Dellamorte Dellamore aka Cemetery Man (1994)

Od Velike Britanije do Rusije; od Italije do Norveške
GreenHornet
Posts: 4849
Joined: 30 Oct 2007, 01:03
Location: Dubrovnik

Re: Dellamorte Dellamore aka Cemetery Man (1994)

Post by GreenHornet » 30 Jan 2011, 15:35

Ja sam ima biti jedan od rijetkih koji je ovo ugasio nakon 45 minuta jer sam od dosade prakticki zaspo... :roll:
Zaljubljen sam u Fräulein Unbekann!!!!!

User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Re: Dellamorte Dellamore aka Cemetery Man (1994)

Post by Asfodel » 30 Jan 2011, 15:57

Vjerojatno :lol:
Ni meni nije bilo čisto remek djelo (vjerojatno zbog realnosti, pa naglog treša, pa stagnjacije treša, pa ovo ono. Nije mi to djelovalo ujednačeno), ali svakako je jako dobar i pamtljiv za cijeli život. Ustvari film kojem sam spoznala čar tek dugo poslije.
I mean, a few little tiny murders and everyone just freaks out

User avatar
Michel
Posts: 11413
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Dellamorte Dellamore aka Cemetery Man (1994)

Post by Michel » 30 Dec 2013, 04:08

Dellamorte Dellamore (1994) - ovo je jedan od onih filmova kao Evil Dead koje ili zavoliš na prvu ili ti se jednostavno ne svide. Kao i s Evil Dead trilogijom, ovo je genijalno. Ovo je nešto tako ludo, a opet tako dubok i pametan film. Fascinantno mi je što se sve dogodi u prvih 25 minuta filma
SpoilerShow
normalno, upoznamo se sa likovima, ali ono upoznavanje Franca i nje se dogodi tako brzo da bi mi u svakom filmu to smetalo, ali ovom se to jednostavno mora oprostiti pošto je iznimno zabavni trash. Upoznaje se s njom na sprovodu njezinog muža, odmah idući dan jebačina na groblju i točno ispred spomenika njezinog muža :lol: :lol: pa onda dolaze ludi zombiji ili Gnaghi kad se ispovraća po onoj maloj :lol: :lol:
Totalno lud film. I vidi se da je Rupert Everett poslužio za Doga. Soavi je majstor režije. Stvarno su mu kadrovi izvrsni, a radi se ozabavnom trashu koji je mnogo više od toga. Naišao sam na jedno odlično objašnjenje filma koje mi se odmah dopalo i smatram da je točno pa eto, ko želi čitati...
SpoilerShow
There is a man named Franco. He used to be an engineer. His family-matters didn't go well, so he cheated on his wife with a hooker he fell in love with. He couldn't comprehend why she didn’t reciprocate his love and killed the whore out of jealousy of her clients. After the murder of the one he loved, he went insane and went out on a killing spree (7 pedestrians and his family). He is now in a hospital in a coma (an attempted suicide) and his mind tries to work out death and love.

This is where the movie starts. Everything takes place in Franco’s head. Franco's hospital room has no doors and no walls; he lies in the dark. This represents the coma he’s in, Francesco’s world, Buffalore.

Francesco represents Franco’s dark side, the murderer, who has taken over Franco’s mind. Gnaghi symbolizes Franco’s good side. Gnaghi likes it when the sun shines; Francesco thinks that's when the weather's gone bad. Gnaghi can complete the skull puzzle (a metaphor for death) – he understands and accepts death; Francesco cannot. Francesco is obsessed by this incomprehension, marking the phonebook up. Gnaghi burning the phonebook could be seen as his trying to help Francesco deal with death.

The ‘returners’ in the movie attack those people who can't understand death. E.g. the Mayor being eaten by his own daughter (he wanted to exploit her death to get reelected), the girl who comes to see Claudio (to ask him whether he loved her or not), ‘She’ being bitten by her husband (for having sex above his grave), Francesco being bitten by his dead girlfriend. Only Gnaghi can have a meaningful relationship with a zombified head.

The returners also symbolize Franco’s inner demons (feelings of guilt) which haunt him and which he tries to fight off. Every time Francesco is on the phone with Franco, returners appear - his guilt surfaces. ‘She’ is his worst returner – she keeps coming back, killing her was his biggest mistake. His love and lust for her brought all these problems upon him/Franco, so he wants to get rid of his wiener.

Franco denies his friendship with Francesco - he denies the existence of his dark side. When Franco tells Francesco to 'GO AWAY', he immediately leaves town. “Where do you think you're going if you haven’t yet realized the difference between life and me?”, Death tells Francesco. So he travels down the road, trying to leave Buffalore and death behind him. After they pass a tunnel (a common symbol for near-death experiences), the road ends and off its edge is the afterlife. The coffin falling over the edge reinforces this symbolism. Realizing there is no escape from his greatest mystery, death, he loads two bullets into the gun, says a prayer, and is about to kill both himself and Gnaghi, when Gnaghi awakens. Gnaghi doesn’t want to die because death isn’t a mystery to him. Therefore, he takes the gun and throws it off the edge - the good side takes over Franco’s mind. Gnaghi can talk, Francesco murmurs - their positions in the snow globe switch. Now Franco has sorted out his demons and can sleep in peace.
Dakle, objašnjenje je stvarno detaljno i vjerujem da je točno. Tu se ustvari vidi da je film jako pametan.

8========-o/8==========o (8.5/10)
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Decadentor
Posts: 11881
Joined: 10 Jun 2008, 02:11
Location: Doruchów

Re: Dellamorte Dellamore aka Cemetery Man (1994)

Post by Decadentor » 30 Dec 2013, 05:47

Ovo objasnjenje je jako dobro.
Image

User avatar
Sammy
Posts: 8524
Joined: 04 Apr 2009, 22:49
Location: Našice

Re: Dellamorte Dellamore aka Cemetery Man (1994)

Post by Sammy » 06 Jan 2014, 18:38

Dellamorte Dellamore (1994) - Na prvi pogled obični trash horror, ali zapravo dubok i fantastično razrađen film. Prva polovica zabavna i smiješna, zombiji i ubijanja fora napravljeni, a u drugoj polovici se otkriva prava bit filma. - 8/10

zahvaljujem Michelu što je pronašao ovako detaljno i dobro objašnjenje :)
You have enemies? Good. That means you’ve stood up for something, sometime in your life.

User avatar
Inferno
Posts: 2380
Joined: 09 May 2015, 13:30

Re: Dellamorte Dellamore aka Cemetery Man (1994)

Post by Inferno » 22 Jul 2015, 01:08

DELLAMORTE DELLAMORE (1994) – film je uspio obuhvatiti duh stripa, a da se pri tome nije strogo držao likova i zapleta. Rupert Everet je ionako poslužio kao model za stripovskog Dylana, a sada, u ulozi Frančeska Delamortea, on na najbolji mogući način utjelovljuje lik koji je njime nadahnut. Situacije koje su normalne za zombi horror film su zamjenjene sjetnim, bizarim i nemogućim koji bude emocije kod gledatelja koji uključuje mozak dok gleda film. Još jedan plus je što se tijekom cijelog filma zbog toga vuče taj stalno prisutni fini crni humor. Ima stvarno super scena, a mene su posebno dojmili veoma kvalitetni unutarnji monolozi glavnog lika :supz: koji su i inače prisutni u Sclavijevim stripovima. Reako bih da mi je ovaj film čak i bolji od stripa koji mu je predložak (DD Ludensov specijal 12 „Crni užas“http://www.stripovi.com/enciklopedija/s ... s/25225/0/ ) jer je izbačen banalni strip zaplet (ali i unatoč tomu strip je veoma dobar) – mafija i serija ubojstava.

MUST SEE!!! 9/10

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Dellamorte Dellamore aka Cemetery Man (1994)

Post by john_constantine » 22 Jul 2015, 17:31

Nije li zapravo ta epizoda dylan doga napravljena po stripu, a ne film po stripu?
Michel puši karu.

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Dellamorte Dellamore aka Cemetery Man (1994)

Post by HorrorHR » 22 Jul 2015, 17:37

john_constantine wrote:Nije li zapravo ta epizoda dylan doga napravljena po stripu, a ne film po stripu?
Nope, strip je izašao 1989.

http://www.sergiobonelli.it/scheda/2507 ... -nero.html

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Dellamorte Dellamore aka Cemetery Man (1994)

Post by john_constantine » 22 Jul 2015, 18:27

Mislio sam zapravo na tu epizodu koja je posveta dellamorte, dellamorte. Krivo sam shvatio.
Michel puši karu.

User avatar
Michel
Posts: 11413
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Dellamorte Dellamore aka Cemetery Man (1994)

Post by Michel » 14 Jun 2023, 07:40

Image

Dellamorte Dellamore (1994) - Tiziano Sclavi je napisao istoimenu grafičku novelu prema kojoj je snimljen ovaj film. Glume Rupert Everett i predivna Anna Falchi a režirao ga je Michele Soavi koji je nama fanovima talijanskog horora poznat i po filmovima kao što su 'Deliria' i 'The Church'. Radnja filma prati Francesca Dellamortea i njegovog pomoćnika Gnaghia koji jedino što znači reći je Gna. Francesco je čuvar groblja i odmah na početku filma vidimo kako on razgovara na telefon i pred njegovim vratima se pojavi zombie, a on ga upuca. Just another day at the office. U međuvremenu upoznaje jednu predivnu žensku kojoj ne znamo ime već samo je znamo kao Ona. Kliknu i zaljube se. Poslije toga film kreće u ludilo i teško je objasniti nekome što se točno i zašto sve događa. Film ima izvrsnu atmosferu, izvrsne likove i dobru dozu crnog humora. To je horor koji krši sva moguća pravila baš kao što je i očekivano od Sclavia. Pun unutarnjih filozofskih monologa glavnog lika koji proispituje život i smrt, film kako odmiče sve je više morbidniji i metaforičniji. Na prvo gledanje kad sam ga gledao prije desetak godina oduševio se, isto mišljenje i dijelim sad. Kao i kod svojeg prvog dojma, stavljam po meni najbolje objašnjene filma jer ovo sigurno nije horor mozak na pašu što bi neki mogli pomisliti kad bi ga gledali. Treba pohvaliti i odličnu režiju i nekoliko sjajnih i domišljatih kadrova te muziku. Gna 8.3/10
SpoilerShow
Postoji čovjek po imenu Franco. Bio je inženjer. Obiteljske stvari mu nisu išle najbolje pa je prevario ženu s kurvom u koju se zaljubio. Nije mogao shvatiti zašto mu nije uzvratila ljubav i ubila kurvu iz ljubomore prema svojim klijentima. Nakon ubojstva voljene, poludio je i krenuo u ubilački pohod (7 pješaka i njegova obitelj). Sada je u bolnici u komi (pokušaj samoubojstva) i njegov um pokušava razraditi smrt i ljubav.

Ovdje počinje film. Sve se odvija u Francovoj glavi. Francova bolnička soba nema vrata ni zidova; leži u mraku. Ovo predstavlja komu u kojoj se nalazi, Francescov svijet, Buffalore.

Francesco predstavlja Francovu mračnu stranu, ubojicu koji je preuzeo Francov um. Gnaghi simbolizira Francovu dobru stranu. Gnaghi voli kad sunce sja; Francesco misli da je tada loše vrijeme. Gnaghi može dovršiti zagonetku lubanje (metafora za smrt) – on razumije i prihvaća smrt; Francesco ne može. Francesco je opsjednut tim nerazumijevanjem, označavajući telefonski imenik. Gnaghijevo spaljivanje imenika moglo bi se shvatiti kao njegov pokušaj pomoći Francescu da se nosi sa smrću.

'Povratnici' u filmu napadaju one ljude koji ne razumiju smrt. npr. Gradonačelnika kojeg je pojela vlastita kći (želio je iskoristiti njezinu smrt kako bi bio ponovno izabran), djevojka koja dolazi vidjeti Claudija (pitati ga voli li je ili ne), 'Ona' koju je ugrizao njezin muž (jer je seks iznad njegovog groba), Francesca je ugrizla njegova mrtva djevojka. Samo Gnaghi može imati smislen odnos sa zombificiranom glavom.

Povratnici simboliziraju i Francove unutarnje demone (osjećaje krivnje) koji ga progone i s kojima se pokušava othrvati. Svaki put kad Francesco telefonira s Francom, pojavljuju se povratnici - njegova krivnja ispliva na površinu. 'Ona' je njegov najgori povratnik - stalno se vraća, njezino ubojstvo bila je njegova najveća pogreška. Njegova ljubav i žudnja za njom donijela je sve te probleme na njega/Franca, pa se želi riješiti svoje žene.

Franco poriče svoje prijateljstvo s Francescom – poriče postojanje svoje mračne strane. Kada Franco kaže Francescu 'ODIŠI', on odmah napušta grad. "Kamo misliš da ideš ako još nisi shvatio razliku između života i mene?", govori Smrt Francescu. Tako on putuje niz cestu, pokušavajući ostaviti Buffala i smrt iza sebe. Nakon što prođu tunel (čest simbol za iskustva bliske smrti), cesta završava i s njezinog ruba nalazi se zagrobni život. Lijes koji pada preko ruba pojačava ovu simboliku. Shvativši da nema bijega od svoje najveće misterije, smrti, puni dva metka u pištolj, izgovara molitvu i sprema se ubiti i sebe i Gnaghija, kada se Gnaghi probudi. Gnaghi ne želi umrijeti jer mu smrt nije tajna. Stoga uzima pištolj i baca ga s ruba - dobra strana preuzima Francov um. Gnaghi može govoriti, Francesco mrmlja - njihovi se položaji u snježnoj kugli mijenjaju. Sada je Franco sredio svoje demone i može mirno spavati.
UTJECAJ/ZNAČAJ - dobro je poznato da je Rupert Everett poslužio poslužio kao inspiracija za Dylana Doga zbog čega je i pristao glumiti u ovom filmu. Utjecaj ovog filma je taj da se smatra posljednjim velikim talijanskim hororom s čime se slažem. Postao je kultni, povezan je dan danas sa Dylan Dogom kao neslužbeni film. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

John_Ryder
Posts: 12158
Joined: 07 Dec 2007, 00:56
Location: Zagreb

Re: Dellamorte Dellamore aka Cemetery Man (1994)

Post by John_Ryder » 14 Jun 2023, 10:59

uh ovo moram rewatch-at
Image

Image

Post Reply