The Sacrament (2014) (Ti West)

Mjesto za horore iz novog milenija.
User avatar
boyko
Posts: 9954
Joined: 11 Mar 2009, 13:50

Re: The Sacrament (2014) (Ti West)

Post by boyko » 17 May 2016, 23:27

pridružujem se pozitivnim komentarima, uopče nije loše ovo. lijepo je prikazano kako je lako brainwashat masu ljudi ako imaš moć govora.
radnja je tokom filma lijepo izbalansirana napetošću pa sam ga s ful pažnjom pogledal od početka do kraja.
6/10

jedino ne znam zakaj je u opisu horror/thriller. nema ni Ž od horrora
''Ne biste li radije da vas, kada umrete, pojedu vaši rođaci nego crvi?''

The Great Duck
Posts: 124
Joined: 25 Feb 2012, 16:16

Re: The Sacrament (2014) (Ti West)

Post by The Great Duck » 19 Nov 2017, 15:08

boyko wrote:
17 May 2016, 23:27
pridružujem se pozitivnim komentarima, uopče nije loše ovo. lijepo je prikazano kako je lako brainwashat masu ljudi ako imaš moć govora.
radnja je tokom filma lijepo izbalansirana napetošću pa sam ga s ful pažnjom pogledal od početka do kraja.
6/10

jedino ne znam zakaj je u opisu horror/thriller. nema ni Ž od horrora
Valjda jer ga je režirao redatelj poznat po hororima. Isto kao što sam milijun puta vidio Misery i Apt Pupil na popisima horora jer su snimani po knjigama Stephena Kinga. :facepalm: :roll:

Inače, pogledao jučer na godišnjicu masakra u Jonestownu, nekako mi je radnja previše zbrzana i nekako mi prebrzo dođu do otkrivanja ljudi koji žele bježati i masovnog samoubojstva.
Vidim da ima i nekih ranijih igranih filmova koji se bave ovom temom, pa bi se moglo i na to baciti oko. U jednom glumi i pokojni Powers Boothe.

User avatar
Michel
Posts: 11406
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: The Sacrament (2014) (Ti West)

Post by Michel » 20 Nov 2017, 00:47

Ali Misery je horor i to jedan od najboljih psiholoških horora.
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

The Great Duck
Posts: 124
Joined: 25 Feb 2012, 16:16

Re: The Sacrament (2014) (Ti West)

Post by The Great Duck » 20 Nov 2017, 19:21

Ne, Misery je triler. To s hororom veze nema.

User avatar
Michel
Posts: 11406
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: The Sacrament (2014) (Ti West)

Post by Michel » 20 Nov 2017, 20:03

MKisery je horor prema horor knjizi zvanoj Misery. Mislim, ti si svjestan da svaka lista najboljih horor filmova ima Misery unutra hoćeš od poznatih horor stranica ili non-horor stranica. Ajd da se o Misery ne govori kao o horor filmu već 27 godina, ajd da se ne nalazi na praktički svakoj horor listi, da se ne razgovara na horor forumima diljem svijeta kao o horor filmu, ajd onda ok, ali upravo se to događa. Shvaćaš, to je psihološkio horor i puno mi je to uznemirujuće nego 99% slasher filmova pa sigurno neću reći da 99% slasher filmova nisu horori.

Mene više smeta kad vidim da mi netko Se7en svrstava pod horore. Nailazio sam na svakakve kmomentare tijekom godina na netu. Nekom Ralje i Alien nisu horori, sad i Misery. Ali sva tri filma su uvijek, ali doslovno uvijek na listama horora i već se raspravlja o njima desetljećima kao o horor filmovima. Tako da u redu je da misliš kako je ovo triler, ali si u debeloj manjini.

Odsad ću i ja početi tvrditi da 99% slasher nisu horor filmovi i bit ću u debeloj manjini. Neka :supz: :rock:
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: The Sacrament (2014) (Ti West)

Post by HorrorHR » 21 Nov 2017, 08:38

realno u žanru postoji horor horor i horor...

The Great Duck
Posts: 124
Joined: 25 Feb 2012, 16:16

Re: The Sacrament (2014) (Ti West)

Post by The Great Duck » 21 Nov 2017, 11:16

Evo, baš gledao sad na IMDB-u, RYM-u, Letterboxdu i Wikipediji, i Misery se, bome, svugdje navodi kao triler, a horor se ne spominje kao žanr.
Mogu biti i jedina osoba na svijetu koji će tvrditi da Misery nije horor, ali to će samo značiti da sam jedina osoba koja je u pravu.
Ako 90% ljudi doista i misli da je Misery horor, to je isto vjerojatno iz razloga što je snimljen po romanu Stephena Kinga, i to samo znači da je 90% ljudi u krivu.

User avatar
Asfodel
Posts: 15492
Joined: 08 Dec 2007, 21:37
Location: Chopping Mall
Contact:

Re: The Sacrament (2014) (Ti West)

Post by Asfodel » 21 Nov 2017, 13:42

Hrpa psiholoskih trilera zna cesto biti strasnija od ikakvih horora i to sto je nesto uznemirujuce ili strasno ili ne znam kakvo ne mora odjednom znaciti da na silu moramo promijeniti zanr filmu.

Mislim da je glavni problem u tome sto neki ljudi nisu osvijestili tu osobinu trilera.
Da, oni znaju biti takvi i nikakve proizvoljne liste koje to ne razumiju to nece promijeniti.
Sad tome nadodaj horor pisca i eto konfuzije.
I mean, a few little tiny murders and everyone just freaks out

User avatar
Michel
Posts: 11406
Joined: 30 Jan 2012, 04:14

Re: The Sacrament (2014) (Ti West)

Post by Michel » 21 Nov 2017, 18:39

HorrorHR wrote:
21 Nov 2017, 08:38
realno u žanru postoji horor horor i horor...
Najveća istina :mrgreen:
The Great Duck wrote:
21 Nov 2017, 11:16
Evo, baš gledao sad na IMDB-u, RYM-u, Letterboxdu i Wikipediji, i Misery se, bome, svugdje navodi kao triler, a horor se ne spominje kao žanr.
Mogu biti i jedina osoba na svijetu koji će tvrditi da Misery nije horor, ali to će samo značiti da sam jedina osoba koja je u pravu.
Ako 90% ljudi doista i misli da je Misery horor, to je isto vjerojatno iz razloga što je snimljen po romanu Stephena Kinga, i to samo znači da je 90% ljudi u krivu.
Potpuno pogrešno ovo za Kinga. Kad je Misery knjiga puštena u javnost, knjiga je odmah oslovljena kao horor što je i King sam rekao a i za njega je bila čisti horor (knjiga je ustvari o kokainu). Apt Pupil koji si spomenuo nije se smatrao hororom već je to triler i ta priča je bila u sklopu knjige godišnja doba gdje su još shawshan redemption (isto nije oslovljne kao horor), body (film stand by me koji isto nije oslovljen kao horor) te metoda disanja (jedina horor priča u toj knjizi).


Dakle, King zna pisati i drame, coming of age prile, trilere. Misery kad je film izašao, odmah su svi govorili instant horor klasik. Na imdb-u ti je Jaws adventure, drama, triler http://www.imdb.com/title/tt0073195/ a siguran sam da ti misliš kako je Jaws horor, jel tako? Alien je sad horor/sci fi http://www.imdb.com/title/tt0078748/ ali ja se sjećam prije dosta godina kad je bio samo sci fi. Psiho je isto prije dosta godina bio samo triler http://www.imdb.com/title/tt0054215/

To govorim samo za imdb jer ti filmovi od početka prikazivanja su smatrani hororima. Rađeni su kao horor filmovi. Hitchcock je rekao da želi napraviti svoj prvi horor film i izabrao je Psiho, film koji je započeo moderni horor žanr. Opet kažem, Misery ti se nalazi na svakoj top list horor filmova. Možda ga nećeš naći na top 10 listi, ali tamo nekad nećeš naći i Halloween i ostale klasike jer je sve do osobe do osobe, ali pogledaj si općenito listu najboljih horor filmova. Misery je tamo vrlo često. Velika većina horor fanova priča o Misery kao o horor filmu. I Psiho i Misery imaju tu zajedničku crtu psihološkog horora što je meni puno strašnije od bilo kojeg slashera iako je Psiho začetnik slashera, ali govorim i o Misery. Meni je Misery uznemirujući od Petka 13., Freddija, The Burninga, Scream i većine slashera.

Dakle, nije film strašan da se naježiš, ali nije ni Martyrs. To su filmovi koji uznemire. A pogledaj samo koliko su Misery i Alien slični. Oba filma imaju uz The Thing najbolje prikazanu klaustrofobiju (jedna od najbitnijih stavki u horor filmu). Oba filma imaju legendarnu šok scenu (Alien i večera, Misery i stopalo). Završne borbe su slične u napetosti. Horor atmosfera je tu, to nekakvo beznađe da si zarobljen i nepomičan kako u svemiru tako u toj kući od Annie Wilkens.

Ja mogu slobodno Misery nazvati triler isto kao Alien sci fi, ali ću ih uvijek prvo staviti u žanr horora. Nego, pogledaj si liste najboljih sci fi filmova. ALien je ubijek tu, ali isto tako ALien je isto uvijek na svakoj top listi horor filmova :wink:
"You'll Enjoy Mr. Barlow. And He'll Enjoy You!"

Post Reply