western

Stara škola i provjereni klasici. Od Cecile B. De Millea pa sve do Hitchcocka u punom zanosu.
User avatar
Dragonrage
Posts: 8424
Joined: 06 Oct 2006, 09:44
Location: Zagreb
Contact:

Post by Dragonrage » 31 Oct 2006, 13:57

Uh westerni...danas je taj žanr na žalost gotovo zamro, ali nekada je to bio gl. žanr. Istina je da je iz Westerna nastao akcijski žanr, i ne samo akcijski več i drama, komedija itd. Na kraju krajeva, prvi IGRANI film, dakle za koji je napisana priča koji je režiran i montiran je western..."The Great Train Robbery" iz 1903 godine. Ostao je još zapamčen i po tome što u tom filmu jedan od junaka puca izravno u kameru.
Moj izbor najdražih westerna je povelik, no probat ću nabrojati najdraže...
"High Noon" svakako...klasik, zatim Leoneovi filmovi "Dollar Trilogy sa Clintom Eastwoodom" :D te naravno "Once Upon a Time in the West", ali i poluwestern "A Fistful of Dynamite". Naravno i gotovo svi westerni Clinta Eastwooda..."Hang 'Em High", "Two Mules for Sister Sara", "High Plains Drifter", "The Outlaw Josey Wales", "Pale Rider" te na kraju uz njegove spagette westerne meni najdraži "Unforgiven"...fenomenalan kraj kad im svima jebe kevu!!!
John Waynea ne treba ni spominjati..."Rio Bravo", "The Searchers", "The Man Who Shot Liberty Valance" itd. Zatim Sam Peckinpah i njegovi filmovi, "The Wild Bunch" na prvom mjestu a zatim "Pat Garrett & Billy the Kid". Tu je i "The Long Riders" Waltera Hilla kao i westernovski orijentirani akcići "Extreme Prejudice" i "Last Man Standing" - remake filma "Za saku dolara". Pa "Shane", "The Magnificent Seven"...itd., itd...
Zatim ostatak talijanskih westerna "The Great Silence", "Django", "Bullet for a General" kao i još neki...
Uglavnom ima toga na bacanje...

old school fan
Posts: 43
Joined: 01 Jun 2007, 15:54

Post by old school fan » 17 Jul 2007, 23:50

eto, ako netko zna više o ovome žanru onda neka mi odgovori na pitanje koje me muči-

jel John Ford bio rasist :?: :?: :?:

User avatar
Mairosu
Posts: 866
Joined: 03 Oct 2006, 22:00
Location: Ministarstvo za istrazivanje ruda i gubljenje vremena
Contact:

Post by Mairosu » 18 Jul 2007, 11:51

old school fan wrote:eto, ako netko zna više o ovome žanru onda neka mi odgovori na pitanje koje me muči-

jel John Ford bio rasist :?: :?: :?:
Ne.

Jedina netolerancija koju je Ford gajio bila je prema Englezima, zato sto je irskog porekla, i kada je kao mlad posetio Irsku imao je raznih neprijatnosti. Ako si mislio na Indijance, Fordovi indijanci iz konjicke trilogije su standardan prikaz za tu eru, cak i blazi nego obicno, Ford je kasnije snimio Cheyenne Autumn o indijanskim stradanjima. Glede crnaca, tesko da bi rasista redovno castovao Woodya Strodea, sa kojim je i napravio potentnu race dramu Sgt. Rutledge.

Ako ga za nesto mozes optuziti, to je da je bio muski sovinista, jer su mu zenski likovi mahom marginalni, i cesto je umeo da ih stavi u poziciju da ih John Wayne "stavlja na mesto".
[i]Ako vidite duha, napijte se Pik piva do uha ![/i]

old school fan
Posts: 43
Joined: 01 Jun 2007, 15:54

Post by old school fan » 18 Jul 2007, 12:35

Mairosu wrote:
old school fan wrote:eto, ako netko zna više o ovome žanru onda neka mi odgovori na pitanje koje me muči-

jel John Ford bio rasist :?: :?: :?:
Ne.

Jedina netolerancija koju je Ford gajio bila je prema Englezima, zato sto je irskog porekla, i kada je kao mlad posetio Irsku imao je raznih neprijatnosti. Ako si mislio na Indijance, Fordovi indijanci iz konjicke trilogije su standardan prikaz za tu eru, cak i blazi nego obicno, Ford je kasnije snimio Cheyenne Autumn o indijanskim stradanjima. Glede crnaca, tesko da bi rasista redovno castovao Woodya Strodea, sa kojim je i napravio potentnu race dramu Sgt. Rutledge.

Ako ga za nesto mozes optuziti, to je da je bio muski sovinista, jer su mu zenski likovi mahom marginalni, i cesto je umeo da ih stavi u poziciju da ih John Wayne "stavlja na mesto".



- pa najviše sam mislio na indijance. Ono što me je nagnalo na to pitanje jest to što sam čuo da je Ford uzimao sebi za uzor D. W. Griffita, a u negovom je filmu "rađanje jedne nacije" bio jedan od jahača ku klux klana, pa sam onda to nekako povezao sa njegovim odnosom prema indijancima. :idea:

ali unatoč tome štoje većina westerna prikazivala indijance kao negativce, postoje filmovi iz toga doba poput "broken arrow" u kojem ih prikazuje ravnopravnima. :cry: Pa zašto je onda ford tek u svom zadnjem westernu postavio indijance kao dobre likove?

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Post by john_constantine » 18 Jul 2007, 16:13

Hm, baš sam se sjetio da nikada nisam gledao Čovjek koji je ubio Liberta Valancea. :(
Michel puši karu.

User avatar
Mairosu
Posts: 866
Joined: 03 Oct 2006, 22:00
Location: Ministarstvo za istrazivanje ruda i gubljenje vremena
Contact:

Post by Mairosu » 18 Jul 2007, 16:31

old school fan wrote: - pa najviše sam mislio na indijance. Ono što me je nagnalo na to pitanje jest to što sam čuo da je Ford uzimao sebi za uzor D. W. Griffita, a u negovom je filmu "rađanje jedne nacije" bio jedan od jahača ku klux klana, pa sam onda to nekako povezao sa njegovim odnosom prema indijancima. :idea:
DW Griffith je realno uzor svih rezisera koji su pocinjali u tim godinama. Nista strasno.
ali unatoč tome štoje većina westerna prikazivala indijance kao negativce, postoje filmovi iz toga doba poput "broken arrow" u kojem ih prikazuje ravnopravnima. :cry: Pa zašto je onda ford tek u svom zadnjem westernu postavio indijance kao dobre likove?
Ti mislis da bi neko otisao u bioskop da gleda kako Johna Wayne gaze indijanci ? :D Ford je jos ultraliberalan...pogledaj Fort Apache npr., gde se apacke poglavice prikazuju kao dostojanstveni ratnici.
Hm, baš sam se sjetio da nikada nisam gledao Čovjek koji je ubio Liberta Valancea.
Meni licno najjaci Ford.
[i]Ako vidite duha, napijte se Pik piva do uha ![/i]

old school fan
Posts: 43
Joined: 01 Jun 2007, 15:54

Post by old school fan » 18 Jul 2007, 20:31

Meni licno najjaci Ford.[/quote]


nemoj me krivo shvatiti, i meni je on definitivno redatelj westerna br. 1. Radije gledam njegove filmove nego recimo spageti westerne, ali sam oko nekih njegovih filmova bio malo zbunjen u pogledu tog pitanja :o

al hvala što si me uvijerio drugačije, :wink: jer mi je bilo teže shvatit da bi takav div među redateljima mogao biti nemoralan :P :P :P

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Post by HorrorHR » 18 Jul 2007, 23:07

e koji je ono film bio neki dan na TV:

počne sa scenom neke obitelji koja idiličmo putuje prema planinama punih zlata. napadaju ih indijanci i za mene vrlo čudno prvo pobiju djecu pa starce onda imamo jebačku mjuzu i duge kadrove western jebača kako dolazi od nigdje noseći pušku u jednoj a sedlo u drugoj ruci :) priceless, baš bi ti nabavio kako nisam stigao gledati

Truba
Posts: 1185
Joined: 25 Feb 2007, 01:10
Location: Sarajevo

Post by Truba » 19 Jul 2007, 00:03

neki dan je bio how west was won mislim

:lol: :lol: samo ne znam gdje
www.lasetta.net :axe:

User avatar
Mairosu
Posts: 866
Joined: 03 Oct 2006, 22:00
Location: Ministarstvo za istrazivanje ruda i gubljenje vremena
Contact:

Post by Mairosu » 19 Jul 2007, 04:01

HorrorHR wrote:e koji je ono film bio neki dan na TV:

počne sa scenom neke obitelji koja idiličmo putuje prema planinama punih zlata. napadaju ih indijanci i za mene vrlo čudno prvo pobiju djecu pa starce onda imamo jebačku mjuzu i duge kadrove western jebača kako dolazi od nigdje noseći pušku u jednoj a sedlo u drugoj ruci :) priceless, baš bi ti nabavio kako nisam stigao gledati
Taj kadar western jebacha je John Wayneov intro u Stagecoach, mozda je iskopiran negde za tu priliku. Uhvaticu screenshot sutra...
[i]Ako vidite duha, napijte se Pik piva do uha ![/i]

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6274
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 06 Nov 2007, 03:39

Moji najbolji su:

1) The Good, the Bad and the Ugly (1966)
2) The Wild Bunch (1969)
3) For a Few Dollars More (1965)
4) Little Big Man (1970)
5) Duck You Sucker (1971)
6) The Ballad of Cable Hogue (1970)
7) Jeremiah Johnson (1972)
8) Vera Cruz (1954)
9) A Man Called Horse (1970)
10) The Shootist (1976)
11) The Outlaw Josey Wales (1976)
12) Unforgiven (1992)
13) The Man Who Shot Liberty Valance (1962)
14) The Long Riders (1980)
15) Wild Bill (1995)
16) The Life and Times of Judge Roy Bean (1972)
17) Angel and the Badman (1947)
18) The Alamo (1960)
19) Major Dundee (1965)
20) Pat Garrett & Billy the Kid (1973)
21) The Searchers (1956)
22) Django (1966)
23) My Name Is Trinity (1970)
24) The 5 Man Army (1969)
25) Dances with Wolves (1990)
26) The White Buffalo (1977)
27) The Magnificent Seven (1960)
28) Tom Horn (1980)
29) Gunfight at the O.K. Corral (1957)
30) There Was a Crooked Man... (1970)
31) Tombstone (1993)
32) Wyatt Earp (1994)
33) Calamity Jane (1953)
34) Rio Bravo (1959)
35) Dirty Dingus Magee (1970)
36) Pale Rider (1985)
37) The Last Days of Frank and Jesse James (1986)
38) Frank & Jesse (1994)
39) Young Guns (1988)
40) Once Upon a Time in the West (1968)
41) Hour of the Gun (1967)
42) McCabe & Mrs. Miller (1971)
43) Lonesome Dove (1989)
44) Nevada Smith (1966)
45) Shane (1953
46) Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969)
47) She Wore a Yellow Ribbon (1949)
48) They Died with Their Boots On (1941)
49) Red Sun (1971)
50) Last Train from Gun Hill (1959)
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
Dragonrage
Posts: 8424
Joined: 06 Oct 2006, 09:44
Location: Zagreb
Contact:

Post by Dragonrage » 06 Nov 2007, 10:26

Kako to da su neki naslovi poput Once Upon a Time in the West, Butch Cassidy and the Sundance Kid, The Magnificent Seven ili Pale Rider tako nisko na listi...posebice prvi spomenuti?

User avatar
Wendigo
Posts: 14771
Joined: 08 Nov 2006, 17:10
Location: Dublin, Ireland

Post by Wendigo » 06 Nov 2007, 11:48

pogledao sam ih dosta kao klinac, ali nemam pojma kak se zovu osim Rio Brava hehe.. :lol: inače najviše volim westerne sa Indijancima.
sječam se samo Jeremiah Johnsona (to mi je najbolji western) i ovih novijih poput Nepomirljivih, Plesa sa vukovima itd..

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6274
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 06 Nov 2007, 12:21

Dragonrage wrote:Kako to da su neki naslovi poput Once Upon a Time in the West, Butch Cassidy and the Sundance Kid, The Magnificent Seven ili Pale Rider tako nisko na listi...posebice prvi spomenuti?
Once Upon a Time in the West
- mi je po mome jedno od slabijih Leonevih filmova (iako su svi njegovi filmovi odlični) i jedino što ja pamtim u tom filmu jeste prvih 15 minuta kad Jack Elam i ekipa čekaju Charlesa Bornsona...a sve ostalo mi se čini kao jedno veliko umiljavanje američkoj publici (čitaj producentima) jer tu nema onog Leoneovog pravog duha kao u njegovim talijanskim westernima...ipak svaka čast na glumačkoj ekipi koja je odradila sve na najvećem nivou (ali opet kažem Jack Elam i ekipa za mene odnosi sve bodove)

The Magnificent Seven
- iako je to teško uopće uspoređivati, ali ipak više volim 7 Samuraja pogledati....nemojte me krivo shvatiti sam film je odličan (James Coburn mi je ovdje nažešći, kao i Charles Bronson....sjećam se kad sam bio mali da sam plakao satima kad su ubili njih dvojicu) i ne da se po žanrovima upoće uspoređivati sa Kurosawinim filmom, ali eto tu je di je

Butch Cassidy and the Sundance Kid
- pa draža mi je Divlja Horda jer je bliža istini, okrutnija...što se tiče samog filma jedino što pamtim jeste ona eksplozija vlaka (svaka čast kaskaderima) i kraj filma... Nikad neće biti bolji od krvave Divlje Horde (koja se po meni dići i boljom glumačkom ekipom...pa neka su tu i Newman i Redford, jer tko može zamjeniti Holdena, Ernesta, Bena Johnsona, Warena...)
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
Dragonrage
Posts: 8424
Joined: 06 Oct 2006, 09:44
Location: Zagreb
Contact:

Post by Dragonrage » 06 Nov 2007, 13:24

dr_gonzo wrote:
Dragonrage wrote:Kako to da su neki naslovi poput Once Upon a Time in the West, Butch Cassidy and the Sundance Kid, The Magnificent Seven ili Pale Rider tako nisko na listi...posebice prvi spomenuti?
Once Upon a Time in the West
- mi je po mome jedno od slabijih Leonevih filmova (iako su svi njegovi filmovi odlični) i jedino što ja pamtim u tom filmu jeste prvih 15 minuta kad Jack Elam i ekipa čekaju Charlesa Bornsona...a sve ostalo mi se čini kao jedno veliko umiljavanje američkoj publici (čitaj producentima) jer tu nema onog Leoneovog pravog duha kao u njegovim talijanskim westernima...ipak svaka čast na glumačkoj ekipi koja je odradila sve na najvećem nivou (ali opet kažem Jack Elam i ekipa za mene odnosi sve bodove)

The Magnificent Seven
- iako je to teško uopće uspoređivati, ali ipak više volim 7 Samuraja pogledati....nemojte me krivo shvatiti sam film je odličan (James Coburn mi je ovdje nažešći, kao i Charles Bronson....sjećam se kad sam bio mali da sam plakao satima kad su ubili njih dvojicu) i ne da se po žanrovima upoće uspoređivati sa Kurosawinim filmom, ali eto tu je di je

Butch Cassidy and the Sundance Kid
- pa draža mi je Divlja Horda jer je bliža istini, okrutnija...što se tiče samog filma jedino što pamtim jeste ona eksplozija vlaka (svaka čast kaskaderima) i kraj filma... Nikad neće biti bolji od krvave Divlje Horde (koja se po meni dići i boljom glumačkom ekipom...pa neka su tu i Newman i Redford, jer tko može zamjeniti Holdena, Ernesta, Bena Johnsona, Warena...)
a čuj...svatko ima pravo na svoje mišljenje...poštujem to :partyman:
Inače si znao da je Leone htio da trojku koja dočekuje Bronsona na početku glume Clint Eastwood, Eli Wallach i Lee Van Cleef, no oni nisu htjeli jer ti likovi odmah pogibaju...a to im je kak ti bilo ispod časti jer su u to vrijeme bili već velike zvijezde. A zbilja šteta...bila bi to antologijska scena...možda i najbolja ikada :D :D

Post Reply