Martyrs (2008)

Od Velike Britanije do Rusije; od Italije do Norveške
Post Reply
User avatar
slum goddess
Posts: 29
Joined: 28 Feb 2009, 10:49

Post by slum goddess » 20 Apr 2009, 21:38

john_constantine wrote:Je, kužim. A to je ionako stvar ukusa. Neki će pljuvati po filmu, a neki hvaliti. A meni je baš odličan tvoj tekst koji si napisala. :D No, meni je baš ono što mi smeta kod filma to forsiranje na seksu i nasilju. Prvi dio je bio više manje kao tinejdžerski horor, ako zanemarimo sada tu ozbiljnu tematiku bijelog roblja i prikazivanja Bugarske ili koja je već bila država kao zemlju kriminala, što je tipično za američke filmove. A drugi dio je isto bio pretjeran, ali je bar prvi dio bio zabavan.
Meni opcenito smeta forsiranje nasilja i seksa. To forsiranje je shvatiljvo, jer je vecini publike to zanimljivo. Lakse je napraviti takav horror nego onaj koji ti je jednako strasan iako u njemu nema hektolitara prolivene krvi. A za napraviti takav film je potrebno ono sto se zove mozak. U moru takvih krvavih horroraca, Hostel barem ima pricu koja drzi vodu. Nemam nista protiv gora, ali bezveze je kad iza te fasade nema apsolutno nista. Npr. Reazione a catena Maria Bave, to je fantastican film, krvav, ali iza te krvi stoji ljudska pohlepa. Jednostavna, ali efektna prica, s jos efektnijim krajem. :twisted:


john_constantine wrote:Tu se potpuno slažem s tobom. Zato danas sve manje gledam nove horore. Ma jbt, sve sami nekakve azijske djevojčice koje izlaze iz televizora, pa serijski ubojice, što više krvi i nasilja... Danas je zbilja teško nabrojati takve horore kao Angel heart i Rosemary baby, zato se ja stalno zadržavam na 80 - tima i 90 - tima. Nisam niti sam znao da ima toliko dobrih horora čak u 40 - i 50 - tima, mumije, ghoulovi, invisible man, frankestein, vukodlaci...

A 80 - te, ok, ti horori su u njihovo vrijeme bili stvarno krvavi kao Braindead, Bad taste, ali su imali ono što danas nedostaje - crni humor, dobru priču, likove za pamćenje, akciju, čudovišta i slično. Tu je manje bilo forsiranje na nasilju, nego na čudovištima i humoru. Recimo, Dead heat, ja taj film pamtim po nevjerojatnim preokretima za koje nisam očekivao da bi netko bio sposoban napraviti, a tek hrpa humornih dijaloga, odlična originalna tematika, i buddy buddy policajci.
Ili serijal blind tomb, lifeforce, dead and buried... Sve su to bili horori koji su imali priču, a to danas stvarno nedostaje...


Sram te bilo, zaboravio si Re-Animatora. :P
Ali Braindead, kako je to dobar film...:shock:


Sad mi bas padaju napamet:

Hasta el viento tiene miedo
Zanimljiv ghost story.

La residencia
Odlicna atmosfera. Po uzoru na ovaj film je radjena Suspiria.

Baci oko ako vec nisi! ;)
[i]What if I hanged you, my dearest?[/i]

User avatar
Studeni
Posts: 1498
Joined: 23 Oct 2007, 12:35
Location: Bottle Island

Post by Studeni » 20 Apr 2009, 21:44

slum goddess wrote: U Hostelu mi se posebno svidja ideja "sadistickog turizma", da svatko tko ima para moze ostvariti svoje najdublje fantazije. Zapravo, sadisticko izivljavanje od strane bogatih individua ili drzava je svakodnevna pojava, a ta ideja uoblicena kako je to ucinjeno u Hostelu cini zanimljivu i originalnu pricu.
Meni je,također,ta ideja poprilično zanimljiva,ali je (po mom mišljenju) realizacija,u najmanju ruku, slabašna. Isprazna, da ne kažem. sterilna. Osnovna razlika između Martyrsa i Hostela (po meni) je ta što Lugier uistinu poznaje žanr, ili da budem precizniji, zna šta radi dok mi to kod Rotha uopće nije slučaj. Dogodi mu se tu i tamo neki trenutak, ali većinu vremena mi djeluje kao da ne zna šta radi. (nešto slično poput Zombiea)

PS-spomenuli ste ideju za Hostel ranije....mislim da sam pročitao negdje na netu (kad se film pojavio) da je ideju dobio iz nekog članka koji je izašao u Tajlandu s tom tematikom (bogati Ameri koji su za masne pare išli tamo i svoju dozu adrenalina dobijali ubijanjem otetih tajlandskih siromaha..).....
Another swig,
One last gulp,
One more tablet to pop,
Anything to get me to start
working on what I’ve been putting off

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Post by john_constantine » 20 Apr 2009, 22:13

slum goddess wrote:
john_constantine wrote:Je, kužim. A to je ionako stvar ukusa. Neki će pljuvati po filmu, a neki hvaliti. A meni je baš odličan tvoj tekst koji si napisala. :D No, meni je baš ono što mi smeta kod filma to forsiranje na seksu i nasilju. Prvi dio je bio više manje kao tinejdžerski horor, ako zanemarimo sada tu ozbiljnu tematiku bijelog roblja i prikazivanja Bugarske ili koja je već bila država kao zemlju kriminala, što je tipično za američke filmove. A drugi dio je isto bio pretjeran, ali je bar prvi dio bio zabavan.
Meni opcenito smeta forsiranje nasilja i seksa. To forsiranje je shvatiljvo, jer je vecini publike to zanimljivo. Lakse je napraviti takav horror nego onaj koji ti je jednako strasan iako u njemu nema hektolitara prolivene krvi. A za napraviti takav film je potrebno ono sto se zove mozak. U moru takvih krvavih horroraca, Hostel barem ima pricu koja drzi vodu. Nemam nista protiv gora, ali bezveze je kad iza te fasade nema apsolutno nista. Npr. Reazione a catena Maria Bave, to je fantastican film, krvav, ali iza te krvi stoji ljudska pohlepa. Jednostavna, ali efektna prica, s jos efektnijim krajem. :twisted:


john_constantine wrote:Tu se potpuno slažem s tobom. Zato danas sve manje gledam nove horore. Ma jbt, sve sami nekakve azijske djevojčice koje izlaze iz televizora, pa serijski ubojice, što više krvi i nasilja... Danas je zbilja teško nabrojati takve horore kao Angel heart i Rosemary baby, zato se ja stalno zadržavam na 80 - tima i 90 - tima. Nisam niti sam znao da ima toliko dobrih horora čak u 40 - i 50 - tima, mumije, ghoulovi, invisible man, frankestein, vukodlaci...

A 80 - te, ok, ti horori su u njihovo vrijeme bili stvarno krvavi kao Braindead, Bad taste, ali su imali ono što danas nedostaje - crni humor, dobru priču, likove za pamćenje, akciju, čudovišta i slično. Tu je manje bilo forsiranje na nasilju, nego na čudovištima i humoru. Recimo, Dead heat, ja taj film pamtim po nevjerojatnim preokretima za koje nisam očekivao da bi netko bio sposoban napraviti, a tek hrpa humornih dijaloga, odlična originalna tematika, i buddy buddy policajci.
Ili serijal blind tomb, lifeforce, dead and buried... Sve su to bili horori koji su imali priču, a to danas stvarno nedostaje...


Sram te bilo, zaboravio si Re-Animatora. :P
Ali Braindead, kako je to dobar film...:shock:


Sad mi bas padaju napamet:

Hasta el viento tiene miedo
Zanimljiv ghost story.

La residencia
Odlicna atmosfera. Po uzoru na ovaj film je radjena Suspiria.

Baci oko ako vec nisi! ;)
može, hvala na preporukama. A mario bava, baš sam počeo gledati njegove filmove, prvo ću njegov whip and body. :D A re - animator, to mi je bio prvi trash film koji sam gledao kao klinac. 8) I obožavam cijeli serijal. :)
Michel puši karu.

User avatar
A$H
Posts: 19055
Joined: 10 Oct 2006, 11:23
Location: Clubhouse

Post by A$H » 21 Apr 2009, 07:08

[quote="slum goddess"][/quote]

komentirah ono sto je quotano..i to stoji..drugi put da ne bi bilo zabune quotaj sve na sto se tvoj komentar odnosi..ne samo jedan dio..

a ovo ostalo sto je napisano stoji koliko toliko..ali opet na kraju dana je Martyrs meni daleko bolji film od Hostela..od realizacije do price..Hostel koji je ionako prenapuhan bio, da ne bi bilo krivo shvaceno ima svojim momenata..ali sve zajedno nista posebno..
It's A Bird... It's A Plane... It's SUPERA$H!!

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6281
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 28 Apr 2009, 21:17

Evo i moje mišljenj o filmu (pogotovo o nasilju u samom filmu):

Martyrs (2008)
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
slum goddess
Posts: 29
Joined: 28 Feb 2009, 10:49

Post by slum goddess » 30 Apr 2009, 19:28

dr_gonzo wrote:Martyrs (2008)
Lijepa recenzija, svaka cast! :)

Ali jedna stvar mi nije jasna:
Film je iskren, šokantan više u onom psihološkom nego fizičkom smislu, no svom svojom cijelinom ostaje uznemirujuć baš zbog tog prikaza užasa stvarnog svijeta (prvo što mi pada na pamet je slučaj Marca Dutrouxa, no većini vas će biti poznatiji slučaj Josefa Fritzla).
Ove dvije spodobe koje si naveo su sadisti, znaci "ljudi" koji uzivaju u mucenju drugih ljudi. U Martysu nema govora o sadizmu, onaj bracni par koji muci onu djevojku u tome ne uziva, oni rade ono za sto su placeni, a ne uzivaju ni njihovi poslodavci. Ovaj citat vise pripada nekoj recenziji o Hostelu, nego o Martyrsu.

john_constantine wrote:A mario bava, baš sam počeo gledati njegove filmove, prvo ću njegov whip and body. :D
Ajme, kud bas to!?!? Obozavam Bavu, ali ovaj film je skoro pa negledljiv. Predosadna s&m sapunjara. Radije zapocni s Black Sunday ili Black Sabbath ili Reazione a catena ili Cani arrabiati... :)
[i]What if I hanged you, my dearest?[/i]

User avatar
Decadentor
Posts: 11881
Joined: 10 Jun 2008, 02:11
Location: Doruchów

Post by Decadentor » 31 May 2009, 05:13

Napokon pogledo film i odusevio se, jedan od boljih filmova jako dugo
Image

User avatar
bakero
Posts: 2096
Joined: 02 Mar 2007, 22:38

Post by bakero » 07 Jun 2009, 16:41

Decadentor wrote:Napokon pogledo film i odusevio se, jedan od boljih filmova jako dugo
slažem se... :D
FREDDIE MERCURY GOD OF ROCK!!!
Deeeeeeeeeeeeeeeeeo.......alright.... Gone but not forgotten!
R.I.P.

User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Post by Asfodel » 20 Jun 2009, 00:04

Idem se ja kao "počastit" francuskim hororcem i... bolje da sam drukčije utrošila vrijeme. :?
Jednostavno ne vjerujem koliko se ukusi razlikuju :shock:
Jedino što valja: početak i nešto malo kraj. Uopće me se nije dojmilo dokumentarističko bilježenje opetovanog mučenja (od kojeg se film većinski sastoji). Previše se mijenjao, nabrijao na obećavajućem početku (koji meni jedini ima elemente horrora). Ostatak "dokumentarac" i lame kraj bez vizije, nego gledatelju na izbor (što mi je jadna isprika za cijeli film)
I mean, a few little tiny murders and everyone just freaks out

User avatar
Anatomica
Posts: 36
Joined: 29 Jun 2009, 15:22
Location: Karlovac

Post by Anatomica » 29 Jun 2009, 15:40

Asfodel wrote:Idem se ja kao "počastit" francuskim hororcem i... bolje da sam drukčije utrošila vrijeme. :?
Jednostavno ne vjerujem koliko se ukusi razlikuju :shock:
Jedino što valja: početak i nešto malo kraj. Uopće me se nije dojmilo dokumentarističko bilježenje opetovanog mučenja (od kojeg se film većinski sastoji). Previše se mijenjao, nabrijao na obećavajućem početku (koji meni jedini ima elemente horrora). Ostatak "dokumentarac" i lame kraj bez vizije, nego gledatelju na izbor (što mi je jadna isprika za cijeli film)
Slazem se s tobom.
Ocekivala sam puno, dobila prakticki nista. A bas sam se veselila gledanju tog filma jer inace odlepim na takve radnje. Samo, realizacija mi je, jebiga, losa. Sredina filma je nesto sto bi da sam znala, stavila na fast forward jer me izmucila vise nego onu glumicu.
Da je ovaj film neka triler drama a ne horor, moje bi misljenje o njemu vjerovatno bilo vise. A ovak... Pridruzenje na listu filmova za kratit zivot.
Tonight I'm the prettiest zombie alive.

User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Post by Asfodel » 29 Jun 2009, 15:44

Anatomica wrote:
Asfodel wrote:Idem se ja kao "počastit" francuskim hororcem i... bolje da sam drukčije utrošila vrijeme. :?
Jednostavno ne vjerujem koliko se ukusi razlikuju :shock:
Jedino što valja: početak i nešto malo kraj. Uopće me se nije dojmilo dokumentarističko bilježenje opetovanog mučenja (od kojeg se film većinski sastoji). Previše se mijenjao, nabrijao na obećavajućem početku (koji meni jedini ima elemente horrora). Ostatak "dokumentarac" i lame kraj bez vizije, nego gledatelju na izbor (što mi je jadna isprika za cijeli film)
Slazem se s tobom.
Ocekivala sam puno, dobila prakticki nista. A bas sam se veselila gledanju tog filma jer inace odlepim na takve radnje. Samo, realizacija mi je, jebiga, losa. Sredina filma je nesto sto bi da sam znala, stavila na fast forward jer me izmucila vise nego onu glumicu.
Da je ovaj film neka triler drama a ne horor, moje bi misljenje o njemu vjerovatno bilo vise. A ovak... Pridruzenje na listu filmova za kratit zivot.
Ključna riječ, da.

Usput, to je film na kojem sam najviše ustajala i gledala koliko ima do kraja :lol: dosadaaa

User avatar
Anatomica
Posts: 36
Joined: 29 Jun 2009, 15:22
Location: Karlovac

Post by Anatomica » 29 Jun 2009, 15:47

Ja sam se nadala da ce netko uzet kakvu iglu, noz, motornu pilu, nesto :lol:
Ono, da je muce kako se spada. Opetovano prebijanje mi je na razini nasilnih muzeva i sirotih zena, a ne za dozivljavanje sveg onog o cem se u filmu radi, jel :lol:
Tonight I'm the prettiest zombie alive.

User avatar
Wendigo
Posts: 14771
Joined: 08 Nov 2006, 17:10
Location: Dublin, Ireland

Post by Wendigo » 29 Jun 2009, 17:53

Asfodel wrote:Idem se ja kao "počastit" francuskim hororcem i... bolje da sam drukčije utrošila vrijeme. :?
Jednostavno ne vjerujem koliko se ukusi razlikuju :shock:
Jedino što valja: početak i nešto malo kraj. Uopće me se nije dojmilo dokumentarističko bilježenje opetovanog mučenja (od kojeg se film većinski sastoji). Previše se mijenjao, nabrijao na obećavajućem početku (koji meni jedini ima elemente horrora). Ostatak "dokumentarac" i lame kraj bez vizije, nego gledatelju na izbor (što mi je jadna isprika za cijeli film)
skoro pa identičan doživljaj filma..

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6281
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 30 Jun 2009, 01:22

dr_gonzo wrote:Martyrs (2008)
Lijepa recenzija, svaka cast! :)

Ali jedna stvar mi nije jasna:
Film je iskren, šokantan više u onom psihološkom nego fizičkom smislu, no svom svojom cijelinom ostaje uznemirujuć baš zbog tog prikaza užasa stvarnog svijeta (prvo što mi pada na pamet je slučaj Marca Dutrouxa, no većini vas će biti poznatiji slučaj Josefa Fritzla).
Ove dvije spodobe koje si naveo su sadisti, znaci "ljudi" koji uzivaju u mucenju drugih ljudi. U Martysu nema govora o sadizmu, onaj bracni par koji muci onu djevojku u tome ne uziva, oni rade ono za sto su placeni, a ne uzivaju ni njihovi poslodavci. Ovaj citat vise pripada nekoj recenziji o Hostelu, nego o Martyrsu.


Znam da je razlika velika no tom sam rečenicom samo želio reći da su ljudska čudovišta u ovom našem svijetu strašnija od raznih Jasona, Myersa i Aliena zajedno i to je jedna od stvari zašto mi se film toliko svidio (a i zbog toga jer su slučajevi slični (ubojica - žrtva- zatočenje - bez obzira jel na djelu sadizam ili samo iživljavanje).

Isto tako u "Hostelu" ljudi koji otimaju žrtve isto ne muče ljude nego ih samo drže zatočene, a većina klijenata dolazi vidjeti kako je to ubiti čovjeka (dakako da tu ima i izrazit broj sadista najgore vrste...tj. onih koje više ne uzbuđuje seksualno da nekome nanose bol i patnju nego samo uživaju u mučenju...
vidjeli smo u raznim ratovima da su Tajne službe imali specijaliste koji uživaju u dobrom mučenju a da pri tome se ne uzbude seksualno nego dožive andrenalinsko uzbuđenje da se nekoga ubija isto kao što to netko odradi recimo na toboganima ili u ekstremnom sportu)...
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
callac
Posts: 7008
Joined: 05 Feb 2009, 23:07
Location: Rosewood

Post by callac » 23 Aug 2009, 21:22

Hm, teško mi je ocjeniti cijeli film jer po meni on se sastoji od barem tri dijela. Prvih deset minuta uvoda, pa nakon pola sata mislim a šta sad, šta nije gotovo, pa opet nakon sat vremena zar ima još??? Nevjerojatno realistične scene nasilja na koje sam već lagano otupila, nema klasičnih negativaca na koje treba pizditi tokom filma, loše mi je odrađena sama ideja tog mučenja, al gušt nakon što SPOILER se baba propuca END
Na kraju sam relativno zadovoljna pogledanim, ali ga ne planiram pogledati opet kao preporuka nekome (često kad mi je film toliko dobar odmah zovem ekipu da ga skupa pogledamo iznova)
Ajd, sumirat ćemo onda na jednu 6.5-7/10 dosta brate mili :lol:
'Cause two can keep a secret
If one of them is dead.


Post Reply