Night of the Demon (1957)

Od Velike Britanije do Rusije; od Italije do Norveške
Post Reply
User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Night of the Demon (1957)

Post by elrania » 07 Oct 2011, 19:57

Image


IMDB

TRAILER



Director: Jacques Tourneur

Writers: M.R. James (story), Charles Bennett (screenplay), and 2 more credits


Cast:
Dana Andrews ... Dr. John Holden
Peggy Cummins ... Joanna Harrington
Niall MacGinnis ... Dr. Julian Karswell
Maurice Denham ... Professor Henry Harrington
Athene Seyler ... Mrs. Karswell


Storyline:
Dr. John Holden ventures to London to attend a paranormal psychology symposium with the intention to expose devil cult leader, Julian Karswell. Holden is a skeptic and does not believe in Karswell's power. Nonetheless, he accepts an invitation to stay at Karswell's estate, along with Joanna Harrington, niece of Holden's confidant who was electrocuted in a bizarre automobile accident. Karswell secretly slips a parchment into Holden's papers that might possibly be a death curse. Recurring strange events finally strike fear into Holden, who believes that his only hope is to pass the parchment back to Karswell to break the demonic curse.

SpoilerShow
Image

Image

Image

Image

Image

Image

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: Night of the Demon (1957)

Post by elrania » 07 Oct 2011, 20:08

evo jednog filma koji se (meni) nevjerojatno ističe među svim tim starijim, crno-bijelim, klasični(ji)m hororima.
otprilike nas jako često može dočekati dosta slična ponuda atmosfere, toka radnje, blagosti ili žestine u takvim filmovima, no ono što ovaj film nudi je zaista nešto drugačije i posebno. on ima karakter, direktan je, okrutan i čaroban sa solidnom ponudom napetosti, dobrih dijaloga i obrata u radnji te zanimljivim efektima i ubacivanjem jeze u pokoje scene, baš onda kada treba.

ako itko bude inspiriran da posegne za nekim starijim ostvarenjem, neka ovom obavezno posveti dio svoga vremena.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Night of the Demon (1957)

Post by john_constantine » 07 Oct 2011, 20:16

naslov obećava, poster je odličan, slike djeluju odlično, prijevoda ima, stavljeno na popis za gledanje.. :rock:
Michel puši karu.

GreenHornet
Posts: 4849
Joined: 30 Oct 2007, 01:03
Location: Dubrovnik

Re: Night of the Demon (1957)

Post by GreenHornet » 17 Oct 2011, 15:15

dobar.iako sam ocekivao vise nakon recenzije od elri.
zanimljiva tematika,ok radnja,dobra gluma i ugodaj kroz cijeli film.glavni villian mi je spooky poprilicno.doduse,stvarno su ga oduzili pa je na momente dosadnjikav.demon se premalo pojavljuje,trebalo je to puno bolje iskoristiti.
6,5/10
Zaljubljen sam u Fräulein Unbekann!!!!!

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: Night of the Demon (1957)

Post by elrania » 17 Oct 2011, 17:02

vidiš, meni je ovo bilo sve samo ne razvučeno. definitivno mi je jedan od jačih filmova tog doba.

User avatar
kraykulla
Posts: 639
Joined: 10 Dec 2009, 13:05
Location: Hell

Re: Night of the Demon (1957)

Post by kraykulla » 17 Oct 2011, 17:59

meni nije baš legao ne znam zakaj

User avatar
Decadentor
Posts: 11881
Joined: 10 Jun 2008, 02:11
Location: Doruchów

Re: Night of the Demon (1957)

Post by Decadentor » 22 Feb 2012, 22:06

Dosta dobar, zanimljivi dijalozi, odlicna tematika, no falilo mi je ono nesto, mozda da su izmjenili kraj, no sve u svemu zadovoljan sam 7/10
Image

User avatar
Michel
Posts: 11353
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Night of the Demon (1957)

Post by Michel » 09 Aug 2023, 02:50

Image

Night of the Demon (1957) - evo jednog gema kojeg sam prvi put otkrio prije 11 godina. Radnja ide ovako: znanstvenik iz Amerike dolazi u Veliku Britaniju kako bi dokazao da demoni, duhovi i vještičarenje ne postoji nakon što je umro jedan od njegovih kolega. On želi raskrinkati jednog lika koji tvrdi da je vještac, okultist dok taj vještac mu zadaje probleme i polako ga želi uvjeriti da sve to postoji. Vrijeme ističe jer 28. u mjesecu je određeno da će znanstvenik umrijeti u 22 sata. Film izvrsne atmosfere, zanimljivih razgovora koji mi spadaju među neke najdraža razgovore iz horor filmova i osim samoga demona, efekti su izvrsni i kreativni. Gluma je dobra, ima kemije među glumcima. Za ono doba jedan od najjačih horora te ere o najboljeg horor redatelja 40-ih i 50-ih. 7.7/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - Jacques Tourneur je snimio neke vrlo dobre horor filmove, iako je 'Cat People' utjecajniji od ovog tu filma, 'Night of the Demons' je ipak bolji film. Ovo je po mojoj računici drugi folk horor nakon legendarnog 'Haxana', a 'Night of the Demon' je nekakav proto folk horor koji je utjecao na sve one folk horore koji će doći sa otoka u 60-ima i 70-ima. Iako skriveni dragulj, utjecaj nije zanemariv jer bez njega ne bi bilo ni 'The Devil Rides Out' ni moderne 'Kill List' i 'The Witch'. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Post Reply