The Bad Seed (1956.)

Old school
Post Reply
User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

The Bad Seed (1956.)

Post by remike2 » 26 May 2010, 13:52

O filmu:
The Bad Seed is a 1956 American horror-thriller film directed by Mervyn LeRoy. It is based upon a play (of the same name) by Maxwell Anderson, which in turn is based upon William March's 1954 novel The Bad Seed. The play was adapted by John Lee Mahin for the screenplay of the film. It stars Nancy Kelly, Patty McCormack, Henry Jones, Eileen Heckart, Evelyn Varden, William Hopper, Paul Fix, Joan Croydon and Jesse White. The Bad Seed was nominated for four Academy Awards for Best Actress in a Leading Role (Nancy Kelly), Best Actress in a Supporting Role (Eileen Heckart and Patty McCormack, separately) and Best Cinematography, Black-and-White.

Glumačka postava:
Nancy Kelly
Patty McCormack
Henry Jones
Eileen Heckart
Evelyn Varden

Plot:
Christine Penmark seems to have it all: a lovely home, a loving husband and the most "perfect" daughter in the world. But since childhood, Christine has suffered from the most terrible recurring nightmare. And her "perfect" daughter's accomplishments include lying, theft and possibly much, much worse. Only Christine knows the truth about her daughter and only Christine's father knows the truth about her nightmare.

Trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=4NWGyG4W5DI

Poster:
Image
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6274
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Re: The Bad Seed (1956.)

Post by dr_gonzo » 26 May 2010, 14:05

"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: The Bad Seed (1956.)

Post by elrania » 01 Nov 2012, 20:46

uglavnom sam jako zadovoljna. da je gluma svih prisutnih bila na razini i barem upola došla do izražaja poput one od paddy, zadovoljstvo bi bilo veće.
pred kraj sam već dobivala mlade od dijaloga i majke i oca i sviju. ok, monica i leroy su dobro predstavljeni, ali uz manje sveopćeg prenemaganja, siljenja emotivne rastrganosti, bilo bi generalno puno impresivnije i ozbiljnije ostvarenje.
dakako, sama tema je izvrsna i meni uvijek draga. toliko gnušanje osjećam spram psihopatije/antisocijalnog ponašanja da se u konačnici ne mogu odlijepiti od sadržaja koje ga obrađuje.
vrijedi pogledati film, iako bi mi također bilo draže da je barem završio tako da nije stvorio lol-efekt

User avatar
Salvador
Posts: 1157
Joined: 22 Nov 2011, 07:53

Re: The Bad Seed (1956.)

Post by Salvador » 02 Nov 2012, 00:22

Ja sam ga pogledao prošle godine. Imam možda par zamjerki na glumu u nekim scenama, ali nema veze, film je fenomenalan. Naime, ja sam i zatražio prijevod za ovaj film na titlovi.com :)
Pošto tamo radim najave filmova, a oni su zadovoljni kako to radim, onda mi neki put prevedu film po želji. :supz:

User avatar
Michel
Posts: 11354
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

ZIMSKE HOROR NOĆI

Post by Michel » 03 Jan 2015, 12:27

The Bad Seed (1956) - jedan od prvih horora koji je donio zle klince, u ovom slučaju zlu klinku. Više je psihološki što inače volim, ali ne ovaj put. Film je jednostavno predugačak, naporan i dosadan. Nema mi nikakve atmosfere koja mi je najvažniji sastojak za horor film. Svaka čast maloj, odlično je odglumila, ali ovi ostali su ubijali u tim razgovorima i gušili cijelu radnju. Po meni nepotrebno. Da nema onih zadnjih 15-ak minuta, vrhunskih 15-ak minuta, film bi bio čisti pobačaj. Ovako je jedan solidan uradak. Prava šteta, htio sam da mi se svidi.

8======-o/8==========o (6.5/10)
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Ash_Williams
Posts: 308
Joined: 14 Dec 2014, 19:10

Re: The Bad Seed (1956.)

Post by Ash_Williams » 03 Jan 2015, 18:17

dobra dosjetka, tko se sjeća još upečatljivih filmova o zloj djeci?

Post Reply