Midsommar (2019)

Mjesto za horore iz novog milenija.
Post Reply
User avatar
Michel
Posts: 11329
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Midsommar (2019)

Post by Michel » 21 Apr 2021, 08:42

Image

Imdb
Wiki

Director: Ari Aster
Writer: Ari Aster
Stars: Florence Pugh, Jack Reynor, Vilhelm Blomgren

Dani (Florence Pugh) and Christian (Jack Reynor) are a young American couple with a relationship on the brink of falling apart. But after a family tragedy keeps them together, a grieving Dani invites herself to join Christian and his friends on a trip to a once-in-a-lifetime midsummer festival in a remote Swedish village. What begins as a carefree summer holiday in a land of eternal sunlight takes a sinister turn when the insular villagers invite their guests to partake in festivities that render the pastoral paradise increasingly unnerving and viscerally disturbing.


"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
Michel
Posts: 11329
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

HORROR HR 2019.

Post by Michel » 21 Apr 2021, 08:43

Midsommar (2019) - Ari Aster nakon jako dobrog Hereditary se vraća sa još jednim filmom o kultu. Ovaj put inspiraciju vuče iz Wicker Mana i što je da je, Ari zna jako dobro srtvoriti neugodnu atmosferu koja te uvlači u sav taj svijet, a tek kako dobro gradi teror kojeg likovi proživljavaju a samim i mi gledatelji. Zna stvoriti beznađe jer znamo da nema tu happy enda. Dakle, radi se o djevojci koja nakon što doživi jednu traumu odluči sa svojim dečkom i njegovim frendovima otići u Švedsku u jednu malu zajednicu koja brije na neku vrstu paganizma. I horor koji nastupa u drugoj polovici filma je baš pravi horor i sigurno smo ga još jače doživjeli jer prva polovica je lagana i samo očekujemo nešto. I evo još jednog filma gdje je stalno sunce, a atmosferično je. TCM je još jedan primjer takvog filma. Uglavnom film mi se svidio no mislim da će mi biti još bolji na drugo gledanje ako ću ga u budućnosti pogledati.

7/10
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Post Reply