Escape from Sobibor (1987)

Od zlatnih 80tih do najnovih filmova.
Post Reply
User avatar
Michel
Posts: 11357
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Escape from Sobibor (1987)

Post by Michel » 12 Mar 2015, 00:21

http://www.imdb.com/title/tt0092978/

During WWII, the death camp at Treblinka had an escape, causing the Commandant at a similar camp in Sobibor to vow that his camp would never experience the same thing. But those who were its captives, the Jewish laborers that had been spared from the ovens, knew that they were on borrowed time and that their only hope was to escape... the only question was how to do it. However, because the Germans would kill an equal number of others whenever a group attempted to escape, the captives knew that if ever an escape was tried, all 600 prisoners in the camp would have to be included... logistically precluding any ideas about tunnels or sneak breakouts. Indeed, to have such a mass escape could only mean that the Ukrainian guards and Germain officers would have to be killed, which many of the Jews felt simply reduced themselves to no better than their captors... thus making it a struggle of conscience. And therein lies the story, with the film being based on a factual account of what then ...

TRAILER: https://www.youtube.com/watch?v=ZkueQG7dnDk

Image

http://en.wikipedia.org/wiki/Escape_from_Sobibor
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11357
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

NACIZAM

Post by Michel » 12 Mar 2015, 00:22

Escape from Sobibor (1987) - uh, ovo je težak film. Prvo zamjerke. Najveća zamjerka mi je gluma većina likova. Vidi se da su nekakvi amateri iako je tu Alan Arkin, on je dobar. Ali većina njih pomalo neuvjerljvii što nije naškodilo samom efektu koji je imao film na mene. Odličan je još Rutger Hauer (opet on nakon izvrsnog zadnjeg filma Soldaat van Oranje). On glumi rusa koji tek na polovici filma dođe u logor. Film je po istinitom događaju o logoru Sobibor koji je bio logor iz kojeg nikto nije mogao pobjeći, ali između 300 do 600 ljudi je uspjelo. Pa pratimo taj događaj i kako je došlo do toga. Šokantnih scena ima i zbilja mi se smučilo
SpoilerShow
na onu scenu kad su vani svi goli žene i djeca te ih stavljaju u onu gas komoru pa kad počnu vikati jer gore uh. Ili kad onaj nacist ubije ženu i dijete izbliza sa pištoljem.
nacisti su prikazani odlično, svi ti se doslovno zgade i jedva čekaš da im netko učini nešto. Bijeg je možda najrealističniji bijeg koji sam vidio na filmu jer nije bježalo par ljudi, bježalo je između 300 do 6oo ljudi i to je prikazano uvjerljivo, sav taj kaos jer pucaju po njima i mine su ispred njih kao i ona žičana ograda pa je svako za sebe. Vrlo dobar film na kraju koji će mi ostat u sjećanju.

8========o/8==========o (8/10)
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6274
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 20 May 2015, 11:29

Još jedan odličan film... Kao i svi filmovi Rutgera Hauera
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

Post Reply