Bronson (2009)

Od zlatnih 80tih do najnovih filmova.
Post Reply
User avatar
Dragonrage
Posts: 8424
Joined: 06 Oct 2006, 09:44
Location: Zagreb
Contact:

Bronson (2009)

Post by Dragonrage » 13 Jan 2009, 18:58

Da li se svi sjećate Australskog filma "Chopper" iz 2000. sa Ericom Banom u naslovnoj ulozi jednog od najpoznatijih Australskih kriminalaca? Sjećate se...e pa ako vam je taj film bio dobar, evo još jedne slične poslastice za sve vas. Bronson je naime biografski film o jednom od najpoznatijih i najbrutalnijih britanskih kriminalaca i zatvorenika, Charlie Bronsona. Ali više o njemu samom možete saznati OVDJE. Uglavnom riječ je, kao što ste već mogli i zaključiti, o britanskom filmu kojeg je režirao Nicolas Winding Refn, najpoznatiji po režiji izvrsne Danske trilogije "Pusher". Stoga, ako vas je sve ovo zainteresiralo, strpite se još malo...film će uskoro imati svoju premjeru, i to na Sundance Film Festivalu...

Image

IMDB

Official site

TEASER
TRAILER

RADNJA
Charlie Bronson, Britain's most violent prisoner, is a man with a calling. He just needed jail time to find it. In 1974, Charlie robs a post office and draws a seven-year sentence. But stone walls do not a prison make. His "hotel room" becomes an incubator for his art, which is violence. Taking a perverse glee in fighting, he's sent to a mental institution, where, drugged and drooling, he still musters defiance. His eventual release is short lived, and he returns to jail. Placed in an art class, Charlie creates his masterpiece. It is not a painting.

Overjoyed by his fame and ever-increasing capacity for harm, Charlie walks the cellblock beaming with pride. He has become somebody. He is—quite terrifyingly—the hero of his own story.
SLIKE
Image Image

User avatar
Dragonrage
Posts: 8424
Joined: 06 Oct 2006, 09:44
Location: Zagreb
Contact:

Post by Dragonrage » 27 Jan 2009, 18:47

Recenzija sa festivala...

IFFR 2009: BRONSON Review
I needn’t have bothered though: “Bronson” is such a unique piece of work that it defies whatever expectations of it you have. And while it didn’t blow me away, I was thoroughly entertained and fascinated by the character study presented to us by both Refn and lead actor Tom Hardy.

The latter one should prepare to clear some space on his mantelpiece, because his performance as Britain’s most violent prisoner is bound to get him several awards…


Yes, every scene has Bronson in it, and this is why Tom Hardy is going to become mighty famous. He has to carry the movie from the first shot till the last, and not only does he manage to do this, he makes it look easy. His performance here is nothing short of stellar. Nicolas Winding Refn does the rest with some great use of colors and making the most of the available sets.

User avatar
Dragonrage
Posts: 8424
Joined: 06 Oct 2006, 09:44
Location: Zagreb
Contact:

Post by Dragonrage » 16 Mar 2009, 16:58

Image Image

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: Bronson (2009)

Post by elrania » 27 Nov 2012, 01:00

teatralnost ovog filma je nešto predivno, a hardijeva gluma i predanost nadilaze i tu predivnost. očekivala sam nešto malo više turbo film, no to bi onda već bilo preseravanje za mase željne akcije i dobro da mi nije ponudilo ono zamišljeno.
jako mi se sviđa kako je osmišljeno sve, kako su odlučili prezentirati priču i što su sve iskoištavali da se naglasi mindfuck.
ono što mi nije pasalo je, kako mi se čini, zbrzanost nekih dijelova. s jedne strane svakako je dobra stvar prikazati što više toga, a s druge nekako to sve onda izgleda pomalo nabacano i wruuuum idemo dalje. 'nastupi' ublažavaju ovaj efekt i čine potrebnim da se kaže što više toga pa ajde, trudit ću se gledati na ovo sa što manje kritike.

predlažem da se pogleda ovo, ako ništa - zbog toma koji je zbilja odličan!

User avatar
sandi
Posts: 1332
Joined: 16 Nov 2008, 23:56

Re: Bronson (2009)

Post by sandi » 01 Dec 2012, 18:39

meni je ovaj film jebeno fenomenalan, a Hardy je odradio posao svijetski! Zao mi je jedino sto nisu malo više obradili njegovih poznatih '90 dana slobode' kada je sudjelovao u underground tučama gdje se čak borio i protiv pasa - da su to malo vise prikazali e onda bi bio nenadjebiv
Jebem skoro svaki dan...skoro jučer, skoro prekjučer...

User avatar
Andrej
Posts: 3451
Joined: 08 Jul 2010, 00:38
Location: In Homer Simpsons brain.........

Re: Bronson (2009)

Post by Andrej » 02 Dec 2012, 09:27

Mnogo volim ekranizovane psihoze engleskog drušva, gde je u jednom uglu ringa "cup of tea" stanovnik, a u drugom "divljak" kakvog samo ostrvo može da izrodi.
Ni jedna od te dve grupe ne bi bila zanimljiva da nisu takav međusobni kontrast koje vezuje samo želja da se međusobno iskorene.
Oduševila me burleska nasilja ovog filma u kojoj Hardi najprizemnije instikte na sceni izlaže do krajnje granice epskog.
We're all mad here...

User avatar
boyko
Posts: 9954
Joined: 11 Mar 2009, 13:50

Re: Bronson (2009)

Post by boyko » 12 Nov 2015, 23:27

nije loš ali mogli su to malo kvalitetnije prikazat. ono kaj spašava tu osrednje prikazanu radnju je odlična gluma Hardya. majstorski je to odradil :prayer:
7/10
''Ne biste li radije da vas, kada umrete, pojedu vaši rođaci nego crvi?''

Post Reply