The Haunting (1963)

Od Velike Britanije do Rusije; od Italije do Norveške
Post Reply
User avatar
Michel
Posts: 11423
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

The Haunting (1963)

Post by Michel » 10 Dec 2023, 20:55

Horror
Image

Imdb
Wiki

Director: Robert Wise
Writers: Nelson Gidding, Shirley Jackson
Stars: Julie Harris, Claire Bloom, Richard Johnson

Dr. Markway, istražujući kako bi dokazao postojanje duhova, istražuje Hill House, veliku, jezivu vilu sa jezivom poviješću nasilne smrti i ludila. S njim su skeptični mladi Luke, koji će naslijediti kuću, tajanstvena i vidovita Theodora i nesigurna Eleanor, čije psihičke sposobnosti čine da se osjeća nekako usklađenom s duhovima koji žive u staroj vili. Kako vrijeme prolazi, postaje očito da su dobili više nego što su očekivali jer se prisutnost duhova u kući manifestira na užasne i smrtonosne načine.


"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11423
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: The Haunting (1963)

Post by Michel » 10 Dec 2023, 20:57

Image

The Haunting (1963) - evo jedan klasik od Roberta Wisea koji sam zadnji put gledao prije 13 godina i dao visoku ocjenu. Ovaj put će biti nešto manja ocjena, ali i dalje dovoljno visoka. Dakle, u filmu jedan doktor Markway poziva pomno odabrane ljude da borave u jednoj kući zvanoj Hill House za koju mnogi tvrde da je opsjednuta i živa. Ono što ovaj film krasi su odlična gluma, stvarno izvrsna režija sa svim onim kosim kadrovima. Odlično opisana psihologija nekih likova kao Eleanor. Film je i prožet sa lezbo kontekstom pa je film i slavan zbog toga. Da, sad sam na ovo gledanje i malo to popratio i definitvno ima tu nečega. Što se tiče strašnih scena, stvarno jesu strašne jer kad je horor - onda je horor. Scene poput onog kucanja, savijanja vrata ili meni i dalje jedna od najjačih horor scena ikada s Eleanor i držanjem ruke (svatko zna tko je gledao). Film je istinski klasik, ipak sa nešto manjom ocjenom nego prije. I početak i kraj filma završavaju sa legendarnim citatom iz knjige koju je napisala Shirley Jackson. 8/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - film je utjecaj po strahu jer je utjerao strah čitavoj jednoj generaciji među kojima su bili i Spielberg i Scorsese koji imaju samo hvalospjeve za taj film pa tako je Scorsese stavio 'The Haunting' na prvo mjesto najstrašnijih filmova svih vremena. Danas se film smatra queer hororom i jako je vezan uz LGTBQ zajednicu što je složit ćemo se isto velik utjecaj. Isto tako, poznati The Guardian ga ima na visokom 13. mjestu najboljih horora svih vremena što je po meni previsoko ali ipak se radi o britanskom časopisu, a 'The Haunting' je britanski horor film. Tu je još i užasan remake na koji je film utjecao. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Post Reply