Do you feel lucky punk??!!

Swinging sixties, hard boiled seventies. Inspektor Callahan, Steve McQueen, i ostali.
User avatar
Dragonrage
Posts: 8424
Joined: 06 Oct 2006, 09:44
Location: Zagreb
Contact:

Do you feel lucky punk??!!

Post by Dragonrage » 31 May 2007, 12:21

Na današnji dan je rođena istinska i još hvala Bogu živuća legenda filma, uspješni glumac, redatelj, producent, skladatelj i pisac - Clint Eastwood.
Rođen je 31.05. prije 77 godina pod imenom Clinton Eastwood Jr. u San Franciscu, gradu u kojem se je odvijala radnja jednog od njegovih najlegendarnijih filmova, "Dirty Harrya". Nakon što je napustio fakultet u Los Angelesu, kako bi našao zaposlenje, počeo je nastupati u filmovima B i C produkcije, kao što su "Tarantula" iz 1955. ili "Star in the Dust" iz 1956., dok je prvi malo značajniji uspjeh postigao nastupom u danas čak i kultnoj western seriji "Rawhide" iz 1959.
A svjetsku slavu je dosegao 1964, kada je talijanski redatelj Sergio Leone tražio glavnu zvijezdu za svoj novi film, spagette western "A Fistful of Dollars", svojevrsnu obradu Kurosavinog "Yojimba". I nakon što su ga odbili Henry Fonda, Richard Harrison, James Coburn i Charles Bronson, glavna uloga usamljenog revolveraša koji dolazi u grad gdje vladaju dvije sukobljene bande je pripala stasitom Clintu, kojeg je Leone zapazio u spomenutoj seriji. Sve što je uslijedilo nakon toga je gotovo nevjerojatna legenda. Film je postao veliki hit, a Leone i Clint su snimili još dva filma, svojevrsna nastavka, "For a Few Dollars More" i "The Good, The Bad and The Ugly" koji su se s vremenom prometnuli u kultne naslove filmske povijesti. kako je Clint nakon toga postao internacionalna zvijezda, počeo je dobivati i značajnije poslovne ponude, te se tako ubrzo našao rame uz rame sa Richardom Burtonom u filmu "Where Eagles Dare", pa sa Donaldom Sutherlandom i Telly Savalasom u filmu "Kelly's Heroes", te sa Lee Marvinom u filmu "Paint Your Wagon". A na filmu "Coogan's Bluff" je po prvi puta surađivao sa legendarnim redateljem Don Siegelom, s kojim je kasnije još i uspješnije surađivao čak pet puta.
Njihova najuspješnija suradnja je zasigurno bila ona na već spomenutom kultnom filmu "Dirty Harry", u kojem je Clint besprijekorno odigrao ulogu policajac koji nije radio sve "by the book", već je to bio svojevrsni antijunak, agresivan, nemoralan, beskompromisan, žilav, nepopustljiv te nemilosrdan policajac koji je težio zadovoljiti pravdu, ali pritom nije slijedio zakone, te se držao one stare..."cilj opravdava sredstvo", dok mu je jedini prijatelj bio Magnum 44 kojim je čistio ulice od ološa. Harry je s godinama ušao u legendu, te ga danas svrstavaju u sam vrh najboljih filmova 70-ih godina, i općenito filmske povijesti kao takve, a kroz nekoliko godina koje su uslijedile je dobio i četiri nastavka, koji su varirali kvalitetom, no ni jedan ga nije uspio nadmašiti..."Magnum Force", "The Enforcer", "Sudden Impact" i "The Dead Pool". A uz "Dirty Harry" serijal, Clint nam je isporučio i pregršt drugih kultnih naslova kao npr. "The Outlaw Josey Wales", "Every Which Way But Loose", "Escape from Alcatraz", "High Plains Drifter", "Honkytonk Man", "Pale Rider", "Unforgiven", "In the Line of Fire", "A Perfect World", "Million Dollar Baby", "Letters from Iwo Jima" itd., od kojih je mnoge i režira, jer se je s godinama premetnuo u iznimno kvalitetnog redatelja, koji je za svoja filmska dostignuća osvojio i nekoliko Oscara.
Pa iako je već duboko zašao u 8 desetljeće, te više i ne glumi, već samo režira, prilikom preuzimanja Oscara za režiju fenomenalnog filma "Million Dollar Baby" 2004. godine, izjavio je da se osjeća ko mladić, te da je zapravo na početku karijere i da ima još mnogo toga u planu za napraviti. Nadajmo se da je zaista tako, i da će nam isporučiti još pregršt kvalitetnih filmova
:prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: legendi :supz: :supz: :supz: :supz: :supz: :supz:

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Post by HorrorHR » 31 May 2007, 18:39

a što reći osim - legenda. Obožavao sam kao mulac dirty harry filmove i po tome mi je ponajviše ostao u sjećanju. Pamtim još i iz kina (3 put gledao :D ) neki film kada je čuvao predsjednika ;)

User avatar
Rodman
Posts: 242
Joined: 06 Oct 2006, 11:35

Post by Rodman » 31 May 2007, 18:51

Meni su njegovi westerni ostali u najboljem sjecanju... eh kad bi bar jos jedan western napravio...

User avatar
Dragonrage
Posts: 8424
Joined: 06 Oct 2006, 09:44
Location: Zagreb
Contact:

Post by Dragonrage » 31 May 2007, 18:52

HorrorHR wrote:a što reći osim - legenda. Obožavao sam kao mulac dirty harry filmove i po tome mi je ponajviše ostao u sjećanju. Pamtim još i iz kina (3 put gledao :D ) neki film kada je čuvao predsjednika ;)
"In the Line of Fire" :wink:
Odlična film iz sredine 90-ih...on i Malkovic...prva liga...

User avatar
Wendigo
Posts: 14771
Joined: 08 Nov 2006, 17:10
Location: Dublin, Ireland

Post by Wendigo » 02 Jun 2007, 02:32

meni je bio dobar onaj Dirty Harry (zaboravio sam ime filma) kad onaj psiho snajperist otme school bus i šamara djecu. :lol: :lol:

User avatar
jigsaw
Posts: 5458
Joined: 30 Dec 2006, 00:08

Post by jigsaw » 02 Jun 2007, 19:37

Je, Eastwood je imao stvarno super filmove...svaka mu čast...

User avatar
Donnie Darko
Posts: 1761
Joined: 05 Oct 2006, 19:04
Location: Prilaz Nelsona Mandele

Post by Donnie Darko » 02 Jun 2007, 22:32

Escape from Alcartaz je po meni number 1
“When you get into one of these groups, there’s only a couple ways you can get out. One is death, the other is mental institutions.”

User avatar
Dragonrage
Posts: 8424
Joined: 06 Oct 2006, 09:44
Location: Zagreb
Contact:

Post by Dragonrage » 04 Jun 2007, 11:08

Wendigo wrote:meni je bio dobar onaj Dirty Harry (zaboravio sam ime filma) kad onaj psiho snajperist otme school bus i šamara djecu. :lol: :lol:
To je prvi...najbolji u cijelom serijalu...

User avatar
dodo
Posts: 1286
Joined: 09 Nov 2007, 19:14
Location: Rijeka

Post by dodo » 21 Nov 2007, 00:33

horrorfan wrote:Escape from Alcartaz je po meni number 1
podržavam to, da je najbolji escape from alcatraz,pa dirty harry,više mise neda redat ima stvarno dobrih filmova.

User avatar
maddjuro
Posts: 8321
Joined: 05 Oct 2006, 17:55
Location: zagreb

Post by maddjuro » 21 Nov 2007, 01:03

on mi je bio legendaran u westernima, onaj njegov trademark pogled
I may be an idiot, but i am no fool.

User avatar
dodo
Posts: 1286
Joined: 09 Nov 2007, 19:14
Location: Rijeka

Post by dodo » 21 Nov 2007, 01:06

Djuro21 wrote:on mi je bio legendaran u westernima, onaj njegov trademark pogled
da i vječno cigara ili kubanka u ustima to mi je oduvjek zakon :lol:

Unreal
Posts: 1992
Joined: 04 May 2007, 21:24
Location: Zagreb

Post by Unreal » 21 Nov 2007, 09:36

Nisam puno gledao filmova od njega ,no svakako je rulao u Dirty Harryu i The Good, the Bad and the Ugly. Hmmm e da upravo me ovaj topic podsjetio da trebam pogledati nastavke na Dirty Harrya koje nisam nikad pogledao :oops:

User avatar
Dragonrage
Posts: 8424
Joined: 06 Oct 2006, 09:44
Location: Zagreb
Contact:

Post by Dragonrage » 21 Nov 2007, 09:40

Unreal wrote:Nisam puno gledao filmova od njega ,no svakako je rulao u Dirty Harryu i The Good, the Bad and the Ugly. Hmmm e da upravo me ovaj topic podsjetio da trebam pogledati nastavke na Dirty Harrya koje nisam nikad pogledao :oops:
Srami se LOL :twisted: :lol: :lol:

User avatar
A$H
Posts: 19055
Joined: 10 Oct 2006, 11:23
Location: Clubhouse

Post by A$H » 21 Nov 2007, 10:42

Dragonrage wrote:
Unreal wrote:Nisam puno gledao filmova od njega ,no svakako je rulao u Dirty Harryu i The Good, the Bad and the Ugly. Hmmm e da upravo me ovaj topic podsjetio da trebam pogledati nastavke na Dirty Harrya koje nisam nikad pogledao :oops:
Srami se LOL :twisted: :lol: :lol:
zar ima i takvih :lol:
It's A Bird... It's A Plane... It's SUPERA$H!!

User avatar
dodo
Posts: 1286
Joined: 09 Nov 2007, 19:14
Location: Rijeka

Post by dodo » 21 Nov 2007, 14:52

A$H wrote:
Dragonrage wrote:
Unreal wrote:Nisam puno gledao filmova od njega ,no svakako je rulao u Dirty Harryu i The Good, the Bad and the Ugly. Hmmm e da upravo me ovaj topic podsjetio da trebam pogledati nastavke na Dirty Harrya koje nisam nikad pogledao :oops:
Srami se LOL :twisted: :lol: :lol:
zar ima i takvih :lol:
Evo ponavljam se opet ali onaj njegov pogled i cigara ili kubanka u ustima su mi najači.da čovjek ima super filmove i dobar je redatelj.

Post Reply