Halloween (1978.)

Zagrijavanje za osamdesete
filmofil
Posts: 4658
Joined: 26 Jan 2008, 19:57
Location: Suzuran
Contact:

Halloween (1978.)

Post by filmofil » 04 May 2011, 18:57

Image

redatelj: John Carpenter

plot: A psychotic murderer institutionalized since childhood escapes on a mindless rampage while his doctor chases him through the streets.


pišem recenzije za jedan filmski portal pa ću ih stavljat i ovdje, a vidim da tema za ovaj film još nije otvorena :shock:

Kojim klišejem da počnem ovu recenziju? Alfa i omega žanra! Neponovljivo remek djelo! John Carpenter does it again! Ne znam, nije pretjerivanje iskoristiti bilo koji celuloidni termin koji se stavlja na pozadine kutija filmova kad se citira kritičar iz novina poput New York Times. Ovaj slasher stvarno JE udahnuo svježi zrak u horor žanr i pokazao debelim holivudskim producentima isplativost jednog, na prvi pogled, neisplativog i marginalnog žanra. Da, ironično, ali žanr s najviše poklonika imao je mučnu borbu da se izbori za repektabilno mjesto u filmskoj umjetnosti. Možda jer nema onaj potencijal da bude hrana snobovskim 'ljubiteljima' filma.

Gdje sam se ja susreo s Halloweenom? Samo da znate, ovo nije jedna od onih izmišljenih anegdota koje vam ljudi naseru da bi dali dodatnu dimenziju svojim dosadnim životima. Svaka rečenica je istinita i nijedan detalj nije izmjenjen. Dakle, sve je počelo jedne obične večeri (nisam ni znao da je 31.10., Noć vještica, jel) kad sam bio tek dječak od nekih 7-8 godina. Mislim da je bila subota (ili petak) i pozvao sam prijatelja da prespava kod mene. Kao i uvijek, upalili smo Play Station i počeli svojim masnim prstima sumanuto tipkati po joysticku. Čak se sjećam i igre koju smo igrali. Toy Story! Nismo ju čak ni igrali već smo se natjecali tko će preskočiti veću dionicu stepeništa (arghh! vraćam se na temu!). Negdje oko 1 ujutro ušao je moj stari u sobu i počeo prčkati nešto oko video playera. Upitah ga šta radi i reće on meni da će stavit da se snima film Noć Vještica. I da sad ne duljim... Nakon što sam po tisućiti put iz čistog očaja preskočio te stepenice (mislim da me on pobjedio, ali nisam siguran) predložio sam da prije spavanja pogledamo taj film. Bila je to loša odluka za moje trenutno zdravlje, ali dobra odluka za ljubav prema žanru (i filmovima općenito) koju sam razvio kasnije.

Ok, sami uvod u tu lošu priču mi je uzeo pun kurac mjesta za recenziju pa ću dalje biti kratak. Te noći spoznao sam strah. Utjelovio sam cijelo svoje shvaćanje straha u jedan oblik. John Carpenter dao je i ime tom obliku - Michael Myers. Bilo je nešto u tom njegovom tupom pogledu, crnim beskonačnim očima i masci bez emocija (mala trivija: maska je lice Williama Shatnera prebojano bijelom bojom!). I tako je nastala legenda. Tako su počele moje mnoge besane noći s upaljenim svijetlom u sobi.

Plot filma vrlo je jednostavan. Kad je smišljao scenarij, John Carpenter si je postavio jedno ključno pitanje: 'U kojoj situaciji se najčešće nalazi mlada ženka u teen godinama?'. Odgovor je bio čuvanje djece. 'Bejbisitanje' u Americi je jako razvijena subkultura (come on, ako su navijači subkultura onda je i ovo!) ako je vjerovati filmovima. Tako u filmu imamo 3 mlade tinejđerice koje se spremaju na blagdan Noć Vještica (jel to blagdan uopće?) čuvati djecu, ali planove će im pokušati pokvariti Michael Myers koji je dan prije pobjegao iz ludnice. Kako je završio u ludnici? Pa 15 godina prije je ubio sestru. Da, zaboravih na doktora Sama Loomisa, pomalo paranoičnog lika koji se provlači kroz cijelu Halloween franšizu. On je ujedno i jedini koji shvaća opasnost koja dolazi od Michaela jer je s njim proveo 15 godina u mentalnoj instituciji te je uvijek glas razuma koji pokušava upozoriti ljude na shitstorm koji se sprema, ali ga, naravno, nitko ne uzima previše ozbiljno dok i sami ne uvide da je shitstorm istinit. O motivima pojedinih likova i njihovim detaljnijim karakterizacijama neću ovdje pisati jer bi bio prisiljen ući u ring sa spoilerima, svojim najmrskijim neprijateljima.

Gdje me još gospodin John Carpenter usrećio? Glazba! Da, Halloween theme! Jedna od najprepoznatljivijih glazbenih dionica u povijesti filma i za mene je jedno dugo vrijeme strah upravo tako zvučao. Nisam mogao podnijeti te tonove koji tako dobro dočaravaju atmosferu filma. Michael Myers i njegov modus operandi su tako dobili jednu dimenziju više. Carpenter je pravi majstor filmske atmosfere i build-upa napetosti te mislim da je u cijelosti shvatio važnost glazbe za atmosferu jednog filma i to nije prvi puta pokazao u Noći Vještica.

Što se glumaca tiče vrijedi izdvojiti dva imena. Svoj glumački debi (što se dugometražnih filmova tiče) ovdje je ostvarila Jamie Lee Curtis kao Laurie Strode u naslovnoj ulozi glavnog oponenta Michaelu Myersu. S pravom je zbog ove uloge ostala upamćena kao prva autohtona scream queen. Drugo veliko ime je Donald Pleasence u ulozi doktora Sama Loomisa, glumački rutiner i stari vuk s ogromnim brojem dobrih uloga. Vrijedi spomenuti da je istu ulogu odbio Christoper Lee i kasnije rekao da mu je to najveća greška u karijeri.

Maknimo se sada od sadržaja filma. Njegova najveća važnost leži upravo u onom što se dogodilo nakon njegovog izlaska. Napravljen sa budžetom od 320,000$ pomeo je kino dvorane zaradivši približno 47,000,000$! Takva svota za ono vrijeme bila je bajkovita i nedostižna indie filmašima. Ubrzo su uslijedili nastavci koji naravno nisu bili na razini originala, ali su pomogli cementiranju franšize u hall of fame žanra.

Nakon svega ovoga nameće se sljedeći zaključak: 'Niste pogledali film? Nema veze, tu grešku možete još uvijek ispraviti i pogledati ga ODMAH! Pogledali ste film i ne sviđa vam se? Vi ste običan neobrazovani filmski štakor. *pljuvačka u facu*
This is the Zodiac speaking.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Halloween (1978.)

Post by john_constantine » 04 May 2011, 19:19

Pogledali ste film i ne sviđa vam se? Vi ste običan neobrazovani filmski štakor. *pljuvačka u facu*
ne dopada mi se uopće ova rečenica. :facepalm:
Michel puši karu.

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: Halloween (1978.)

Post by elrania » 04 May 2011, 19:23

zbilja preloše i prevulgarno.

User avatar
Info
Posts: 1670
Joined: 12 Jul 2010, 18:34
Location: Laboratory

Re: Halloween (1978.)

Post by Info » 04 May 2011, 19:31

Slažem se, presubjektivna recenzija. Ok ako imaš svoj blog pa radiš što te volja, ali ako pišeš za filmski portal, ne sviđa mi se iskreno, sorry :?

Inače, Halloween ne smatram remek djelom, meni to dobar film i samo to :finga:
"I saved your life Jesse... are you gonna save mine?"
http://www.youtube.com/watch?v=582TR2N_sPM

filmofil
Posts: 4658
Joined: 26 Jan 2008, 19:57
Location: Suzuran
Contact:

Re: Halloween (1978.)

Post by filmofil » 04 May 2011, 19:46

nisam tražio da mi kažete kakva mi je recenzija :) ovo je tema o filmu...a što se recenzije tiče, to je bila samo proba i moj osobni doživljaj filma...nemojte biti takvi crybabies
This is the Zodiac speaking.

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: Halloween (1978.)

Post by elrania » 04 May 2011, 19:48

nitko te nije tražio ni da to postaš pa moš onda i normalno primiti kritiku.

filmofil
Posts: 4658
Joined: 26 Jan 2008, 19:57
Location: Suzuran
Contact:

Re: Halloween (1978.)

Post by filmofil » 04 May 2011, 19:54

elrania wrote:nitko te nije tražio ni da to postaš pa moš onda i normalno primiti kritiku.
umm ovo je forum i dao sam svoje viđenje filma, ako se netko ne slaže s tim može dati argumente, a ne da je 'preloše i prevulgarno'...naravno da ova recenzija neće tako izgledati na filmskom portalu i ne bi ju trebali gledati kao takvu, nisam ju ovdje dao na korekturu
This is the Zodiac speaking.

User avatar
Bub
Posts: 4298
Joined: 29 May 2010, 13:38
Location: Zombieland

Re: Halloween (1978.)

Post by Bub » 04 May 2011, 20:11

Sve je super napisano, ali klasika u tvojim postovima uvijek mora biti arogancije i uzvišenosti, što se meni osobno nimalo ne sviđa. Vjerojatno će se naći koja dušica i reći kako puši na koljenima tvoju iskrenost i istinu, ali ja to ne bih povezao s time. But, that's just my opinion!!

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: Halloween (1978.)

Post by elrania » 04 May 2011, 21:02

nisam nažalost quotala consa kad sam ono napisala pa mi eto sad. žao mi je na ekstremizmu.
preloše ne mogu reć za cijeli post, jer ga nisam ni pročitala kompletnog, al vulgarnost makar i u onoj rečenici stavlja dosta crn veo nad tvoj način izražavanja i izdizanja u ovom slučaju.

ummm.

pa eto, to je to. nadams e da će biti sljedeći put ugodnije za čitati.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Halloween (1978.)

Post by john_constantine » 04 May 2011, 21:20

ma na kraju je to ionako više mišljenje nego recenzija...

Ali svejedno mi se ne dopada taj tvoj stav da se taj film baš mora svima svidjeti... Tako i za filmove, nikada nije u redu podcjenjivati ljude zato jer nisu čuli za Davida Croneberga ili zato što ne vole određeni film iz slasher filmova. Sve je to stvar ukusa...
Michel puši karu.

User avatar
callac
Posts: 7008
Joined: 05 Feb 2009, 23:07
Location: Rosewood

Re: Halloween (1978.)

Post by callac » 04 May 2011, 21:32

znate ono kako ima ljudi koji ne žele biti isti kao drugi pa idu u ekstreme i na kraju bude toliko njih koji isto razmišljaju da se dogodi paradoks i zapravo su u svojoj očajničkoj želji da budu posebni postali upravo suprotno- obični. takva je meni i ova "recenzija"..
da ne znam bolje, čak bih pomislila i da je prepisana jer na ovakve osvrte stalno nailazim. velike riječi, poneka psovka, omalovažavanje mase i "običnih smrtnika".
da nisam gledala film, iskreno, ovakav osvrt bi me opako odbio. razmisli o tome! :wink:
'Cause two can keep a secret
If one of them is dead.


filmofil
Posts: 4658
Joined: 26 Jan 2008, 19:57
Location: Suzuran
Contact:

Re: Halloween (1978.)

Post by filmofil » 04 May 2011, 23:19

postoji razlika između pokušavati biti poseban i stila pisanja...ova recenzija ovdje je skica onoga što će biti na portalu...psovke su tu jer je recenzija bila jako laid back pisana i za svrhe foruma je dobra

ispričavam se ako sam nekoga uvrijedio -.-
This is the Zodiac speaking.

User avatar
Aurelie
Posts: 27
Joined: 15 Apr 2011, 01:05

Re: Halloween (1978.)

Post by Aurelie » 04 May 2011, 23:23

ja totalno pušim na koljenima njegovu iskrenost (i istinu?) :D
mislim da zadnjom recenicom nije htio rec: neobrazovana govna, kako vam se ne svidja to, a meni se svidja
nego je to vise poveo na neku šalu .
npr meni se ne svidja halloween, to mi je presmiješan film pa se nisam našla uvrijedjenom ovom recenicom nego sam se nasmijala.
inace sto se tice ostatka recenzije, svidja mi se opusteni stil pisanja a ne samo tona odvratnih cinjenica i opisa radnje. sto ce mi netko pisati na dugo i na siroko o cemu se radi u filmu i kolika je zarada? mene zanima zasto je film toliko slavan, pikanterije u s vezi sa snimanjem, te na kraju volim cut osobni dozivljaj kriticara.

User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Re: Halloween (1978.)

Post by Asfodel » 04 May 2011, 23:26

Na kraju će se u ovom topicu najmanje kometirati film :lol:

Jedino da je filmofilov osvrt u drugom postu odvojeno, bilo bi kulije..
I mean, a few little tiny murders and everyone just freaks out

User avatar
callac
Posts: 7008
Joined: 05 Feb 2009, 23:07
Location: Rosewood

Re: Halloween (1978.)

Post by callac » 05 May 2011, 00:47

e, pa sumnjam da se itko na ovom forumu našao uvrijeđen tvojom recenzijom, ali vidiš i sam da si većini digao tlak sa zadnjom rečenicom. imaš smisla i želiš biti u tim vodama pa ti dobronamjerno savjetujem (ovo sad već ne spada pod ovu recenziju) da maaalko smanjiš doživljaj. možda nisam kompetentna da dijelim neku pamet, ali kao čitatelj sam dala svoje viđenje i jedna sam od onih koji "ne puše iskrenost" jer uglavnom kada netko šokira ili kaže nešto neočekivano okarakterizira se sa "iskrenošću" i kao, vau, gle kak je kul. nemožeš biti stopostotno iskren svo vrijeme, svijet ne funkcionira na način da svatko kaže baš sve šta misli.
i još da razjasnim Bubovo "pušenje istine" - to on ima ljubomorni ispad jer je Asfodel rekla da voli tu iskrenost kod tebe, a zna se da Bubica "puši" Asf. ako ćemo iskreno :lol:
'Cause two can keep a secret
If one of them is dead.


Post Reply