The Phantom Carriage (1921)

Od Velike Britanije do Rusije; od Italije do Norveške
Post Reply
User avatar
Michel
Posts: 11425
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

The Phantom Carriage (1921)

Post by Michel » 25 Dec 2023, 10:30

Drama, Fantasy, Horror
Image

Imdb
Wiki

Director: Victor Sjöström
Writers: Selma Lagerlöf, Victor Sjöström
Stars: Victor Sjöström, Hilda Borgström, Tore Svennberg

DU novogodišnjoj noći trojica pijanica evociraju legendu koja kaže da će onaj koji posljednji umre u godini, ako je veliki grešnik, cijelu iduću godinu morati voziti Fantomsku kočiju, onu koja odvozi duše mrtvi. Jedan od trojice pijanica, David Holm, umire u ponoć.

Fantomska kočija poznata je po svojim specijalnim efektima, svojoj inovativnoj narativnoj strukturi s flashbackovima unutar flashbackova i po tome što je imala veliki utjecaj na djela Ingmara Bergmana.[4] Okarakterizirano je da pripada nekoliko žanrova—nazvano je moralna priča, [5][6] melodrama, [5][6] fantastični film i horor film. Ponekad se smatra jednim od prvih horor filmova zbog svoje atmosfere i utjecaja na kasnije ulaze u žanr. Film se općenito smatra jednim od središnjih djela u povijesti švedske kinematografije.


"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11425
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: The Phantom Carriage (1921)

Post by Michel » 25 Dec 2023, 10:31

Image

The Phantom Carriage (1921) - s vremena na vrijeme se dogodi da pogledam nešto što probudi mi takve osjećaje kao kad sam gledao najbolje filmove. E tako je bilo sa ovom magijom od filma. Ovo je jedan od rijetkih filmova koje nisam gledao s ove liste, ali sam ga stavio zbog svoje reputacije i opravdalo je, ooo itekako. Radnja je ta da na staru godinu dolazi Smrt u svojoj kočiju kako bi pokupio duše mrtvih ljudi, ali postoji caka - a to je da onaj koji zadnji umre na staru godine, postaje Smrt. Tako Smrt naiđe na Davida, jednog alkoholičara koji se loše ponašao prema svojoj ženi i djeci te mu pokazuje sve svoje greške. Jako podsjeća na Christmas Carol i Scroogea, ali ovo je puno mračnije. Ovo kombinira tri žanra - dramu, fantaziju i horor. Bavi se nevjerojatnim temama koje bi i bile danas IN, a kamoli tad van sebe sam zbog toga. Stvarno me zaprepastio prikazani grubi ljudski porok, zanemarivanje, tuga, grižnja savjesti, pokajanje, ljubav i konačno spasenje. Gluma u filmu je fantastična iako je nijemi film, ali nema veze. Muzika ajme meni. Ovaj film ima jednu od najboljih glazbenik podloga koje sam ikada čuo naravno nije jedna već puno više njih. Mislim, film iz 1921. se bavi sa temom samoubojstva pa Smrt, pa alkoholičar pa scena zlostavljanja muškarca nad svojoj obitelji i to THE scena koju je Kubrick uzeo za svoje 'Isijavanje'. Da, ona slavna scena Nicholsona kada razbija vrata sa sjekirom je uzeta iz ovog filma. Nevjerojatne sličnosti. Film koji je ispred svojeg vremena. Atmosferičan, zanimljiv od samog početka, izvrsno odglumljen. Divno je imati sposobnost cijeniti umjetnost, pripovijedanje i prekrasan soundtrack bez proždrljive potrebe za modernom kinematografijom ili specijalnim efektima. Ovo je prvo remek djelo na ovoj listi i zato će dobiti najvišu ocjenu dosad i vjerojatno na kraju završiti među top 10/20 najboljih horora ikada. 9.5/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - znam da jako velik broj ljudi nije čulo za ovaj film, ali ljudi moji vi niste svjesni kakav je ovo utjecaj i ne znam otkuda da krenem. Ovo je bio najbolji film Ingmaru Bergmanu i kaže da je gledao ovaj film svake godine. Smrt iz ovog filma je izvršila utjecaj na njegov 'Sedmi Pečat'. Ovaj film je Charlie Chaplin smatrao najboljim filmom ikada. Ovaj film je izvršio ogroman utjecaj na Kubricka općenito, a posebno na Isijavanje, a najslavnija scena Isijavanja je uzeta iz ovog filma. Ovaj film je postavio doslovno temelje za horor žanr od atmosfere do same tematike. Temama kojima se bave su dan danas aktualne. Ostavština ovog filma je nevjerojatna što ga gura u najviši mogući rang. Isto tako, izglasan je 2012. kao najbolji Švedski film svih vremena. Collider ga je 2019. uvrstio kao jedan od najboljih horor filmova između 1900. - 1950. Ovaj film je prepun originalnih i inovativnih ideja od specijalnih efekata do flashbackova. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Post Reply