The Fly (1986)

Zlatna era horor filmova
User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

The Fly (1986)

Post by remike2 » 16 Apr 2010, 14:47

Legendarno remek djelo Davida Cronenberga iz 1986. godine.

O filmu:
The Fly is a 1986 American science fiction horror film (with some gothic fiction elements), written and directed by David Cronenberg. Produced by Brooksfilms and 20th Century Fox, the film stars Jeff Goldblum, Geena Davis and John Getz, and is a big budget remake of the 1958 film of the same name, but with a substantially different plot. The soundtrack was composed by Howard Shore. This movie was shot in Toronto in 1985-1986. As with many of Cronenberg's films, The Fly deals with themes of bodily disfigurement or metamorphosis and the darker aspects of human emotions and behavior. An underlying aspect of the story is the doomed love affair between Goldblum and Davis and the resulting rivalry between Goldblum and Getz. The Fly was a box office success upon its release and was critically acclaimed in the press. A sequel, The Fly II was released in 1989.

Na IMDb-u dosta dobar rating: 7,5/10

Trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=IidHjCm3xGI

Poster:
Image By ImageHousing.com
Last edited by remike2 on 16 Apr 2010, 15:20, edited 1 time in total.
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Re: The Fly (1986)

Post by remike2 » 16 Apr 2010, 14:48

Film koji je obilježio 80-te što se tiče fantastičnog spoja znanstvene fantastike i horrora, među najboljim filmovima kad je u pitanju takav spoj skupa sa The Thing, Alien, itd... Kao i The Thing u pitanju je remake i to istoimenog filma iz 1958. godine, no ovaj film kao i The Thing je bolji od originala. Meni osobno najdraži film Davida Cronenberga i jedan od njegovih najboljih filmova ikad. Radnja je dosta jednostavna, no jako efektno napravljena. Nema puno likova u filmu, no svi su glumci odradili sjajan posao naročito glavni glumci: Jeff Goldblum i Geena Davis koji su brilijrali. Specijalni efekti su jako kvalitetni (u stilu ostalih Cronenbergovih filmova), transformacija čovjeka u muhu je odlično napravljena te završna borba je fenomenalna. Ima dovoljno disgusting scena i film nimalo nije dosadan. Film je ponudio i nastavak koji je dosta slabiji od ovog filma. 10/10
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: The Fly (1986)

Post by HorrorHR » 16 Apr 2010, 21:54

jel ima tko kakvo THE dvd izdanje ovoga? Nemam ni jedan fly ni nove ni stare pa bi definitivno ih volio dodati u kolekciju.

User avatar
Deimos
Posts: 665
Joined: 06 Jan 2007, 13:35
Location: The Abyss

Re: The Fly (1986)

Post by Deimos » 19 Apr 2010, 15:50

HorrorHR wrote:jel ima tko kakvo THE dvd izdanje ovoga? Nemam ni jedan fly ni nove ni stare pa bi definitivno ih volio dodati u kolekciju.
ja mislim da imaš u Jurassic videoteci, ali nisam 100%, nije me bilo tam već par godina

User avatar
Boby
Posts: 3748
Joined: 31 May 2007, 17:59
Location: Zagreb

Re: The Fly (1986)

Post by Boby » 19 Apr 2010, 16:59

Za ovaj film sam se ozbiljno zakačio oko ljeta 2001. i tada sam ga gledao višestruko u kratkim vremenskim razmacima.
Uglavnom, jedan od meni najdražih horrora i svakako nadrži od onih koji imaju elemente SF-a. Dijalozi su u maniri svih klasika dosta efektivni; osobito u trenucma kada Brundle polagano počinje svijet gledati s perspektive insekta.
Svidjelo mi se je i kako se je pametno iskoristio apsurd cijelokupne situacije pa se je ostavilo mjesta za samoironične ispade glavnog lika.
Glavni motiv filma jest otuđenost i ovdje valja dodatno skinuti kapu autorima jer su kao početnu točku uzeli pojedinca koji je ionako bio otuđen od ostatka svijeta ali njegova sudbina pred kraj film nikako ne ostavlja dojam o čovjeku koji nije imao previše za izgubiti.
Ljubavna priča lišena je ljigavosti koja bi se inače mogla očekivati te se u pojedinim trenucima čak koristi i kao sredstvo po kojem se utvrđuje trenutno stanje konflikta između ljudskog i životinjskog.
Gluma je na mjestu a sam Goldblum je vrlo uvjerljiv kao povučeni, nevini i pasivan znanstvenik te kao i sve ostalo što će tek postati.

User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Re: The Fly (1986)

Post by Asfodel » 19 Apr 2010, 17:03

Predobar film i čudim se da nema topic :?
Ovaj, mene je dosta rastužio :oops:
I mean, a few little tiny murders and everyone just freaks out

User avatar
kraykulla
Posts: 639
Joined: 10 Dec 2009, 13:05
Location: Hell

Re: The Fly (1986)

Post by kraykulla » 20 Apr 2010, 13:43

jao već zaboravih kako je ovo bio dobar film.

User avatar
bluedreamer
Posts: 63
Joined: 14 Sep 2009, 23:07

Re: The Fly (1986)

Post by bluedreamer » 28 Apr 2010, 20:42

Remek djelo, ovo mi je jedan od najdražih horora, a atmosfera je nenadhebiva...

User avatar
DrugsBunny
Posts: 4640
Joined: 02 Nov 2009, 23:39
Location: Osijek
Contact:

Re: The Fly (1986)

Post by DrugsBunny » 28 Apr 2010, 20:47

Moram priznati kako me ovaj film ugodno iznenadio. Očekivao sam nešto bezveze jer sam prvo pogledao 2. dio (eh, taj RTL, prvo drugi dio pusti pa zatim prvi), ali mi je baš bilo fino iskustvo. Malo pretrashasti elementi pred kraj, no dobro.
...I wrapped our love in all this foil,
Silver-tight like spider legs
I never wanted it to ever spoil,
But flies will lay their eggs...

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: The Fly (1986)

Post by john_constantine » 28 Apr 2010, 21:01

He, kada se samo sjetim da sam imao negdje 8 - 10 godina kada sam to gledao. :mrgreen: Makar nisam potpuno siguran jesam li tada u cijelosti, ali ako sam gledao do one scene sna s ličinkom... Pamtio sam to kao nekakav odvratni horor gdje se neki čovjek pretvara u divovsku muhu i tu preobrazbu, pa dugo nisam htio gledati taj film...

I nakon čak dva gledanja, shvatio sam kako je to čak odlična drama, o čovjeku koji je htio samo ostvariti svoj san, gdje je sve pošlo ukrivo. Ima i dalje tih "odvratnih" scena tijekom polagane preobrazbe, s obzirom kako se muha inače hrani, he. :) A i završetak također, kada konačno vidimo taj posljednji dio preobrazbe. Fantastična scena.
Da, stvarno nije bilo potrebe za nastavkom, makar nije bio loš, ali jbg... kao što rekoh, nije bilo potrebe. I da, onaj bradati lik mi je uvijek išao na jetra, koliko je odvratna ličnost, naročito to ponašanje prema njoj i slično.
DrugsBunny wrote:Moram priznati kako me ovaj film ugodno iznenadio. Očekivao sam nešto bezveze jer sam prvo pogledao 2. dio (eh, taj RTL, prvo drugi dio pusti pa zatim prvi), ali mi je baš bilo fino iskustvo. Malo pretrashasti elementi pred kraj, no dobro.
Zbog čega to?
Michel puši karu.

User avatar
DrugsBunny
Posts: 4640
Joined: 02 Nov 2009, 23:39
Location: Osijek
Contact:

Re: The Fly (1986)

Post by DrugsBunny » 28 Apr 2010, 21:04

john_constantine wrote:
DrugsBunny wrote:Moram priznati kako me ovaj film ugodno iznenadio. Očekivao sam nešto bezveze jer sam prvo pogledao 2. dio (eh, taj RTL, prvo drugi dio pusti pa zatim prvi), ali mi je baš bilo fino iskustvo. Malo pretrashasti elementi pred kraj, no dobro.
Zbog čega to?
Ufff, ne sjećam se točno uopće je li to iz tog dijela, ali kad
SpoilerShow
na kraju izađe neka mutirana spodoba iz te kapsule
.
Znam da je RTL oba filma pustio u nekim blesavim terminima oko 1-2 sata ujutro pa sam moguće i sve pomiješao.
...I wrapped our love in all this foil,
Silver-tight like spider legs
I never wanted it to ever spoil,
But flies will lay their eggs...

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: The Fly (1986)

Post by john_constantine » 28 Apr 2010, 21:07

DrugsBunny wrote:
john_constantine wrote:
DrugsBunny wrote:Moram priznati kako me ovaj film ugodno iznenadio. Očekivao sam nešto bezveze jer sam prvo pogledao 2. dio (eh, taj RTL, prvo drugi dio pusti pa zatim prvi), ali mi je baš bilo fino iskustvo. Malo pretrashasti elementi pred kraj, no dobro.
Zbog čega to?
Ufff, ne sjećam se točno uopće je li to iz tog dijela, ali kad
SpoilerShow
na kraju izađe neka mutirana spodoba iz te kapsule
.
Znam da je RTL oba filma pustio u nekim blesavim terminima oko 1-2 sata ujutro pa sam moguće i sve pomiješao.
SpoilerShow
hm? Misliš na ovog stvora na zadnjoj slici?

http://movieworld.blog.hr/2007/11/16235 ... -1986.html

He, meni je čak taj dio bio odličan. Nisam čak niti očekivao da će uopće biti konačne preobrazbe. Samo sam očekivao da će postati ono divovska crna kućna muha. :lol:
Michel puši karu.

User avatar
DrugsBunny
Posts: 4640
Joined: 02 Nov 2009, 23:39
Location: Osijek
Contact:

Re: The Fly (1986)

Post by DrugsBunny » 28 Apr 2010, 21:10

SpoilerShow
Mislim da to nije taj, već nešto duguljasto iz čeg protagonist izmigolji, a negativac ostane zarobljen na drugom kraju. Bit će da je to drugi dio.
...I wrapped our love in all this foil,
Silver-tight like spider legs
I never wanted it to ever spoil,
But flies will lay their eggs...

User avatar
john_constantine
Posts: 27523
Joined: 06 Oct 2006, 17:25

Re: The Fly (1986)

Post by john_constantine » 28 Apr 2010, 21:11

DrugsBunny wrote:
SpoilerShow
Mislim da to nije taj, već nešto duguljasto iz čeg protagonist izmigolji, a negativac ostane zarobljen na drugom kraju. Bit će da je to drugi dio.
da, to je ipak drugi dio. Zbilja trash element kao i cijeli film, he. :mrgreen: Ali zadnjih 15 minuta... :prayer:
Michel puši karu.

User avatar
DrugsBunny
Posts: 4640
Joined: 02 Nov 2009, 23:39
Location: Osijek
Contact:

Re: The Fly (1986)

Post by DrugsBunny » 28 Apr 2010, 21:18

Izgleda da sam ipak pomiješao. Ništa, moram uskoro svakako reprizirat.
...I wrapped our love in all this foil,
Silver-tight like spider legs
I never wanted it to ever spoil,
But flies will lay their eggs...

Post Reply