Eyes Without a Face (1960)

Od Velike Britanije do Rusije; od Italije do Norveške
Post Reply
User avatar
Michel
Posts: 11423
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Eyes Without a Face (1960)

Post by Michel » 09 Dec 2023, 21:39

Drama, Horror
Image

Imdb
Wiki


Director: Georges Franju
Writers: Jean Redon, Pierre Boileau, Thomas Narcejac
Stars: Pierre Brasseur, Alida Valli, Juliette Mayniel

Nakon što je prouzročio nesreću koja je njegovu kćer Christiane ozbiljno unakazila, briljantni kirurg dr. Génessier neumorno radi kako bi djevojčici dao novo lice. Međutim, on to čini otimajući mlade žene i pokušavajući presaditi lice. Do danas je bio jako neuspješan. Doktorov svijet počinje se rušiti oko njega kada njegova kći shvati što je radio.


"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11423
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Eyes Without a Face (1960)

Post by Michel » 09 Dec 2023, 21:41

Image

Eyes Without a Face (1960) - još jedan francuski klasik o doktoru koji otima mlade žene kako bi im presadio lica na svoju kćerku. Gledao sam criterion verziju, i film je jako lijepo snimljen, glumci su napravili uvjerljiv posao i dosta je atmosferičan. Nekako baca na art horor što paše, a horor scene su stvarno horor. Ona prva scena kada skine masku me scimala, baš jezivo napravljeno, ali definitivno najjača scena je scena operacije. Rekao sam u sebi ma neće valjda ići do kraja, pa 1960. je snimljen ali da, išli su do kraja i kako je to režirano, napeto i preneseno na gledatelja stvarno velika pamtljiva horor scena. A opet, to je Europa, uvijek ispred Amerike u probijanju granica što se smije, a što ne. I sami kraj iako pomalo zbrzan ali ne bih rekao u nekom negativnom kontekstu jer kraj mi se jako svidio. Oni psi pa puštanje ptica iz kaveza simbolika što se tiče nje jer je sad slobodna. Poetičan horor film. 8/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - film je imao jak utjecaj na Europsku kinematografiju pogotovo na Španjolsku i redatelje kao što su Jesus Franco i Pedro Almodovar. John Carpenter je rekao da je ideja za masku Michael Myersa došla iz ovog filma
ekipa nije imala novca da napravi masku. Izvorno je napisano onako kako je vi vidite, drugim riječima, to je blijeda maska ​​s ljudskim crtama lica, gotovo bez obilježja. Ne znam zašto sam zapisao, zašto smo se Debra [Hill] i ja odlučili na to, možda je to bilo zbog starog filma koji se zove Oči bez lica.
film je utjecao i na Johna Wooa i njegov film Face/Off. I Billy Idol ima pjesmu koja nosi naziv ovog filma i potvrdio je da je to zbog filma. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Post Reply