Videoteka "Filmoteka" otvorena u Zagrebu - 2013

Skupljanje figurica, bizarnosti i sve što ne spada pod filmove.
Post Reply
User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Videoteka "Filmoteka" otvorena u Zagrebu - 2013

Post by HorrorHR » 29 Jan 2014, 17:58

PROPALI BIZNIS PRETVORILA U PROFITABILAN Andreja (31): 'Ja sam vlasnica zadnje prave videoteke u Zagrebu'

Autor: Viktorija Macukić
Foto: Boris Kovačev /CROPIX
Članak preuzet sa: http://www.jutarnji.hr/andreja--31---ja ... u/1159477/


Andreja Meštrović (31) vlasnica je jedne od rijetkih videoteka na području Zagreba. Njezina videoteka Filmoteka na Ksaverskoj cesti uspješno posluje i sve je više Zagrepčana koji ponovno žele posuđivati filmove. A. Meštrović postala je vlasnica videoteke isključivo zbog ljubavi prema tom “staromodnom” načinu gledanja filmova i priznaje da nikada nije skinula film s interneta.

Image

- Radila sam u ovoj videoteci kod bivšeg vlasnika. Ukratko, kada ju je odlučio zatvoriti, pružila mi se prilika da je preuzmem. Kako sam oduvijek razmišljala o tome da imam vlastiti biznis, a ta je prilika bila dosta povoljna, odlučila sam je iskoristiti - kaže A. Meštrović koja je vlasnica postala u veljači prošle godine.

Nakon što je preuzela videoteku, brzo se bacila na posao i napravila je po svom guštu. Dva tjedna je preuređivala prostor kako bi stvorila ugodnu filmsku atmosferu, ali ujedno je i radila na vlastitoj ponudi kojom bi zadržala postojeće, ali i privukla nove članove.

- Oduvijek sam se htjela baviti poduzetništvom i ovo mi je bila nekakva odskočna daska. Htjela sam vidjeti kako ću se snaći u tom svijetu. Na prvom mi mjestu nije bila zarada nego članovi. Zato sam i uvela sustav pretplate jer sam, dok sam radila, slušala ljude i njihove želje, mnogi su mi se žalili da ne posuđuju filmove jer nikada ne znaju kada će ih moći vratiti, zbog čega će platiti veliku zakasninu - kaže A. Meštrović. Tako je uvela pretplatu od 100 kuna na neograničenu posudbu filmova, no članovi se i dalje trebaju pridržavati roka za vraćanje filmova. Takva naplata odgovara njoj kao vlasnici, ali i članovima koji mjesec dana ne moraju razmišljati o plaćanju.

Image

- Uvijek mi je bilo nelagodno kada bih vidjela da mi član daje zadnji novac za zakasninu. Jednostavno nisam takva osoba. Uveseljava me kada članovi dođu sretni i zadovoljni, zato sam odlučila prijeći na takav sustav naplate - dodaje A. Meštrović.

Danas ima 500 članova. Od njih 500, kaže, nisu baš svi redovni članovi. Redovnih je oko 250, što je popriličan broj u današnje vrijeme kada ljudi više nemaju naviku odlaziti u videoteke kojih je ostalo samo nekoliko u cijelom Zagrebu. Naime, prema podacima iz registra Udruženja obrtnika, u Zagrebu je danas 31 videoteka, za razliku od 1500 koliko ih je bilo prije 10-ak godina ili 150 prije 3 godine. No, usprkos tim brojkama, A. Meštrović veseli podatak da se u videoteku, otkako je ona vlasnica, upisalo mnogo novih članova, a neki stari koji nisu dolazili sada su redoviti, a nakon punih godinu dana rada još se upisuju novi. Ljudi koji dolaze najčešće posuđuju komedije i trilere, no ne može se zapostaviti potražnja za novim filmskim hitovima. Uz klasičnu posudbu, u Filmoteci postoji opcija trajne posudbe, ponuda filmova glumaca mjeseca, što su u siječnju bili oskarovci Cate Blanchett i Ben Affleck, a za najveće filmofile tu je iznenađenje u obliku postera omiljenih filmova. A. Meštrović definitivno želi ostati u tom poslu, a dugoročni joj je plan uvesti i posudbu knjiga.

Image

- Razmišljala sam prvo o dječjoj lektiri, a onda je došla ideja o knjigama koje su ekranizirane pa da bude edukacija kroz knjigu i film. Već sam pripremila neke knjige, samo trebam još dobro razraditi taj plan. Kao i što razrađujem plan o edukativnim radionicama kroz filmove - uz smiješak kaže Andreja.

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Videoteka "Filmoteka" otvorena u Zagrebu - 2013

Post by HorrorHR » 29 Jan 2014, 18:00

Hrabro, definitivno hrabro.

Makar bio sam nedavno negdje vani, više se ne sjećam gdje, i komotno videoteka sa VHS samo kazetama radi :)

User avatar
Dragonrage
Posts: 8424
Joined: 06 Oct 2006, 09:44
Location: Zagreb
Contact:

Re: Videoteka "Filmoteka" otvorena u Zagrebu - 2013

Post by Dragonrage » 30 Jan 2014, 14:28

Pa brijem da bi jedna videotekatak mogla preživjeti...ono, čisto nostalgije/fore radi...ali generalno, lanci su propali...

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Videoteka "Filmoteka" otvorena u Zagrebu - 2013

Post by john_constantine » 30 Jan 2014, 15:42

da, posljednja videoteka u varaždinu je već prije nekoliko mjeseci zatvorena, a znali smo posuđivati filmove tamo... šok
Michel puši karu.

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Videoteka "Filmoteka" otvorena u Zagrebu - 2013

Post by HorrorHR » 30 Jan 2014, 20:00

ako tko skoči tamo nek vidi kakvu ponudu horrora ima ;)

User avatar
copycat
Posts: 2033
Joined: 18 Nov 2010, 14:12
Location: Never go back to work at the carpet store. - R&M

Re: Videoteka "Filmoteka" otvorena u Zagrebu - 2013

Post by copycat » 27 Feb 2014, 21:32

HorrorHR wrote:Hrabro, definitivno hrabro.

Makar bio sam nedavno negdje vani, više se ne sjećam gdje, i komotno videoteka sa VHS samo kazetama radi :)
:prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :zubifale: :zubifale: :zubifale:

odmah neka horror film scena u glavi


They entered the last VHS store, rented a VHS, returned the VHS but forgot to rewinded it... they never came out of the store... :zubifale:
Last edited by copycat on 27 Feb 2014, 21:37, edited 1 time in total.

User avatar
copycat
Posts: 2033
Joined: 18 Nov 2010, 14:12
Location: Never go back to work at the carpet store. - R&M

Re: Videoteka "Filmoteka" otvorena u Zagrebu - 2013

Post by copycat » 27 Feb 2014, 21:35

Super ideja stvarno joj sreću želim,
možda jda doda i birc + videoteka klub..

http://www.youtube.com/watch?v=eJ6uRohdv4Q

ovaj članak me prisjetio na south park epizodu - blockbuster

User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Re: Videoteka "Filmoteka" otvorena u Zagrebu - 2013

Post by Scarface » 08 Mar 2014, 06:24

Svaka joj čast na borbi! Sviđa mi se i ideja za pretplatu, iako je po meni 100 kuna za jedan mjesec ipak previše, kad se uzme u obzir kakva joj je konkurencija (torrenti, stream itd.).

U Trogiru je ostala još samo jedna, i vlasnik ju drži čisto iz gušta, zarada mu je nikakva, al ga nije briga. :)
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Videoteka "Filmoteka" otvorena u Zagrebu - 2013

Post by HorrorHR » 20 Aug 2017, 16:14

nije ova iz topica ali Pauk:
https://www.tportal.hr/kultura/clanak/v ... a-20170820

pise u clanku da najvise ljudi uzimaju horore!

User avatar
Michel
Posts: 11329
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Videoteka "Filmoteka" otvorena u Zagrebu - 2013

Post by Michel » 20 Aug 2017, 16:56

Kako mi je drago. Neka samo opstaju, nitko sretniji od mene da se videoteke vrate. Kako mi je to vrijeme bilo lijepo kad sam teško nabavljao filmove i taj osjećaj razgovora sa drugim ljudima oko filmova, kako ih nabaviti.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

John_Ryder
Posts: 11992
Joined: 07 Dec 2007, 00:56
Location: Zagreb

Re: Videoteka "Filmoteka" otvorena u Zagrebu - 2013

Post by John_Ryder » 29 Aug 2017, 16:47

dođe mi da odem, jedan od većeg gušta kroz djetinjstvo...
Image

Image

Post Reply