Black Christmas (1974)

Zagrijavanje za osamdesete
User avatar
Victor Crowley
Posts: 2091
Joined: 09 Feb 2011, 10:52

Re: Black Christmas (1974)

Post by Victor Crowley » 10 Dec 2014, 09:37

Definitivno film vrijedan gledanja, baš mi je onako fina atmosferica s božićnim ugođajem :) Nije baš klasični slasher ali definitivno ima nešto slashersko u njemu, ja sam uživao. Sviđa mi se i ubojica, njegove misli, zvanja u kuću i sl.

I da, što se tiče zvanja, odmah me podsjetilo na When A Stranger Calls :D Eto odakle ovom filmu ideja hehe..

Uglavnom od mene velike preporuke, stvarno sam uživao u filmu.

zagors
Posts: 82
Joined: 16 Jun 2013, 21:29

Re: Black Christmas (1974)

Post by zagors » 05 Jan 2015, 00:03

Zanimljiv horor. Veliki plus ide zato što je film realan, pomalo uvrnut na svoj način, dobra atmosfera,film je izgledao predvidiv, ali to je bio samo paravan za iznenađenje. Svakako vrijedno gledanja.

Ash_Williams
Posts: 308
Joined: 14 Dec 2014, 19:10

Re: Black Christmas (1974)

Post by Ash_Williams » 07 May 2022, 15:35

Ne znam kako sam propustio ovaj film do sad. Gledao sam random liste najboljih slashera i Black Christmas se često ponavljao na prvom mjestu.
Bio sam malo skeptičan da ga pogledam jer mi je došlo do zasićenja silnih klišeja u žanru ali pružio sam mu priliku iiii ovo je 1 od najboljih filmova
koje sam gledao i rijetkih za koji mogu reći da su savršeni. Tu mi je na samoj razini s Dawn of the Dead, the Thing, the Fly, Carrie, Exorcist-om, pa čak
i Raging Bull-om. Da! Bez zezanja, ovaj film mi je na razini s Raging Bull-om.

User avatar
Michel
Posts: 11357
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Black Christmas (1974)

Post by Michel » 21 Dec 2023, 20:24

Image

Black Christmas (1974) - Bob Clark je jedan vrlo podcijenjeni redatelj koji iza sebe ima klasik kao što je 'Božićna prića', 'Dead of Night' (još jedan horor na ovoj listi) i ovaj tu vrlo utjecajni klasik. Radi se o djevojkama koje su u sestrinstvu i netko ih svako malo zove na telefon. Nekakav Billy koji postaje sve čudniji i čudniji. Polako jedna po jedna počinju nestajati dok paralelno pratimo njihov život i njihove ambicije. Film je stvarno zasluženo klasik, vješto režiran i prokleto dobro odglumljen. Tu je legendarni John Saxon kao policajac koji pomaže djevojkama, treba izdvojiti i Oliviu Hussey koja je izvrsna kao final girl Jess. Ne pamtim tako dobro napisani slasher što može i nekad biti i minus jer se puno i priča pa pliva na granici dosade, ali nije dosadan toliko u tom smislu. 7.8/10

UTJECAJ/ZNAČAJ - utjecaj ovog filma je enorman i neosporan. Ovaj je jedan od filmova koji je postavio temelje za slashere od ubojice do final girl i direktno utjecaj na Halloween, Friday 13th, Scream (pozivi na telefon) i mnoge druge manje poznate. Dobio je i remake i reputacija mu je samo rasla i rasla. A+, A, B+, B, C+, C
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

John_Ryder
Posts: 12045
Joined: 07 Dec 2007, 00:56
Location: Zagreb

Re: Black Christmas (1974)

Post by John_Ryder » 21 Dec 2023, 20:47

po nekima najbolji Božićni horor ikad
Image

Image

User avatar
Michel
Posts: 11357
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Black Christmas (1974)

Post by Michel » 21 Dec 2023, 21:17

Hmmm, moguće. Pokušavam se još sjetiti koji su to božićni horor filmovi ada mogu konkurirati. Gremlini mi jedino padaju napamet a njih jedva čekam ponovo pogledat jer nisam dugo pa da vidim kako se nose. I The Day of the Beast koji nisam gledao piše da se događa na badnjak/božić.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

John_Ryder
Posts: 12045
Joined: 07 Dec 2007, 00:56
Location: Zagreb

Re: Black Christmas (1974)

Post by John_Ryder » 21 Dec 2023, 21:35

Michel wrote:
21 Dec 2023, 21:17
Hmmm, moguće. Pokušavam se još sjetiti koji su to božićni horor filmovi ada mogu konkurirati. Gremlini mi jedino padaju napamet a njih jedva čekam ponovo pogledat jer nisam dugo pa da vidim kako se nose. I The Day of the Beast koji nisam gledao piše da se događa na badnjak/božić.
Gremlini su više zabavni nego što imaju kvalitetu.
Osobno, najdraži Božićni mi je Santas Slay i gledam ga svake godine na Badnjak od 2012. :kokicarenje:
Image

Image

User avatar
Michel
Posts: 11357
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: Black Christmas (1974)

Post by Michel » 21 Dec 2023, 21:55

Ne bih se baš složio za Gremline. Istina da sam ih davno gledao (cca 12, 13 godina zadnji put) ali sam ih uvijek držao visoko jer uz zabavu imaju i kvalitetu. Kao i recimo Evil Dead 2, zabavan je film ali ima i kvalitetu zato i jesu na listi. A opet ima dosta zabavnih slashera, ali nemaju kvalitetu i nisu na listi. Ovisi kako gledaš.

A Santas Slay je stvarno opičen film. Jedan od boljih djedica :rock:
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

John_Ryder
Posts: 12045
Joined: 07 Dec 2007, 00:56
Location: Zagreb

Re: Black Christmas (1974)

Post by John_Ryder » 21 Dec 2023, 23:18

Michel wrote:
21 Dec 2023, 21:55
Ne bih se baš složio za Gremline. Istina da sam ih davno gledao (cca 12, 13 godina zadnji put) ali sam ih uvijek držao visoko jer uz zabavu imaju i kvalitetu. Kao i recimo Evil Dead 2, zabavan je film ali ima i kvalitetu zato i jesu na listi. A opet ima dosta zabavnih slashera, ali nemaju kvalitetu i nisu na listi. Ovisi kako gledaš.

A Santas Slay je stvarno opičen film. Jedan od boljih djedica :rock:
Ovisi kako gledaš...
Ma odmah ona uvodna scena za večerom sa James Caanom i Fran Drescher je epska :rock: :axe: :kokicarenje:
Image

Image

Post Reply