Peeping Tom (1960)

Zagrijavanje za osamdesete
Post Reply
User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Peeping Tom (1960)

Post by remike2 » 01 Oct 2010, 10:16

O filmu:
Peeping Tom is a 1960 British psychological horror/thriller film directed by Michael Powell. The title derives from the slang expression 'peeping Tom' describing a voyeur. The film, which also contains the themes of serial murder and child abuse, revolves around a young man who murders women while using a portable movie camera to record their dying expressions of terror. The film was written by the World War II cryptographer and polymath Leo Marks.
Contents.

Glumačka postava:
Carl Boehm
Moira Shearer
Anna Massey
Maxine Audley

Plot:
As a boy, Mark Lewis was subjected to bizarre experiments by his scientist-father, who wanted to study and record the effects of fear on the nervous system. Now grown up, both of his parents dead, Mark works by day as a focus-puller for a London movie studio. He moonlights by taking girlie pictures above a news agent's shop. But Mark has also taken up a horrifying hobby: He murders women while using a movie camera to film their dying expressions of terror. One evening, Mark meets and befriends Helen Stephens, a young woman who rents one of the rooms in his house. Does Helen represent some kind of possible redemption for Mark - or is she unknowingly running the risk of becoming one of his victims?

Trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=pV2YsvkJGas

Poster:
Image
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
Malteras
Posts: 226
Joined: 24 Oct 2009, 15:03

Re: Peeping Tom (1960)

Post by Malteras » 01 Oct 2010, 14:46

Ovo je (umalo) kostalo karijere tada postovanog Powell-a. U to vrijeme je bio izuzetno sokantan, te su mnogi zabranjivali prikazivanje ovoga filma. Gledajuci ga danas, ne predstavlja nista posebno. Meni se i nije svidio...
Last edited by Malteras on 07 Nov 2011, 10:57, edited 1 time in total.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: Peeping Tom (1960)

Post by john_constantine » 01 Oct 2010, 17:23

meni je baš bio zanimljiv, a kontroverznost je nestala s obzirom na sve veću raširenost "legalnog" voajerizma po cijelom svijetu od Big brothera do Facebooka... Sam film djeluje kao dobar triler s originalnim likom i scenama ubojstava.
Michel puši karu.

User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Re: Peeping Tom (1960)

Post by remike2 » 01 Oct 2010, 17:47

john_constantine wrote:meni je baš bio zanimljiv, a kontroverznost je nestala s obzirom na sve veću raširenost "legalnog" voajerizma po cijelom svijetu od Big brothera do Facebooka... Sam film djeluje kao dobar triler s originalnim likom i scenama ubojstava.
Potpis, originalan, zanimljiv i veoma napet film koji je bio daleko ispred svog vremena.
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

Truba
Posts: 1185
Joined: 25 Feb 2007, 01:10
Location: Sarajevo

Re: Peeping Tom (1960)

Post by Truba » 02 Oct 2010, 03:06

jedan od prvih divxa koje sam kupio :kokicarenje:
filmčina
www.lasetta.net :axe:

User avatar
Info
Posts: 1670
Joined: 12 Jul 2010, 18:34
Location: Laboratory

Re: Peeping Tom (1960)

Post by Info » 02 Oct 2010, 13:34

Prosječan film sa plošnim filmovima, i ne znam jel se to samo meni čini, ali kao da ga je vrijeme pregazilo. Nešto slično kao i Egzorcist.
"I saved your life Jesse... are you gonna save mine?"
http://www.youtube.com/watch?v=582TR2N_sPM

User avatar
Sammy
Posts: 8524
Joined: 04 Apr 2009, 22:49
Location: Našice

Re: Peeping Tom (1960)

Post by Sammy » 07 Nov 2011, 00:15

Peeping Tom (1960) – za svoje vrijeme jako dobar i bizaran film. Gluma je odlična, glazba i atmosfera pogođeni, ubojstva isto super, jedino mi je na dijelove bio mal dosadan. – 9/10
You have enemies? Good. That means you’ve stood up for something, sometime in your life.

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: Peeping Tom (1960)

Post by elrania » 14 Jan 2012, 14:29

napokon sam ga pogledala kak se spada i povezala u cjelinu dijelove poznate od prije.
ja sam oduševljena (dijelom i zahvaljujući ovim neopravdanim komentarima da ga je vrijeme pregazilo), na momente me pravo preuzela napetost koja je dominirala u određenim scenama i dobila sam puno više emotivnosti, bizarnosti i neugode no što sam očekivala.
svidjela mi se razrada ubojstva, sva silna neverbalna komunikacija, te ono od simbola što sam uspjela prepoznati, tj. sebi tako protumačiti.
mrvicu mi sam ključni trenutak na kraju nije izgledao baš ponajbolje, no ajde, neću sitničariti i dopustiti da to umanji dojmove.
gedat će se ponovno!

User avatar
Inferno
Posts: 2357
Joined: 09 May 2015, 13:30

Re: Peeping Tom (1960)

Post by Inferno » 15 Aug 2016, 12:59

Zanimljiv film, gluma na razini. Mark je ličnost koju ću zapamtiti. 7/10

Ako se ne varam, u screamu 4 ghostface je rekao je ovaj film početak slasher podžanra :D

Post Reply