Black Christmas (1974)

Zagrijavanje za osamdesete
miro81
Posts: 3
Joined: 10 Dec 2009, 22:59

Re: Black Christmas (1974)

Post by miro81 » 31 Dec 2011, 09:44

da se složim s ekipom, ovo je jedno od remek djela horrora! odličan film i ne pada mi na pamet pogledati remake.

User avatar
Decadentor
Posts: 11881
Joined: 10 Jun 2008, 02:11
Location: Doruchów

Re: Black Christmas (1974)

Post by Decadentor » 20 Nov 2014, 16:06

Jako dobar slasher, dobra atmosfera, realna prica (pod realna mislim nije da neko crkne i sve ostale boli kurac) 7/10
Image

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Black Christmas (1974)

Post by HorrorHR » 23 Nov 2014, 21:38

Nisam ga već dugo gledao, ali stvarno poseban filmić. Fanovi slashera koji krenu ovo gledati će možda biti malkice razočarani, budući da se film ne oslanja na postulate ovog podžanra - ali ipak ovo se smatra proto slasherom.

User avatar
Michel
Posts: 11354
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Black Christmas (1974)

Post by Michel » 23 Nov 2014, 21:51

Ma zasluženo jedan od najboljih slasher filmova. Ima zabavnijih (to su oni glupasti), ali ovo je čista kvaliteta. I zar nije zanimljivo da su najkvalitetniji slasheri došli u 60-ima (Psiho) i 70-ima (BC i Halloween)?

To je meni zanimljivo jer slasheri dobivaju taj boom u 80-ima i tamo im je najveća popularnost, ali niti jedan nije blizu kvaliteti ova tri. Dobro, meni je The Burning najdraži slasher i ima kvalitetu, ali ipak je razina ispod ta tri. Možda original nightmare on elm street, ali to je to.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Black Christmas (1974)

Post by HorrorHR » 23 Nov 2014, 22:04

Michel wrote:Ma zasluženo jedan od najboljih slasher filmova. Ima zabavnijih (to su oni glupasti), ali ovo je čista kvaliteta. I zar nije zanimljivo da su najkvalitetniji slasheri došli u 60-ima (Psiho) i 70-ima (BC i Halloween)?

To je meni zanimljivo jer slasheri dobivaju taj boom u 80-ima i tamo im je najveća popularnost, ali niti jedan nije blizu kvaliteti ova tri. Dobro, meni je The Burning najdraži slasher i ima kvalitetu, ali ipak je razina ispod ta tri. Možda original nightmare on elm street, ali to je to.
ja ti imam neki poseban sklop u glavi oko slashera, već sam to spominjao tokom godina. kad pomislim na slashere, stvar mi počinje sa Halloweenom, a ponajviše su mi na pameti 80s slasheri. ove proto nisam nikada ubacivao u moje shvaćanje slashera. ni elm street mi nije nikad bio slasher ;)

razlozi: ovi proto slasheri nemaju konstrukciju kao klasični slasheri, a freddy mi je uvijek bio monster movie.

User avatar
Michel
Posts: 11354
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Black Christmas (1974)

Post by Michel » 23 Nov 2014, 22:08

Da, može se elm street uvrstiti u monster movie radi Freddya. Zbog tih snova i što je sve u mogućnosti. Čak mislim da se u jednom nastavku pretvara u onu neku zmiju s ogromnom glavom :zubifale:

Ali isto tako ima i hrpu teenegera, final girl i to odličnu Nancy. Jedino lokacija mi fali i to ona prava za slashere. Šume, kampovi...

I meni uvijek padnu 80-e za slashere. Tamo ih imam najviše onih u kojima mogu uživati.

Joj, kako sam glup :zubifale: zaboravio spomenuti Bay of Blood, to je jeben slasher, a iz 70-ih.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Black Christmas (1974)

Post by HorrorHR » 23 Nov 2014, 22:11

Michel wrote:Da, može se elm street uvrstiti u monster movie radi Freddya. Zbog tih snova i što je sve u mogućnosti. Čak mislim da se u jednom nastavku pretvara u onu neku zmiju s ogromnom glavom :zubifale:

Ali isto tako ima i hrpu teenegera, final girl i to odličnu Nancy. Jedino lokacija mi fali i to ona prava za slashere. Šume, kampovi...
i nema ono što mi je najbitniji element - whodunnit. ok nemaju ni neki drugi filmovi ala F13th (mislim na nastavke of course), Prom Night, ali u globalu ljudski ubojica kojeg se saznaje na kraju mi je onako najbitniji element slashera

User avatar
Michel
Posts: 11354
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Black Christmas (1974)

Post by Michel » 23 Nov 2014, 22:23

Pa to ustvari ima najviše u Psihu, BC-u. Ovi iz 80-ih uglavnom nisu ni ljudi. Meni to dobro, ali nije mi najbitnije.

Mene samo zanima kako je Myers postao besmrtan. To mislim da nikad nije objašnjeno?
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Black Christmas (1974)

Post by HorrorHR » 23 Nov 2014, 22:32

Michel wrote:Pa to ustvari ima najviše u Psihu, BC-u. Ovi iz 80-ih uglavnom nisu ni ljudi. Meni to dobro, ali nije mi najbitnije.

Mene samo zanima kako je Myers postao besmrtan. To mislim da nikad nije objašnjeno?
prati randyeve upute iz Scream 3 - pravila kazu da ubojica (po njemu u trećem dijelu trilogije, ali eto može to je za halloween četvortka ako izbacimo season of the witch) postane besmrtan, kako, ne bitno :D

User avatar
Michel
Posts: 11354
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Black Christmas (1974)

Post by Michel » 23 Nov 2014, 22:37

Hahahaha, zakon! :lol:

Ma zato su slasheri najzabavniji žanr. Ima najviše tih pravila po kojima se snimaju. :supz:
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Black Christmas (1974)

Post by HorrorHR » 23 Nov 2014, 22:47

Michel wrote:Hahahaha, zakon! :lol:

Ma zato su slasheri najzabavniji žanr. Ima najviše tih pravila po kojima se snimaju. :supz:
samo mi nije jasno da netko ne može napraviti novi neki slasher koji je baš dobar...

User avatar
Michel
Posts: 11354
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Black Christmas (1974)

Post by Michel » 23 Nov 2014, 22:56

Već dugo se nije pojavio neki dobar. Frit vilt mi je bio dobar, ali prošlo je dosta godina od tog filma.

Ne znam, izgleda da su slasheri po tim današnjim standardima u hollywoodu izgubili smisao. Samo ne kužim da oni ne prepoznaju kako je to najpopularniji podžanr. Danas je u modi found footage i nekakvi slabi pokušaji ghost horora (inače meni omiljeni podžanr).

Zombiji nisu u modi kroz filmove već samo kod serija. Vampiri polako gube. Vukodlaka nema. Animal attack filmova jako malo, niti jedan kvalitetan. Ma joj, sve je to slabo.

Al samo zato primijetio da je sve više dobrih horor komedija. Ajd, barem nešto.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

filmofil
Posts: 4658
Joined: 26 Jan 2008, 19:57
Location: Suzuran
Contact:

Re: Black Christmas (1974)

Post by filmofil » 24 Nov 2014, 00:51

ma horor žanr kao da ima cikluse. zadnjih 10-15god su obilježili low budget horori koji su s malo novaca i odličnom idejom pokosili kina (paranormal activity, saw, blair witch) i remakeovi. vjerojatno nema starijeg značajnijeg horora koji nije dobio remake. isto tako, europski horor je ojačao i dosegao neki vrhunac u francuskoj sa hrpom krvavih ostvarenja (inside, martyrs, haute tension, frontieres). to je sve počelo jenjavati kada su pojavili duhovi/sotone kao glavna tema i toliko su ju reciklirali da se polako traži nešto novo. (conjuring, insidious, sinister, hrpa raznih egzorcizama)

slashera dobrih pak ima svako toliko, ali bih rekao da je to već toliko ispucana tema da ljudi više ne rade ništa unutar okvira slashera nego se upuštaju u neke slasher hibride kojima guraju granice tog žanra. i više je postalo bitno imati negativca koji ima snažan presence. recimo, padaju mi na pamet sada wolf creek, the collector, hatchet. mislim da su se ljudi zasitili slashera u onom klasičnom smislu jer mi se čini da na taj podžanr pate uglavnom generacije odrasle za vrijeme ili netkom nakon zlatnog doba slashera (80-e, 90-e), a publika danas to ne puši. novac kontrolira produkciju, a ne vapaji gladnih horora fanova koji cijelo desetljeće nisu dobili kvalitetan slasher u rangu najvećih franšiza podžanra poput halloweena, elm st i friday the 13th.

i da, kada su se već spomenuli vampiri, zombiji i vukodlaci, drago mi je što se ne forsira ništa u tom smjeru jer su mi takvi horori uvijek bili nekako mlitavi i slabi. zombiji su svoje dobili u romerovoj living dead sagi i svim varijacijama na tu temu, a vukodlaci i vampiri će valjda uvijek ostati tamo gdje su stali pioniri tog podžanra sa raznim drakulama i wolf manovima.
This is the Zodiac speaking.

User avatar
Michel
Posts: 11354
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Black Christmas (1974)

Post by Michel » 24 Nov 2014, 03:11

Ne znam, uvijek je tako bilo da novac kontrolira produkciju. Samo ne mogu vjerovat da su ti ljudi koji danas rade na hororima, da su toliko glupi. Pa barem bi oni trebali znati da su slasheri oduvijek bili većini horor fanova najomiljeniji podžanr. Prije su radili ljudi koji su bili upoznati sa hororom kao takvim, danas ih nema osim Wana, Dickinsona i Aje. Mislim da je samo pitanje vremena kad će netko od njih troje napraviti čistokrvni slasher.

Ovo sve temeljim na nekakvoj dugogodišnjoj bazi prikupljanja informacija i jednostavno se primijeti da je većini horor fanova slasher omiljeni podžanr. On nikad neće umrijeti i samo treba jedan kvalitetan da napravi nešto. I nikako se ne bih složio da su 90-e zlatno doba slashera. To samo pripada 80-ima, a April's fool day je ubio slashere iako je meni to dobar film. Iz 90-ih pamtim samo Scream i to je to. U 80-ima ih ima na bacanje.

Za werewolf filmova sam uvijek, ponajviše zato što ima najmanje kvalitetnih horora. Dog soldiers je zadnji kvalitetni. Nadam se u budućnosti da će ih biti više. Kao i za vampire, oni mi nikad ne mogu dosaditi, ali da se napravi čisti old school vampirski film. Tu barem ima priče.

Makar je onaj šveedski remek djelo :supz:

Uglavnom, samo nek se netko nađe sa slasherom i to je to. Kod mene nada uvijek postoji. Pogledajte ovo http://screenrant.com/universal-monster ... -universe/ :facepalm: facepalm je tu jer će napraviti za mlađu publiku i neće bitit horor filmovi već neke kao akcije, hahaha.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Victor Crowley
Posts: 2091
Joined: 09 Feb 2011, 10:52

Re: Black Christmas (1974)

Post by Victor Crowley » 24 Nov 2014, 09:11

Zadnji da valja od današnjih slashera mi je Hatchet definitivno :D

Post Reply