Goodnight Mommy (2014)

Od Velike Britanije do Rusije; od Italije do Norveške
User avatar
xEdgex
Posts: 279
Joined: 28 Nov 2011, 16:09

Goodnight Mommy (2014)

Post by xEdgex » 24 Jul 2015, 12:44

Image

Directors: Severin Fiala, Veronika Franz
IMDb: http://www.imdb.com/title/tt3086442/


"In the heat of the summer. A lonesome house in the countryside between woods and corn fields. Nine-year-old twin brothers are waiting for their mother. When she comes home, bandaged after cosmetic surgery, nothing is like before. The children start to doubt that this woman is actually their mother. It emerges an existential struggle for identity and fundamental trust. "

Posto vidim da je na forumu trend hajpovanja novijih ostvarenja od kojih se mnogo ocekuje (tako sto se kopiraju recenzije koje dizu filmove u nebesa itd) ja ipak imam drugacije interesovanje. Oduvijek su me interesovale one kritike koje govore lose o filmu, jer ipak danas je ljude lagano zadovoljiti a malo teze raspizditi. E cim nesto uspije da raspizdi covjeka, ili je totalno sranje ili je nesto unutar tog covjeka problematicno; bas kao sto je moja profesorica jednom rekla: " Ne placemo radi filmova vec radi onoga sto je unutar nas. " Pa izvolite:

RECENZIJA:


" This is without a doubt one of the most pretentious movies I've seen in my life. I've never written a review like this one before, but after storming out of the cinema yesterday I feel that people should be warned: PLEASE DON'T WATCH THIS UTTER PIECE OF CRAP! The characters are flat and boring, the acting is flat and boring, the storyline is flat and boring, the scenery is flat and boring...

It was dull and barely watchable for 90+ minutes, but "the twist" at the end and the preposterous final scene really left me fuming. I felt angered, betrayed, and sorry for trusting 100 minutes of my life to the incompetent people who stand behind this production.

The film looks and feels like a schematic, intellectual exercise. In every scene you could feel the total absence of emotional involvement from actors, screenwriter, and director. The final result stands as a perfect example of how cinema SHOULD NOT be made. "

/Dostupan na torrentima; vjerovatno ga gledam danas.
" All the animals come out at night - whores, skunk pussies, buggers, queens, fairies, dopers, junkies, sick, venal. Someday a real rain will come and wash all this scum off the streets. "

User avatar
Matango
Posts: 228
Joined: 29 Sep 2012, 13:50

Re: Goodnight Mommy (2014)

Post by Matango » 26 Jul 2015, 12:20

Jučer sam ga pogledao kasno navečer, film mi je ODLIČAN! Što manje znate o njemu unaprijed, to bolje, preporučam preskakanje gledanja trailera.

Zapeo mi je za oko još prije godinu dana kad ga je Jurica Pavičić (!) nahvalio u Jutarnjem dok je recenzirao filmove s nekog festivala na kojem je bio između ostalog i ovaj film :mrgreen:

Film je tipično europski spor, atmosferičan i nevjerojatno creepy psihološki horor (mislim da se nisam ovako naježio još od Funny Games).
Ima 3-4 stvarno DISTURBING scene koje će mi ostati u sjećanju malo duže vrijeme :jawbreaker:

Film je napravljen tako da se svodi na plot twist (zapravo bolja riječ bi bila plot reveal) u zadnjih 20 minuta, a sve prije toga je build-up koji se gradi perfektno napeto. Ali ovdje nije riječ o "šokantnom, M. Night Shyamalan" plot twistu jer film cijelo vrijeme baca hintove iz kojih se to može naslutiti, ali samo ako se jako DETALJNO gleda film.

Veliki plus s moje strane je što nema glazbe i soundtracka nego samo jezovita tišina. Scenografija i rad kamere također odlični, gluma je dobra s obzirom da su u prvom planu dvojica 12-godišnjaka kojima je to prva uloga :D

Što se mene tiče, najbolji horor zasad u 2015 i jedan od rijetkih koje ću zasigurno pogledati više puta čisto da apsorbiram sve detalje...
Ocjena: 9/10

User avatar
xEdgex
Posts: 279
Joined: 28 Nov 2011, 16:09

Re: Goodnight Mommy (2014)

Post by xEdgex » 26 Jul 2015, 13:26

Ne zelim nista da previse pisem dok jos nekoliko ljudi sa foruma ne pogleda film, ali samo da potpisem ovo sto je Matango rekao i da potvrdim da film ima totalni " Funny Games " štih. ;)

(Znaju austrijanci sta rade, a bome je i Urlich Seild radio produkciju)
" All the animals come out at night - whores, skunk pussies, buggers, queens, fairies, dopers, junkies, sick, venal. Someday a real rain will come and wash all this scum off the streets. "

User avatar
Michel
Posts: 11406
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Goodnight Mommy (2014)

Post by Michel » 26 Jul 2015, 14:44

Neka se premjesti tema u europski horor filmovi.


Edit: Horrorhr - premješteno.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Wheel Smith
Posts: 1547
Joined: 19 Jan 2009, 04:30
Location: Wheelchair

Re: Goodnight Mommy (2014)

Post by Wheel Smith » 27 Jul 2015, 21:35

meni se sviđa film. jeben twist
:supz: :supz:

User avatar
Victor Crowley
Posts: 2091
Joined: 09 Feb 2011, 10:52

Re: Goodnight Mommy (2014)

Post by Victor Crowley » 31 Jul 2015, 09:10

Film je dosta spor i nekako težak za gledanje ali upravo mu je poanta u tome. Klasičan (ja bih rekao) europski horror koji se bavi psihološkim temama. Ne bih se iznenadio da iza svega stoje Španjolci haha...

Film je dobar, gledao sam ga sam pa ću možda još koji put pogledati u društvu, mada i ne znam je li baš za toga na kraju. Twist na kraju mi je skroz super iako sam baš na to i pomislio prije nego što se otkrilo. Od mene preporuka za ovaj film.

User avatar
Michel
Posts: 11406
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

ATMOSFERIČNO LJETO

Post by Michel » 31 Jul 2015, 13:18

Ich seh, Ich seh (2014) - nova psihološka drama sa ipak više horora nego što sam očekivao. Film je dobar, ali ima dosta mana. Taj kao twist sam pogodio u prvih pola sata. Ja uvijek kroz ovakve filmove odmah razmišljam o twistu
SpoilerShow
i najveći dokaz u tih pola sata je kad se on zaključao u sobu sa mačkom. I stara govori OTVORI vrata. Da je rekla OTVORITE, onda bi se obraćala njima dvojici, ali ovako samo njemu pa onda kad je ušla u sobu, samo na njega se dere, a njegov umrli brat gore lupa po krevetu, a ona mu se nije ni obratila. Ma još je bilo scena gdje su prikazani on, njegov brat i stara i samo se njemu obraćala tako da twist mi uopće nije bio iznenađujuć.
što ne znači da twist nije bio potreban jer je da se ispriča takva priča i to je ok. Film je jako lijepo snimljen, ima nekoliko gadljviih/uznemirujućih scena, ali nekako mislim da se pri kraju redatelj malo izgubio i nije više znao što točno želi. I klinci mi nisu legli, nisu mi bili previše uvjerljivi. Kad pogledam Damiena, naježim se, a kad pogledam tog klinca, svrbi me lijevi dlan.

8=======o/8==========o (7/10)
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Matango
Posts: 228
Joined: 29 Sep 2012, 13:50

Re: Goodnight Mommy (2014)

Post by Matango » 01 Aug 2015, 18:06

Još jedino pokušavam shvatiti metaforu s ovim insektima / ogromnim kukcima, imaju značajnu minutažu u filmu i sigurno imaju nekakvo značenje...

User avatar
Matango
Posts: 228
Joined: 29 Sep 2012, 13:50

Re: Goodnight Mommy (2014)

Post by Matango » 16 Aug 2015, 13:20

Išao sam gledati trailer nakon odgledanog filma (inače nikad to ne radim) i mogu reći da su ga jebeno napravili, montaža je super iako misleading (gutanje žohara i hrskanje čipsa su dvije odvojene scene u filmu al ovako izgleda ko da žvače žohara lol)

John_Ryder
Posts: 12144
Joined: 07 Dec 2007, 00:56
Location: Zagreb

Re: Goodnight Mommy (2014)

Post by John_Ryder » 16 Aug 2015, 17:52

@Michel - di si našao torent? možeš pliz na pm linkat.
Image

Image

User avatar
Matango
Posts: 228
Joined: 29 Sep 2012, 13:50

Re: Goodnight Mommy (2014)

Post by Matango » 17 Aug 2015, 10:18

Pa upišeš Goodnight Mommy na Piratebay, ne vidim u čemu je problem :-)

John_Ryder
Posts: 12144
Joined: 07 Dec 2007, 00:56
Location: Zagreb

Re: Goodnight Mommy (2014)

Post by John_Ryder » 17 Aug 2015, 20:35

Nvm,nes sam zabrijao, sad sam nasao sve pet
Image

Image

filmofil
Posts: 4658
Joined: 26 Jan 2008, 19:57
Location: Suzuran
Contact:

Re: Goodnight Mommy (2014)

Post by filmofil » 24 Aug 2015, 00:07

žao mi je potrošenog vremena na ovaj proračunati, tipični europski festivalski film. čak sam uživao prvu polovicu iako sam takozvani twist pogodio u doslovno trećem kadru filma, ali nije mi smetalo jer je to sve bilo vizualno zanimljivo i gradila se atmosfera, ali onda je sve skrenulo u nešto deseto. film je izgubio sadržaj i počeo se ponavljati, one gadnije scene su mi izgledale umjetno umetnute u film, motivacije likova mi nisu držale vodu i samo sam čekao da završi.
SpoilerShow
preporučam ljudima da gledaju a tale of two sisters koji je gotovo identičan twist uspio upotporiti sa odličnom pričom i ima rewatch value jer twist samo podigne radnju na razinu više. u goodnight mommy se išlo sa 0 suptilnosti, i onda neko kasapljenje da bi se šokiralo, a bez smisla.
alergičan sam na ovakve uradke.

EDIT: lažem. ima jedna zlatna scena kojoj ću se uvijek rado vraćati. starkelje iz crvenog križa koje traže novac u njihovoj kući. toliko surealna scena koja je izgledala kao reklama za austrijsku mobilnu mrežu, smijao sam se od srca.
This is the Zodiac speaking.

John_Ryder
Posts: 12144
Joined: 07 Dec 2007, 00:56
Location: Zagreb

Re: Goodnight Mommy (2014)

Post by John_Ryder » 24 Aug 2015, 11:55

e to je mene tako jebeno zasmetalo,
SpoilerShow
kad su ovi upali u kuću, lagano se šetali, ono jebote.
Image

Image

Truba
Posts: 1185
Joined: 25 Feb 2007, 01:10
Location: Sarajevo

Re: Goodnight Mommy (2014)

Post by Truba » 08 Sep 2015, 21:18

nisam skonto tvist do minut prije tvista
ali film je velika smaračina
www.lasetta.net :axe:

Post Reply