Bonnie and Clyde (1967)

Swinging sixties, hard boiled seventies. Inspektor Callahan, Steve McQueen, i ostali.
Post Reply
User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Bonnie and Clyde (1967)

Post by remike2 » 16 Sep 2010, 18:33

O filmu:
Bonnie and Clyde is a 1967 American crime film about Bonnie Parker and Clyde Barrow, the bank robbers who operated in the central United States during the Great Depression. The film was directed by Arthur Penn, and stars Warren Beatty as Clyde Barrow and Faye Dunaway as Bonnie Parker. The screenplay was written by David Newman and Robert Benton, with Robert Towne and Beatty providing uncredited contributions to the script. Bonnie and Clyde is considered a landmark film, and is regarded as one of the first films of the New Hollywood era, in that it broke many taboos and was popular with the younger generation. Its success motivated other filmmakers to be more forward about presenting sex and violence in their films. Bonnie and Clyde received Academy Awards for "Best Supporting Actress" (Estelle Parsons) and "Best Cinematography" (Burnett Guffey). It was among the first 100 films selected for preservation in the United States National Film Registry.

Glumačka postava:
Warren Beatty
Faye Dunaway
Michael J. Pollard
Gene Hackman
Estelle Parsons

Plot:
Clyde Barrow, recently out of prison, has turned to bank robbery. He meets Bonnie Parker and together the two form the nucleus of a gang of bank robbers who terrorize the southwest in the 1920s. Based on the true story of a pair of notorious bank robbers, the film personalizes them while still showing the violence that went along with them.

Trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=d0qnnwPLpxI

Poster:
Image
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
cactus
Posts: 2280
Joined: 23 Oct 2008, 01:15
Location: nemam pojma di sam

Re: Bonnie and Clyde (1967)

Post by cactus » 19 Sep 2010, 10:06

U istom razdoblju sam igrom slučaja pročitao tekstove o njima i pogledao film koji je zabavan ali ipak ostaje činjenica da je scenario pripitomljen i da je u stvarnosti izgledalo malo surovije i da je rijeć o dvoje ubojica.
I da,barem prema slici Bonnie je ipak mrvicu ružnija nego u prikazu (valjda tako mora biti :D )
Taktika je kad znaš što da radiš kad nešto može da se uradi.
Strategija je kad znaš šta da radiš kad ništa ne može da se uradi.

User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Re: Bonnie and Clyde (1967)

Post by Asfodel » 19 Sep 2010, 12:10

cactus wrote:U istom razdoblju sam igrom slučaja pročitao tekstove o njima i pogledao film koji je zabavan ali ipak ostaje činjenica da je scenario pripitomljen i da je u stvarnosti izgledalo malo surovije i da je rijeć o dvoje ubojica.
I da,barem prema slici Bonnie je ipak mrvicu ružnija nego u prikazu (valjda tako mora biti :D )
True.
Stvorili su buntovne antijunake s kojima gledatelj suosjeća, koje simpatizira itd.. samo onako kako to neki vid umjetnosti može.
Poslije kad sagledaš gole činjenice zapitaš se pa jesam li ja normalan :lol:
I mean, a few little tiny murders and everyone just freaks out

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Bonnie and Clyde (1967)

Post by john_constantine » 19 Sep 2010, 12:19

Asfodel wrote:
cactus wrote:U istom razdoblju sam igrom slučaja pročitao tekstove o njima i pogledao film koji je zabavan ali ipak ostaje činjenica da je scenario pripitomljen i da je u stvarnosti izgledalo malo surovije i da je rijeć o dvoje ubojica.
I da,barem prema slici Bonnie je ipak mrvicu ružnija nego u prikazu (valjda tako mora biti :D )
True.
Stvorili su buntovne antijunake s kojima gledatelj suosjeća, koje simpatizira itd.. samo onako kako to neki vid umjetnosti može.
Poslije kad sagledaš gole činjenice zapitaš se pa jesam li ja normalan :lol:
ma to je posve normalno. Sjetimo se ipak legendi divljeg zapada, koji su u filmovima i knjigama prikazani više kao heroji dok su u stvarnosti bili ubojice.
Michel puši karu.

User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Re: Bonnie and Clyde (1967)

Post by remike2 » 19 Sep 2010, 16:59

Jedan od ne samo najboljih filmova 60-ih već općenito svih vremena, remek djelo koji je napravio jednu pravu revoluciju u svoje vrijeme prikazavši jedan nezaboravan par kriminalaca koji su ispisali povijest.
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6274
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 30 Nov 2010, 01:09

Film koji je probio granice sa prikazom grafičkog nasilja.... Svaka im čast. :supz:
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Re: Bonnie and Clyde (1967)

Post by remike2 » 30 Nov 2010, 16:43

Da, jedna veoma bitna prekretnica za tadašnje vrijeme koja je nastavila kroz redatelje kao što su Sam Peckinpah, Martin Scorsese, itd...
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
Josef K
Posts: 4829
Joined: 26 Mar 2008, 19:39

Re: Bonnie and Clyde (1967)

Post by Josef K » 21 Feb 2011, 23:19

Remek djelo!

Image :heart: :tonqe:

User avatar
Info
Posts: 1670
Joined: 12 Jul 2010, 18:34
Location: Laboratory

Re: Bonnie and Clyde (1967)

Post by Info » 21 Feb 2011, 23:28

Bolji mi je Badlands

B i C ću najviše pamtiti po fenomenalnom kraju + ona muzika :supz:
"I saved your life Jesse... are you gonna save mine?"
http://www.youtube.com/watch?v=582TR2N_sPM

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: Bonnie and Clyde (1967)

Post by elrania » 12 Sep 2012, 04:59

cactus wrote: I da,barem prema slici Bonnie je ipak mrvicu ružnija nego u prikazu (valjda tako mora biti :D )
a nije ni clyde bio ljepotan.

jako sam zadovoljna filmom, stvarao je tokom cijelog gledanja svakakve reakcije u meni od razdraganosti do gađenja i iritiranosti te me upravo zbog toga osvojio. fino mi je što nisam stvorila nikakve simpatije prema glavnim protagonistima i što nisam popušila komercijalizaciju cijele priče. jedan dio mene bi jako htio da je pogledao jednu šik buntovnu true love priču, al šta se može. :P

usput, zbunjuje me ova slika, zadro. hillary duff? :lol:

Post Reply