La maschera del demonio / Black Sunday (1960)

Od Velike Britanije do Rusije; od Italije do Norveške
Post Reply
User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

La maschera del demonio / Black Sunday (1960)

Post by elrania » 20 May 2011, 13:13

Image


TRAILER

IMDB


Director: Mario Bava

Writers: Nikolai Gogol (short story "The Viy"), Ennio De Concini (screenplay) ...

Cast:
Barbara Steele ... Katia Vajda / Princess Asa Vajda
John Richardson ... Dr. Andre Gorobec
Andrea Checchi ... Dr. Thomas Kruvajan
Ivo Garrani ... Prince Vajda
Arturo Dominici ... Igor Javutich / Javuto
Enrico Olivieri ... Prince Constantine Vajda
Antonio Pierfederici ... Priest
Tino Bianchi ... Ivan


Storyline:
A vengeful witch and her fiendish servant return from the grave and begin a bloody campaign to possess the body of the witch's beautiful look-alike descendant. Only the girl's brother and a handsome doctor stand in her way.

SpoilerShow
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

User avatar
Victor Crowley
Posts: 2091
Joined: 09 Feb 2011, 10:52

Re: La maschera del demonio / Black Sunday (1960)

Post by Victor Crowley » 20 May 2011, 14:00

Jesi gledala? Ako jesi kakav je?

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: La maschera del demonio / Black Sunday (1960)

Post by elrania » 20 May 2011, 14:18

da, gledala sam (ne bi tu ni bili svi ovi lijepo odabrani screenshotovi da nisam :P )
divan je početak, atmosfera je iznad očekivanja i zaista je fantastična scenografija, te se nudi izvrsna glazbena podloga.
ali nije mi se odobito svidio. volim inače ovakve filmove i prenemaganja, ali malo mi je to prelabavo sve tu; ne vidim smisao filma.
ima zaista elemenata koji su traljavi i namijalo me npr. što se glavni ženski (religiozni) lik nije znao prekrižit s prave strane :lol:

očekivala sam više.

User avatar
Victor Crowley
Posts: 2091
Joined: 09 Feb 2011, 10:52

Re: La maschera del demonio / Black Sunday (1960)

Post by Victor Crowley » 20 May 2011, 16:44

elrania wrote: ima zaista elemenata koji su traljavi i namijalo me npr. što se glavni ženski (religiozni) lik nije znao prekrižit s prave strane :lol:
:lol: Ovo obećaje pa ću pogledat.

User avatar
Studeni
Posts: 1498
Joined: 23 Oct 2007, 12:35
Location: Bottle Island

Re: La maschera del demonio / Black Sunday (1960)

Post by Studeni » 21 May 2011, 07:18

jel to bješe radnja u Moldaviji?

kako se krsti s krive strane? :D
Another swig,
One last gulp,
One more tablet to pop,
Anything to get me to start
working on what I’ve been putting off

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: La maschera del demonio / Black Sunday (1960)

Post by elrania » 21 May 2011, 12:28

good catch. uopće nisam razmišljala o tome i sad me sram :lol:

no dobro, moja iluzija o križanju je samo jedan detalj koji neće promijeniti taj mrrrrvicu trapavi dojam o filmu.
no, sa 'play along' stavom vjerujem da se može uživati.

User avatar
sandi
Posts: 1332
Joined: 16 Nov 2008, 23:56

Re: La maschera del demonio / Black Sunday (1960)

Post by sandi » 21 May 2011, 14:03

Zainteresiran, jako!
Jebem skoro svaki dan...skoro jučer, skoro prekjučer...

User avatar
Victor Crowley
Posts: 2091
Joined: 09 Feb 2011, 10:52

Re: La maschera del demonio / Black Sunday (1960)

Post by Victor Crowley » 01 Jun 2011, 20:21

Evo baš ga skidam, jedva čekam...

Ghrall
Posts: 1548
Joined: 29 Oct 2006, 10:12
Location: Zabok
Contact:

Re: La maschera del demonio / Black Sunday (1960)

Post by Ghrall » 02 Jun 2011, 12:11

Meni je bio dost dobar filmić.

User avatar
Wendigo
Posts: 14771
Joined: 08 Nov 2006, 17:10
Location: Dublin, Ireland

Re: La maschera del demonio / Black Sunday (1960)

Post by Wendigo » 09 Jun 2011, 15:48

ovaj film sam počeo gledati 2 ili 3 puta, uvijek je bilo kasno navečer pa bih zaspao nakon pola sata. :oops:
budem već jednom našao vremena i pogledao ga kak spada jer mi dosta zanimljivo djeluje. jako volim horrore starije produkcije čija se radnja odvija u europskim "vampirskim" zemljama.

User avatar
Victor Crowley
Posts: 2091
Joined: 09 Feb 2011, 10:52

Re: La maschera del demonio / Black Sunday (1960)

Post by Victor Crowley » 10 Jun 2011, 10:58

Film ima jebenu atmosferu! Pravo mi se svidio, stvarno ne žalim za megabajtima. Hvala elrania na topicu, sumnjam da bih saznao za njega drukčije. :)

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: La maschera del demonio / Black Sunday (1960)

Post by elrania » 10 Jun 2011, 13:33

ma biii, nije baš tak nepoznat :)

drago mi je da je topic koristio i da ima ljudi koji su ostali zadovoljni!

GreenHornet
Posts: 4849
Joined: 30 Oct 2007, 01:03
Location: Dubrovnik

Re: La maschera del demonio / Black Sunday (1960)

Post by GreenHornet » 03 Jul 2012, 10:33

dobar.
dosta dobar ugoda,lokacija i negativci.gluma vise nego pozitivna.doduse,tipicno za horrore iz tog doba-radnja prosjecna,ne pretjerano "mudra"+sto je rasplet trebao puno bolji biti.
6,3/10
Zaljubljen sam u Fräulein Unbekann!!!!!

User avatar
Victor Crowley
Posts: 2091
Joined: 09 Feb 2011, 10:52

Re: La maschera del demonio / Black Sunday (1960)

Post by Victor Crowley » 12 May 2014, 10:16

Sinoć ga opet pogledao... Doduše slučajno, nisam se sjetio da film ima dva imena, skinuo black sunday kad vidi vraga, to je maschera del demonio :lol:

Ma nema veze, film je dobar i moram priznat da sam ga dobrano i zaboravio. Lijepo se prisjetiti svakako.

User avatar
Michel
Posts: 11357
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: La maschera del demonio / Black Sunday (1960)

Post by Michel » 15 Dec 2023, 00:26

Image

Black Sunday (1960) - 'La maschera del demonio' je debi Maria Bave iako se govori da je režirao jedan film dvije godine prije ovog. Ovo je jedan od najpoznatijih i najtujecajnijih Euro horor filmova u povijesti. Radi se o vještici koju gumi prekrasna Barbara Steele kao jedna od najvećih horor glumica. Ovdje ima samo 18 godina. I na nju bude zabijena maska sotone pa se radnja prebaci u 19. stoljeće gdje pratimo dvoje doktora koji dobiju poziv od jedne bogate obitelji, od kćeri i sina da spase njihovog oca. Steele ovdje glumi dva lika, jedan je lik isti kao ta vještica iz 17. stoljeća. U ovom filmu se može vidjeti dosta Bave kakvog smo navikli u kasnijim filmovima. Njegova prvoklasna režija, atmosfera su stvarno nešto posebno. Ovo je izuzetno atmosferičan film koji ga diže iznad onoga što zapravo je. Ponekad film gubi tempo, ponekad ima prejednostavna rješenja, ali Bava sve to pokriva s atmosferom i režijom. Film je zasluženo klasik i prvi od pet filmova koje imam od Bave u ovom maratonu što ga čini redateljem koji drugi po redu ima najviše filmova na ovoj listi. To mjesto dijeli sa još dvoje redatelja: Argento i Romero, a Carpenter je na prvom mjestu sa šest filmova. 7.6/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - utjecaj film je ogroman. Barbari Steele je ovaj film otvorio mnoga vrata i glumila je u dosta drugih horor filmova 60-ih i 70-ih.
Film je obilježio porast nasilja u filmu. Prije Bavinog filma, Fisherovi rani Hammer filmovi pokušali su pomaknuti okvir; Prokletstvo Frankensteina oslanjalo se na šminku kako bi prikazalo užas čudovišta, Drakula je svoje strašnije scene izrezao Britanski odbor za filmsku cenzoru, a nasilje u pozadini Baskervilskog psa (1959.) prenijeto je uglavnom kroz pripovijedanje. Nasilje u filmu Psiho (1960.) Alfreda Hitchcocka, koji je objavljen tjedan dana ranije od Black Sunday, prikazano je kroz sugestiju, budući da je njegova poznata "scena pod tušem" koristila brzo rezanje. Black Sunday je, nasuprot tome, prikazivala nasilje bez sugestije. Ova razina nasilja kasnije će se vidjeti u drugim talijanskim žanrovskim filmovima, kao što su špageti vesterni i giallo, uključujući Bavin vlastiti Blood and Black Lace (1964.) i gialli Daria Argenta i Lucia Fulcija. Black Sunday fokusirala se na kombiniranje erotike i horora, posebno erotike izmučenog tijela — trend koji će slijediti i drugi europski redatelji horor filmova poput Jeana Rollina i Jesusa Franca.
Uz sve to, film je najveći utjecaj izvršio na gotičke horor filmove, pogotovo talijanske tog doba i taj utjecaj je trajao sve do filma 'La Chiesa' 1989. godine od Michaela Soavia koji je bio posljednji gotički talijanski horor film. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Post Reply