Idi i smotri (1985)

Od zlatnih 80tih do najnovih filmova.
Post Reply
User avatar
Michel
Posts: 11416
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Idi i smotri (1985)

Post by Michel » 12 Mar 2015, 23:49

http://www.imdb.com/title/tt0091251/

During WWII, a Belarusian boy is thrust into the atrocities of war, fighting with a hopelessly unequipped Soviet resistance movement against ruthless German forces. Witnessing scenes of abject terror and surviving horrifying situations, he loses his innocence and then his mind.

TRAILER: https://www.youtube.com/watch?v=L-Ro0SZf438

Image

http://en.wikipedia.org/wiki/Come_and_See
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11416
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

NACIZAM

Post by Michel » 12 Mar 2015, 23:50

Idi i smotri (1985) - da, ne znam ni kako započeti o filmu koji i nije film. Ovo je stvarno najrealniji ratni film koji sam pogledao, a i nikad prije nešto slično nisam vidio. Kad bi me netko pitao da ukratko opišem film rekao bih da je ovo film od kojeg očekuješ šokantne scene, a te šokantne scene se događaju sasvim neočekivano. Prvih 20, 30 minuta nije je mirno iako osjećaš taj užas koji će doći, osjećaš to u zraku pa onda kad počne prvo bombardiranje. Realnije sigurno nisam vidio
SpoilerShow
ono u šumi bez ikakvih kerefeka i CGI efekata već pravo bombardiranje. I te scene sam se usrao pa prikaz klinca kako je oglušio, onaj njegov pogled strašno nešto. Najneočekivanija šok scena je došla poslije te kad se mali sa onom curom vraća u svoje selo i nema nikoga. Juha je još topla, nije ti jasno, ali znaš da je nešto strašno. Mali joj kaže da zna gdje su se sakrili i počnu trčati i dok on trči, mala cura se okreće i vidi iz kuće hrpa mrtvih tijela :shock: e to je scena koja me šokirala tako jako kao ona scena u Le Trou posve neočekivano. Prejako me pogodilo, a odmah poslije toga oni onako prolaze kroz mulj tako teško. To sam shvatio kao metaforu na sami rat. Onda scene kad nacisti dođu i sve ih zapele, malom stave pištolj na glavu da bi se slikali ili kad mala cura u kasnije dolazi onako sva krvava. Previše mi se scena urezalo.
I ono što još daje realnosti je ta okolina. Čuješ sve glasove životinja i to je toliko živo i baš daje posebnu notu filmu. Znam da mi je još svjež film, ali kraj mi je sigurno jedan od najboljih koji sam vidio? Kako ste ga vi shvatili? Ja sam nekako shvatio na svaki ona pucanj i one slike koje se premotavaju da želi izbrisati čitavi rat i čitavo svoje djetinjstvo. Tako nekako.

8==========o/8==========o (10/10)
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Decadentor
Posts: 11881
Joined: 10 Jun 2008, 02:11
Location: Doruchów

Re: Idi i smotri (1985)

Post by Decadentor » 13 Mar 2015, 01:30

Posljnju scenu sam i ja tako shvatio, mozda ne brisanje kao takovo no definitivno oblik olaksanja i ispucavanja bjesa, stresa, emocija... svega sto se dogodilo
Image

User avatar
xEdgex
Posts: 279
Joined: 28 Nov 2011, 16:09

Re: Idi i smotri (1985)

Post by xEdgex » 14 Mar 2015, 10:54

SpoilerShow
A sta kazete na to, da mali ipak na kraju nije mogao da ubije bebu Hitlera i samim time izbrise cijeli taj rat? Ja sam to tako shvatio. Mozda su time htjeli da kazu da njega rat jos uvijek nije dovoljno "osakatio" da bude sposoban "ubiti" bebu pa makar ona bila osoba koja je odgovorna za to sve sto mu se desilo u proteklom periodu.
" All the animals come out at night - whores, skunk pussies, buggers, queens, fairies, dopers, junkies, sick, venal. Someday a real rain will come and wash all this scum off the streets. "

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Re: Idi i smotri (1985)

Post by Boby » 14 Mar 2015, 21:38

Poruka filma je antiratna, odnosno da niti jedan rat nije vrijedan nevinog života, u ovom slučaju bebe koja je tada bila samo beba.
Inače, ovaj film je poput i samog WW2, veći od svih dosadašnjih i namijenjen da stavi točku na i za sve buduće.

Post Reply