Sadako 3D (2012) i Sadako 3D 2 (2013)

Mrtva djevojčica sa crnom dugom kosom živi na ovom mjestu.
Post Reply
User avatar
Ryuji Takayama
Posts: 109
Joined: 04 Mar 2013, 11:59
Location: Moesko Island

Sadako 3D (2012) i Sadako 3D 2 (2013)

Post by Ryuji Takayama » 04 Mar 2014, 00:52

Mnogi fanovi horror žanra znaju kako su 2012. godine Japanci krenuli u oživljavanje dobrog starog "Ringu" univerzuma filmom "Sadako 3D", čija je radnja znatnim dijelom zasnovana na idejama koje su se fanovima "Ringua" nametnule s razvojem video tehnologije i nastankom novih video medija, jednostavnijih i kvalitetnijih od video kaseta koje su, kao što znamo, jedan od temeljnih simbola čitavog "Ring" univerzuma. Te nametnute ideje bile su:

1. širenje Sadakoinog ukletog videa putem interneta umjesto putem video kasete
2. Sadakoin izlazak iz računala ili smartphonea umjesto televizora
3. kao što naslov kaže, sama Sadakoina pojava u 3D tehnologiji

Film "Sadako 3D" donosi sve od navedenoga. Iako su mnogi obožavatelji starih "Ringu" filmova i njegovih remakeova ovaj film osudili kao nedovoljno strašan, te samim time nedostojan zvati se dijelom "Ringu" serijala, meni se je osobno film svidio. Moram se složiti da me nijedna scena nije prestrašila, ali film je napet i uzbudljiv od početka do kraja, uza što mi se je također dopala činjenica da nije cijela priča jasno objašnjena, ali se do svih objašnjenja može doći poznavanjem starijih elemenata "Ringu" univerzuma, ne samo filmova, već i romana Kojija Suzukija. To bi mnogi mogli nazvati lošom stranom filma, budući da mnogi ne vole kada film nije sam po sebi jasan, već zahtijeva neku analizu kako bi čitava slagalica bila uspješno složena. No meni se je to naprotiv svidjelo, jer gotovo se čitav "Ringu" univerzum svodi na rješavanje misterija, što je meni općenito vrlo privlačna tematika, zbog čega mi je bilo zanimljivo sam rješavati pojedine misterije filma "Sadako 3D" koji su u samom filmu ostali nerazriješenima.

Budući da je film na mene ostavio prilično pozitivan dojam, neizmjerno sam se radovao najavljenom nastavku, filmu "Sadako 3D 2". Čim sam čuo da mi se sprema nastavak prethodno spomenute priče, obradovao sam se novim dogodovštinama i novim informacijama koje bi mogle učvrstiti ili razbiti neke od teorija koje sam formirao analizirajući prethodni film. Posebno sam se radovao nakon što sam na nekoj internet stranici, ne sjećam se više na kojoj, pročitao kako će film "Sadako 3D 2" pobliže objasniti vezu između priče starog "Ringu" i novog "Sadako 3D" serijala. Uz to su me ideje koje su Japanci realizirali u svrhu promoviranja filma apsolutno fascinirale. Već su povodom reklamiranja prvog filma osmislili kamione na čijim je prikolicama pričvršćen golemi televizor na koji je pričvrščena divovska lutka Sadako koja iz tog televizora naizgled izlazi. Bila je i ona poznata scena pojavljivanja djevojke odjevene poput Sadako na bejzbolskoj utakmici, kao i povorka ljudi odjevenih kao Sadako koja izlazi iz ekrana. Stvar je ponovljena i za "Sadako 3D 2", samo na još malo višoj razini. Tako je divovska Sadako na prikolici kamiona dobila i malu Sadako, koja se naizgled formira iz mase crne kose koju velika Sadako ispušta iz ruke. Na bejzbolskoj smo utakmici vidjeli nekoliko Sadako umjesto samo jedne, povorka je vjerojatno ponovljena, a koliko sam vidio na fotografijama i u videima, djevojaka odjevenih poput Sadako je bilo na sve strane. Uz to se je jedno vrijeme prodavao i takozvani Sadako milkshake - svijetloplavi (gotovo bijeli) ramune milkshake s toppingom od tamne čokolade koji simbolizira Sadakoinu kosu. Milkshake je dolazio u domišljato dizajniranim plastičnim čašama s karikaturom Sadako okružene bijelim opekama koje vjerojatno predstavljaju bunar. No najpoznatija od svega bila je smartphone aplikacija koji su fanovi mogli preuzeti na svoj smartphone uređaj i bili su pozvani da je uključe u kinu za vrijeme prikazivanja filma, kako bi mogli naizgled primati telefonske pozive i doživljavati još neke efekte tijekom određenih scena u filmu, a koliko sam čuo također i nakon filma.

Toliki trud oko reklamiranja tog filma realiziranjem toliko fascinantnih, originalnih i maštovitih ideja djelovao je vrlo obećavajuće i neizmjerno sam se radovao filmu. Međutim, moram reći da nisam doista dobio što sam očekivao. Čini se da je redatelj Tsutomu Hanabusa doznao za negativne kritike koje je dobio prvi film zbog manjka komponente strave, pa se je ovdje istinski potrudio oko jezivih efekata. No rekao bih, učinio je to na štetu priče. Za razliku od dosadašnjih "Ringu" filmova, "Sadako 3D 2" obiluje uznemirujućim prizorima te naglim i glasnim zvučnim efektima (dobro, takvih je zvučnih efekata bilo i u ranijim "Ringu" filmovima, no scene vizualno nisu bile tako uznemirujuće kao ovdje), no radnja filma me se nije dojmila ni približno koliko sam očekivao. Nema baš nekog rješavanja misterija, pitanja postavljena prethodnim filmom ostala su (ukoliko zanemarimo teorije koje gledatelji mogu formirati na temelju poznavanja ostalih dijelova "Ringu" univerzuma, posebno Suzukijevih romana) neodgovorena. Također me je razočaralo što u čitavom filmu samu Sadako nijedanput pravo ne vidimo. Učinci njezinog djelovanja sveprisutni su tijekom gotovo čitave priče, no ona se sama ne pokazuje.

Ne mogu reći da me je film baš totalno razočarao, jer ipak mi jest bio napet, uzbudljiv i čitavo me je vrijeme držao u nekom iščekivanju, pa mu tu moram dati plus. No ono što sam najviše iščekivao nisam dobio. :(

Je li još tko od vas gledao te filmove? Barem prvu "Sadako 3D"? Ako jeste, kakvi su vaši dojmovi? :zubifale:
"While viewing the extinction of the human race from the top of a hill, I would dig a hole in the earth and ejaculate into it over and over" - Ryuji Takayama in "Ring" by Koji Suzuki

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Sadako 3D (2012) i Sadako 3D 2 (2013)

Post by HorrorHR » 06 Mar 2014, 18:16

mene ovo 3d totalno odbija od filma...

User avatar
Ryuji Takayama
Posts: 109
Joined: 04 Mar 2013, 11:59
Location: Moesko Island

Re: Sadako 3D (2012) i Sadako 3D 2 (2013)

Post by Ryuji Takayama » 07 Mar 2014, 00:36

zašto? :zubifale:

BTW postoji i 2D verzija, ali riječ "3D" je sadržana u naslovu ;)
"While viewing the extinction of the human race from the top of a hill, I would dig a hole in the earth and ejaculate into it over and over" - Ryuji Takayama in "Ring" by Koji Suzuki

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Sadako 3D (2012) i Sadako 3D 2 (2013)

Post by HorrorHR » 07 Mar 2014, 10:12

Ryuji Takayama wrote:zašto? :zubifale:

BTW postoji i 2D verzija, ali riječ "3D" je sadržana u naslovu ;)
ma da nije radi gledanja u 3d jer to doma ne bi u nikakvom obliku, kupio sam 3D TV samo zato jer je imao neke bolje ne-3D performanse od tada dostupnih Sony uređaja.

ali ajde… pogledam filmove, bar iz poštovanja prema tvojoj zaljubljenosti u Ringu :kokicarenje: :mrgreen:

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Sadako 3D (2012) i Sadako 3D 2 (2013)

Post by HorrorHR » 07 Mar 2014, 13:55

Eto potaknut svim tvojim upisima i trudu na forumu + smećima iz malezije i indonezije koje sam gledao zadnjih par dana, bas si me zapalio da pogledam (neke ponovno, neke po prvi put) sve Ringu i Ju-On filmove za koje nisam napisao recenziju…

Za sada imam recenzije za:

The Grudge 3 (2009)
The Grudge 2 (2006)
Ju-on: The Curse (2000)
Ju-on: The Grudge 2 (2003)
Ju-on – The Grudge (2000)

Ringu (1998)
The Ring Two (2005)


A fali mi:


The Grudge (2004)

Ju-on: The Curse 2
Ju-on: White Ghost
Ju-on: Black Ghost


Ring 0: Birthday (2000)
Ring 2 (1999)
Rasen (aka Spiral, 1998)
Sadako 3D (2012)
Sadako 3D 2 (2013)

The Ring Virus (1999)

The Ring Two (2005)

User avatar
Ryuji Takayama
Posts: 109
Joined: 04 Mar 2013, 11:59
Location: Moesko Island

Re: Sadako 3D (2012) i Sadako 3D 2 (2013)

Post by Ryuji Takayama » 10 Mar 2014, 01:48

wow, pa hvala na komplimentu :D radujem se tvojim komentarima na Ring filmove... a volim i "Ju-On" filmove (i japanske i američki "The Grudge" serijal) ;) full me zanimaju dojmovi 8)

što se tiče "Ringu" filmova, postoji i ovaj, ako te zanima: http://www.youtube.com/watch?v=991giYx37Wk . To je televizijski film snimljen 1995. prema istoimenom Suzukijevom romanu, još prije ovog poznatog "Ringua" iz 1998.

U svakom slučaju, radujem se komentarima ;)
"While viewing the extinction of the human race from the top of a hill, I would dig a hole in the earth and ejaculate into it over and over" - Ryuji Takayama in "Ring" by Koji Suzuki

Post Reply