Cursed (2005.)

Mjesto za horore iz novog milenija.
Post Reply
User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Cursed (2005.)

Post by remike2 » 29 Jun 2010, 12:02

O filmu:
Cursed is a 2005 horror mystery film by director Wes Craven and written by screenwriter Kevin Williamson. Craven and Williamson are the creators of Scream. The plot focuses on three young adults who are attacked by a werewolf loose in Los Angeles. The movie premiered on November 7, 2004, at the American Film Market and was released theatrically in 2005. It was filmed in Los Angeles, California, United States, with special effects shot in Winnipeg, Manitoba, Canada. Despite being a critical and commercial failure, it gained a cult following among Wes Craven fans and found more success on DVD.

Glumačka postava:
Christina Ricci
Joshua Jackson
Jesse Eisenberg
Judy Greer
Scott Baio

Plot:
Ellie has been taking care of her younger brother Jimmy since their parents death. One night after picking him up from a party they are involved in a car accident on Mullholland Drive. While trying to rescue a woman from the other car a creature attacks and kills her, also injuring both Ellie and Jimmy. After some research Jimmy realizes the creature could only have been a werewolf.

Trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=pv-yp8UoAUM

Poster:
Image
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
HorrorHR
Site Admin
Posts: 15352
Joined: 02 Oct 2006, 22:58
Location: Sci-Fi Channel

Re: Cursed (2005.)

Post by HorrorHR » 11 Jul 2010, 12:11

Ime ovog filma ponajbolje objašnjuje cjelokupnu situaciju oko cijeloga filma. Ranije najavljivano kao spektakularno djelo koje bi trebalo, bar po kvaliteti, biti tu negdje iza originalnog Screama, brutalno je propalo iz svih perspektiva. Film je imao toliko produkcijskih problema, da je praktički većina filma ponovno snimana, sa novom pričom, novim glumcima, ma sve u svemu užasno. Nakon gledanja filma, kristalno jasno se može zaključiti da su neke scene ljepljenje iz prvog snimanja, pa priča radi svih tih blesavih montaža potpuno pati. Ako nekoga zanimaju detalji, nek se baci na IMDB, pa da se i sam uvjeri u probleme ovoga djela.

Priča se odvija oko brata i sestre koji su tijekom sudara u obroncima Hollyowooda ugrizeni (ili zaparani) od strane dlakave beštije – vukodlaka. Malo po malo oni pokazuju znakove mutacije i to utječe na njihov život (no shit:). E sada, cijela poanta filma je neka glupa potpuno neprihvatljiva i glupa priča ljubavi između dva vukodlaka, a zaplet sa “bad guyom” je toliko glup da se stvarno trebaš potruditi smisliti takvu idiotariju. Uz sve to film se trudi biti neki crossover između horrora i komedije, pa smo svjedoci glupih “fori” i doskočica. Preporuka sa moje strane je preskočiti i zaboraviti na ovaj film. E, sjetio sam se jedne fraze koja mi je pala na pamet tijekom gledanja filma, a kako je nigdje nemogu smisleno ubaciti evo je: “Do sada smo u filmovima Shannon Elizabeth gledali bez grudnjaka, ali je ovo jedini film gdje je se moze vidjeti bez cijelog donjeg dijela tijela” :) (sa http://www.horrorhr.com/cursed-2005/)

User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Re: Cursed (2005.)

Post by remike2 » 11 Jul 2010, 12:18

Je, te je baš na kraju loš film ispao što je baš šteta.
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
Andrej
Posts: 3451
Joined: 08 Jul 2010, 00:38
Location: In Homer Simpsons brain.........

Re: Cursed (2005.)

Post by Andrej » 13 Jul 2010, 15:50

Ma film je sjajna zabava, sve do trenutka kad prvi put u istoriji čovečanstva se susrećemo sa pojmom -
SpoilerShow
sujetni ženski vukodlak, ha ha, čoveče, ona scena kad vukodlak uvređeno pokazuje srednji prst šake.....
We're all mad here...

User avatar
remike2
Posts: 4838
Joined: 11 Apr 2010, 11:52
Contact:

Re: Cursed (2005.)

Post by remike2 » 13 Jul 2010, 18:04

Donekle zabava bi čak i rekao, ali nažalost, ništa više od toga.
But, you know, I knew something must be rotten in Denmark. There was no way you could like me that much. Man, I can't tell you how relieved I was when you took off your dress, you... you didn't have a dick.

User avatar
DeadFish
Posts: 62
Joined: 17 Feb 2009, 08:33
Location: Zagreb, Voltino

Re: Cursed (2005.)

Post by DeadFish » 14 Jul 2010, 14:13

Osobno dosadan film sa jednom dobrom scenom, a to je ta kad vukodlak woman pokazuje srednjak XD
Očekivao više od Cravena

User avatar
A$H
Posts: 19055
Joined: 10 Oct 2006, 11:23
Location: Clubhouse

Re: Cursed (2005.)

Post by A$H » 14 Jul 2010, 14:29

lose..
It's A Bird... It's A Plane... It's SUPERA$H!!

Truba
Posts: 1185
Joined: 25 Feb 2007, 01:10
Location: Sarajevo

Re: Cursed (2005.)

Post by Truba » 14 Jul 2010, 14:48

onako...
gej lobi :lol: :lol:
www.lasetta.net :axe:

jeba
Posts: 2268
Joined: 01 Sep 2008, 14:44
Location: Sopot

Re: Cursed (2005.)

Post by jeba » 14 Jul 2010, 15:33

Ništa posebno

Post Reply