Ben Foster, Jeff Bridges

Following a series of armed robberies at a number of branches of Texas Midland Bank where very little money was taken, we learn that the motive of unemployed oil and gas worker Toby Howard (Chris Pine) and his brother -- just released from prison -- is to raise enough money to pay off the reverse mortgage that will forfeit their recently deceased mother's ranch if not paid off. Oil was discovered on the ranch and in order to secure the future of his sons and ex wife, Toby needs $43,000. After two of the robberies, curmudgeonly Texas Ranger Marcus Hamilton (Jeff Bridges) and his American Indian deputy partner pick up the trail and just miss foiling the next, and last robbery.


"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11406
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

2016. SPECIJAL

Post by Michel » 06 Feb 2017, 17:22

Hell or High Water (2016) - htio sam da mi film bude odličan jer volim ovakve filmove kroz koje se osjeća to nekakvo beznađe, likovi su u kurcu. Ono, radnička klasa što je i jedan od razloga zašto volim filmove 70-ih i Bruce Springsteena. Moj najveći problem u ovom filmu je što redatelj NE ZNA što želi. Nema niti jedne ono baš odlične scene već je nekako sve na granici. Kao da redatelj nije imao hrabrosti napraviti nešto veliko, a vjerujem da je mogao. Film je na kraju nominiran za Oscare, prošao je dosta zapaženo. Pratimo braću koja počne pljačkati po Texasu, ali samo one male gradiće gdje je jako malo ljudi. Ben Foster je odličan, ali to nije ništa novo. Samo je šteta što su mu najbolje uloge one sporedne. To valjda tako mora biti. Jeff Bridges glumi šerifa koji ih lovi, i on je standardno odličan. Ima dramskih momenata, nešto smiješnih i tako. Dobar je film, lijepo snimljen i podsjeća me na novi hollywood. To mu je ustvari najveći plus. Ostalo nažalost čekao sam, ali nisam dočekao da me oduševi.

8=======....o/8==========o (7.4/10)
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Post Reply