The Fog (1980)

Zlatna era horor filmova
User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

The Fog (1980)

Post by remike2 » 16 Apr 2010, 21:43

Veliki horror klasik Johna Carpentera koji zaslužuju svoju temu.

O filmu:
The Fog is a 1980 horror movie directed by John Carpenter, who also wrote the screenplay and composed the music of the film. It stars Adrienne Barbeau, Jamie Lee Curtis, Tom Atkins and Janet Leigh. It was distributed by AVCO Embassy Pictures. The movie is a ghost story involving mysterious events, including gruesome murders, which accompany a strange, glowing fog that spreads over land and sea. Writer and director John Carpenter was not happy with the first cut of the film, and subsequently added several new scenes and re-shot others. Approximately one-third of the finished film is composed of re-shot footage. The film has received positive reviews, with a 69% positive rating on Rotten Tomatoes and was a commercial success.
The film inspired a 2005 remake, also called The Fog.

Trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=uitawL7Dyiw

Na IMDb-u rating 6,8/10.

Poster:
Image By ImageHousing.com
Last edited by remike2 on 16 Apr 2010, 22:56, edited 1 time in total.
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Re: The Fog (1980)

Post by remike2 » 16 Apr 2010, 21:44

Jedan od najboljih ne samo Carpenterovih filmova, nego općenito horror filmova svih vremena koji je uslijedio odmah nakon velikog uspjeha Halloween. Po meni je film bez greške. Odlična, creepy atmosfera sa strava dobrom glazbom (nakon Halloween ovo mi je najdraži Carpenterov score). Prikaz duhova gubavaca je odlično napravljen, jako je napet film te je magla stvarno zastrašujuća i glavna stvar oko čega se film vrti. Glumačka postava je još jedan veliki adut filma, imamo tri ikone horror žanra, a naročito su mi dobri Adrienne Barbeau, Jamie Lee Curtis i Hal Hallbrook. Film koji spada u sam vrh horror filmova, i iako nema puno krvi, film je uspio prvenstveno odličnom glumom, pričom, glazbom i atmosferom. Film koji se jednostavno mora pogledati i doživjeti, dok remake iz 2005. godine se više nego komotno može preskočiti. 10/10
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: The Fog (1980)

Post by HorrorHR » 16 Apr 2010, 21:51

Meni jedan od najdražih filmova iz doba osnovne škole. Sjećam se kako bi sa guštom tada dočekao da bude na TV i gledao mi iz krevetu na mini televizijici koju sam tada imao. Poseban štih je imao, pa čak i kad sam ga sada prije par godina pogledao nakon desetljeća pauze opet je u sebi imao "ono nešto". jedan od rijetkih filmova koji me čim ga stavim automatski vraća u mlade dane.

User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Re: The Fog (1980)

Post by remike2 » 16 Apr 2010, 21:58

HorrorHR wrote:Meni jedan od najdražih filmova iz doba osnovne škole. Sjećam se kako bi sa guštom tada dočekao da bude na TV i gledao mi iz krevetu na mini televizijici koju sam tada imao. Poseban štih je imao, pa čak i kad sam ga sada prije par godina pogledao nakon desetljeća pauze opet je u sebi imao "ono nešto". jedan od rijetkih filmova koji me čim ga stavim automatski vraća u mlade dane.
Ja sam ga prvi put pogledao prije nekih godinu i pol i film mi se iz prve svidio u svemu i sad sam ga nedavno ponovno pogledao i stvarno ima ono nešto što te uvuče u film i u cijelu priču, nimalo dosadan, kombinacija mnogo elemenata koje zajedno savršeno pašu, vrh horror žanra.
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
metallicat
Posts: 11271
Joined: 03 Nov 2006, 20:08
Location: in the ground
Contact:

Re: The Fog (1980)

Post by metallicat » 17 Apr 2010, 18:29

čudim se što ovaj film nema topic. klasik, odličan zbilja.
Image

User avatar
chatterer
Posts: 565
Joined: 13 Jun 2009, 20:33

Re: The Fog (1980)

Post by chatterer » 17 Apr 2010, 22:23

recimo ovaj film je čisti primjer onoga što rado zovemo "požderalo ga vrijeme"

User avatar
dr_gonzo
Posts: 6279
Joined: 26 Nov 2006, 23:45
Location: Šibenik, HRVATSKA
Contact:

Re: The Fog (1980)

Post by dr_gonzo » 18 Apr 2010, 00:41

remike2 wrote:Jedan od najboljih ne samo Carpenterovih filmova, nego općenito horror filmova svih vremena koji je uslijedio odmah nakon velikog uspjeha Halloween. Po meni je film bez greške. Odlična, creepy atmosfera sa strava dobrom glazbom (nakon Halloween ovo mi je najdraži Carpenterov score). Prikaz duhova gubavaca je odlično napravljen, jako je napet film te je magla stvarno zastrašujuća i glavna stvar oko čega se film vrti. Glumačka postava je još jedan veliki adut filma, imamo tri ikone horror žanra, a naročito su mi dobri Adrienne Barbeau, Jamie Lee Curtis i Hal Hallbrook. Film koji spada u sam vrh horror filmova, i iako nema puno krvi, film je uspio prvenstveno odličnom glumom, pričom, glazbom i atmosferom. Film koji se jednostavno mora pogledati i doživjeti, dok remake iz 2005. godine se više nego komotno može preskočiti. 10/10

zaboravio si spomenuti Toma Atkinsa 8)

chatterer wrote:recimo ovaj film je čisti primjer onoga što rado zovemo "požderalo ga vrijeme"
Jeste ga vraga vrijeme požderalo, po meni se film itekako još drži i mnogo je atmosferičniji do 90% današnjih horora (pogledaj kako je jadno ispao rimjek...čiji se DVD može kupiti već za kojih 2 $)
"The difference between a democracy and a dictatorship is that in a democracy you vote first and take orders later; in a dictatorship you don`t have to waste your time voting. "

- Charles Bukowski -

User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Re: The Fog (1980)

Post by remike2 » 18 Apr 2010, 10:19

dr_gonzo wrote:
remike2 wrote:Jedan od najboljih ne samo Carpenterovih filmova, nego općenito horror filmova svih vremena koji je uslijedio odmah nakon velikog uspjeha Halloween. Po meni je film bez greške. Odlična, creepy atmosfera sa strava dobrom glazbom (nakon Halloween ovo mi je najdraži Carpenterov score). Prikaz duhova gubavaca je odlično napravljen, jako je napet film te je magla stvarno zastrašujuća i glavna stvar oko čega se film vrti. Glumačka postava je još jedan veliki adut filma, imamo tri ikone horror žanra, a naročito su mi dobri Adrienne Barbeau, Jamie Lee Curtis i Hal Hallbrook. Film koji spada u sam vrh horror filmova, i iako nema puno krvi, film je uspio prvenstveno odličnom glumom, pričom, glazbom i atmosferom. Film koji se jednostavno mora pogledati i doživjeti, dok remake iz 2005. godine se više nego komotno može preskočiti. 10/10

zaboravio si spomenuti Toma Atkinsa 8)

chatterer wrote:recimo ovaj film je čisti primjer onoga što rado zovemo "požderalo ga vrijeme"
Jeste ga vraga vrijeme požderalo, po meni se film itekako još drži i mnogo je atmosferičniji do 90% današnjih horora (pogledaj kako je jadno ispao rimjek...čiji se DVD može kupiti već za kojih 2 $)
Ovih troje sam spomenuo jer su mi nekako najdraži likovi u filmu, no bez sumnje, Tom Atkins je obavio odličan posao ko i svi glumci! Što se tiče tvrdnje da ga je vrijeme požderalo, totalno se ne slažem s time i to mi je jednostavno presmiješno zvuči. Ko što kažeš, daleko atmosferičniji od velike većine horrora današnjice te film ima to jednostavno nešto, tu neku kvalitetu i posebnost, film je klasik, remek djelo. Remake je smeće i totalno nepotreban film, dok se ovaj film može uvijek pogledati te zaslužuje same pohvale!
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

GreenHornet
Posts: 4849
Joined: 30 Oct 2007, 01:03
Location: Dubrovnik

Re: The Fog (1980)

Post by GreenHornet » 18 Apr 2010, 18:30

8,5/10
:D
Zaljubljen sam u Fräulein Unbekann!!!!!

User avatar
chatterer
Posts: 565
Joined: 13 Jun 2009, 20:33

Re: The Fog (1980)

Post by chatterer » 18 Apr 2010, 20:29

dr_gonzo wrote:
chatterer wrote:recimo ovaj film je čisti primjer onoga što rado zovemo "požderalo ga vrijeme"
Jeste ga vraga vrijeme požderalo, po meni se film itekako još drži i mnogo je atmosferičniji do 90% današnjih horora (pogledaj kako je jadno ispao rimjek...čiji se DVD može kupiti već za kojih 2 $)

nisam osjetio neku posebnu atmosferu, više dosadu, tehnički izgleda jako loše i po tom pitanju je zastario. S obzirom da ni ovaj film ne smatram nekim velikim uratkom, remake pogađaš - dno dna

User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Re: The Fog (1980)

Post by remike2 » 18 Apr 2010, 20:38

chatterer wrote:
dr_gonzo wrote:
chatterer wrote:recimo ovaj film je čisti primjer onoga što rado zovemo "požderalo ga vrijeme"
Jeste ga vraga vrijeme požderalo, po meni se film itekako još drži i mnogo je atmosferičniji do 90% današnjih horora (pogledaj kako je jadno ispao rimjek...čiji se DVD može kupiti već za kojih 2 $)

nisam osjetio neku posebnu atmosferu, više dosadu, tehnički izgleda jako loše i po tom pitanju je zastario. S obzirom da ni ovaj film ne smatram nekim velikim uratkom, remake pogađaš - dno dna
Jest da je film snimljen s malim budžetom i da nema nekih prevelikih specijalnih efekata i tu si u pravu, no to ne znači da je film u globalu loš. Daleko od toga. Film je užitak u gotovo svim ostalim bitnim elementima (priča, gluma, režija, glazba) te je Carpenter još jednom pokazao ko i u Halloweenu prije ovog filma da i s malim sredstvima može napraviti film svjetskog kalibra i da zna stvoriti odličnu atmosferu punu tjeskobe i napetosti, film i s malo novca izgleda sjajno (nikako outdated) plus činjenica da čovjek jebeno radi glazbu za filmove. Remake je dno dna, dok je ovo klasik među klasicima.
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
chatterer
Posts: 565
Joined: 13 Jun 2009, 20:33

Re: The Fog (1980)

Post by chatterer » 18 Apr 2010, 20:50

to je tvoje mišljenje s kojim se ne slažem. Film ima određene kvalitete ali kad ga idem uspoređivati sa Halloweenom ili The Thingom, ispada smiješan.

Inače se ne slažem u većini sa imdb ocjenama ali u ovom slučaju kao da se mene pitalo:
Halloween ima ocjenu 8.0,
The Thing 8.2
a ovaj film ima 6.8,

eto upravo je tolika razlika između tih filmova i The Foga

User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Re: The Fog (1980)

Post by remike2 » 18 Apr 2010, 21:08

chatterer wrote:to je tvoje mišljenje s kojim se ne slažem. Film ima određene kvalitete ali kad ga idem uspoređivati sa Halloweenom ili The Thingom, ispada smiješan.

Inače se ne slažem u većini sa imdb ocjenama ali u ovom slučaju kao da se mene pitalo:
Halloween ima ocjenu 8.0,
The Thing 8.2
a ovaj film ima 6.8,

eto upravo je tolika razlika između tih filmova i The Foga
Čuj, nisam ni mislio promijeniti tvoje mišljenje i ne mislim se svađati, sve ok :P svatko ima svoj neki sud i sve to stoji, svatko ima svoje mišljenje i svatko nešto voli (svijet ionako ne bi bio zanimljiv kad bi svi voljeli iste stvari). Da je film malog budžeta to stoji, no da je film horror klasik to također stoji, sad što se tebi ne sviđa to je tvoj ukus i niko to ne može promijeniti.
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
DrugsBunny
Posts: 4640
Joined: 02 Nov 2009, 23:39
Location: Osijek
Contact:

Re: The Fog (1980)

Post by DrugsBunny » 18 Apr 2010, 22:10

Klasik? Je. Dobar? Je. Carpenterov najbolji? Nije.
...I wrapped our love in all this foil,
Silver-tight like spider legs
I never wanted it to ever spoil,
But flies will lay their eggs...

User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Re: The Fog (1980)

Post by remike2 » 18 Apr 2010, 22:41

DrugsBunny wrote:Klasik? Je. Dobar? Je. Carpenterov najbolji? Nije.
Tu se u potpunosti slažem. Ja nisam nikad ni rekao da je u pitanju najbolji Carpenterov film. Nije najbolji, al je tu među boljima. I sam Carpenter je rekao da mu film nije najomiljeniji jer je malog budžeta i morao je još dosta dodatnih scena snimiti.
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

Post Reply