Night of the hunter (1955)

Stara škola i provjereni klasici. Od Cecile B. De Millea pa sve do Hitchcocka u punom zanosu.
Post Reply
User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Night of the hunter (1955)

Post by john_constantine » 11 Dec 2010, 12:30

Image

Trailer

Redatelj: Charles Laughton
Scenarij: Davis Grubb, James Agee
Godina:1955
Žanr: drama noir/horor triler
Država: USA
Glume: Robert Mitchum, Shelley Winters, Lillian Gish, James Gleason…
Vjerski fanatik i serijski ubojica koji ubija udovice radi novca, doznaje da je robijaš sakrio novac, a samo njegova djeca koja su se zaklela na tajnu znaju gdje se skriva. Uskoro se oženi njihovom majkom nakon smrti njezinog muža. Uskoro pokazuje pravu stranu i ništa ga neće zaustaviti u naumu da pronađe tih 10 000 ukradenih dolara.
Image

Sam film privlači odličnom pričom, jezovitom atmosferom kada Robert Mitchum s nožem proganja djecu u namjeri da ih ubije, njegovom pričom o dviju tetovaža na rukama (ljubav i mržnja) ili sam prikaz vjerskog fanatizma i njegove opsesije u potrazi za novcem. Mlađoj generaciji će film biti nezanimljiv i neće ga baš shvatiti, a stariji gledatelji i filmofili će uživati u ovom vrhunskom klasiku za upečatljivim scenama, poetskom pričom i jezovitom atmosferom koji je kasnije doživio i svoj remake s Richardom Chamberlainom.
Last edited by john_constantine on 09 May 2011, 20:56, edited 1 time in total.
Michel puši karu.

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: Night of the hunter (1955)

Post by elrania » 09 May 2011, 20:30

uh uh uh, nitko da nije komentirao =/

evo jedan kratki osvrt.
pogledao se prošli petak na Noir film festu na otvorenom i bilo je divno iskustvo doć tamo pod zvijezde i gledati veliko crno-bijelo platno. dobili smo i dekice, iako nisu toliko pomogle da zaštite od hladnoće, no svakako bi nam bilo gore bez njih da ih ne stiščemo i osjećamo se sigurnije.
predivna stvar u filmu su mu klasična ljepota slenga i ekspresija, te mirnoća, a opet dosza izražene neugode.
fantastično je i premještanje radnje, te uvođenje raznolikih osoba i pojava. ko nedostatak ne bih izdvojila uvodnu i završnu sladunjaost, iako je ona bila nešto što je malo zasmetalo tokom gledanja. sad kad se sve sleglo, jako lijepo paše uz hladnu priču.

svakako bih ga preporučila, jer na izvrstan način uvodi gledatelja u radnju i nastavlja ga voditi sve do kraja nudeći puno smijeha, čuđenja i drame.

jedino što je preluckasto je gluma pojedinih likova u pojedinim "teškim" scenama, no i to opet na neki način pridonosi tom klasičnom šarmu.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Night of the hunter (1955)

Post by john_constantine » 09 May 2011, 20:54

Da, ali možeš misliti kakvu je sablazan nekoć izazvao taj film u ono vrijeme, kada je već bilo šokirajuće da netko uopće na filmu pokušava ubiti djecu...

Ali meni najmoćnija scena, ona pred ogledalom, kada se njegova žena pripremila za bračnu noć i onda ju tako psihički sjebe... Ili njegovo predstavljanje tetovaže "love" i "hate", ima nešto uvrnuto u tome...

Ironično je da Charles Laughton, režiser ovog filma nikada nije imao više prilike režirati filmove nakon ovog kontroverznog filma. Nešto da su mu zabranili ili su ga žestoko napali, da je odustao od režiranja. Film je čak i podbacio u kinima, ali kasnije je stekao kultni status.
The Swedish title spoils the film, as it tells where the money is hidden.
- predobro. :lol: :lol:
SpoilerShow
A to s dekama i zvijezdicama, sigurno je bilo najupečatljivije tijekom dječjeg bijega od ubojice njihove majke...
Michel puši karu.

filmofil
Posts: 4658
Joined: 26 Jan 2008, 19:57
Location: Suzuran
Contact:

Re: Night of the hunter (1955)

Post by filmofil » 09 May 2011, 21:10

jedan od onih filmova za koje ne kužim zašto su ljudima tolko dobri
This is the Zodiac speaking.

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: Night of the hunter (1955)

Post by elrania » 10 May 2011, 14:32

john_constantine wrote: Ali meni najmoćnija scena, ona pred ogledalom, kada se njegova žena pripremila za bračnu noć i onda ju tako psihički sjebe... Ili njegovo predstavljanje tetovaže "love" i "hate", ima nešto uvrnuto u tome...
dosta je potresno čak, ali nažalost, nedostatak tih grupnih gledanja su uvijek neke budale koje će se nać i kreveljiti tome. ja sam bila te nesreće da sam sjela ispred nekih žena koje su baš dijelile neprimjerene bapske komentare na to i roktale od smijeha.
ah što volim kulturno uzdignute ljude.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Night of the hunter (1955)

Post by john_constantine » 10 May 2011, 17:16

ah, ima i takvih, jbg... A Robert Mitchum je baš vrhunski glumac, meni je uloga svećenika jedna od najupečatljivijih ikad. Postoji i remake tog filma, ali sumnjam u kvalitetu...

Ma ima dosta takvih filmskih klasika koje treba pogledati... Recimo, nikad nisam gledao "Život je lijep". A mislim da ga nikada niti nisu prikazivali kod nas...

I baš mi je dobro prikazan karakter dviju različitih ženskih osoba. Ova s kojom se svećenik oženi da bi došao do bogatstva (krhka, slaba, naivna, povodljiva) i drugi ženski lik koji je suprotnost njoj, jaka samohrana žena...
Michel puši karu.

User avatar
Ašow
Posts: 7645
Joined: 16 Nov 2009, 16:38

Re: Night of the hunter (1955)

Post by Ašow » 10 May 2011, 21:42

filmofil wrote:jedan od onih filmova za koje ne kužim zašto su ljudima tolko dobri
Slazem se s tobom.
A jebiga, ocito ne vidimo nesto sto drugi vide.
--------
Last.fm

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Night of the hunter (1955)

Post by john_constantine » 10 May 2011, 21:54

Ašow wrote:
filmofil wrote:jedan od onih filmova za koje ne kužim zašto su ljudima tolko dobri
Slazem se s tobom.
A jebiga, ocito ne vidimo nesto sto drugi vide.
Zato što je film kultni klasik, ne znači da se mora automatski svima dopasti... Nisu vam toliko dobri i to je to. :partyman: Ja jednostavno volim te crno bijele filmske klasike, ono, kako se gledalo u to vrijeme na brojne kontroverze, pa kako je neki film režiran, pa specijalni efekti.. Danas su takvi filmovi "prejednostavni", ali imaju ono svoj štih...

Kod mene presuđuje to što volim Roberta Mitchuma kao glumca, pa ta njegova upečatljiva uloga svećenika, govor o ljubavi i mržnji, scena s ogledalom, filmska tjeskobna atmosfera, crno bijela pozadina i povijest kroz film (odjeća, ponašanje, društvene norme i slično)...
Michel puši karu.

GreenHornet
Posts: 4849
Joined: 30 Oct 2007, 01:03
Location: Dubrovnik

Re: Night of the hunter (1955)

Post by GreenHornet » 13 May 2011, 15:48

odgledao sat vremena sinoc,pa ugasio jer mi se uzasno spavalo...ali ne vjerujem da cu nastaviti gledati...osim odlicne glume roberta i vrlo dobrog lika,nista me nije impresioniralo.jako dobro zamisljeno,ali naivna radnja,predvidljiva i ni blizu napet film kao sto bi trebao biti...
Zaljubljen sam u Fräulein Unbekann!!!!!

User avatar
DrugsBunny
Posts: 4640
Joined: 02 Nov 2009, 23:39
Location: Osijek
Contact:

Re: Night of the hunter (1955)

Post by DrugsBunny » 24 Jun 2011, 22:53

Men je ovo bilo užasno i nepodnošljivo. :mrgreen:
Predglumljivanje i užas.
SpoilerShow
Djeca, kad se skrivaju u onoj kući i vide svećenika na konju, zašto ne ostanu u kući, čekaju da on prođe i vrate se nazad putem kojim su došli il neš? Vraga, oni nastave plovit putem kojim svećenik ide.
Kad svećenik stane pred kuću one babe koja liči na Vesnu Pusić, zašto Vesna Pusić ne nazove policiju već čeka, upuca lika (najprelošija scena ika) i tek onda zove? Pa preloše.
...I wrapped our love in all this foil,
Silver-tight like spider legs
I never wanted it to ever spoil,
But flies will lay their eggs...

User avatar
Michel
Posts: 11329
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

NOIR

Post by Michel » 03 Dec 2014, 17:14

The Night of the Hunter (1955) - poznati klasik o svećeniku koji dolazi u mali gradić, a ubojica je. Robert Mitchum glumi tog svećenika, utjelovio ga je na jedan stvarno odličan način. Najbolje u filmu je ta scenografija i stil, režijski izvrsno. Čitao sam da je Laughton bio pod utjecajem njemačkog ekspresionizma, a pošto sam imao ranije ove godine takav maraton, to se baš vidi. Možda mi malo sporedni likovi nisu tako dobri, ali najbolji su spomenuti Mitchum i klinci. Njih troje imaju odlične scene. Spomenuta scena sa nožem je i dan danas bolesna i uznemirujuća, a kamoli tih godina. Sad, koliko je ovo noir film može se raspravljati, ali mnogi ga stavljaju u noir filmove. Ok, nema privatnog detektiva, nema i neki jaki ženski lik, ali tu je ubojica i tu je na kraju preokret. Preokret nije za nas gledatelje jer od samog početka znamo tko je ubojica, ali je preokret za same likove.

8========-o/8==========o (8.5/10)
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Post Reply