Voskhozhdenie (1977)

Swinging sixties, hard boiled seventies. Inspektor Callahan, Steve McQueen, i ostali.
Post Reply
User avatar
Michel
Posts: 11329
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Voskhozhdenie (1977)

Post by Michel » 25 Apr 2016, 17:40

Image

Imdb
Wiki

Director: Larisa Shepitko
Writers: Vasiliy Bykov (novel), Yuri Klepikov
Stars: Boris Plotnikov, Vladimir Gostyukhin, Sergey Yakovlev

In a freezing cold World War II winter, two pro-Soviet partisans - Sotnikov and Rybak - head off to find food for themselves and their compatriots. They find a goat at a local farmhouse but their return to camp is interrupted when they are arrested by a Nazi patrol. Taken prisoner, Sotnikov stands true to his beliefs and refuses to answer any questions despite physical abuse and torture. Rybak on the other hand argues that since they know nothing, they should simply tell them all that they know and do whatever they can to stay alive. One of them will live, but at a very heavy cost.


"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11329
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

MIX MIX MARATON: PART EIGHT

Post by Michel » 25 Apr 2016, 17:40

Voskhozhdenie (1977) - odličan ruski ratni film. Nije na razini Idi i Smotri niti je tako šokantan, ali je jednako zanimljiv. Radi se o dvoje partizana koji napuštaju svoju grupu i odlaze u potragu za hranom. Jedan je ranjen u nogu dok se drugi brine o njemu. Proći će zajedno svašta sve dok ne dođu do jedne kolibe gdje žive jedna žena i njezina djeca, a za petama su im nacisti. Kasnije ih ulovi i počinje teror za njih. Tu me film osvojio sa zadnjih 40-ak minuta
SpoilerShow
prvo sam mislio kako će onaj ranjeni biti kukavica, ali bio je heroj. Stisnuo zube i umro za svoj narod dok je onaj drugi koji nam je u prvoj polovici filma prikazan kao odlučan ispao kukavica makar se na kraju htio objesiti, ali nije mogao. Najuznemirujuća scena mi je bila ono vješanje male klinke, one žene, jednog tipa i tog glavnog lika koji nije izdao.


8========-o/8==========o (8.5/10)
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Post Reply