Iz koje zemlje dolaze najbolji euro horrori?

Od Velike Britanije do Rusije; od Italije do Norveške
Post Reply

Iz koje zemlje dolaze najbolji euro horrori?

Poll ended at 14 Oct 2019, 00:02

Njemačka
1
10%
Ujedinjeno Kraljevstvo
4
40%
Irska
0
No votes
Francuska
4
40%
Italija
1
10%
Španjolska
0
No votes
Danska
0
No votes
Područje bivše Jugoslavije
0
No votes
Poljska
0
No votes
Rusija
0
No votes
 
Total votes: 10

User avatar
Inferno
Posts: 2380
Joined: 09 May 2015, 13:30

Iz koje zemlje dolaze najbolji euro horrori?

Post by Inferno » 05 Aug 2017, 00:02

Ovo bi moglo biti zanimljivo :D

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Iz koje zemlje dolaze najbolji euro horrori?

Post by HorrorHR » 05 Aug 2017, 00:12

Meni u glavi stvari stoje ovako:

old school horrori: italija
new school horrori: francuska
comedy horrori: UK

a kao samo jedan odgovor rekao bi francuska, čisto jer su mi najupečatljiviji ostali oni primjerci u novoj gardi F-horrora

User avatar
Salvador
Posts: 1157
Joined: 22 Nov 2011, 07:53

Re: Iz koje zemlje dolaze najbolji euro horrori?

Post by Salvador » 05 Aug 2017, 02:26

UK je mama i tata za horrore. Dosta je samo reći Hammer Film Productions.
Osim Danske, nezahvalno su izostavljeni ostali Skandinavci (Norveška, Švedska,) a, isto tako i nizozemci (The Human Centipede, The Lift, Saint, Mindhunters, Prey, Amsterdamned, Caged) itd. Tu je također i Turska :)
Last edited by Salvador on 05 Aug 2017, 10:05, edited 1 time in total.

Truba
Posts: 1185
Joined: 25 Feb 2007, 01:10
Location: Sarajevo

Re: Iz koje zemlje dolaze najbolji euro horrori?

Post by Truba » 05 Aug 2017, 09:52

nisam zasdovoljan hamerom
www.lasetta.net :axe:

User avatar
Salvador
Posts: 1157
Joined: 22 Nov 2011, 07:53

Re: Iz koje zemlje dolaze najbolji euro horrori?

Post by Salvador » 05 Aug 2017, 11:18

Truba wrote:nisam zasdovoljan hamerom
Gledaj, ovo tvoje riječi su me baš ubolo u srce, emotivan sam oko toga, ali zanemarimo Hammer, iako mi je malo smiješno za čut to od horror fana, no moram se pomiriti s činjencom da očito ima i takvih, ali moraš priznati da su Britanci najjači što se tiče horora u Europi. Francuzi, Skandinavci, Njemci, Turci itd, nisu im ni do koljena, a to što su oni u zadnje vrijeme, recimo od 90-ih pa nadalje napravili dvatesetak odličnih horora, a neki i manje, to je presmiješno. da bi mogli govriti da se bilo tko od njih može mjeriti s Britancima. Da mi pričamo pojedinačno, ko radi najbolje slashere, filmove o duhovima, zombijima itd, to bi bila sasvim druga priča, tu bi se "možda" i dalo izdvojiti neku drugu zemlju, mada sam opet uvjeren da su i u tome Britanci the best. O čemu mi uostalom pričamo, Britanci i Amerikanci su izmislili horor žanr, ali moram priznati da je ostatak Europe napravio dobar pomak, imaju dosta inovativnih filmova što ih čini boljim u ova nova vremena, ali opčenito, no way. Horor kao žanr je i nastao u Britaniji, prvu novelu kao takvu je napisao Horace Walpole, a poslje su ga sljedili Mary Shelley, Bram Stoker, amerikanci Edgar Allan Poe, H.P.Lovecraft itd.
Last edited by Salvador on 05 Aug 2017, 11:24, edited 3 times in total.

User avatar
Inferno
Posts: 2380
Joined: 09 May 2015, 13:30

Re: Iz koje zemlje dolaze najbolji euro horrori?

Post by Inferno » 05 Aug 2017, 11:18

Salvador wrote:UK je mama i tata za horrore. Dosta je samo reći Hammer Film Productions.
Osim Danske, nezahvalno su izostavljeni ostali Skandinavci (Norveška, Švedska,) a, isto tako i nizozemci (The Human Centipede, The Lift, Saint, Mindhunters, Prey, Amsterdamned, Caged) itd. Tu je također i Turska :)
bilo je moguće staviti samo 10 odabira :(

User avatar
Salvador
Posts: 1157
Joined: 22 Nov 2011, 07:53

Re: Iz koje zemlje dolaze najbolji euro horrori?

Post by Salvador » 05 Aug 2017, 11:45

Sorry onda. Vjerovatno ispadam sad arogantan, ali stvarno, to je po meni nekako falilo, Ja bi osobno prije stavio neke od navedenih država, nego Poljsku ili bivšu YU koje baš i nisu in u svijetu horora, ali ok, to sam samo ja i moje mišljenje :)

User avatar
hitman_4
Posts: 7008
Joined: 07 Dec 2008, 15:30

Re: Iz koje zemlje dolaze najbolji euro horrori?

Post by hitman_4 » 05 Aug 2017, 15:07

UK

Francuzi su imali potencijal, Španjci znaju izbaciti dobar horror jednom u 5 godina
Image

Image

Image

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Iz koje zemlje dolaze najbolji euro horrori?

Post by HorrorHR » 05 Aug 2017, 17:09

meni hammer ima dosta dobrih filmova, pogotovo oni iz golden (early) years. dakako poslije sa mass produkcijom su dosta razvodnili svoje dotadašnje potencijale...

hitman_4, slkažem se za francuze - imali su potencijal, imali su baš odličnih filmova koji su mi ostali na pameti, ali u zadnje vrijeme ne bi mogao nabrojati ni dva

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Iz koje zemlje dolaze najbolji euro horrori?

Post by john_constantine » 05 Aug 2017, 17:31

UK - hammer produkcija.
Španjolci imaju dobre horore, ali užasno su dosadni.
Talijani su dobri, naročito kako su kopirali strane horore. Sf horori i slično.
Francuzi meh, brutalni su, ali počeli su se ponavljati. A i nije moj gušt.
Michel puši karu.

Truba
Posts: 1185
Joined: 25 Feb 2007, 01:10
Location: Sarajevo

Re: Iz koje zemlje dolaze najbolji euro horrori?

Post by Truba » 05 Aug 2017, 20:52

dajte navedite te hamer filmove

meni je to u studiju snimano totalni of
www.lasetta.net :axe:

cepelin
Posts: 1
Joined: 19 Apr 2012, 18:31

Re: Iz koje zemlje dolaze najbolji euro horrori?

Post by cepelin » 10 Aug 2017, 12:38

Francuski su horrori, ako ne najbolji onda barem malo drugačiji od ostalih. Ni Skandinavci puno ne zaostaju.

User avatar
Michel
Posts: 11420
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Iz koje zemlje dolaze najbolji euro horrori?

Post by Michel » 12 Aug 2017, 21:29

Salvador wrote:
Truba wrote:nisam zasdovoljan hamerom
Gledaj, ovo tvoje riječi su me baš ubolo u srce, emotivan sam oko toga, ali zanemarimo Hammer, iako mi je malo smiješno za čut to od horror fana, no moram se pomiriti s činjencom da očito ima i takvih, ali moraš priznati da su Britanci najjači što se tiče horora u Europi. Francuzi, Skandinavci, Njemci, Turci itd, nisu im ni do koljena, a to što su oni u zadnje vrijeme, recimo od 90-ih pa nadalje napravili dvatesetak odličnih horora, a neki i manje, to je presmiješno. da bi mogli govriti da se bilo tko od njih može mjeriti s Britancima. Da mi pričamo pojedinačno, ko radi najbolje slashere, filmove o duhovima, zombijima itd, to bi bila sasvim druga priča, tu bi se "možda" i dalo izdvojiti neku drugu zemlju, mada sam opet uvjeren da su i u tome Britanci the best. O čemu mi uostalom pričamo, Britanci i Amerikanci su izmislili horor žanr, ali moram priznati da je ostatak Europe napravio dobar pomak, imaju dosta inovativnih filmova što ih čini boljim u ova nova vremena, ali opčenito, no way. Horor kao žanr je i nastao u Britaniji, prvu novelu kao takvu je napisao Horace Walpole, a poslje su ga sljedili Mary Shelley, Bram Stoker, amerikanci Edgar Allan Poe, H.P.Lovecraft itd.
Oprosti, ali s ovime se niti malo ne slažem. Ja ću prvi reći da obožavam hammer horore, ali najmanje radi kvalitete koliko zbog tog nekog ugođaja.

Mene je osobno iznenadilo kako sam ja jedini dao glas talijanima koji po meni uvjerljivo vode što se tiče europe. Ajmo malo ne zaboraviti koliko tu ima kvalitetnih i prepoznatljiviji horor redatelja od Bave, Argenta do Soavia, Fulcia. Utjecali su na amere više nego bilo koja druga europska horor kinemtagorafija uključujući i UK te njihove utjecajne hammer horore. Jednostavno ako si samo u glavni zamislimo prepoznatljivost europskih horora, talijani stvarno imaju svoj stil. Fulci (gore), Bava (gotički horor, giallo, boje), Argento (giallo i boje) te mnogi drugi. Jednostavno je previše tu dobrih talijanskih horora i poslije amera u periodu od 1960. pa do negdje sredine 90-ih su radili najbolje horore. Francuzi po nisu ni blizu po starim hororima kao talijani. Praktički ih i nemaju realno. Jedino što ih spašava je novi francuski ekstrem od početka nultih i zbog toga ih volim i zbog toga ih stavljam na treće mjesto.

UK s druge strane njihov hammer se ne može nositi sa starim talijanskim hororima (i to govorim kao obožavatelj hammer produkcije kao i amicus), ali oni izvan hammera su pravi dragulji kao wicker man, the omen, don't look now. Samo što na svaki wicker man imaš suspiriu ili profondo rosso, na svaki dont't look now imaš dellamorte ili black sabbath, na svaki the omen imaš black sunday ili bay of blood. Jednostavno su u tom periodu talijani napravili previše kvalitetnih i unikatnih horora da bi se bilo koja euro kinematografija mjerila s njima + dali su stvarno najbolje horor redatelje poslije amera. Od UK-a Terence Fisher jedini je iz tog perioda kojeg se može spomenuti, ali i on je ispod Soavia, Fulcia, a kamoli Bave i Argenta.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Salvador
Posts: 1157
Joined: 22 Nov 2011, 07:53

Re: Iz koje zemlje dolaze najbolji euro horrori?

Post by Salvador » 13 Aug 2017, 00:15

Prvo ću ti reći da si lijepo sve to sročio i drago mi je da ih poštuješ. Britanci su napravili na stotine horora, prije, pored i posllje Hammera. Ja sam rekao počnimo samo od Hammera... A što se tiče Talijana, gledao sam ih sve do jednog i jako sam dobro upoznat s njihovom kinematografijom. Rođen sam u Rijeci i ko mulac sam samo gledao njihove programe što naravno uključuje njihove filmove, od horora, westerna preko komedija itd. Ono što nisam na TV, to sam gledao na VHS-u, kasnije preko interneta, vjeruj mi nagledao sam ih se. Taljiani svakako imaju svoj djelić povijesti gdje su imali odličnih fiilmova i koji dan danas imaju kultni status, osim ovih što si nabrojao, imaju sigurno još bar toliko kultnih redatelja, imaju i svoj žanr gialloo, spaggeti western, sve je to za veliki respect. ali oni su zamrli u 90-ima, nema ih više, poslje toga su napravili Dellamorte Dellamore, La Terza Madre i još par filmova i to je to. Giallo je tek počeo sredinom, odnosno pred kraj 60-ih. Talijani su bili slabi onda, barem za mene, imali su samo Maria Bavu sa svojih 4-5 horora i Fulcia, s tim da Fulci nije radio horore do 70-ih, isto tako i Argento, on je bio scenarist, počeo je režirati u 70-ima i od onda je radio horore, tako da ti pada priča o boljim starijim filmovima. Ali Imali su nekoliko značajnih filmova iz tog vremena. Oni su tek od 70-ih iznjeli vrhunske filmove, barem one koji se meni sviđaju. I kad govorimo o opčenitoj kinematografiji, a o tome i govorimo, znači od početaka pa sve do sada, do 2017 godine, onda ne, tu nema priče, veliki respect za njih, ali Britanci su tu najjači.

Post Reply