I tre volti della paura / Black Sabbath (1963)

Od Velike Britanije do Rusije; od Italije do Norveške
User avatar
Michel
Posts: 11416
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

HOROR KLASICI 60-IH

Post by Michel » 17 Mar 2014, 20:00

Black Sabbath (1963) - moj 4. horor od Bave. Ovo sam gledao u polusnu prije koju godinu kad ga je hrt puštao i tražio sam jako dugo film. Omnibus od tri priče.

1. The Telephone - priča o ženi koju netko počinje zvati na telefon usred noći i prijetiti kako će je ubiti. Nema ničeg nadnaravnog, ali izvrsno režiran i sa neočekivanima twistom. Samo me zanima
SpoilerShow
ako se na kraju ispostavilo da ju je zvala njena prijateljica/ljubavnica, ali onda ipak na kraju dođe on i ubije tu njenu. Kako je to moguće, mislim, koja je vjerojatnost da baš sad on dođe i ubije, a ova se prije toga pretvarala da je on. Logično mi je jedino da ona je surađivala s njim, ali je ona ubijena.
7/10

2. The Wurdalak - druga priča sa Karloffom koji glumi oca jednoj obitelji i vraća se doma u selo nakon što ubije Wurdalaka, ali nije sve tako dobro kao što se čini. Ovo je stvarno vrhunska priča sa još boljom atmosferom kakvu imaju samo oni stari gradovi kad se priča o vampirima tamo smjesti. One nagle scene na prozoru ili jezivo deranje onog klinca za anale, a tek kad Karloff jaše na konju :prayer:

8.2/10

3. The Drop of Water - zadnja i najbolja priča, a ujedno i jedna od najstrašnijih koje sam pogledao. Radnja se dešava u kući/dvorcu nakon što jedna grofica doživi infarkt, a njena sluškinja ju pripremi za sprovod, ali uzme joj prsten za kojeg se ispostavi da je uklet ili možda i ne? Atmosfera, prelijepe boje, grmljavina i jezive scene poput te stare babe i njezinog lica. Usrao sam se na te scene i nema boljeg osjećaja nego kad se usereš :zubifale:

Ovo je jedan od najboljih Bavinih horora, meni sigurno najdraži.

8========-o/8==========o (8.5/10)
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

filmofil
Posts: 4658
Joined: 26 Jan 2008, 19:57
Location: Suzuran
Contact:

Re: I tre volti della paura / Black Sabbath (1963)

Post by filmofil » 12 Jul 2014, 22:13

pogledao sinoć i već dugo mi neki horor nije ostavio tako jak dojam kao treća priča u ovom filmu. :o prve dvije priče su dovoljno zanimljive za ispratiti ih do kraja, ali su po horor elementima dosta mlake.
SpoilerShow
i odličan kraj! boris karloff i probijanje četvrtog zida. :D
This is the Zodiac speaking.

User avatar
Michel
Posts: 11416
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: I tre volti della paura / Black Sabbath (1963)

Post by Michel » 28 Dec 2023, 05:03

Image

Black Sabbath (1963) - 'I tre volti della paura' mi je najdraži Bava. Naši ga preveli 'tri lica straha'. Dakle, omnibus horor od starog majstora koji sadrži tri priče. 'The Telephone' je priča o jednoj ženski koja dolazi doma i netko je zove na telefon i govori joj da će je ubiti. Tu dolazi njezina prijateljica koja je želi zaštiti. Prvi put kad sam gledao malo mi je zasmetalo
SpoilerShow
što ju je ona zvala i ok, prihvatljivo ali kako se poklopilo koje li slučajnosti da je stvarno netko želi ubiti. Ovaj put sam to prihvatio
jako lijepa režija, dobra priča i prekrasna glavna glumica. Naravno, tu je i lezbijski undertone zbog čega je ova priča i poznata. Druga priča se zove 'The Wurdulak' što je druga riječ za vampira. Ovdje glumi legendarna ikona Boris Karloff koji je i narator filma. Ova priča što se tiče atmosfere je sami vrh, mali zaselak, kućica, šuma, snijeg, magla. Znači, školski ali jebeno dobro funkcionira. Uglavnom, Wurdalak kao bivši član obitelji napada svoju obitelj. I dalje su mi one scene na prozoru odlične kao i glasanje dječaka. Treća priča se zove 'The Drop of Water' i osim što je to najbolja priča, to je jedna od najstrašnijih priča ikad iz bilo čega. I opet sam se ježio. Ovdje se vidi vintage Bava sa svojim bojama po kojima će u kasnijim filmovima postat poznat, po svojim zvukovima (kap vode) i po vrhunskoj režiji. Priča prati jednu žensku koja dođe u dvorac presvući groficu jer je umrla, ali joj usput krade prsten. Kad se vrati u svoj stan, počinju strahote po nju. Atmosferički isto vrh i naravno jezovite scene su zbog čega svi volimo horor. Bavin klasik, kako je dobro došao u ovo vrijeme uh. 7.8/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - značaj ovog filma je prilično dobar. Jedan od najboljih metal bendova si je dao naziv zbog ovog filma. Ako niste shvatili, pričam o Black Sabbath. Film je utjecao na Tarantina i njegov Pulp Fiction koji je nastao direktno pod utjecajem Bavinog klasika. Osim svega toga, smatra se jednim od najboljih antologijskih horor filmova. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Post Reply