Les Diaboliques (1955)

Od Velike Britanije do Rusije; od Italije do Norveške
User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Les Diaboliques (1955)

Post by remike2 » 12 Feb 2011, 17:46

O filmu:
Les Diaboliques is a 1955 black and white French suspense film directed by Henri-Georges Clouzot, starring Simone Signoret, Véra Clouzot and Paul Meurisse. It was based on the novel Celle qui n'était plus (She Who Was No More) by Pierre Boileau and Thomas Narcejac. The story blends elements of thriller and horror, with the plot focusing on a woman and her husband's mistress who conspire to murder the man; after the crime is committed, however, his body disappears, and a number of strange occurrences ensue. Clouzot, right after finishing Wages of Fear snatched the screenplay rights from master of suspense director, Alfred Hitchcock. This movie helped inspire Hitchcock's Psycho. Robert Bloch himself, the author of novel "Psycho", has stated in an interview that his all-time favorite horror film is Diaboliques. Now considered a classic of the horror genre and film in general, Les Diaboliques ranked #49 on Bravo's 100 Scariest Movie Moments.

Glumačka postava:
Simone Signoret
Véra Clouzot
Paul Meurisse
Charles Vanel

Plot:
The wife and mistress of a sadistic boarding school headmaster plot to kill him. They drown him in the bathtub and dump the body in the school's filthy swimming pool... but when the pool is drained, the body has disappeared - and subsequent reported sightings of the headmaster slowly drive his 'killers' (and the audience) up the wall with almost unbearable suspense...

Trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=FNBo-jkPr6c

Poster:
Image
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Re: Les Diaboliques (1955)

Post by remike2 » 12 Feb 2011, 17:49

Odličan film, remek djelo te jedan od naj horrora svih vremena. Kad sam ga gledao prvi put prije dosta vremena je ostavio strašno jak dojam na mene, morat ću ga ponovo gledati. Inače je poznat i po tome što ga većina smatra najbolji film kojeg Hitchcock nikad nije napravio.
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
Studeni
Posts: 1498
Joined: 23 Oct 2007, 12:35
Location: Bottle Island

Re: Les Diaboliques (1955)

Post by Studeni » 12 Feb 2011, 20:00

istinski masterpis! dugo nisam gledao, ponavljanje gradiva mora pasti....
Another swig,
One last gulp,
One more tablet to pop,
Anything to get me to start
working on what I’ve been putting off

User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Re: Les Diaboliques (1955)

Post by Asfodel » 12 Feb 2011, 20:27

Oh boy, sramota... moram pogledati!
I mean, a few little tiny murders and everyone just freaks out

User avatar
Bub
Posts: 4298
Joined: 29 May 2010, 13:38
Location: Zombieland

Re: Les Diaboliques (1955)

Post by Bub » 12 Feb 2011, 20:41

Asfodel wrote:Oh boy, sramota... moram pogledati!
me too :oops:

GreenHornet
Posts: 4849
Joined: 30 Oct 2007, 01:03
Location: Dubrovnik

Re: Les Diaboliques (1955)

Post by GreenHornet » 14 Feb 2011, 12:24

E jebiga,kontao sam da je ovo horror triler,a zapravo je ovo potonje sa nesto sitno elementima horrora,pa ne dijelim bas toliko odusevljenje...
Vrlo dobar.Stvarno nemam nijednu zamjerku,ali kso sto rekoh povise;stalno sam ocekivao scary scene,kojih do zadnje 3-4 minute skoro da i nema.Ali poprilicno napet,sa nekim specificnim ugodajem i jako dobrim twistom.
7,5/10
Zaljubljen sam u Fräulein Unbekann!!!!!

User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Re: Les Diaboliques (1955)

Post by Asfodel » 21 Feb 2011, 17:11

Već na početku sam po radnji skužila da sam gledala remake iz 96.g. i nisam onda više bila u moodu za to. Tko zna kad ću bit.
Zajeb.
I mean, a few little tiny murders and everyone just freaks out

User avatar
hitman_4
Posts: 7008
Joined: 07 Dec 2008, 15:30

Re: Les Diaboliques (1955)

Post by hitman_4 » 23 Feb 2011, 08:53

Asfodel wrote:Već na početku sam po radnji skužila da sam gledala remake iz 96.g. i nisam onda više bila u moodu za to. Tko zna kad ću bit.
Zajeb.
tak sam se i ja zajeb. sa rimejkom,al ono isplati se pogledati jer je kraj skroz drugačiji(bolji) u originalu
Image

Image

Image

User avatar
Michel
Posts: 11415
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

ZLATNI MARATON: FRANCUSKA PETORKA

Post by Michel » 02 Mar 2015, 17:07

Les diaboliques (1955) - Henri-Georges Clouzot 2 od 3
Vrhunski film. Opet Simone Signoret i Vera Clouzot (žena od redatelja) glume dvije učiteljice koje se odluče da ubiju muža koji ih stalno maltretira. Film se odlično gradi i stvara atmosferu, a na polovici filma kreće odličan twist zbog kojeg nisam mogao pogoditi kako će se to odviti na kraju, a na kraju ispadne još veći i bolji twist
SpoilerShow
samo bi volio da nisam znao kako je Simone Signoret bila njegova ljubavnica. To je od početka prikazano, a da nisam znao, na kraju bi bio veći doživljaj.
8========-o/8==========o (8.5/10)
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

filmofil
Posts: 4658
Joined: 26 Jan 2008, 19:57
Location: Suzuran
Contact:

Re: Les Diaboliques (1955)

Post by filmofil » 02 Mar 2015, 23:59

meni je ovo bilo razočaranje, čini mi se da je film pojeden vremenom. atmosferičan je i sadržajno zanimljiv, ali... ma nemam pojma, dobit će šansu opet jednog dana.
This is the Zodiac speaking.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Les Diaboliques (1955)

Post by john_constantine » 03 Mar 2015, 05:49

Meni dobar film, ali predvidljiv twist.
Michel puši karu.

User avatar
Inferno
Posts: 2380
Joined: 09 May 2015, 13:30

Re: Les Diaboliques (1955)

Post by Inferno » 04 Aug 2017, 12:31

Pogledao jučer, nažalost ovaj film je vrijeme debelo pregazilo. Napetost nula, horror nula. Jedino kraj je dobar.
5 / 10

User avatar
Michel
Posts: 11415
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Les Diaboliques (1955)

Post by Michel » 06 Aug 2023, 05:25

Image

Diabolique (1955) - Henri-Georges Clouzot je redatelj koji je poznat po svojim trilerima i u ovom slučaju horor triler. Tu je i naravno plejada odličnih francuskih glumaca, a najveć ili najveća od njih je Simone Signoret. Ona glumi ljubavnicu ravnatelju i u dogovoru sa njegovom ženom planiraju ga ubiti. To je radnja. Film prvih sat vremena opipava teren i pratimo njih dvoje ali događa se nešto neočekivano i druga polovica filma dobiva drugu notu. Clouzot izvrsno indirektno ubacuje suptilne poruke, tragove, ali to je tako dobro napravljeno da bi neki lošiji redatelj to upropastio. Film je jako lijepo snimljen, odlično odglumljen i cijelo vrijeme pokušavaš pogoditi što će biti na kraju. Ima i nekoliko izvrsno creepy scena. Kad sam ga prvi put gledao, bio mi je odličan i twist i sve, tako je i danas. No, sad me zanima što se dogodilo
SpoilerShow
sa njegovom ženom koja je navodno umrla od zatajenja srca, a onda onaj klinac na kraju kaže da ju je vidio a isto je to rekao za njezinog muža kad je ona mislila da ga je ubila. Našao sam izvrstan odgovor
There is no reason to think that Christina is physically alive at the end of the movie – that would merely be a stay of execution for her, and nothing in the film implies that she stages her death as Michel had staged his. Instead, the story of her reappearance and kindness to the boy convey an idea of Christina’s soul being preserved; she is free now from her own ruined body and her antagonists’ cruelty. For a religious martyr, that’s as good an ending as one is going to get.
Sviđa mi se ovo, ipak na kraju ghost priča i ona je religiozna i napokon je sad slobodna od ovih demona koji su u paklu na zemlji i trunut će u zatvoru.
8.5/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - utjecaj i značaj su enormni tako što je utjecao na cijeli triler žanr i buduće redatelje i filmove. Utjecao je i na Hitchcocka i na njegov Psiho i Vrtoglavicu. Pisac koji je napisao Psiho, Robert Bloch je rekao da mu je ovo najbolji film. Pa onda je ovo jedan od prvih filmova gdje su ljudi molili da se ne spoila radnja, čak i na kraju prikazivanja filma u kinima pisalo je na ekranu "ne budite demoni, ne kvarite zanimanje svojih prijatelja za ovaj film. Ne govorite im što ste vidjeli. Hvala vam u njihovo ime." jako cijenim ovakve stvari, ovu povijest koju film ima i nevjerojatan utjecaj na filmsku industriju. I eto, ovo će biti prvi film u ovom maratonu kojemu ću dati najveću ocjenu za utjecaj/značaj. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Les Diaboliques (1955)

Post by john_constantine » 06 Aug 2023, 09:15

Nije mi jasno otkud prepisuješ te recenzije...
Michel puši karu.

User avatar
hitman_4
Posts: 7008
Joined: 07 Dec 2008, 15:30

Re: Les Diaboliques (1955)

Post by hitman_4 » 06 Aug 2023, 11:09

odličan film
Image

Image

Image

Post Reply