The Offspring (1987)

Zlatna era horor filmova
Post Reply
User avatar
Michel
Posts: 11416
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

The Offspring (1987)

Post by Michel » 14 Mar 2016, 03:25

Image

Imdb
Wiki

Director: Jeff Burr
Writers: C. Courtney Joyner, Mike Malone (additional story material)
Stars: Vincent Price, Clu Gulager, Terry Kiser

The uncle of an executed murderess relates four stories of his hometown, Oldfield, to a reporter: an elderly man pursues a romance with a younger woman, even to the grave and beyond...a wounded man on the run from creditors is rescued by a backwoods hermit with the secret to eternal life...a glass-eating carny pays the ultimate price for looking for love on the outside...and Civil War soldiers are held captive by a household of orphans with strange intentions for them.


"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11416
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

HORORI ZAUVIJEK

Post by Michel » 14 Mar 2016, 03:26

The Offspring (1987) - izgleda da je ovo dosta nepoznat horor omnibus koji me nije kupio iako su mi se svidjele dvije priče. Sveukupno ih je četiri. Prve dvije su dobre sa brutalnom završnicom. Prva o čovjeku koji se ne može prilagoditi društvu, a druga o jednom tipu koji nailazi na drugog tipa koji već živi 200 godina. I jedna, i druga priča imaju jeben završetak. Preostale dvije me nisu kupile i dosta su dosadne i nezanimljive. Treća u nekom cirkusu o zabranjenoj ljubavi, a četvrta o djeci koja su ubojice. Ovako na prvu se čini zanimljivima, ali meni nisu. Najbolji dio je Vincent Price koji je kao neka vrsta naratora kod kojeg dolazi jedna ženska i onda joj on počne pričati svaku priču i nešto govori prije svake. Ništa posebno, ali lijepo ga je za vidjeti u jednoj od kasnijih uloga.

8=====o/8==========o (5/10)
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Post Reply