Sauna (2008)

Od Velike Britanije do Rusije; od Italije do Norveške
User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Post by elrania » 18 Mar 2009, 21:40

tek sam sad pogledala trailer i moram rec da mi je ovo visoko na tapeti kaj se tice gledanja.
trailer mi nije bas wow, ali djeluje dovoljno primamljivo.

User avatar
The Undertaker
Posts: 255
Joined: 27 Nov 2007, 17:25
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by The Undertaker » 28 Mar 2009, 08:00

Pogledao sam sinoć i moram priznati da sam bio poprilično zbunjen - nažalost očajni prevod koji sam imao nije mi mnogo pomogao u rešavanju dilema, čak me je bacao u nove rebuse. :evil: Mada, film je vizuelno dobar, ali mana je što je uglavnom drama.
None off you all seem to understand.
I'm not locked in here with you,
you're locked in here with me!

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Post by elrania » 24 Apr 2009, 02:13

to sto je drama bih nazvala najvecim plusom filma... iskreno sam se najezila par puta koliko mi je cijelo ostvarenje djelovalo zbiljski i koliko dopusta da mu se gledatelj priblizi.
film je vizualno predivan, glazba je jos jedan zgoditak, a simbolizam koji sadrzi me ostavio prezadovoljnom.
jedini minus je lagano forsiranje nekih scena (zavrsna, npr.) gdje sam izgubila taj hladni i sumorni osjecaj i nasla se u situaciji ko da gledam neki noviji hororac.
bilo bi lijepo da su malo ublazili taj dio i vjerujem da bi mi i sama ocjena bila veca.
gluma je realna, hladna i iskrena i zao mi je sto cesce ne naletim na ovakve filmove.

8/10

User avatar
The Undertaker
Posts: 255
Joined: 27 Nov 2007, 17:25
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by The Undertaker » 25 Apr 2009, 11:26

@ elrania
Da, u pravu si, to je bio moj utisak odmah posle filma, ali sam već sutradan ujutro, razmišljajući o njemu došao do sledećeg (ovo je copy-paste s mog bloga):
Moram priznati da mi se isprva, film nije dopao, ali kada sam malo mućnuo glavom i povezao neke detalje iz filma promenio sam mišljenje.

"Sauna" je film koji ima dosta kvaliteta - glumci su odlični, produkcija takođe, režija, u ovom slučaju i scenografija i kostimografija, dakle sve je jako dobro. Sama radnja je dosta složena (a njeno praćenje mi je dodatno otežao očajan prevod ), ali je ipak takva da ćete se posle filma preispitivati šta je poenta a ne kao u većini slučajeva samo ugasiti film i vratiti se svakodnevnim obavezama.

Film je metaforičan, zalazi duboko u filozofiju o gresima i njihovim posledicama na ljudsku savest, meša religiju i sujeverje, pa čak i okultizam. Takva priča je odlično uklopljena u ambijent pa su vreme i mesto odvijanja radnje pun pogodak. Mada je veći deo filma u dramskim vodama, on nije dosadan jer se horor scene doziraju pravovremeno.

Na kraju, efekti su takođe zanimljivi i kvalitetni što dodatno doprinosi opštem utisku da je "Sauna" osvežavajuće dobar film i preporučujem ga.
None off you all seem to understand.
I'm not locked in here with you,
you're locked in here with me!

User avatar
nemesis
Posts: 35
Joined: 22 Nov 2008, 18:44

Post by nemesis » 02 May 2009, 18:31

ništa posebno
5/10

User avatar
Debeljko
Posts: 6
Joined: 10 May 2009, 20:24
Location: Grozni

Post by Debeljko » 10 May 2009, 22:37

Posto mi je ovo prvi post, posveticu ga mozda i najboljem hororu koji sam gledao u zadnjih pet godina. Nemam rijeci, Sauna je fantastican film. Slucajno sam se odlucio da ga pogledam, a sve pod dojmom jednog finskog ratnog filma pod nazivom Talvisota, te niza norveskih horora kojih sam se zadnjih dana nagledao. Jedina zamjerka je za kraj. Ne znam zasto te zemlje na sjeveru Evrope stede na traci- Fritt Wilt, Dead Snow, Villmark, Naboer, Rovdyr- svi traju najvise oko sat i dvadeset minuta, gdje je kraj redovno zbrzan. Sauni je nedostajalo sigurno bar deset minuta da zaokruzi zavrsnicu. Gledao sam ga dva puta da bih pohvatao sve konce (vjerovatno cu morati i treci put, nekad kasnije, jer sam siguran da mi je nesto promaklo). Gluma je svakako najupecatljivija. Ne znam da li su saune fetish finskih filmova- u Talvisoti postojei takodje poduza scene sa saunom -doduse to je ujedno i sve sto sam pogledao od finske kinematografije.

P.S. Zna li neko za jos kakav kvalitetan finski film- ne mora, mada bi pozeljno bilo, biti horor.

User avatar
Studeni
Posts: 1498
Joined: 23 Oct 2007, 12:35
Location: Bottle Island

Post by Studeni » 11 May 2009, 08:53

Debeljko wrote: P.S. Zna li neko za jos kakav kvalitetan finski film- ne mora, mada bi pozeljno bilo, biti horor.
Pa horora se nećeš od njih nagledati, jer ih generalno i nema osim Kuutasmosonaatti i Kadunlakaisijat (drugi dio)....
Preporučujem ti većinu naslova Aki Kaurismakija (naročito Rikos ja rangaistus, Calamari Union, Shadows in paradise, Ariel, I hired a contract killer, Drifting clouds, Man without a past, Lights in the dusk), nešto njegovog brata Mike ( Arvottomat, Zombie and the Ghost Train) i ovih nekoliko naslova..

Dog nail clipper
Klassikko
Paha Maa
Pahat Pojat.

A, ako ti se (a, čini mi se da jeste) svidio Talvisota (remek djelo!) preporučujem ti noviji film RAJA 1918. Smješten je u drugi (ili prvi,kako se uzme) bitan period finske povijesti, 1918. i građanski rat koji je uslijedio odmah po ratu za nezavisnost...........Nije na nivou Talvisote, ali....
Another swig,
One last gulp,
One more tablet to pop,
Anything to get me to start
working on what I’ve been putting off

User avatar
boyko
Posts: 9954
Joined: 11 Mar 2009, 13:50

Re:

Post by boyko » 07 May 2010, 01:07

ma odlična finska horror drama.sviđaju mi se glumci,baš savršeno pašu u ovaj film.gluma naravno odlična.
sviđa mi se i to kak vizualno izgleda.radnja te tjera na razmišljanje,jer nije ono tipična da ju odma skužiš.ogroman plus je to kaj je smještena u moćvari.a taj look moćvare jednostavno savršeno paše. 8,5/10
''Ne biste li radije da vas, kada umrete, pojedu vaši rođaci nego crvi?''

User avatar
nihil
Posts: 282
Joined: 23 May 2010, 16:22

Re: Sauna (2008)

Post by nihil » 26 May 2010, 00:27

9/10 odlican film,jedini minus je manjak normalnih titlova(ako netko ima ok titlove - pm )

koji film ovog tipa preporucate ,a da nije american't s*ranje ?
dolor nil finis

User avatar
Decadentor
Posts: 11881
Joined: 10 Jun 2008, 02:11
Location: Doruchów

Re: Sauna (2008)

Post by Decadentor » 18 Jun 2010, 01:42

Prekrasna atmosfericna horror drama, sa sjajnom radnjom, + sto obozavam vrijeme radnje prije struje i baruta :mrgreen:
sjajni glumci i zavrsna scena :D
Image

cbv
Posts: 269
Joined: 08 Jun 2010, 09:53

Re: Sauna (2008)

Post by cbv » 25 Jul 2010, 16:41

Pogledao ga-ocena 8/10,dobra gluma,atmosfera,mocvara brutalno-jeziva,svidja mi se sve u svemu. Zameram kraj koji je prekratak.

User avatar
Andrej
Posts: 3451
Joined: 08 Jul 2010, 00:38
Location: In Homer Simpsons brain.........

Re: Sauna (2008)

Post by Andrej » 25 Jul 2010, 21:09

Mračna tema koja me je oduševila inteligentnim provlačenjem podpriče ličnog ludila. Neko se setio da "vijetnamski sindrom" nije bolest novog doba. Posle dve i po decenije služenja u finsko-ruskom ratu, mržnja prestaje da ima funkciju i postaje samodovoljna, uništavajući bez biranja sve oko sebe.
Odlična opomena za milijardu mladih širom sveta u sve luđjim vremenima.
9/10
We're all mad here...

User avatar
marebito
Posts: 495
Joined: 17 Jul 2007, 20:14

Re: Sauna (2008)

Post by marebito » 25 Jul 2010, 21:29

Andrej wrote:Mračna tema koja me je oduševila inteligentnim provlačenjem podpriče ličnog ludila. Neko se setio da "vijetnamski sindrom" nije bolest novog doba. Posle dve i po decenije služenja u finsko-ruskom ratu, mržnja prestaje da ima funkciju i postaje samodovoljna, uništavajući bez biranja sve oko sebe.
Odlična opomena za milijardu mladih širom sveta u sve luđjim vremenima.
9/10
Potpis Andrej! Pogotovo zadnja recenica. :partyman:
https://www.facebook.com/kultofredpyramid

User avatar
kraykulla
Posts: 639
Joined: 10 Dec 2009, 13:05
Location: Hell

Re: Sauna (2008)

Post by kraykulla » 30 Aug 2010, 17:11

pogledao i ja.odličan film sa sper atmosferom .slažem se da je kraj malo zbrzan,ali cijeli film je jedno odlično atmosferično psiho/horor/drama djelce.
hollywood bi još jednom konačno nešto mogao naučiti.svaka čast.10/10.

User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Re: Sauna (2008)

Post by Asfodel » 03 Jul 2011, 15:04

Surov s nekom težinom i hladnoćom koja gotovo izlazi iz ekrana. Ergo, atmosfera (još i s glazbom) je pogodak. Priča i gluma odlične isto. Ima nešto nedefinirano tajnovito što se proteže posvuda. Jedino da je malo više scary elemenata bilo bi odlično (vjerojatno i jedan od naj euro hororaca), ovako vrlo dobar... i preporuka.
I mean, a few little tiny murders and everyone just freaks out

Post Reply