Dom za vesanje (1988)

Od zlatnih 80tih do najnovih filmova.
Post Reply
pain_of_salvation
Posts: 225
Joined: 13 Dec 2006, 22:37
Location: Selo

Dom za vesanje (1988)

Post by pain_of_salvation » 01 Feb 2007, 22:23

što reći??? najbolji film u povijesti balkana, najbolji režiser u povijesti balkana i najbolja glavna uloga u povijesti balkana..... remek djelo emira kusturice, koje sam večeras po ko zna koji put gledao..... nevjerojatna priča i nevjerojatna gluma...

User avatar
Mairosu
Posts: 866
Joined: 03 Oct 2006, 22:00
Location: Ministarstvo za istrazivanje ruda i gubljenje vremena
Contact:

Post by Mairosu » 02 Feb 2007, 08:33

Ne slazem se da je najveci film u istoriji Balkana, ni da je najbolji Kusturicin film (licno, Otac na Sluzbenom Putu i Sjecas Li Se, Dolly Bell su mi jaci).

Ali da je dobar, dobar je. Pogotovo vizuelno...eh onoj sceni pod satorom na svadbi na kraju bi i Horror licno pozavideo na egzekuciji.

Gluma = ekstra. Bora Todorovic naucio ciganjski specijalno za ovaj film.

pain_of_salvation
Posts: 225
Joined: 13 Dec 2006, 22:37
Location: Selo

Post by pain_of_salvation » 02 Feb 2007, 09:29

Mairosu wrote:Ne slazem se da je najveci film u istoriji Balkana, ni da je najbolji Kusturicin film (licno, Otac na Sluzbenom Putu i Sjecas Li Se, Dolly Bell su mi jaci).

Ali da je dobar, dobar je. Pogotovo vizuelno...eh onoj sceni pod satorom na svadbi na kraju bi i Horror licno pozavideo na egzekuciji.

Gluma = ekstra. Bora Todorovic naucio ciganjski specijalno za ovaj film.

daleko od istine..... otac i dolly bell se nipošto ne mogu mjeriti s ovim filmom.... pogledao sam sva tri nebrojeno puta, i ovaj je definitivno doveden najbliže savršenstvu što radi glume, što radi radnje, a tek radi bregovićeve muzike.... ederlezi je doživljaj za sebe..... scene poput perhanovog sanjanja vjenčanja na onoj rijeci gdje se okupe svi cigani negdje pri početku filma je nezaboravna, a scena umiranja njegove azre je jedna od najtužnijih koje sam u životu vidio.... kusturica je debelo nadmašio samog sebe ovim filmom, koji je doveden do razine nevjerojatne za jednog balkanskog režisera....

uz maratonci trče počasni krug, daleko najjači film na ovim prostorima ikad, bez obzira na kusturicine prijašnje, koji su vrhunski, ali jednostavno nisu ovoliko razrađeni i duboki....

User avatar
Mairosu
Posts: 866
Joined: 03 Oct 2006, 22:00
Location: Ministarstvo za istrazivanje ruda i gubljenje vremena
Contact:

Post by Mairosu » 02 Feb 2007, 20:29

pain_of_salvation wrote:daleko od istine..... otac i dolly bell se nipošto ne mogu mjeriti s ovim filmom....
Koristis meni nemile termine za ovu vrstu diskusije. "Istina" o Domu za Vesanje je da je film, na romskom jeziku, koji je rezirao Emir Kusturica, i gde igraju Davorin Dujmovic i Bora Todorovic.

Da li je bolji ili gori od ovoga ili onoga se zove "subjektivno misljenje". Ja mogu da se slozim sa onime sto ti kazes, ili ne. Nisam se slozio. U debati ove sorte, apsolutna istina, sem one gore sto sam naveo, ne postoji.
uz maratonci trče počasni krug, daleko najjači film na ovim prostorima ikad, bez obzira na kusturicine prijašnje, koji su vrhunski, ali jednostavno nisu ovoliko razrađeni i duboki....
Ko To Tamo Peva i Balkanski Spijun su meni licno dosta miliji od Maratonaca, koji je pop kulturni simbol i osnovica moderne srpske kulture, ali slabiji film (po meni) od gornja dva.

Cak bih dodao da su mi Nacionalna Klasa, Majstori Majstori i Tajvanska Kanasta ispred Maratonaca. Sto ne znaci da su Maratonci los film, je li...

User avatar
Zombiemachine
Posts: 917
Joined: 31 Oct 2006, 17:08
Location: Leviathan's labyrinth

Post by Zombiemachine » 02 Feb 2007, 21:26

Što reći, nekome je taj film i loš. Zato se to zovu ukusi.
Krv je moje svjetlo i moja tama.

pain_of_salvation
Posts: 225
Joined: 13 Dec 2006, 22:37
Location: Selo

Post by pain_of_salvation » 02 Feb 2007, 22:23

bwa, subjektivno mišljenje su izmislili oni koji sebe žele izjednačiti s onima koji posjeduju objektivno mišljenje, koje njima pak, nije blisko, jer često nemaju dovoljan broj informacija.... :lol:

User avatar
Mairosu
Posts: 866
Joined: 03 Oct 2006, 22:00
Location: Ministarstvo za istrazivanje ruda i gubljenje vremena
Contact:

Post by Mairosu » 02 Feb 2007, 22:30

pain_of_salvation wrote:bwa, subjektivno mišljenje su izmislili oni koji sebe žele izjednačiti s onima koji posjeduju objektivno mišljenje, koje njima pak, nije blisko, jer često nemaju dovoljan broj informacija.... :lol:
Ma da, ti ces me informises o srpskom filmu. :p

User avatar
Zombiemachine
Posts: 917
Joined: 31 Oct 2006, 17:08
Location: Leviathan's labyrinth

Post by Zombiemachine » 02 Feb 2007, 23:07

pain_of_salvation wrote:bwa, subjektivno mišljenje su izmislili oni koji sebe žele izjednačiti s onima koji posjeduju objektivno mišljenje, koje njima pak, nije blisko, jer često nemaju dovoljan broj informacija.... :lol:
Ovo je rijetko glup odgovor. Drugim riječima, ti hoćeš reći da tko god ima izraženo mišljenje o nečemu da je ono objektivno? I još da oni koji misle drugačije nemaju pojma?
I što znači dovoljan broj informacija? Pogledao sam taj film ko i svatko drugi na našim prostorima i nije mi se svidio. Di to točno piše da ako je većini dobar onda mora biti i meni?
Krv je moje svjetlo i moja tama.

pain_of_salvation
Posts: 225
Joined: 13 Dec 2006, 22:37
Location: Selo

Post by pain_of_salvation » 03 Feb 2007, 12:01

Zombiemachine wrote:
pain_of_salvation wrote:bwa, subjektivno mišljenje su izmislili oni koji sebe žele izjednačiti s onima koji posjeduju objektivno mišljenje, koje njima pak, nije blisko, jer često nemaju dovoljan broj informacija.... :lol:
Ovo je rijetko glup odgovor. Drugim riječima, ti hoćeš reći da tko god ima izraženo mišljenje o nečemu da je ono objektivno? I još da oni koji misle drugačije nemaju pojma?
I što znači dovoljan broj informacija? Pogledao sam taj film ko i svatko drugi na našim prostorima i nije mi se svidio. Di to točno piše da ako je većini dobar onda mora biti i meni?
subjektivno prići filmu znači prići filmu s nekim predrasudama... ili ti je netko reka već da je dobar ili loš, ili ti je ovakav ili ti je onakav... i tvoje subjektivno mišljenje zapravo ovisi o utjecajima tuđih mišljenja na tebe, te utjecaju okoline uopće... što znači da ti opet dobijaš iskrivljenu sliku... i tako je sa svima nama, što je vrlo pogrešno... više nema onog ČISTOG mišljenja...


uostalom, amo malo promotriti sljedeću situaciju: što je objektivno gledajući subjektivnost? a što subjektivno gledajući objektivnost? na koje pitanje ti je lakše odgovorit? ;)

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Post by HorrorHR » 03 Feb 2007, 13:09

(cough)bullshit(cough) :beevil: :rolleyes: :wink:

User avatar
Zombiemachine
Posts: 917
Joined: 31 Oct 2006, 17:08
Location: Leviathan's labyrinth

Post by Zombiemachine » 03 Feb 2007, 13:13

Krivo. Nemam predrasude prema filmu i niko mi ništa nije govorio da mi je modificirao mišljenje. Gledao sam ga kao mulac prvi puta i onda opet pred par godina i opet mi nije bio nešto. I kad smo kod toga, ja ne tvrdim da je film loš kao takav, nego da se meni ne sviđa, to su dvije skroz druge stvari. Film prikazuje točno ono što želi prikazati. To što mene uopće nije briga za romski životni stil, muziku i sl. je moja stvar.
Krv je moje svjetlo i moja tama.

pain_of_salvation
Posts: 225
Joined: 13 Dec 2006, 22:37
Location: Selo

Post by pain_of_salvation » 03 Feb 2007, 13:53

Zombiemachine wrote: Film prikazuje točno ono što želi prikazati. To što mene uopće nije briga za romski životni stil, muziku i sl. je moja stvar.
eto, vidiš da je nešto ipak utjecalo na tvoje gledanje filma... to što si upravo rekao je zapravo ono što bi na mom faksu nazvali ukratko: površna priča... trebao bi se naučiti neke filmove sa dubljim smislom upravo tako promatrati, a ne ih gledati samo kroz sinopsis... tako puno gubiš... primjerice: gledat braveheart kao povijesni film o williamu wallaceu je 0 bodova... gledati ga kao film o čovjekovoj slobodi, o težnji prema tome da te nitko ne tlači, to je već nešto... ovaj film ne govori isključivo o romima i njihovom životu, već o životnoj borbi i neposustajnosti da ostvarimo ono o čemu sanjamo... i onda u dijelu (SPOILER!!!) kada njegova azra umire, shvaćamo da ima veze ono što mu je baba prije rekla (da se promijenio i postao loš), jer je to njegovo ponašanje izazvalo kaznu... to nas treba natjerati da preispitamo sami sebe nakon nekih životnih odluka hoćemo li to slijediti i dalje ili ćemo možda izaći na "pravi put"... vidiš, i još toliko toga ima u tome filmu... i uspoređujući njega sa nekim drugim, plićim filmovima, dobijamo razliku u unutrašnjem izgledu, iako taj plići može izvanka imati zanimljiviju radnju i ponekad kvalitetnije glumce... bitno je ono "unutra"

User avatar
Evil Xander
Posts: 783
Joined: 08 Oct 2006, 16:39
Location: R'lyeh
Contact:

Post by Evil Xander » 03 Feb 2007, 15:22

pain_of_salvation wrote: eto, vidiš da je nešto ipak utjecalo na tvoje gledanje filma... to što si upravo rekao je zapravo ono što bi na mom faksu nazvali ukratko: površna priča... trebao bi se naučiti neke filmove sa dubljim smislom upravo tako promatrati, a ne ih gledati samo kroz sinopsis... tako puno gubiš... primjerice: gledat braveheart kao povijesni film o williamu wallaceu je 0 bodova... gledati ga kao film o čovjekovoj slobodi, o težnji prema tome da te nitko ne tlači, to je već nešto... ovaj film ne govori isključivo o romima i njihovom životu, već o životnoj borbi i neposustajnosti da ostvarimo ono o čemu sanjamo... i onda u dijelu (SPOILER!!!) kada njegova azra umire, shvaćamo da ima veze ono što mu je baba prije rekla (da se promijenio i postao loš), jer je to njegovo ponašanje izazvalo kaznu... to nas treba natjerati da preispitamo sami sebe nakon nekih životnih odluka hoćemo li to slijediti i dalje ili ćemo možda izaći na "pravi put"... vidiš, i još toliko toga ima u tome filmu... i uspoređujući njega sa nekim drugim, plićim filmovima, dobijamo razliku u unutrašnjem izgledu, iako taj plići može izvanka imati zanimljiviju radnju i ponekad kvalitetnije glumce... bitno je ono "unutra"

Tebi je jasno da je svaki film individualno iskustvo, bilo povrsno, dubinsko ili nesto trece, sasvim neovisno o tome sto je autor htio reci?
Chuck Norris puts the 'fun' in the 'funeral'.

Post Reply