Frankenstein (1931)

Old school
User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Frankenstein (1931)

Post by john_constantine » 11 Aug 2010, 21:17

Image

Trailer

Redatelj: James Whale
Scenarij: John L. Balderston, Mary Shelley, Peggy Webling...
Godina: 1931
Žanr: SF horor
Država: USA
Glume: Colin Clive, Mae Clarke, John Boles, Boris Karloff, Edward Van Sloan, Frederick Kerr...
Dr. Frankenstein creates a monster from various posthumous 'donors' and combines them into a massive creature, to whom he wishes to bestow life. The movie centers on this monster and his struggle in this 'life after death
Image
Michel puši karu.

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: Frankenstein (1931)

Post by elrania » 07 Aug 2011, 23:12

izvrstan film koji se nalazi pri samom vrhu klasičnih ostvarenja.
ne sjećam se da sam negdje iz tog doba dobila toliku ponudu ekspresivnosti, humora i ozbiljnosti likova koliko tu.

da se mrvicu više pazilo na još pokoju sitnicu, bilo bi još bolje!
SpoilerShow
npr. da obješeni bude u sobi i kad se ostali vrate u nju, a ne da tijelo misteriozno nestane

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Frankenstein (1931)

Post by john_constantine » 08 Aug 2011, 00:37

kada sam gledao taj film, očekivao sam neki ozbiljni film zbog čega mi danas ovaj film više smiješan nego zastrašujuć s previše naivnih scena. Ono, grbavi sadistički pomoćnik? Ili naivna scena s djevojčicom koja na kraju nije ništa posebno. Tek parodirajuća završnica kao i cijeli sam znanstvenik... Kasniji nastavci mi djeluju još više trash kao njegova žena i sin, ali obavezno ću ih pogledati.

Nadam se da će hammer filmovi s Frankensteinom biti bolji.
Michel puši karu.

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: Frankenstein (1931)

Post by elrania » 08 Aug 2011, 01:09

dobro dođe gledati ovakvo što u okvirima onoga što se onda snimalo i što je bilo popularno. počne se kužiti već koliko koji daje i što sve nudi i osjeti se velika razlika između dobre i loše ponude. a rekla bih da ovdje ima mnogo toga što iskače ko pozitivno.
evo, uzimajući invisible mana ko usporedbu, meni su ta dva filma ko nebo i zemlja (u korist frankensteina, naravno).

hammerovi su zanimljivi. prva dva super, al 4. je bio razočaravajuć. čeka me 5. uskoro koji je navodno jako jako dobar.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Frankenstein (1931)

Post by john_constantine » 08 Aug 2011, 17:56

Ma meni se ipak čini da je Universal svoja čudovišta prikazivao više atraktivnim, baš kao čudovišta koja bi trebala plašiti i zabavljati publiku dok su se hammer filmovi bazirali na atmosferi, jezovitim scenama, krvavim scenama kao zabijanje kolca u srce i stereotipnoj radnji...
Michel puši karu.

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: Frankenstein (1931)

Post by elrania » 08 Aug 2011, 18:09

a gle, universal ima svoje filmove i čudovišta od 20ih kad se tek kretalo u horor vode na ekranu i to je tada bio način kako osvojiti gledatelja.
lugosi sa svojom teatralnošću i pogledom i smješkom, karloff stoičkim i grubim licem itd. meni je to atmosferično i glamurozno.
divno mi je vidjeti kako u nijemim filmovima treba zadobiti publiku cijelom pojavom i kako se takvo što prenijelo i na ostvarenja nakon pojave zvuka; dakle, da nije phantom of the opera odradio svoje i *cap*, idemo dalje s nečim novim i imamo draculu koji šprica krv naokolo.

hammer je samo nastavio eksperimentirati i pomicati granice kak je vrijeme prolazilo.

i onda smo danas došli do masovnih makljaža... osobno bih mijenjala sve to za više onog starog.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Frankenstein (1931)

Post by john_constantine » 08 Aug 2011, 18:21

elrania wrote:hammer je samo nastavio eksperimentirati i pomicati granice kak je vrijeme prolazilo.
Da, baš to...

A ovo zadnje što si navela, ma to je i razlog zašto obožavam te starije vampirske filmove, borba protiv zla. Ono, strah od križeva i ožiljci koji nastaju od njih, atmosfera, kontroliranje šumskih životinja, seksi vampirice i slično.

No, kada završim s hammer filmovima, baciti ću se na te universal filmove. A od Bela Lugosija ionako ima dosta zanimljivijih filmova kao Island of Lost Souls, Murders in the Rue Morgue, White Zombie i The Black Cat...
Michel puši karu.

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: Frankenstein (1931)

Post by elrania » 08 Aug 2011, 18:30

od universalovih njegovih white zombie i the back cat svakako! the invisible ray je isto dobar!
murders in the rue morgue mi nije baš sjeo...

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Frankenstein (1931)

Post by john_constantine » 08 Aug 2011, 18:38

elrania wrote:od universalovih njegovih white zombie i the back cat svakako! the invisible ray je isto dobar!
murders in the rue morgue mi nije baš sjeo...
ima li film kakve veze s poznatom pričom Edgara Alana Poea?
Michel puši karu.

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: Frankenstein (1931)

Post by elrania » 08 Aug 2011, 18:44

jep, to je to.

evo, idem dić topic i bacim koji screenshot.

User avatar
Jane Doe
Posts: 3606
Joined: 19 Sep 2010, 01:48
Location: Karlovac

Re: Frankenstein (1931)

Post by Jane Doe » 06 Dec 2011, 07:38

gledala sinoć i baš mi se svidio. mogu reć da sam fan Karloffa. nije da sam gledala neznam koliko filmova sa njim, ali ima neki šarm i karizmu i zavuče ti se pod kožu(barem meni)
ono što najviše volim kod ovakvih starih filmova je scenografija. cijeli onaj toranj na brdu; stepenice, laboratorij, pa scena kada počne grmljavina i oživljavanje kreature (najjača scena ikad, obožavam taj trenutak :mrgreen: ), sve je prepuno detalja.
takvi filmovi za mene imaju posebnu moć i draž
a kad smo kod scene s curicom,
SpoilerShow
meni je sasvim logična. on je u glavi bio ko dijete kojeg niko nije naučio ničemu, s kojim se je postupalo s mržnjom i gađenjem i td.... sve to znamo
pa mi je i bilo logično da će u svojoj djetinjoj naivnosti bacit malu da i ona pluta ko cvijeće..
kad se malo bolje zamisli nad tom scenom, scena je zakon, puno je dublja i tragikomična
Image

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: Frankenstein (1931)

Post by elrania » 06 Dec 2011, 13:10

slažem se za scenu. za svoje je prijeme pak bila pravi šok (banana na preko 20 godina, koliko se sjećam da su rekli), ali daje baš brutalnu težinu filmu.

User avatar
Jane Doe
Posts: 3606
Joined: 19 Sep 2010, 01:48
Location: Karlovac

Re: Frankenstein (1931)

Post by Jane Doe » 06 Dec 2011, 15:02

elrania wrote:slažem se za scenu. za svoje je prijeme pak bila pravi šok (banana na preko 20 godina, koliko se sjećam da su rekli), ali daje baš brutalnu težinu filmu.
ma joooj, ja živim za tu scenu :mrgreen:
:frankenstein:
Image

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Frankenstein (1931)

Post by john_constantine » 06 Dec 2011, 20:20

Jane Doe wrote:
elrania wrote:slažem se za scenu. za svoje je prijeme pak bila pravi šok (banana na preko 20 godina, koliko se sjećam da su rekli), ali daje baš brutalnu težinu filmu.
ma joooj, ja živim za tu scenu :mrgreen:
:frankenstein:
je, baš to... jedna od najstrašnijih scena, pogledam i ono, ništa posebno. Dobra scena, ali sam očekivao nešto surovije... Ovako je samo tragikomično. :zubifale:
Michel puši karu.

User avatar
Jane Doe
Posts: 3606
Joined: 19 Sep 2010, 01:48
Location: Karlovac

Re: Frankenstein (1931)

Post by Jane Doe » 06 Dec 2011, 20:54

john_constantine wrote:
Jane Doe wrote:
elrania wrote:slažem se za scenu. za svoje je prijeme pak bila pravi šok (banana na preko 20 godina, koliko se sjećam da su rekli), ali daje baš brutalnu težinu filmu.
ma joooj, ja živim za tu scenu :mrgreen:
:frankenstein:
je, baš to... jedna od najstrašnijih scena, pogledam i ono, ništa posebno. Dobra scena, ali sam očekivao nešto surovije... Ovako je samo tragikomično. :zubifale:
joooj, sad sam skužila da na krivo mislim. meni je fantastična scena oživljavanja monstera, na tu sam scenu mislila kad sam rekla da "živim za takve scene"

ali da, ona scena s malom je tragikomična jer je realna zapravo
Image

Post Reply