Final Exam (1981.)

Zlatna era horor filmova
Post Reply
User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Final Exam (1981.)

Post by remike2 » 03 Jun 2010, 11:36

O filmu:
Final Exam is a low-budget 1981 slasher film shot in Shelby, North Carolina. Though the basis of the films plot sounds like pretty standard slasher setup, the film is not entirely routine. The film focuses far more on establishing its student characters and building a steady pace. Director Jimmy Houston also wanted to go against the norm with the film and decided to feature little on-screen graphic violence. Still, like most slasher films of the 1980s, it was battered by critics and received only a brief theatrical run. The film has over time built a small fan base among fans of the slasher genre and was recently (in Fall of 2008) released to DVD for the first time.

Glumačka postava:
Cecile Bagdadi
Joel S. Rice
Ralph Brown
DeAnna Robbins
Sherry Willis-Burch

Plot:
In a small college in North Carolina, only a select few students are left to take midterms. But when a killer strikes, it could be everyone's final exam.

Trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=kzAa3XPt9rI

Poster:
Image
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
Scarface
Posts: 8071
Joined: 30 Jun 2007, 20:24

Re: Final Exam (1981.)

Post by Scarface » 03 Jun 2010, 12:41

Prosječan slasher, možda čak i malkice ispod toga.
I think human consciousness, is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware, nature created an aspect of nature separate from itself, we are creatures that should not exist by natural law.

zagors
Posts: 82
Joined: 16 Jun 2013, 21:29

Re: Final Exam (1981.)

Post by zagors » 28 Aug 2015, 17:31

Mislim da je trebalo proći 40-50 minuta filma da bi radnja počela. Nije me oduševio.

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Final Exam (1981.)

Post by HorrorHR » 29 Aug 2015, 18:34

zagors wrote:Mislim da je trebalo proći 40-50 minuta filma da bi radnja počela. Nije me oduševio.
to su te magične minute kada u većini horora koje bi gledali na VHS-u počne ono radi čega si iznajmio.

zagors
Posts: 82
Joined: 16 Jun 2013, 21:29

Re: Final Exam (1981.)

Post by zagors » 29 Aug 2015, 20:40

HorrorHR wrote:
zagors wrote:Mislim da je trebalo proći 40-50 minuta filma da bi radnja počela. Nije me oduševio.
to su te magične minute kada u većini horora koje bi gledali na VHS-u počne ono radi čega si iznajmio.
To jesu minute filma u kojima se dešava vrhunac radnje, ali isto tako mislim da je potrebna dobra uvertira kako bi film ostavio dobar dojam. Koliko se sjećam, toga u ovom filmu nije bilo, već su mladelačke gluparije dominirale. Shvatam ja da je to dio slasher filmova, ali ipak bi se težište trebalo prenijeti na ubistva po kojima je ovaj žanr poznat. Da se razumijemo, nije film katastrofa, ali nije me ni oduševio.

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Final Exam (1981.)

Post by HorrorHR » 29 Aug 2015, 21:42

zagors wrote:
HorrorHR wrote:
zagors wrote:Mislim da je trebalo proći 40-50 minuta filma da bi radnja počela. Nije me oduševio.
to su te magične minute kada u većini horora koje bi gledali na VHS-u počne ono radi čega si iznajmio.
To jesu minute filma u kojima se dešava vrhunac radnje, ali isto tako mislim da je potrebna dobra uvertira kako bi film ostavio dobar dojam. Koliko se sjećam, toga u ovom filmu nije bilo, već su mladelačke gluparije dominirale. Shvatam ja da je to dio slasher filmova, ali ipak bi se težište trebalo prenijeti na ubistva po kojima je ovaj žanr poznat. Da se razumijemo, nije film katastrofa, ali nije me ni oduševio.
Nisam komentirao za ovaj film jer sam ga davno gledao pa se bas i ne sjecam, nego u globalu. Ko' mulac sam jedva cekao 40tu minutu da krene prava stvar ;)

zagors
Posts: 82
Joined: 16 Jun 2013, 21:29

Re: Final Exam (1981.)

Post by zagors » 29 Aug 2015, 23:47

HorrorHR wrote:Nisam komentirao za ovaj film jer sam ga davno gledao pa se bas i ne sjecam, nego u globalu. Ko' mulac sam jedva cekao 40tu minutu da krene prava stvar ;)
I ja sam bio sličnog mišljenja. Samo što prizivao zadnjih 20 minuta filma. :supz:

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6278
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Post by dr_gonzo » 24 Oct 2015, 16:52

Ima film jednu dobru stvar u sebi, ali mi je koliko slab bio puno bolji od današnjih modernih sličnih filmova...valjda taj slasher štih 80-tih
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

Post Reply