Lokalne legende(istine i laži)

Skupljanje figurica, bizarnosti i sve što ne spada pod filmove.
Post Reply
pinhead.bih
Posts: 49
Joined: 27 Nov 2006, 17:34
Location: BIH
Contact:

Lokalne legende(istine i laži)

Post by pinhead.bih » 21 Apr 2007, 19:41

Zamislio sam ovaj post kao mijesto na kojem će se pričati o paranormalnim pojavama koje ste nekada i negdje čuli a vezane su za vašu užu ili širu životnu sredinu.To može biti priča koju vam je neko pričao ili iz vaših ličnih iskustava ako ste imali susreta sa neobjašnjivim pojavama a u isto vrijeme možemo govoriti i o narodnim ili religioznim običajima koji u sebi nose elemente paranormalnog!!!Vjerovatno u svemo što ćemo ovde možda pisati može biti laži ali o tome nećemo voditi računa bitno je samo da doslovno ispričate ono što hoćete ali da to ne bude plod vaše mašte!!!Ja ću započeti sa jednom pričom vezanom za moj grad i njegovu okolinu a čuo sam je od svog djeda i ide negdje odprilike ovako:
U starom naselju Vršani blizu Tuzle(koje je sada napušteno)živjela je jedna stara udovica u skromnoj kućici koja se sastojala od malog hodnika iz kojeg se dirktno ulazilo u jedinu sobu u kojoj je žena i provodila svo svoje vrijeme!Sve do jedne večeri ona nije imala nikakvih problema ali onda su počele da se događaju čudne stvari već nekoliko noći neko joj je navaljivao na vrata nasrćući sve do jutra bijesno bi tresao kvaku na vratima i sa zvukom prvog pijevca sve je prestajalo!!!Pošto se to ponavljalo iz noći u noć očajna žena otišla je kod hodže(muslimanski sveštenik za one koji možda ne znaju)kako je to običaj kod ovdašnjeg naroda čak i danas kada se događa nešto što ne mogu shvatiti i pošto mu je ispričala cijeli događaj on joj je savijetovao da na prag ispred vrata nanese tanki sloj pepela iz ložišta tako da šta god da dođe mora ostaviti svoje tragove.Žena je tako i učinila i sačekala noć a kako je cijelo vrijeme ono isto navaljivalo na vrata žena je bila sve nestrpljivija da ujutro vidi kakvi će tragovi biti pred vratima.Ono što je žena ujutro kada je otvorila vrata kuće vidjela u najmanju ruku je šokiralo na pepelu koji je ona potsavila jasno su se vidjeli mačiji tragovi.Unezvijerena žena je opet otišla hodži i ispričala mu šta je vidjela on je onda otišao na lice mijesta i nakon što je pregledao kuću njegov jedini savijet njoj bio je da se iseli iz kuće jer njenu kuću zaposijeli su dji'ni(džini zla bića o kojim se govori i u kur'anu) i da se tu više ništa ne može učiniti!! Ja ne znam da li je ovo istina ili laž ali svakako zanimljivo zvuči a ovim džinima ću vam još pisati jer sam pročitao par zanimljivih knjga na tu temu a podudaraju se sa onim što se zove vještičarenje!!!
Last edited by pinhead.bih on 21 Apr 2007, 20:31, edited 1 time in total.
CREATURE FROM MIDIAN LAND

pinhead.bih
Posts: 49
Joined: 27 Nov 2006, 17:34
Location: BIH
Contact:

Post by pinhead.bih » 21 Apr 2007, 20:03

Oprostite ako je ovo offtopic jer ne govori o horror filmovima ali valjda se uspije provući kao tema još jednom izvinite zbog narušavanja politike foruma kasno skontah!!!

EDIT horrorhr: prebacih u "Ostalo u horror štihu"
CREATURE FROM MIDIAN LAND

User avatar
Dragonrage
Posts: 8424
Joined: 06 Oct 2006, 09:44
Location: Zagreb
Contact:

Post by Dragonrage » 23 Apr 2007, 10:14

Uuu...odličan topic...imam ja par pričica koje je meni moj pokojni stari znao pričati. Nikad nisam mogao shvatiti da li su priče bile istinite ili ne...ali nekako sam uvijek sumnjao da su bile istinite jer ih je ispričao toliko puta i tako detaljno svaki put, da je nemoguće nešto takvo izmisliti i ponoviti gotovo identično svaki put...mora biti istina...napisat ću kasnije, kad uhvatim malo više vremena...samo naravno, ja sam i zaboravio neke detalje, pa to neće biti to kao kad je meni moj stari pričao, ali potrudit ću se...

pinhead.bih
Posts: 49
Joined: 27 Nov 2006, 17:34
Location: BIH
Contact:

Post by pinhead.bih » 24 Apr 2007, 00:09

Evo još jedne pričice koja se manje više prepričava u sredini gdje živim a ima par verzija koje se razliluju u sitnim detaljima i ja sam je čuo od više osoba a ona ide negdje ovako.Na autoputu koji Tuzlu povezuje sa Dobojem(gradovi u Sjevero-Istočnoj Bosni)vozač kamiona koji se često vozio tom rutom jedne noći kao i obično on se vraćao kući!Nakon duže vožnje već je osijećao umor a i kiša je padala cijelim putem što je samo dodatno uticalo na njegovo raspoloženje pa ga je već pomalo hvatao drijemež.Vozeći tako u jednom momentu on spazi neku priliku koja je stojala pokraj puta i stopirala kada je zaustavio vozilo vrata kamiona otvorila je mlada lijepa dijevojka koja ga je zamolila da je poveze.Dijevojka je bila pokila do gole kože on je pitao da li joj je hladno i gdje se uopšte uputila ovako kasno i po ovakvom nevremenu.Ona mu je samo odgovorila da ide kući koja je par kilometara niže od mijesta gdje je primio u vozilo i da joj nije hladno jer je kao ona navikla na kišu.Poslije nekog vremena ona ga je zamolila da joj stane na rasksnicu Srebrenik-Tuzla gdje se nalazi selo u kojem ona stanuje,kada je izlazila on joj ponudio svoju jaknu da se ne prehladi ona je učtivo odbila ali nakon njegovog inzistiranja ipak je uzela jaknu.Zahvalivši mu se na svemu ona mu je dala adresu na koju će doći da bi mu ona vratila jaknu kada opet bude prolazio tim putem pozdravili su se i on je otišao dalje.Nakon kraćeg vremena on je prolazio istim putem i odluči da ode po svoju jaknu a ujedno i da pozdravi dijevojku koju je prije neku veče povezao sa sobom.Potražio je adresu koju mu je dala i nakon lutanja neki ljudi su ga uputili ka jednoj kući zidanoj od crvene cigle,prišao je vratima i pozvonio a onda su se ona otvorila i na pragu se pojavila starija žena.Čovjek joj sve ispriča i obijasni da je tu zbog jakne koju je posudio dijevojci koja mu je dala ovu adresu, žena je neko vrijeme ćutala a onda ga zamoli da joj opiše dijevojku koju traži.Pošto ga je saslušala ona mu onda reče da je po srijedi neslana šala jer po opisu riječ je o njenoj kćerci koja je mrtva već 12 godina i potom uđe u kuću noseći sliku na kojoj je bila ona.Kada to ovaj vidje prvo ga uhvati panika a onda on u nedoumici upita ženu da mu pokaže gdje joj je grob na što ova jedva pristade ali ipak ga je odvela na mjesno groblje,kada su našli njen pomalo oronuli grob na nadgrobnoj ploči stajala je prebačena njegova jakna i čovijek i žena nisu vijerovali da je istina ono što su vidjeli!!!Da budm iskren ni ja mnogo ne vjerujem u tu priču ali opet kažem ako ništa zanimljivo zvuči ah da ne zaboravim slijedećeg puta pisat ću o duhovnom svijetu džina i o osobama koje se putm njih bave crnom magijom!!!
CREATURE FROM MIDIAN LAND

User avatar
Rodman
Posts: 242
Joined: 06 Oct 2006, 11:35

Post by Rodman » 24 Apr 2007, 00:30

hm, sumnjam u ovo zadnje jer sam ja cuo nesto slicno, samo je ovdje ta zena koja je stopirala spasila kamiondziju od smrti jer da nije stao i pokupio je poginuo bi jer se taman ispred njegovog kamiona srusila poveca gomila kamenja sa planine koja je bila uz cestu... dakako, po uzoru na ovu zadnju pricuposle nekog vremena je dosao da joj se zahvali i naravno ona je bila mrtva, njena majka je otvorila vrata...bla bla bla...

pinhead.bih
Posts: 49
Joined: 27 Nov 2006, 17:34
Location: BIH
Contact:

Post by pinhead.bih » 24 Apr 2007, 00:49

Pa da kao što sam i naveo gore nisam baš puno vijerovao u priču a ispričao sam samo jednu od verzija koje sam čuo ništa zato potrudit ću se da slijedeća priča koje se prisjetim bude vjerovatnije istinita od ove gore!!!
CREATURE FROM MIDIAN LAND

User avatar
Dragonrage
Posts: 8424
Joined: 06 Oct 2006, 09:44
Location: Zagreb
Contact:

Post by Dragonrage » 24 Apr 2007, 09:32

Evo jedna koju mi je stari bio ispričao...samo kaj sam zaboravio kako točno počinje. Ovako dakle...moj susjed...točnije, njegov, pra, pra djed se je kao bavio tim vraćanjem i vještičarenjem...ne znam točno čime, i navodno bi ti se po noći pretvarao u vukodlaka...ali ne u onakvog kakvog viđamo na filmu...dakle da se doslovno pretvara, već bi na sebe navukao vučju kožu i onda "divljao" okolicom...da li je koga i ubio...ne znam. Uglavnom, njegova žena je za to saznala, i otišla je pitati svećenika za pomoć...a ovaj joj savjetovao, da uzme 5-6 snažnih muškaraca koji će držati vrata, a ona nek spali to krzno kad muža ne bude doma. I Taj lik ti je kao otišao negdje na polje, raditi...ali jako daleko...kor ecimo od ZG-a pa do Ivanić Garda...jer su prije ljudi imali zemljišta dosta udaljena od svojim mjesta prebivanja i kad bi otišli na polje, nije ih bilo po par dana. Uglavnom...ona je zamolila nekoliko muškaraca za pomoć, da drže vrata...i kad je bacila kožu u vatru...lik je navodno u sekundi doletio iz tog mjesta gdje je bio i navaljivao na vrata...ovi su ga jedva zadržali...
nakon toga je sve bilo normalno....

Post Reply