The Shining (1980.)

Zlatna era horor filmova
User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

The Shining (1980.)

Post by remike2 » 23 May 2010, 12:02

O filmu:
The Shining is a 1980 psychological horror film directed by Stanley Kubrick, co-written with novelist Diane Johnson, and starring Jack Nicholson, Shelley Duvall, and Danny Lloyd. The film is based on the novel of the same name by Stephen King about a writer accepting the job of the caretaker at an isolated hotel for the winter with his family moving in as well. The son, who possesses psychic abilities, is able to see things in the future or past, such as the ghosts in the hotel, and as the hotel becomes snowbound the father becomes influenced by the supernatural presence in the haunted hotel, descending into madness and attempts to murder his wife and son. Unlike most films by Stanley Kubrick which saw a slow graduated release building on word-of-mouth reputation, The Shining was released in a manner more like a mass-market film, opening at first in just two cities on Memorial Day, and then a month later seeing a nationwide release (including drive-ins) after extensive television advertising. Although initial response to the film was mixed, later critical assessment has been more favorable and The Shining is now viewed as a classic of the horror genre and its iconic and surreal imagery has become deeply embedded throughout popular culture.

Plot:
A man, his son and wife become the winter caretakers of an isolated hotel where Danny, the son, sees disturbing visions of the hotel's past using a telepathic gift known as "The Shining". The father, Jack Torrance, is underway in a writing project when he slowly slips into insanity as a result of cabin fever and former guests of the hotels ghost's. After being convinced by a waiter's ghost to "correct" the family, Jack goes completely insane. The only thing that can save Danny and his mother is "The Shining".

Recenzija na mom blogu:
http://scaryshit.blog.hr/2010/05/162748 ... -1980.html

Trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=dKdKc06av1g

Poster:
Image
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Re: The Shining (1980.)

Post by remike2 » 23 May 2010, 12:04

Šta reći? Klasik žanra, jedan od najboljih horror filmova svih vremena, uživancija, baš mi ga je gušt bilo pogledati!
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: The Shining (1980.)

Post by john_constantine » 23 May 2010, 12:07

meni nikako nije sjeo, naporan i precjenjen film. A niti ta scena "Here, Johnny" me nije niti oduševila niti prestrašila. Jedino što valja je bizarni završetak.
Michel puši karu.

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Re: The Shining (1980.)

Post by Boby » 23 May 2010, 12:30

Kao horror, film je dosta dobar. Ali kao adaptacija je totalno profulan i mogu razumjeti zašto se Kingu nije svidio. Meni osobno jedna od najomiljenijih Nicholsonovih uloga koja je pak uvelike oštetila ostatak filma jer su mi se uz njega likovi majke i sina činili poput nekakvih skica.
Koliko god mi Kubrick bio najbolji, na koncu, kada se sve svede na priču i smisao, preferiram mini seriju.

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: The Shining (1980.)

Post by john_constantine » 23 May 2010, 13:00

Boby wrote:Kao horror, film je dosta dobar. Ali kao adaptacija je totalno profulan i mogu razumjeti zašto se Kingu nije svidio. Meni osobno jedna od najomiljenijih Nicholsonovih uloga koja je pak uvelike oštetila ostatak filma jer su mi se uz njega likovi majke i sina činili poput nekakvih skica.
Koliko god mi Kubrick bio najbolji, na koncu, kada se sve svede na priču i smisao, preferiram mini seriju.
da, mini serija je puno bolja, naročito taj odnos između sina i oca, a ne ovdje gdje je otac prikazan kao neki nasilnik kakve čitamo u crnoj kronici...
Michel puši karu.

User avatar
boyko
Posts: 9954
Joined: 11 Mar 2009, 13:50

Re: The Shining (1980.)

Post by boyko » 23 May 2010, 13:30

legendaran film!
''Ne biste li radije da vas, kada umrete, pojedu vaši rođaci nego crvi?''

User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Re: The Shining (1980.)

Post by remike2 » 23 May 2010, 13:56

Meni osobno mini serija nije ni blizu ovom filmu bez obzira kolko vjerno pratila više knjigu i ideju Stephena Kinga, totalno neuspješno i loše. Iako je film većinski vizija Kubricka, a ne toliko Kinga od kojeg je potekla priča film me jednostavno oduševio glumom, prikazom hotela, atmosferom, ima dosta jezivih scena, bizarno dobre završnice, itd...
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Re: The Shining (1980.)

Post by Asfodel » 23 May 2010, 14:15

Nisam čitala knjigu, ali meni je ovo najbolji hororac ikad i visoko na ljestvici najboljih filmova uopće :heart:
I mean, a few little tiny murders and everyone just freaks out

User avatar
chatterer
Posts: 565
Joined: 13 Jun 2009, 20:33

Re: The Shining (1980.)

Post by chatterer » 23 May 2010, 14:20

zar zaista nije bilo ove teme do sada :P

iako sam puno godina ranije prvo gledao mini-seriju koja je isto jako dobra bila koliko se sjećam, film je ipak nešto posebno, jedan od najdražih horora i to sa glavnom glumačkom postavom koja mi je odbojna, pogotovo Shelley. Izuzetno mi je drago da je to Kubricka ruku djelo što dokazuje da čovjek može napraviti remek-djela različitih žanrova što ga svrstava u prvih pet redatelja na mojoj listi

Mr. Bakmilo
Posts: 414
Joined: 06 May 2010, 22:53
Contact:

Re: The Shining (1980.)

Post by Mr. Bakmilo » 23 May 2010, 14:57

Stanley Kubrick.
šta reć, prvo A Clockwork Orange, pa onda ovo
dva najjača njegova filma

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Re: The Shining (1980.)

Post by Boby » 23 May 2010, 15:19

Da se razumijemo, film kao film mi se sviđa ali po pitanju onog kaj je King htio reći mi je zakazao.
Svakako da je režija u ovome uradku daleko superiornija onoj u mini seriji.

User avatar
elrania
Posts: 23132
Joined: 04 Feb 2007, 18:13

Re: The Shining (1980.)

Post by elrania » 23 May 2010, 17:46

Asfodel wrote:Nisam čitala knjigu, ali meni je ovo najbolji hororac ikad i visoko na ljestvici najboljih filmova uopće :heart:

evo, ista stvar.
zahvaljujući ponovnom gledanju filma pred god-dve, odmah imam što za reć, ak je tema najbolji film ikad.

User avatar
Mitch_Connor
Posts: 74
Joined: 04 May 2010, 14:19
Location: 47°9′S 126°43′W

Re: The Shining (1980.)

Post by Mitch_Connor » 23 May 2010, 21:44

Film mi je odličan, a seriju nisam gledao / knjigu nisam čitao... Možda i bolje. :mrgreen:
"Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn"

User avatar
maddjuro
Posts: 8318
Joined: 05 Oct 2006, 17:55
Location: zagreb

Re: The Shining (1980.)

Post by maddjuro » 23 May 2010, 23:16

fenomenalan film, a i trailer za ovaj film je isto odličan
I may be an idiot, but i am no fool.

User avatar
DrugsBunny
Posts: 4640
Joined: 02 Nov 2009, 23:39
Location: Osijek
Contact:

Re: The Shining (1980.)

Post by DrugsBunny » 24 May 2010, 01:26

A ono. 10/10.
...I wrapped our love in all this foil,
Silver-tight like spider legs
I never wanted it to ever spoil,
But flies will lay their eggs...

Post Reply