Saving Private Ryan (1998)

Od zlatnih 80tih do najnovih filmova.
User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Saving Private Ryan (1998)

Post by remike2 » 03 Sep 2010, 19:00

O filmu:
Saving Private Ryan is a 1998 American war film set during the invasion of Normandy in World War II. It was directed by Steven Spielberg and written by Robert Rodat. The film is notable for the intensity of its opening 27 minutes, which depict the Omaha beachhead assault of June 6, 1944. Afterwards, it follows Tom Hanks as Captain John H. Miller and several men (Tom Sizemore, Edward Burns, Barry Pepper, Vin Diesel, Giovanni Ribisi, Adam Goldberg, and Jeremy Davies) as they search for paratrooper Private James Francis Ryan (Matt Damon), who is the last surviving brother of three fallen servicemen. Rodat first came up with the film's story in 1994 when he saw a monument dedicated to four sons of Agnes Allison of Port Carbon, Pennsylvania. The brothers were killed in the American Civil War. Rodat decided to write a similar story set during World War II. The script was submitted to producer Mark Gordon, who then handed it to Hanks. It was finally given to Spielberg, who decided to direct. The film's premise is very loosely based on the real-life case of the Niland brothers. Saving Private Ryan was well received by audiences and garnered considerable critical acclaim, winning several awards for film, cast, and crew as well as earning significant returns at the box office. The film grossed US$481.8 million worldwide, making it the highest-grossing domestic film of the year. The Academy of Motion Picture Arts and Sciences nominated the film for eleven Academy Awards; Spielberg's direction won him a second Academy Award for Best Director. Saving Private Ryan was released on home video in May 1999, earning $44 million from sales.

Glumačka postava:
Tom Hanks
Edward Burns
Matt Damon
Tom Sizemore

Plot:
After the invasion of fortress Europe on June 6th 1944, Tom Hanks leads his squad from the 2nd Ranger Battalion of the 29th Infantry Division, on a mission to find and bring home Private James Francis Ryan after the death of his brothers. The mission takes them through Nazi occupied territory to establish contact with Ryan's unit an element of the 101st Airborne Division. This exiting war thriller brings the reality of history's bloodiest war into the homes of ordinary people, but also brings into light the reality of broken and lost families in a time of total and encompassing war.

Trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=68t6PhbYiSo

Poster:
Image
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
Andrej
Posts: 3451
Joined: 08 Jul 2010, 00:38
Location: In Homer Simpsons brain.........

Re: Saving Private Ryan (1998)

Post by Andrej » 03 Sep 2010, 22:31

Remike2, kapa dole na izboru :supz:

Definitivno omiljeni ratni film, ma ne omiljeni, prvo ovaj pa za 5 svetlosnih godina svi ostali.
Uz svu ljubav prema "Apokalipsi", "Full Metal Jacket-u" i ostalim remek-delima tematike, ovo je jedini koji je uspeo da me izbaci iz koloseka.
Prvo, zbog načina snimanja koji će uz sav trud ostati neprevaziđen.
Drugo, zbog nestvarne boje kao sa starih fotografija.
Treće, fenomenalne ekipe glumaca, koje možeš voleti ili ne, ali ovaj put su sebe podredili filmu i stvaranju oživljene prljave stvarnosti drugog svetskog rata.
Vrlo je lako uz podgojenu guzicu i života na bar kod, zaboraviti na one koji su u našim godinama sakupljali svoje otkinute udove i gledali kako svet pred njima nestaje.
Neko se može ironično nasmejati priči o spasavanju nekog tamo "Rajana" uz patetično viorenje američke zastave u pozadini, ali "On" nije jedan vojnik.
Svako je imao svog Rajana za kim je pošao i koga je tražio.
Uostalom, priča nije glavni motiv.
Glavni motivi su krv, krv, krv, pucanje kostiju od šrapnela, ispadanje očiju, otkidanje nogu, bolni urlici, očaj, beznađe, glad, strah - agonija smrti i gubitka.

Zato je "Rajan" veliko delo, jer za razliku od propagandnih holivudskih pamfleta o "herojstvu", "snazi", "žrtvovanju", nudi priču o onim ljudima, koji bi te propagandne filmove s velikim zadovoljstvom nabili u dupe njihovim kreatorima.
We're all mad here...

User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Re: Saving Private Ryan (1998)

Post by remike2 » 03 Sep 2010, 22:43

Slažem se, odličan film, iako za mene nije najbolji ratni film svih vremena (to mjesto kod mene ipak drži Apocalypse Now Coppole), definitivno mogu reći da je u pitanju jedan iznimno kvalitetan i poseban film koji me jako dojmio, Spielberg je uistinu stvorio jedno veliko remek djelo koje spada svakako među 5 najboljih ratnih filmova svih vremena.
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
Andrej
Posts: 3451
Joined: 08 Jul 2010, 00:38
Location: In Homer Simpsons brain.........

Re: Saving Private Ryan (1998)

Post by Andrej » 03 Sep 2010, 23:18

Jako volim Apokalipsu iz više razloga(tačnije milion razloga), ali opet s druge strane "Saving Private Ryan" mi je nekako bliži zbog perioda i podneblja koji opisuje, dok je Apokalipsa tematika jedne avanture nacije koja je skrenula s puta i demonstrira silu "negde tamo daleko" na beračima pirinča.
Doduše, hrabrost je ono što odlikuje Kopolu i trebalo je imati muda i napraviti film o tome kako američki psi rata jedu svoje ranjene.
Nadam se otrežnjenju holivuda i vraćanju na ovaj put.
We're all mad here...

filmofil
Posts: 4658
Joined: 26 Jan 2008, 19:57
Location: Suzuran
Contact:

Re: Saving Private Ryan (1998)

Post by filmofil » 04 Sep 2010, 00:03

bez obzira na cijeli taj američki preserans meni je ovo jako drag film, jedan od boljih ratnih koje sam gledao...uvijek ga rado pogledam, a najdraži likovi ovdje su mi ribisi, burns i sizemore...jedino me malo živcirao onaj prevoditelj, znam da je imao bitnu ulogu u filmu kao čista suprotnost od ostalih, ali nisam ga probavio nikako
This is the Zodiac speaking.

User avatar
DrugsBunny
Posts: 4640
Joined: 02 Nov 2009, 23:39
Location: Osijek
Contact:

Re: Saving Private Ryan (1998)

Post by DrugsBunny » 04 Sep 2010, 00:09

Ona početna ratna scena je pregenijalna.
Volim ovaj film.
...I wrapped our love in all this foil,
Silver-tight like spider legs
I never wanted it to ever spoil,
But flies will lay their eggs...

User avatar
Andrej
Posts: 3451
Joined: 08 Jul 2010, 00:38
Location: In Homer Simpsons brain.........

Re: Saving Private Ryan (1998)

Post by Andrej » 04 Sep 2010, 11:53

DrugsBunny wrote:Ona početna ratna scena je pregenijalna.
Volim ovaj film.
Misliš na iskrcavanje u Normandiji? Uf, to je tako snimljeno da sam se naježio. Gledao sam dokumentarac o premijeri ovog filma na koju su pozvani ratni veterani koji su učestvovali na obe strane. Plakali su kao deca. Opet sam se naježio.
We're all mad here...

User avatar
boyko
Posts: 9954
Joined: 11 Mar 2009, 13:50

Re: Saving Private Ryan (1998)

Post by boyko » 04 Sep 2010, 13:50

nenadjebiv film!
''Ne biste li radije da vas, kada umrete, pojedu vaši rođaci nego crvi?''

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Saving Private Ryan (1998)

Post by john_constantine » 04 Sep 2010, 21:25

Remek djelo. Takav je film da ti bude stalo do svih tih likova i te američke "gluposti". Uvijek me šokira ta scena kada se majka troje djece sruši pred pragom kada vidi vojnička kola. A tek taj uvod u film, šokantan prikaz besmislenog masakra, kao da su puštali ovce na klanje. A i prikaz filma gdje nema mjesta suosjećanju ili pomaganju drugima jer to može rezultirati samo smrću. Ma vrhunsko ostvarenje koje sam više puta gledao i morati ću ponoviti...

A Apocalipse now mi nekako nije najbolje sjeo. Par vrhunskih scena kao uvodna scena ili voli miris napalma ujutro, ali cijeli film mi je bio naporan (gledao redateljsku verziju). Morati ću pogledati ponovno film, ali skraćenu verziju.
Michel puši karu.

User avatar
Andrej
Posts: 3451
Joined: 08 Jul 2010, 00:38
Location: In Homer Simpsons brain.........

Re: Saving Private Ryan (1998)

Post by Andrej » 04 Sep 2010, 22:45

john_constantine wrote: A Apocalipse now mi nekako nije najbolje sjeo. Par vrhunskih scena kao uvodna scena ili voli miris napalma ujutro, ali cijeli film mi je bio naporan (gledao redateljsku verziju). Morati ću pogledati ponovno film, ali skraćenu verziju.
Apokalisa je jedan zaseban univerzum i cela je rađena kao umetnički LSD trip koji treba da dočara besmisao gluposti američke politike. Zajedno sa "Hair (1979)", na neki način kulminacija hipi filozofije i kritike. Veliki anti-ratni film.
Ja bih mogao da je gledam milion puta i nikad mi ne bi dosadila.
Rajan je više podsetnik i zahvalnost onima koji su izgubili glave u WW2. Strane u njemu su nebitne.
We're all mad here...

User avatar
Ašow
Posts: 7645
Joined: 16 Nov 2009, 16:38

Re: Saving Private Ryan (1998)

Post by Ašow » 05 Sep 2010, 01:38

DrugsBunny wrote:Ona početna ratna scena je pregenijalna.
Volim ovaj film.
Upravo zbog toga mi je ovo jedan od najdrazih ratnih filmova.
Ima starih klasika, ali jajan mi je... mozda cak i najdrazi.
--------
Last.fm

User avatar
Decadentor
Posts: 11881
Joined: 10 Jun 2008, 02:11
Location: Doruchów

Re: Saving Private Ryan (1998)

Post by Decadentor » 18 May 2015, 18:44

Odlicna ratna drama, no ne i najbolji ratni film. Pianist i Schindler ga gaze, apokalipsa takodjer (toliko sto se tice populanih ratnih koje sam pogledao) Film krene brutalno, pa se polako formira klasicna prica te tako i zavrsi, neznam zasto no nakon filma sam se osjecao kao da nisam pogledao remek djelo nego samo film pa tome 8/10 max
Image

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Saving Private Ryan (1998)

Post by john_constantine » 18 May 2015, 20:11

Ako ništa, prikazali su kako je izgledalo iskrcavanje na Normandiji.
Michel puši karu.

User avatar
Michel
Posts: 11423
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Saving Private Ryan (1998)

Post by Michel » 18 May 2015, 20:25

Meni nikad posebno osim naravno početne scene.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Saving Private Ryan (1998)

Post by john_constantine » 18 May 2015, 22:14

Michel wrote:Meni nikad posebno osim naravno početne scene.
I dalje mi nije jasno koga vraga radi Vin Diesel u takvom filmu. :zubifale:
Michel puši karu.

Post Reply