The Wolf Man (1941)

Old school
Post Reply
User avatar
dr_gonzo
Posts: 6274
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

The Wolf Man (1941)

Post by dr_gonzo » 09 Jan 2009, 00:53

Redatelj i producent: George Waggner

Image

Specijalni efekti (scena transformacije): John P. Fulton
IMDb ocjena: 7.4/10 (4,221 glasova)

Glume:
Sir John Talbot……….......Claude Rains
Dr. Lloyd………….............Warren William
Capt. Paul Montford.......Ralph Bellamy
Frank Andrews……..........Patric Knowles
Bela………………................Bela Lugosi
Maleva……….…...............Maria Ouspenskaya
Gwen Conliffe……..…......Evelyn Ankers
Larry Talbot…………….......Lon Chaney

Image

SADRŽAJ:
"- Larry Talbot (Lon Chaney) se nakon 18 godina provedenih u Americi (Mt. Wilson Observatory in California) vraća svome domu (Llanwelly, Wales), a sve zbog smrtnog slučaja u obitelji (brat John Jr. poginu u lovu). Odlučuje se na ostanak na imanju svog oca Sir Johna (Claude Rains). Ubrzo se zagleda u zgodnu djevojku Gwen (Evelyn Ankers) i dok romansa cvijeta događa se nešto što će sve da promijeni i da zavije sudbinu Larrya Talbota u crno. Dok je sa Gwen i njenom prijateljicom Jenny Williams (Fay Helm) posjećivao obližnji logor cigana, gdje je se nalazio gatar Bela (Bela Lugosi), Jenny napada ogroman vuk i ubija ju. Larry uspijeva ubiti vuka drškom svog štapa kojem je vrh od čistog srebra, no vuk ipak ostavlja ugriz na njegovim prsima. Crne slutnje počinju da more mladog Talbota, a kad opet posjeti ciganski logor od stare ciganke Maleva (Maria Ouspenskaya) mu objašnjava i otkriva strašnu tajnu - ugrizao ga je vukodlak, njen sin Bela koji se uslijed djelovanja punog mjeseca pretvorio u strašnu zvijer, koju je tTalbot netom kasnije i ubio. Prve večeri kad se na nebu pojavi puni mjesec dolazi do ogavne transformacije čovjeka u sablasno biće - vukodlaka. Nakon prve žrtve u obliku grobara, Talbot pokušava naći način kako se riješiti prokletstva vukodlaka, a uz pomoć stare ciganke to i pokušava...no noć punog mjeseca opet dolazi i biće se opet budi. Tko će biti sljdeća žrtva vukodlaka...Sir John, neko dijete ili čak ljupka Gwen? "

Image

RECENZIJA:
- Kod nas je vrlo malo ljudi gledalo ovaj crno-bijeli horror klasik (definitivno najbolji horor film u 40-tima) u kojem se pojavljuje peto (od šest) Universalovo čudovište (ostalih četri su redom po godini pojavljivanja: Dracula (1931), Frankenstein (1932); The Mummy (1932) i Invisible Man (1933) plus "Creature From Black Lagoon" iz 1953) ...nastavak je ovdje...

WolfMan na IMDb-u
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
A$H
Posts: 19055
Joined: 10 Oct 2006, 11:23
Location: Clubhouse

Post by A$H » 09 Jan 2009, 01:01

najbolji medju horrorcima iz tog doba.. 8)
It's A Bird... It's A Plane... It's SUPERA$H!!

User avatar
Freddy
Posts: 1929
Joined: 12 Feb 2007, 01:38
Location: zagreb

Post by Freddy » 09 Jan 2009, 03:20

legendarni Wolf Man,nadam se da remake ispunit očekivanja
You can kill a rapper, but not his music.
You can kill an actor but not his work.
You can kill a poet but not his poetry.
You can kill a Tupac but he'll live in our hearts forever.
Rest In Peace, PAC, Thug love 4 you...

GreenHornet
Posts: 4849
Joined: 30 Oct 2007, 01:03
Location: Dubrovnik

Post by GreenHornet » 09 Jan 2009, 03:33

slike upucuju da bi trebao...
Zaljubljen sam u Fräulein Unbekann!!!!!

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: The Wolf Man (1941)

Post by elrania » 25 Aug 2010, 21:23

film s predivnom atmosferom koji me opet navukao da se okanim modernog stvaralaštva i vratim gledanju nečeg ovako mirnog i lijepog. priča je zaista dobra, likovi i gluma su opojni i temeljiti u svom sivilu i magli na ekranu.
oduševljena sam time koliko mi ovakva djela potiču neku sinesteziju i vuku kompletno na miris đurđica i ljiljana i sad mi je žao što nemam još nekoliko filmića skinutih da ih redam jedan za drugim cijelu noć.

doduše, ima nekih sitnica koje su me u nekim trenucima previše nasmijale, a rađe bih da nisu izazvale takvu posprdnu reakciju zbog čega filmić ne prelazi 7,5/10.

jednu od tih sitnica moram citirati.
nakon što larryja ugrize vukodlak, jada se ocu
larry: i was bitten, look! the pentagram! (tak izgleda ožiljak)
otac: that scar could be made by almost any animal.

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Re: The Wolf Man (1941)

Post by Boby » 25 Aug 2010, 21:41

:lol:

Meni uvijek drago vidjeti da netko gleda Universalove klasike. Wolfman mi se više dojmio nego li Browningov Dracula s Lugosijem.
Ono kaj svakako vrijedi pogledati od ovih klasika jesu Frankenstein i Bride of Frankenstein od kojih je potonji meni najomiljeniji klasični horror (donedavno je čak i bio na IMDb-ovom top 250) te je uvelike kamen temeljac budućem gotovo jednako kvalitetnom klasiku; naravno, riječ je o Brooksovoj parodiji.

User avatar
Inferno
Posts: 2371
Joined: 09 May 2015, 13:30

Re: The Wolf Man (1941)

Post by Inferno » 05 Aug 2015, 18:36

Film me očarao svojom atmosferom. Baš me je bacio u četrdesete :D Radnja je veoma jednostavna i lagana za pratit. Jedino likovi malo previše dosadni (osim cigangke) neki dijalozi previše naivni, a ni uvjerljivost glumaca nije na baš nekoj visokoj razini. Ali zato je vukodlak pravi! Odlično potrošenih sat i deset minuta uz veoma opuštajuć a opet ne prespor hororac 7/10

User avatar
Michel
Posts: 11354
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

HORORI ZAUVIJEK

Post by Michel » 30 Mar 2016, 18:18

The Wolf Man (1941) - od Universalove velike trojke (Dracula, Frankenstein, The Wolf Man), Wolf Man je najslabiji, ali dobar film. Glumi sin legendarnog Chaneya, Lon Chaney Jr. koji će odglumiti i sve nastavke u 40-ima. Priča je svima poznata. Najveći plus je što samo traje 70 minuta pa nije niti jednog trenutka dosadan. Završnica odlična sa prekrasnom atmosferom. Čak se i Bela Lugosi pojavljuje u sporednoj ulozi.

8=======o/8==========o (7/10)
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6274
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 14 Jan 2017, 11:47

I jos mi bolji od mnogih danasnjih vukodlak filmova
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

Post Reply