Frankenstein (1931)

Old school
Post Reply
User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Frankenstein (1931)

Post by Boby » 27 May 2010, 00:45

Image

http://www.imdb.com/title/tt0021884/

Dircetor: James Whale

Cast:

Colin Clive
Mae Clarke
John Boles
Boris Karloff
Edward Van Solan

Plot:

Henry Frankenstein is a doctor who is trying to discover a way to make the dead walk. He succeeds and creates a monster that has to deal with living again.

Image

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Re: Frankenstein (1931)

Post by Boby » 27 May 2010, 00:45

Meni osobno ovaj je film mnogo bolje sjeo nego li Drakula iz iste te godine.
Film je lansirao Karloffa kao novu ikonu te potaknuo razvoj nove franšize koja će se još više izobličiti od svog književnog predloška nego li je to bio slučaj s Drakulom.
Sam film ima nekoliko antologijskih scena, Karloffa koji i za današnje standarde ostavlja ne baš ugodan dojam a i ostatak glumačke ekipe dosta je snažan; od Clivea u ulozi doktora Frankensteina do Van Solan koji je ulogu Van Helsinga ovdje zamjenio još jednim profesorom, Frankensteinovim mentorom Waldmanom.
Osobito se u filmu ističe jedna kontroverzna scena za koju mi nije jasno kako li je samo tako mogla proći mimo cenzure u to doba.
Uglavnom, iako su oba filma bezvremenski klasici, Frankenstein je u usporedbi s Drakulom daleko šokantniji, nasilniji i stravičniji film te je time mnogo bliži svom žanru i ne čudi previše činjenica kako ga se svako malo znade naći na IMDb-ovom top 250.
Ja se i dalje držim svoje kako je "Dr. Jekyll and Mr. Hyde" najjači film iz te, za ovaj žanr, vrlo presudne godine.

Post Reply